Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, andrzejaslo napisał:

(...) Czyli pewnie maksymalnie 2 załadunki do MPM-a 18kW powinny wystarczyć do nagrzania buforów nawet do 90stC.

Mam wrażenie, że te bufory służą głównie do wyrzucanie energii kominem...

Nie krępujcie się, grzejcie do 99 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

O mamo kocioł zasypowy za prawie 5 koła a do tego dwa bufory też pewnie ze 7 koła lub coś koło tego a dalej niewygoda z codzienną obsługą , nie lepiej iść w coś mniej  zasobożernego i w sumie chyba tańszego ? nawet drewno nie jest aż tak tanie a dołożyć do niego robociznę to chyba najdroższa opcja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ma swoje drewno,pellet i węgiel też szybują z ceną ,a to pewnie nie koniec,no i drewno w ten sposób palone jest chyba najbardziej ekologiczne ze wszystkich paliw,no może jeszcze pellet ,choć tam różne świństwa można zmieszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem ekonomia to nie wszystko. Niektorzy to lubią ;) Aczkolwiek ja ich nie do końca rozumiem bo sam pozbywam się swojego mpm na rzecz podajnikowca

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w tym roku wywaliłem ds i zainstalowałem kocioł z podajnikiem teraz chociaż mam czysto i schodzę do piwnicy raz w tygodniu:)))

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja należę do tych co lubią to robić i na razie mówię podajnikowcom nie,chyba że miałbym dostęp do gazu ,wtedy bym się zastanowił 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzejasło. Do jednego bufora mam podłączone zasilanie i powrót. Oba są połączone rurami 5/4 cala.
Naczynie wzbiorcze mam coś około 180l, z zapasem (bo kolega zrobił z nierdzewki)
Dom po podłodze 196 metrów, wszędzie podlogówka, "prawie" ocieplony 15cm grafitowym

Niektórzy to lubią i mają kawałek swojego lasu :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czysteogrzewanie.pl piszą że naczynie powinno mieć od 4-8% czyli od 80 do tak jak piszesz 160L. Myślę że 100L wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym chciał podłączyć u mnie bufor by nie komplikować sprawy z tym że bez zaworu 4d by szedł też na grawitacji,bufor 400l bo taki mi wejdzie i bez problemu zagrzeję go i grzejniki jednym wsadem i z parę godzin powinien oddawać ciepło,w sumie z całą wodą w układzie zgromadziłbym około 40kw energii a to na parę godzin by stykło ,tak myślę przynajmniej

zbiornik akumulacyjny inst2.jpg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, berthold61 napisał:

O mamo kocioł zasypowy za prawie 5 koła a do tego dwa bufory też pewnie ze 7 koła lub coś koło tego a dalej niewygoda z codzienną obsługą , nie lepiej iść w coś mniej  zasobożernego i w sumie chyba tańszego ? 

Co jest według ciebie tańszego jeżeli koszt drewna dla mnie to koszt paliwa i oleju do piły i ciągnika? Ogrzewanie gazowe przy metrażu 180m2 jest tańsze? kocioł na ekogroszek? czy pellet? które to kotły same w sobie są droższe od tego co ja montuje w tej chwili nie licząc już później opału do tych kotłów za który trzeba płacić.

7 koła za dwa bufory? widzę że nie poznałeś jeszcze Pana Przemysława z tego forum

5 koła ten kocioł jeszcze nie kosztuje

Edytowane przez andrzejaslo
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się tylko odrobinę wtrącę. Ile czekałeś na bufor od Przemka? Jakie wymiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze lekko OT  -dziś przyszedł mi termometr bimetaliczny  i  przed odejsciem mojego Zebca SWK 21kw na tamten świat -  przeprowadziłem test temperatury spalin na drewnie:

Rozpalanie +- 350'C - musiałem go dławić szybrem w czopuchu bo spokojnie dobiło by do 400

Normalna pracam ( lekkie zdławienie miarkownikiem) - 320 -330'C 

Zdławienie totalne/ kiszenie - (szyber + klapka w miarkowniku zamkniete) - 230-240'C

Aha czopuch + rury idące do komina są z grubego żeliwa także mimo iż czasami temperatura spalin jak wynosiła po 330'C rure idącą do komina można dotknąć reką - także bez termometru mierzenie organoleptyczne rury kominowej za pomocą dłoni można sobie wsadzić...

 

Jutro odbieram MPM'a z fabryki :)

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz na kostce sosnowej -rozpalanie i dochodzenie 180-220,trochę przed dojściem do zadanej-150,doszedł i podtrzymuje na szczelinie-100-120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, hamis napisał:

To ja się tylko odrobinę wtrącę. Ile czekałeś na bufor od Przemka? Jakie wymiary?

Tzn jeszcze czekam. Wymiary bufora standardowe 850L z oferty 79cmx190cm ale w rzeczywistości mają pojemność 865L w tym w jednym wężownica CWU. Czas realizacji musisz pytać bo może coś się zmieniło ale chyba ponad 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
6 godzin temu, andrzejaslo napisał:

Co jest według ciebie tańszego jeżeli koszt drewna dla mnie to koszt paliwa i oleju do piły i ciągnika? Ogrzewanie gazowe przy metrażu 180m2 jest tańsze? kocioł na ekogroszek? czy pellet? które to kotły same w sobie są droższe od tego co ja montuje w tej chwili nie licząc już później opału do tych kotłów za który trzeba płacić.

7 koła za dwa bufory? widzę że nie poznałeś jeszcze Pana Przemysława z tego forum

5 koła ten kocioł jeszcze nie kosztuje

Nie miałem zamiaru w jakiś sposób ci dopinać bo sam rozważałem bufor do swojego kotła i to całkiem niedawno ale mi przeszło jak okazyjnie kupiłem nowy kocioł podajnikowy za psie pieniądze , ja mieszkam ok 50km od Śląskich kopalń więc wybór oczywisty , ale co by nie gadać to z drewnem jest okropna masa roboty wiem coś na ten temat jak ciąłem drewno z więźby dachowej starych podłóg drzwi i oraz 5 dorodnych jabłoni , nie wspomnę o pomieszczeniu do przechowywania i suszenia bo nie każdy je ma no i to cięcie to męczy a na koniec pełny załadunek drewna wystarczał na max 5 godzin przy moim przewymiarowanym kotle , męczyłem się z tym drewnem dosyć długo i odetchnąłem jak się skończyło .pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie palenie każdego dnia, obecnie co 2 dzień. Teraz mi schodzi ok. 100kg węgla miesięcznie (grzanie c.w.u.) dla 4 osób. Pracy tak wiele nie jest.. wbrew pozorom - choć jak wiadomo - utrzymanie porządku przy piecu zasypowym wymaga dyscypliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

Nie miałem zamiaru w jakiś sposób ci dopinać bo sam rozważałem bufor do swojego kotła i to całkiem niedawno ale mi przeszło jak okazyjnie kupiłem nowy kocioł podajnikowy za psie pieniądze , ja mieszkam ok 50km od Śląskich kopalń.

Spoko staram się tylko wytłumaczyc dlaczego palę drewnem. 

No tak już jest Pan mieszka 50km od kopalni ja do lasu mam 1km. I jak mam płacic 900zł za tonę węgla lub miec drewno za darmo to wybór jest prosty dla mnie. Nie scinam zdrowych drzew jak na razie rylko to co się połamie lub uschnie i to starcza, lasu mam sporo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 1km po kostkę sosnową za 60złm/p,nie trzeba ciąć ,no żal nie brać i spala się najlepiej ze wszystkiego

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MaaGdA napisał:

W zimie palenie każdego dnia, obecnie co 2 dzień. Teraz mi schodzi ok. 100kg węgla miesięcznie (grzanie c.w.u.) dla 4 osób. Pracy tak wiele nie jest.. wbrew pozorom - choć jak wiadomo - utrzymanie porządku przy piecu zasypowym wymaga dyscypliny.

Potwierdzam ze raz na kila dni należy ogarnąć  kociołek i jego otoczenie .Ale troszkę jest podobnie w podajnikowcach. Też trzeba wsypać kilka worków by starczyło na miesiąc a z popiołem to samo tylko że rzadziej.

Sąsiad ma kocioł z dotacji 5 klasy i narzeka na zapach "czadu" z komina a w MPM-ie tego nie czuję rozpalając raz na kilka dni !

Ja przepalam co 4 dni - spalając ok 17 kg pelletu węglowego.  Odliczam ilość paliwa jaką potrzebuję i palę bez miarkownika na otwartych drzwiczkach z popielnika na max. Mam specjalnie dociętą płytkę szamotową która idealnie sprawdza się w spalaniu tego pelletu i innych drobnych paliw bez dymu. Tep. spalin w okolicach 150 st.C .Na pellecie bufory mam nabite do 100 st.C.Potem grzeję 160 L c.w.u  do średniej tęp. ok. 50 st. C. W pierwszy dzień jest ponad  60 st. ,a w czwarty ok. 43  st. Chcę jeszcze docieplić bufory w najbliższym czasie.

MaaGdA napisz czym palisz  i jaka temp. c.w.u  w 1  i  kolejnych dniach i czy ty też wyczuwasz zapach " czadu " z komina ?

W najbliższym czasie pokażę nowy filmik jak z "czarodziejską" szamotką którą paliłem pelletem całą zimę i i w lecie na c.w.u.- BEZ DYMU !

Edytowane przez buli912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę węglem. Zapachów żadnych brak. cwu mam ustawione na 49'C +/- 1,5'C (o ile pamiętam).

Co do temperatur - "schodzi" na bieżąco.. więc ciężko powiedzieć jaki jest spadek - ale jak nie zapomnę to zapodam wieczorem wykresy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez bufora palenie raz wieczorem i rano woda jeszcze gorąca jest,palę tą kostką sosnową,1m/p na miesiąc idzie czyli 60 zł ale też i grzejnik w łazience prawie cały czas jest otwarty,suszy ręczniki i tp i daje fajną atmosferę  ciepełka,i też ostatnio zebrałem kilka koszy odpadów po tej kostce co się ostały ,typu igliwie,trociny ,szyszki,i na wodę w sam raz taki opał jest,a jak mnie bieda przyciśnie to do lasu mam 100m a tam drobnego opału pod dostatkiem szczególnie teraz w lecie,wszystko spalane bez dymu i zapachu a popiołu 20l na dwa miesiące

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz zbiornik cwu. U mnie 140L wystarczy na jedną "sesję" domowym wielorybom... ;). Potem grzanie idzie z bufora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 140 l ,ale bez bufora muszę go grzać dłużej by starczyło do rana i tak wsad około 25-30l spala się 2-3h a później całość jeszcze jest gorąca ze 2h tak że na 4-5 osób do rana ciepła woda jest ale już 2 osoby więcej i rano aby letnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. A jaką  MaaGdA masz na buforze różnicę temp. między górą a dołem ?

Ja man  17 st. ( 72 na górze i 55 st. na dole ) .

Myślę że to przez pompkę c.w.u. która miesza wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.