Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie, RCK zdążę kupić i zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w tym tygodniu muszę zamówić wersję 12-14. Będę palił węglem. Podobno do węgla najczęściej zamawiany jest wariant standardowy z drzwiczkami z przodu. Czy miałoby sens zamówienie przeze mnie kotła z drzwiczkami od góry. Wiadomo, zwiększy się pojemność zasypu, ale czy nie będzie to utrudniało późniejszej obsługi serwisowej, np. przy wymianie jakiejś części palnika?

Aha, i jaki węgiel polecacie? Mam do wyboru z Piasta, Piekar albo z Wesołej.

Pozdrawiam

Pierwszy:PIEKARY - moim zdaniem najlepszy węgiel do mpm-a,mało popiołu i kaloryczność 26 MJ/kg,typ węgla 31

Drugi: PIAST za dużo popiołu,słabsza kaloryczność 24 MJ/kg,typ węgla 31

Trzeci:WESOŁA dobry węgiel,ale trochę się spieka i lubi zawiesić się w mpm-e,mało popiołu,kaloryczność 28-30 MJ/kg,typ węgla 32

Polecam Piekary!

 

Kolego,a po ile tona orzecha z Piekar u Ciebie?

Edytowane przez Tomek2570
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zippo68 Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK bardzo przydatna rzecz. Mam, używam i nie zrezygnuję z niego. Dzięki RCK proces spalania przebiega bardzo spokojnie. Bez RCK maiłem ciąg przy rozpalaniu w okolicy 40-50kPa a teraz od początku do końca spala się na stałym poziomie ciągu np. na 10-15kPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecasz jakiś konkretnie model? Widzę że i Ja chyba muszę u siebie zamontować takie urządzenie. Powinno w znacznym stopniu ustabilizować proces spalania w szczególności  podczas rozpalania, zanim miarkownik się przymknie, niepotrzebnie wyciągając jeszcze palący się opał do komina (testuje w tej chwili brykiet drzewny) ;)

Pozdr. Grzegorz

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie zamówiłem 21-25 kW górny zasyp lewe drzwi prawe wajchy ma przyjść około 2 tyg montowany będzie do buforka 800l z c.w.u i jakieś 300 m2 lekko ocieplonego bliźniaka powojennego po rozbudowie jakieś 200 m2 podłogi i reszta 2 łazienki i 3 pokoje w tym tylko jeden bez podłogi ogrzewanej. Do tej pory zębiec po przejściach instalacja wykonana w miedzi i PEX we wrześniu/październiku zdam relację jak i co :)

A no właśnie będę szukał jakiegoś sterownika który zrobi priorytet CWU i resztę czyli 1 pętro (poddasze) z samą podłogą parter mieszany podłoga 70% i grzejniki oraz piwnica same grzejniki.

Instalacja 2 grupy pompowe z mieszaczami na piętra do podłogi osobno 1 grupa grzejniki z autoadapt CWU z cyrkulacją no i ładowanie bufora.

Opalanie 90% drzewo liściaste sezonowane min 2 lata reszta jak już coś to węgiel z lokalnego składu orzech.

Wyliczenia z CW kocioł jest jaki jest bo "MA BYĆ DUŻY" inna opcja nie do przejścia całe szczęście że na byfor dałem rady namówić teścia :/

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1j9p

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Panowie, za cenne wskazówki. Biorę więc wersję z górnym zasypem.

 

@witek1234 - groszek z Piekar jest u mnie po 830 zł/ tona, chyba więc pozostanę przy orzechu, który powinien być ok. 100 zł tańszy.

 

@SebekKry - mój dostawca węgla twierdzi, że węgiel z Wesołej spieka się dość mocno, dlatego na razie dam sobie z nim spokój, ale w przyszłości pewnie go wypróbuję.

 

@Tomek2570 - gość z mojego składu nie ma w tym momencie orzecha z Piekar, ale obiecuje, że przywiezie chociaż jeden transport. Cena ma oscylować wokół 730 zł/t. Na stanie ma za to groszek z Piekar po 830 zł/t i orzech z Piasta - 700 zł/t.

Wesołą handluje  u nas inny gość i ten ma orzech II po 700 zł/t, a groszek 730 zł/t.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam RCK jak kolega @Sambor firmy Darco i także zamontowany w wyczystce. 

Edytowane przez SebekKry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Panowie, za cenne wskazówki. Biorę więc wersję z górnym zasypem.

 

@witek1234 - groszek z Piekar jest u mnie po 830 zł/ tona, chyba więc pozostanę przy orzechu, który powinien być ok. 100 zł tańszy.

 

@SebekKry - mój dostawca węgla twierdzi, że węgiel z Wesołej spieka się dość mocno, dlatego na razie dam sobie z nim spokój, ale w przyszłości pewnie go wypróbuję.

 

@Tomek2570 - gość z mojego składu nie ma w tym momencie orzecha z Piekar, ale obiecuje, że przywiezie chociaż jeden transport. Cena ma oscylować wokół 730 zł/t. Na stanie ma za to groszek z Piekar po 830 zł/t i orzech z Piasta - 700 zł/t.

Wesołą handluje  u nas inny gość i ten ma orzech II po 700 zł/t, a groszek 730 zł/t.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie

yumpie,jak masz możliwość to bierz Piekary orzech,w tamtym sezonie kupiłem na próbę parę worków i stwierdziłem że jest to najlepsze paliwo do kotła Mpm,a testowałem prawie wszystkie kopalnie.Jeszcze mogę ci polecić sprawdzone paliwo brykiet z węgla brunatnego Rekord.

Edytowane przez Tomek2570
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Słuchajcie szukam w necie orzecha z piekar (najlepiej workowanego) i nie idzie znaleźć... na naszym portalu aukcyjnym znalazłem "WĘGIEL ORZECH KWK BOBREK - CENTRUM worki 25 KG" za 795zł/tona z transportem.

jest to:

  • typ węgla 32,1
  • wymiar ziarna 40 - 100 mm
  • wartość opałowa min 27-30 MJ/kg
  • zawartość siarki max 0,6 %
  • zawartość popiołu 4 - 8 %

Proszę o wskazówkę, to szajs? czy można zaryzykować? kocioł mam 25kW z buforem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kolego to nie jest szajs! Jest to dobry węgiel płomienno-gazowy,ale w dolniaku może się zawieszać przez spiekanie.I wymiar ziarna 40-100 trochę za duży do dolniaka.Szukaj węgla płomiennego typ 31,Sobieski,Piekary,Piast,Zemowit,Janina najlepiej ziarno od 20 do max 80mm

 

http://bostar.pl/cms/pliki/cennik%20%20detaliczny-%20od%2011-08-2016%20%20%202015%20%20www.pdf

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek można porównać do Wesołej. Podobna spiekalność, podobna ilość popiołu, i podobny czas spalania. Testowałem obydwa ale wolę węgiel z Wesołej do mojej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym sezonie spaliłem ok 4t orzecha z Wesołej, nigdy mi się nie zawiesił nie spiekał się i nie żużlował. Bardzo dobry węgiel i mało popiołu. Górny załadunek jest bardzo wygodny i do 12-14 na Maxa wchodzi ok 38 kg węgla. Może tylko na brwi trzeba bardziej uważać niż przy przednim załadunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sarmata trzeba otwierać drzwiczki i podkładać jak już jest sam żar przy samym ruszcie a wtedy brwi zostaną w jednym kawałku.

A ja mieszam orzecha II z Wesołej z miałem z Piasta i bardzo ładnie mi się to spala. Praktycznie w proporcjach pół na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, już go trochę zdążyłem poznać. Też się zastanawiałen nad miałem ale kotłownia była zawalona węglem i zima zleciała. Mieszasz wszystko razem czy najpierw węgiel a na to miał? I czy to się opłaca bo o miale różnie mówią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum, poszukuję pieca gdyż stary wyzioną ducha (piec Hajnówka 15kW)

Mam pytanie odnośnie pieca MPM ds, ponieważ budynek jest stary i komin ma mały przekrój  14x14, czy ten piec będzie działał. Mam możliwość ewentualnie podłączenia pod dwa kanały.

A i jeszcze jedno komin nie ma na pewno 8m jak zaleca producent

Edytowane przez husio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój komin ma wysokość ok. 7.5 m, przekrój okrągły fi 150, rura cementowa.Powierzchnia do ogrzania: nieocieplone 100-140m2. Kociołek MPM 8-10 chodził jak złoto.Mogą być problemy jeśli potrzebujesz dużo większego kotła.Osobiście dzwoniłem do producenta przed zamówieniem kotła odnośnie wysokości i przekroju mojego komina i dostałem zapewnienie że będzie OK. I było.Zadzwoń i się upewnij.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Husio, jeżeli komin jest drożny to palić się będzie ale możesz mieć problemy przy dokładanu. Jeżeli przy otwieraniu nie zaciągnie w miarę szybko dymu z komory to będziesz przeklinał ten kocioł. Ciężko wyrokować, musisz zdać się na swoje doświadczenie, jaki masz ciąg. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji są dolniaki typu KWKD z klapą rozruchową nad paleniskiem i poziomym wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przełączeniu na krótki obieg i zamknięciu PG i otwarciu PW w klapie załadunkowej i następnie delikatnym uchyleniu tejże klapy i poczekaniu aż palnik zaciągnie powietrze nie ma prawa dymić chyba że jest pełny piec i palnik nie zdoła wciągnąć całego dymu pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Słuchajcie szukam w necie orzecha z piekar (najlepiej workowanego) i nie idzie znaleźć... na naszym portalu aukcyjnym znalazłem "WĘGIEL ORZECH KWK BOBREK - CENTRUM worki 25 KG" za 795zł/tona z transportem.

jest to:

  • typ węgla 32,1
  • wymiar ziarna 40 - 100 mm
  • wartość opałowa min 27-30 MJ/kg
  • zawartość siarki max 0,6 %
  • zawartość popiołu 4 - 8 %

Proszę o wskazówkę, to szajs? czy można zaryzykować? kocioł mam 25kW z buforem ;-)

tu masz sklep z orzechem z Piekar  http://sklep.rastar.pl/19-ekogroszek-pieklorz-produkowany-i-workowany-przez-kopalnie-kwk-bobrek.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.