Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszym kanale kotłów ds , gdzie spaliny idą do góry , przy prawidłowym paleniu nie powinno być niczego do czyszczenia. Pyłek opadnie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej jest sadzę usunąć mechanicznie lub odpowiednim rozpuszczalnikiem na zimno.Potem postarać się żeby tej sadzy nie produkować zbyt dużo.

Co do smoły w komorze zasypowej,już kolejna osoba próbuje zwalić winę na konstrukcję kotła.Problem jest tylko w konstrukcji drzwiczek,bo każdy DS w którym nie podamy powietrza przez zasyp,będzie miał smołę w komorze.W poprzednim kotle drzwiczki miałem wysunięte nieco do przodu i lekko pochylone,dzięki temu smoła nie spływała na uszczelnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stosowania płynów łatwopalnych to lepiej sie dobrze zastanowić ,komin choc zimny ma zawsze ciąg i wciąga opary.

Polejemy,zaczniemy skrobać ,gdzies jakaś iskra i podmuch z zapalonych oparów komina wyleci góra i dołem,

jak przy okazji nie rozsadzi komina i nie spowoduje pozaru,dodatkowo ognisty podmuch upiecze nas zywcem ;-)

 

Jeśli juz czyms polewac dla pomocy to bym zdemontował rurę łaczącom piec z kominem,a komin zatkał na ten czas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1z8v

 

Mój wynik. Jeszcze nie skończyłem modernizacji termicznej więc wynik w przyszłości wydaje się będzie lepszy. na chwile obecną skłaniałbym się ku 8-10kw. Pytanie czy przy 157 żeberkach żeliwnych i starej instalacji grawitacyjnej nie będzie to mało. Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1z8v

 

Mój wynik. Jeszcze nie skończyłem modernizacji termicznej więc wynik w przyszłości wydaje się będzie lepszy. na chwile obecną skłaniałbym się ku 8-10kw. Pytanie czy przy 157 żeberkach żeliwnych i starej instalacji grawitacyjnej nie będzie to mało. Proszę o opinię.

Ilosć wody w obiegu przy kotłach zasypowych, im więcej tym lepiej. Mam 147 żeberek żeliwnych i dom 100 letni nie ocieplony, i paląc drewnem z mocą ok 12 kw muszę przepalać bo jest za gorąco przy ciągłym paleniu. Dom 14m x11m, dwa poziomy i cały podpiwniczony.

8 - 10 kw wystarczy palac węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie to oto pytanie o MPM 12-14 kW  - jak długo jeden wsad drewna (mówimy tylko o drewnie) mógł by wytrzymać - chodzi o czas spalania - przy takim domu - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1zap ? Chodzi mi o długość spalania bez bufora? Oraz jak byśmy palili z dużą mocą ładując bufor.

I pytanie nr 2. Jak długo bufor (i ewentualnie jak duży) po wygaśnięciu może podtrzymać temp. w domu w okolicy 22 stopni u Was w domach.

Pytam o to ponieważ przymierzam się  do zmiany pieca i chcę wybrać najlepszą opcję do spalania drewna.

Dom - ściana =suporex24 + 8cm steropian + cegła ceramiczna K2 12cm. Razem 158m2 do ogrzania + piwnica nieogrzewana 78m przy stałej mniej więcej temp. w niej 15-18 stopni?
 

Edytowane przez ekolud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracam z dokładnego mierzenia komina od czopucha pieca do wylotu komina 9m komin 14x14 u podstawy troszkę szerszy.

Bedzie paliło mpm-em 8-10 kw ????

Co do ciągu ostatecznie mam ochotę skonsultować sie jeszcze z kominiarzem (pomiar)

Mam 8m komina 14x14 i jest lepiej niż dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prawdopodobnie sypnę troszkę piasku w tryby MPM :) ,lecz niebawem zobaczymy jak się sprawdzi przy większych mrozach i paleniu drewnem (na horyzoncie -15) szczególnie na tych mniejszych piecykach

Ja mam przewymiarowany o jakieś 8 kilołotsów więc nie mam tego zmartwienia. Ale i tak czekam z niecierpliwością na te mrozy. U mnie zapowiadają -22 pod koniec tygodnia

 

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prawdopodobnie sypnę troszkę piasku w tryby MPM :) ,lecz niebawem zobaczymy jak się sprawdzi przy większych mrozach i paleniu drewnem (na horyzoncie -15) szczególnie na tych mniejszych piecykach

Myślę że dla większości z nas, te mrozy mogą być własnie smarem w trybikach Mpa-a.

 

Sam wiem po sobie, kiedy w zeszłym roku zrobiło sie trochę zimniej, bardzo szybko zrezygnowałem z moich ustawień zmniejszających moc do oryginału, by móc palić z mocami bliskich nominalnych ;-).

Kociołek od razu przebudził sie z "zimowego" letargu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wypalania sadzy jest proszek typu sadpal. Wszelkie inne zdecydowanie odradzam bo w najlepszym razie zapali się sadza w kominie.

 

Mam 8m komina 14x14 i jest lepiej niż dobrze

Sam przekrój i wysokość to nie wszystko. Dużo zależy od ukształtowania terenu oraz samego umieszczenia na dachu(powyżej/poniżej szczytu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1z8v

 

Mój wynik. Jeszcze nie skończyłem modernizacji termicznej więc wynik w przyszłości wydaje się będzie lepszy. na chwile obecną skłaniałbym się ku 8-10kw. Pytanie czy przy 157 żeberkach żeliwnych i starej instalacji grawitacyjnej nie będzie to mało. Proszę o opinię.

wg mnie mało 168 żeberek to ok 17 kw mocy przy 70 stopniach i 8,5 kw przy 50 stopniach tak więc będzie ci ciężko  tak małym piecem osiągnąć większą temperaturę jak 55 stopni ale to teoria i może się mylę sorki 157 żeberek to ok 16 kw mocy ale i tak 8-10 może być za mały chyba że węglem i bez wygaszania to da radę

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody w instalacji, liczba żeberek, metrów podłogówki nie ma tutaj znaczenia. Liczy się tylko zapotrzebowanie na ciepło. Przewymiarowane grzejniki oddadzą tyle samo ciepła tyle że przy niższej temperaturze zasilania/ niższym przepływie. Od temperatury pracy kotła są zawory mieszajace 3d/4d..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody w instalacji, liczba żeberek, metrów podłogówki nie ma tutaj znaczenia. Liczy się tylko zapotrzebowanie na ciepło. Przewymiarowane grzejniki oddadzą tyle samo ciepła tyle że przy niższej temperaturze zasilania/ niższym przepływie. Od temperatury pracy kotła są zawory mieszajace 3d/4d..

ale nie wszyscy mają te zawory i żeby osiągną te 70 stopni na tylu żeberkach to potrzeba pieca o odpowiedniej mocy chyba że komuś wystarczy 50 stopni to ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wszyscy mają te zawory i żeby osiągną te 70 stopni na tylu żeberkach to potrzeba pieca o odpowiedniej mocy chyba że komuś wystarczy 50 stopni to ok

70* nie musi być na wszystkich grzejnikach, np w sypialni wystarczy może 40*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.