Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, analizator napisał:

Rurka mosiężna stopnieje

Nie wiem jaką chcesz utrzymywać temperaturę spalin na czopuch jak powyżej 900stC to faktycznie może się stopić. W palniku na pewno nie wytrzyma rurka jak i czujnik. Ale po co do palnika wsadzać czujnik? wystarczy obserwować kolor płomienia i mniej więcej wiemy jaką mamy tam temperaturę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mosiądz

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, emigrant napisał:

 Poza tym to rasowa chińszczyzna zasilana baterią R9, gdzie termometr pracujący 24/dobę wciąga baterię jak koń dropsy. Markowy R9 kosztuje około 10 złotych. Lepiej poszukać co jest zasilane z zasilacza 12VDC.

Możesz kupić zasilacz stabilizowany na 9V i przylutować pod styki baterii. Tętnienia zasilacza mogą wpłynąć trochę na pomiar, ale na pewno będzie to wystarczające rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elektrodzie byś został za to "zrugany". Tekst byłby mniej więcej taki -" Skoro produkt został zaprojektowany tylko z zasilaniem bateryjnym to pod żadnym pozorem nie wolno go zasilać innymi żródłami jak zasilacze". 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andrzejaslo napisał:

Nie wiem jaką chcesz utrzymywać temperaturę spalin na czopuch jak powyżej 900stC to faktycznie może się stopić. W palniku na pewno nie wytrzyma rurka jak i czujnik. Ale po co do palnika wsadzać czujnik? wystarczy obserwować kolor płomienia i mniej więcej wiemy jaką mamy tam temperaturę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mosiądz

W czopuchu to ja już mam termometr.

Chce mierzyć temperaturę w palniku, czyli jak umieszczę tam termoparę 1300 na stałe to  szybko szlak ją trafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można sondy od PW przeciągnąć ???
I tylko dziurke w szamocie zrobić żeby sama sonda była na temperaturę narazona ?

 

Edytowane przez M-Szpon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, analizator napisał:

W czopuchu to ja już mam termometr.

Chce mierzyć temperaturę w palniku, czyli jak umieszczę tam termoparę 1300 na stałe to  szybko szlak ją trafi?

Do palnika to musi być w takiej osłonie.. 

Screenshot_2019-12-10-17-40-14-708_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Chciałbym tylko zapytać jaki może być powód ponownego pojawienia się wody po obu stronach gdzie podawane jest pw. Palę od tygodnia po długiej przerwie. Po ponownym uruchomieniu pieca nie była ta woda aż tak objawiana, a teraz jest jej więcej . Opał to drewno i węgiel, pw po obu stronach ok 1,5cm otworu. Klapka popielnia otwierana i zamykana przez miarkownik ciągu. Pompa włączana przy 35 stopniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zabrski93 napisał:

Witam wszystkich! Chciałbym tylko zapytać jaki może być powód ponownego pojawienia się wody po obu stronach gdzie podawane jest pw. Palę od tygodnia po długiej przerwie. Po ponownym uruchomieniu pieca nie była ta woda aż tak objawiana, a teraz jest jej więcej .

 

Nowy piec ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecały rok temu był zakupiony i przez pewien okres czasu użytkowany. Zmuszony byłem zrezygnować z palenia ze względu na generalny remont domu. Tydzień temu został na nowo uruchomiony. Rozpalałem codziennie przez ostatni tydzień, wczoraj była tylko jednodniowa przerwa, dzisiaj rozpalam i pokazuje się woda.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zabrski93 powody można mnożyć pewnie wszystkich nie wymienię, wilgoć w kotłowni, nie zakonserwowany kocioł(DTR), wilgotny opał, na pewno za niska temperatura załączenia pompy, za duża różnica temp. pomiędzy zasilaniem, a powrotem, producent zaleca max. 15°C, brak ochrony powrotu, itd..

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu codziennie jakis czas powrot jest zimny przez co skrapla sie wilgoc w wymienniku na sciankach i splywa na dol. Wilgoc pewnie tez w kotlowni i pewnie zawilgocony opal? 

O Ryni mnie wyprzedziles juz

Edytowane przez M-Szpon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą - wszystkie czynniki na raz + masz pewnie nowy wymiennik który nie zaszedł sadzą - to standardowo że sie poci  i dzieje sie tak czasami nawet i przez 3 tyg palenie non stop, a potem sie wszystko uspokaja.

Zmien opał na bardziej suchy. Załącznie pompy zmien na 50;c 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chcę tego, czy nie latem stanę się właścielem MPM'a 14tki z komorą załadowczą od góry, czyli wersja, która także jest przystosowana do spalania drewna. W ogóle czym ta wersja różni się od wersji tylko do węgla? Jakieś zmiany konstrukcyjne pod drewno? 

Ineresuje mnie wentylator wyciągowy. Na jakiej zasadzie on działa z kotłem i sterownikiem Unister Duo? Czy jego moc jest modulowana i ma soft start? Czy jednak on działa zero-jedynkowo, czyli odpala się na pełnych obrotach jak jest potrzebny? Czy można wymusić ręcznie jego załączenie w sterowniku w szybki i łatwy sposób przed podniesieniem klapy załadunkowej?

Jedna z sytuacji - bardzo słaby ciąg kominowy z jakiś przyczyn, miarkownik podnosi klapkę, ale temperatura na kotle dalej spada. Czy w tej sytuacji włączy się  sam wentylator wyciągowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, emigrant napisał:

Ineresuje mnie wentylator wyciągowy. Na jakiej zasadzie on działa z kotłem i sterownikiem Unister Duo? Czy jego moc jest modulowana i ma soft start? Czy jednak on działa zero-jedynkowo, czyli odpala się na pełnych obrotach jak jest potrzebny? Czy można wymusić ręcznie jego załączenie w sterowniku w szybki i łatwy sposób przed podniesieniem klapy załadunkowej?

Mam wentylator i powiem że to przydatne urządzenie zwłaszcza przy rozpalaniu i załadunku drewna, ponieważ po załadowaniu opału przez jakiś czas na naturalnym ciągu czasem kocioł nieco przygasa. Wentylatorem wyciągowym można sterować w ten sam sposób jak nadmuchem to już zależy od konkretnego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wentylator się włącza to pracuje non-stop na pełnej mocy, czy obroty wentylatora są modulowane w zależności jaka jest temperatura wody w kotle? Jak on współgra ze sterownikiem Unister Duo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sterownik

https://allegro.pl/oferta/sterownik-pieca-kotla-co-ie25-pid-czujnik-pt1000-7538161912

Można ustswić maksymalne i minimalne obroty dmuchawy i temperaturę maksymalną spalin. Wentylator zwalnia jak dochodzi do temperatury zadanej jak i wówczas gdy przekroczy maksymalną temp spalin. Nie wiem jakie opcje ma  Unister Duo musiałbym zobaczyć instukcję obsługi.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodziło. Identycznie działa sterownik Luxus 4 razem z dmuchawą w starych kotłach Kostrzewy, którego jeszcze używam. Taką samą metodę chciałbym uzyskać w MPM, tylko z wentylatorem wyciągowym. W sumie to można zastosować w MPM sterownik od Kostrzewy. Ważne, aby wentylator wyciągowy umiał "soft start". Z tego co piszesz to chyba umie. Rozumiem, że wentylator wyciągowy masz od MPM? Czy kupowałeś jakiś inny we własnym zakresie? Niestety u mnie musi być albo dmuchawa, albo wentylator wyciągowy. Mam za niski komin(7 metrów), ale ceramiczny, okrągły, fi200. Nawet nie wystaje poza kalenicę, więc z ciągiem różnie bywa. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emigrant napisał:

Rozumiem, że wentylator wyciągowy masz od MPM? Czy kupowałeś jakiś inny we własnym zakresie? Niestety u mnie musi być albo dmuchawa, albo wentylator wyciągowy.

Tak wentylator kupowałem razem z kotłem od producenta MPM-a. Dmuchawę odradzam, przynajmniej moim zdaniem do MPM-a się nie nadaje ze względu na powietrze wtórne. Jakoś nie wyobrażam sobie że powietrze wtórne może być prawidłowo zasysane lub w ogóle zasysane przy dmuchawie która robi nadciśnienie i wręcz może wypychać spaliny przez kanały PW. Wentylator wyciągowy robi podciśnienie tak że zasysa powietrze nie pcha.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywista sprawa, że w MPM nie wolno stosować dmuchawy z racji kanałów powietrza wtórnego, tylko jak już to może być wentylator wyciągowy i nic innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do wypowiedzi w związku z moim pytaniem to jest parę przyczyn wymienionych. Będę się starał w takim razie na bieżąco je usuwać. Jeszcze jedno moje pytanie wynikające z mojego małego stażu jako palacza.. Zazwyczaj sytuacja dzieje się przy rozpalaniu kotła. Przez otwór powietrza wt przy klapie zasypowej (boczny zasyp) wydobywa się niewielki dymek. Piec 8-10kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zabrski93 napisał:

Odnosząc się do wypowiedzi w związku z moim pytaniem to jest parę przyczyn wymienionych. Będę się starał w takim razie na bieżąco je usuwać.

A jaką temperaturę średnio utrzymujesz na kotle? Spróbuj tak raz przepalić na 80stC a nawet 90stC przez 2 godziny i powiedz czy wyschło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie też podczas przepalania suchym drewnem miałem niewielkie wycieki kondensatu.Gdy wymiennik nie ma nalotu sadzy to woda łatwo wytrąca się i spływa,nie mogąc wsiąkać w warstwę chłonną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, andrzejaslo napisał:

A jaką temperaturę średnio utrzymujesz na kotle? Spróbuj tak raz przepalić na 80stC a nawet 90stC przez 2 godziny i powiedz czy wyschło.

70 stC to jest taka norma u mnie, ze względu na to, że miarownik mam ustawiony na 80st i temp pieca zatrzymuje się w tych granicach. No chyba, że do kotła załaduje więcej węgla to podchodzi do tych 80 stopni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.