Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem mocno zainteresowany kupnem kotła mpm DS o mocy 12-14 kW do ogrzania ok 155 m2 domu (grzejniki w pokojach + podłogówka w kuchni, i 2 łazienkach). W planach palenie tylko drewnem, myślę też nad dodaniem do instalacji bufora z którym to wiążą się moje rozterki. Bardzo proszę o poradę.

 

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kotłowni będę w stanie zmieścić tam obok pieca bufor 600 litrów (1000 l też by się zmieścił, ale poruszanie się po kotłowni byłoby mocno uciążliwe). 

 

1. Czy taki bufor 600 litrów nie będzie za mały - jeśli dobrze rozumiem, to będzie on po prostu krócej spełniał swoją rolę w stosunku do wersji 1000l?

 

2. Bufor ładujemy najpierw paląc w kotle, a dopiero później z niego zasilamy grzejniki i podłogówkę czy może rozgałęziamy zasilenie jeszcze przed buforem, tak żeby część ciepłej wody poszła na rozdzielacze do grzejników/podłogówek a reszta grzała bufor? Jak jest korzystniej, jakie to niesie za sobą konsekwencje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak sprawdzałem bufor który mieści się w drzwiach 80cm może mieć max 1200l przy standardowej wysokości pomieszczeń.

 

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ tutaj masz odpowiedzi na swoje pytania i dużo więcej informacji.

 

Może Twój stary piec w połączeniu z buforem posłuży jeszcze długo i ekonomicznie, chyba że już cieknie gdzieś w kącie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego rozeznania tematu buforów i sposobów ich podłączania i użytkowania wynika, że najkorzystniej podłączyć kocioł obiegiem z pompą i ochroną powrotu i osobno wyprowadzić z niego zasilanie na ogrzewanie. Obieg kotła z zabezpieczeniem powrotu daje nam ten plus, że bufor ładowany będzie od razu wysoką temperaturą i w zasadzie można z niego korzystać tuż po starcie kotła. W kwestii pojemności to masz rację, mniejszy bufor to mniej energii, jak z baterią, szybciej się po prostu wyczerpuje z tym, że lepiej mieć za mały bufor niż nie mieć wcale, szczególnie przy małej pojemności instalacji i opalaniu drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wesołych świąt wszystkim życzę,myślę że sezon który się pomału kończy był nie najgorszy ,trochę mrozu ale średnia powyżej zera  mi poszło z 25 metrów drzewa tak za 3,5 tyś zł dom 240 metrów klasa d palę jeszcze w hajnówce 19 letniej i przymierzam się do mpm ds 17-19 kw wszystkiego dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem już właśnie posiadaczem kotła mpm ds 12-14 kw z górnym zasypem i proszę o opinię doświadczonych użytkowników na temat czasu spalania pełnego zasypu dobrej jakości drewnem (dąb, grab itp). Hydraulik, który mi będzie montował całą instalację powiedział, że będę się męczył z tym kotłem bo tam za mało wchodzi opału i że jest to typowy piec na węgiel. Powierzchnia ogrzewana domu to 130 m2. Instalacja: kocioł-laddomat-zasobnik z dwiema wężownicami 300l-podłogówka +grzejniki. Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamilll widzę że masz instalatora starej daty. To pewnie jeden z takich co doradzają weź 30kW i będziesz miał spokój - zasypiesz raz na dobę 40kg węgla i będziesz miał ciepło. Ale że zasyfisz kocioł i komin w błyskawicznym tempie nie biorą pod uwagę. Swoją drogą uważam że i tak przesadziłeś z mocą na 130mkw. Ale jak będziesz palił drewnem to może będzie OK. Choć wątpię. 8-10kW pewnie w zupełności by starczył tylko że do drewna komora była by jeszcze mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam wersję z 2016 roku, nigdzie w necie jeszcze nie spotkałem takiej wersji. Producent mówił, że jest jeszcze lepszy, efektywniejszy palnik, który skraca jeszcze bardziej płomień (zawirowuje je), jest tak jakby półokrągły. Jutro postaram się zrobić zdjęcia. A co do opinii jednego ze znajomych hydraulików to właśnie mówił, że na taki metraż powinienem wziąć 30 kw :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób zdjęcia i wrzucaj zobaczymy co nowego. Mi też polecali 25kw, ale wziąłem 12-14 kw i na tą zimę był za duży, raptem te kilka dni co -20 było to trochę popracował, a tak to i 8-10 spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem @ do P. Marcina, będzie możliwość kupienia nowej wersji palnika ;-) po świętach ma mi wysłać zdjęcia oraz cenę.

Próbowałem sam zrobić sobie palnik wirowy, skończyło się na tym, ze jak próbowałem wyrzeźbić w cegle to spaliłem 3 tarcze diamentowe, aż chlapał metal :D bez odpowiedniego sprzętu raczej ciężka sprawa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luczyw nie gadaj. Na jakieś lipne tarcze trafiłeś. Ja kupiłem ze dwa lata temu jedną i do dziś tnie. Mało tego diamentowa wchodzi w szamot jak w masło. Czasem tylko starczy naostrzyć w piaskowcu i dalej ogień. Dodam że u mnie się już biedaczka nacięła a chlasta jak nowa. Szybko to się sypały te zwykłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu jest dolot PW do tego palnika? I jak dla mnie to producent jeszcze powinien zrobić klapkę PP w tych drzwiczkach nad popielnikiem w celu podawania powietrza bezpośrednio w żar.

 

P.S. uważam że ten palnik nie będzie działał prawidłowo ale być może się mylę.

Edytowane przez SebekKry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik aby działał poprawnie musi mieć wlot PW przed wlotem gazów do palnika (czytaj przed dyszą) a takowego nie widzę, chyba że nie jest ujęte w widoczny sposób na zdjęciu. Bo jeśli dolot jest od dołu spod rusztu ruchomego to szybko to powietrze przestanie tam dopływać bo się zapopieli. Użytkuje ten palnik DikijPeti już drugi sezon i jestem zadowolony ale po mnóstwie przeróbek a ten jakoś do mnie nie przemawia. Ale odpalisz zobaczysz. Mam nadzieję że się mylę i palnik będzie działał poprawnie i nic nie będziesz musiał przerabiać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda tak podawanie PW i działa to poprawnie. Napisz po dopaleniu jak to wygląda na palniku w Twoim kotle.

post-58465-0-09994600-1458930324_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilll Jak możesz to zrób jeszcze zdjęcie komory zasypowej bo chyba zniknęły z niej wezyrki oraz dwóch pozostałych kanałów wymiennika z klapką krótkiego obiegu. Jak znajdziesz wylot powietrza wtornego w palniku to też dorzucić fotkę. Czekamy na filmik z pracy palnika. Jedna co mi brakuje jeszcze w tum piecu to dodatkowa mufa na czyjnik temperatury jest tylko gniazdo na termometr analogowy a brak miejca na tuleje zanurzeniową pod sterownik pompy. A gdzie ma teraz mufę zasilania centralnego bo na górze jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezyrki są, jedna jest w klapie zasypowej (widać na moich fotkach) i druga jest nad kanałami wymiennika ale trzeba najpierw podnieść osłonę. Mufa zasilania jest teraz z tyłu niedaleko czopucha, zwiększyła się dzięki temu powierzchnia wymiennika.

 


PW jest dostarczane od strony kanałów wymiennika, w tych półokrągłych kształtkach jest kilka otworów (na fotce tego nie widać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak z tą przegrodą betonową poprawili coś czy znowu po miesiącu popękana w lipcu będę znmieniał piec i cały czas obserwuję wątek, kamill jak zamontujech i uruchomisz zdaj nam relację. a jaki miałeś wcześniej piec? dolne spalanie czy górne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem po wstępnych rozmowach o współpracy z Producentem Mpm-a. Właśnie dostałem do testów najnowszy palnik dwukomorowy,wirowy. Po świętach zamontuje i sprawdzę ,jak się będzie spisywał. Po rozmowie z właścicielami wynika że palnik jeśli trzeba,jest mocny. Szacowali moc max, na ok 20kw i stabilny przy mocach minimalnych,ale to dopiero się sprawdzi :). Palnik składa się z dwóch części . Pw doprowadzone jest w trzech punktach ,każdej komory wirowej. Zaniepokoiło mnie trochę  iż,dodatkowe powietrze podawane  jest wewnątrz komory. Pytałem się,czy nie zaburza to wirującego płomienia,ponoć wspomaga nawet ruch wirowy. Odnośnie jakości betonu,jest to całkowicie inny materiał żaroodporny. Producent zapewniał,że ten problem juz nie występuje :). Moja przegroda betonowa ,też bardzo szybko się rozsypała :/ Pocieszające jest,że montując nowy palnik ,wymienia się od razu wadliwy element   :).  Palnik ma byc kompatybilny ze starszymi modelami kotłów :). Wieczorem postaram się wstawić fotki ,jak wygląda palnik przed montażem. Rozmawiałem tez o niefortunnym  mocowaniu wezyrów w starszych modelach kotła i teraz mocowanie jest na górze pod klapą załadowcza. W znacznym stopniu eliminuje  to zakleszczanie się tych elementów. 

Pozdr. Grzegorz. 

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do adekadi

Witam. Producent mpm  mówił, że trafiła się wadliwa partia dlatego ta przegroda betonowa rozsypywała się i mówił że wymieniali na własny koszt. To jest mój pierwszy piec, nowy budynek. U mnie jest już zastosowany palnik wirowy. Jeżeli Gredy uda Ci się pierwszemu przetestować podziel się spostrzeżeniami. Dodaję kilka fotek o które prosili poprzedni rozmówcy.

post-67640-0-34161500-1459000512_thumb.jpg

post-67640-0-62787800-1459000533_thumb.jpg

post-67640-0-32005200-1459000556_thumb.jpg

post-67640-0-96758500-1459000565_thumb.jpg

post-67640-0-97049900-1459000585_thumb.jpg

post-67640-0-18578100-1459000602_thumb.jpg

post-67640-0-95080400-1459000617_thumb.jpg

post-67640-0-20475700-1459000632_thumb.jpg

post-67640-0-90966600-1459000642_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta klapka w drzwiczkach nad popielnikiem jednak moim zdaniem by się przydała aby móc podawać powietrze główne prosto w żar. Jest to dobre rozwiązanie i producent powinien wziąść to pod uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.