Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, ThomaSz napisał:

Mam tylko zawór 4d ale narazie bez silownika. Chcesz powiedzieć że ta funkcja działa tylko z dodatkowym zaworem?

To zależy co chcesz mieć,czy tylko ochronę powrotu czy ochronę i regulację temp. na instalację.W pierwszy przypadku wystarczy 3d,w drugim 4d,oczywiście z siłownikami.Tylko w przypadku 4d i włączeniu obydwu funkcji mogą być problemy z utrzymanie dwóch temperatur i mieszacz będzie kręcił w prawo i lewo.Jak uzyska temp.zasilania zmieni się temp. powrotu i na odwrót.Dlatego lepiej wyłączyć ochronę powrotu i podnieść temp. na kotle i będzie dobrze.Tak mam i delta oscyluje +/- 5*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ThomaSz napisał:

Napewno poczytam ale śledząc tylko wpisy na tym forum, myślę że siłownik zaworu i dobre ustawienia sterownika mogą pomóc zaoszczędzić nieco grochu. Czemu więc nie spróbować. ..? :)

Dobry (już doświadczony) operator sterownika i kotła jest w stanie zaoszczędzić góra do 10 % ekogroszku (przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego) albowiem niestety ile dom ciepła potrzebuje to tyle mu trzeba dostarczyć !

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, konopka napisał:

To zależy co chcesz mieć,czy tylko ochronę powrotu czy ochronę i regulację temp. na instalację.W pierwszy przypadku wystarczy 3d,w drugim 4d,oczywiście z siłownikami.Tylko w przypadku 4d i włączeniu obydwu funkcji mogą być problemy z utrzymanie dwóch temperatur i mieszacz będzie kręcił w prawo i lewo.Jak uzyska temp.zasilania zmieni się temp. powrotu i na odwrót.Dlatego lepiej wyłączyć ochronę powrotu i podnieść temp. na kotle i będzie dobrze.Tak mam i delta oscyluje +/- 5*

 Rozumiem. Mnie tak na prawdę chodzi nie o samą ochronę powrotu tylko o podniesienie modulacji przy nagłym spadku temperatury powrotu  (np.załączenie pompy cwu ). @Jockeyto bardzo dobrze ujął kilka postów wyżej. Mam dość stabilny układ i gdy pracuje tylko pompa co, delta wynosi ok.7° kocioł ma zadaną 63° więc jest w miarę dobrze(do czasu gdy zaczyna grzać cwu). Niemniej dziękuję za Twoją wypowiedzi. Będzie pomocna po założeniu siłownika 4d 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, czp01 napisał:

albowiem niestety ile dom ciepła potrzebuje to tyle mu trzeba dostarczyć !

Trudno zaprzeczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Pan Tomasz pisał kiedy jest reakcja na spadek powrotu - ileś C w ciągu minuty.

U mnie przy włączeniu CWU temp bardzo szybko spada o 1-2C i potem wraca nieco do góry i następnie powoli ale nieubłaganie się obniża gdy zasobnik się bardziej wychładza, dopiero gdy zadana kotła spadnie to modulacja startuje. Nie widzę niestety większej dynamiki, jak i nie widzę prewencyjnego podniesienia modulacji gdy zadana kotła jest OK a CWU się włączyło i jest tylko chwilowy szybki spadek temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta 7* może być,ale niestety tak już jest,ze jak się załączy pompa ładująca cwu temp.powrotu poleci w dół,w konsekwencji kotła również.Próbuj parametrami DYNAMIKA i WZMOCNIENIE MODULACJI by sterownik szybciej reagował,można też włączyć pompę cwu na stałe.Co do poniesienia temp. powrotu to moim zdaniem lepszy byłby zawór termostatyczny 55-63*,napewno szybszy w działaniu niż te z siłownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A jak chciałbym się podpytać o rzecz związaną z CWU ale troszkę w innym kontekście. Otóż  mam zadana na kotle  46C a zadana CWU to 43 ,w momencie włączenia sie priorytetu zadana sie zmienia na 48 C (wlacza sie nadwyzka kotla) i wtedy kocial zaczyna mocno modulowac zeby dobic do tych 48 C . Z drugiej strony jak nie mam priorytetu to nagrzewanie wody trwa wieki tym bardziej ze mam zadana na kotle dość niską temp. Czy macie jakiś pomysł aby nie uruchamiać priorytetu CWU ale żeby woda się nagrzewała szybciej?

Fajnie by było żeby np.priorytet się włączał jeśli temp. CWU spadnie o np. 5 C (kąpiel) a pomiędzy zadana a własnie 5 C progiem pozostawała pompa w pracy ciągłej (ale takiej opcji chyba w sterowniku nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na stałe zadaną kotła wyżej np 53 st C i wtedy nie musisz włączać priorytetu..

 

Tez się kiedyś bawiłem w priorytet CWU ale w sumie doszedłem do wniosku, że lepiej bez i pompa CWU chodzi na stałe ale na zaworze do CWU ustawiłem jedynie mały przepływ i spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,dziekuję,tyle że jeśli taka temp. kotła mi starcza zeby ogrzać dom (spalanie mniejsze) to szkoda ją podnosić tylko dla CWU. Więc chyba przysłowie "wilk syty i owca cała" w tym przypadku nie będzie miało zastosowania..:)

 Coś za coś jednak..:)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wysokością temperatury zadanej CO a spalaniem to różnie bywa. Koledze np. efektywniej i oszczędniej pali jak ma ustawione na 56 a nie jak wcześniej   na 50.

Przestaw sobie wyżej na jedną dobę i po prostu sobie sprawdź jaka jest różnica na wyższej zadanej.

Ja parę lat paliłem na zadanej 43 st C  a ostatnio wykombinowałem, że najlepiej to jest u mnie na zadanej 51 st C i tego się trzymam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Dayan napisał:

Swego czasu Pan Tomasz pisał kiedy jest reakcja na spadek powrotu - ileś C w ciągu minuty.

U mnie przy włączeniu CWU temp bardzo szybko spada o 1-2C i potem wraca nieco do góry i następnie powoli ale nieubłaganie się obniża gdy zasobnik się bardziej wychładza, dopiero gdy zadana kotła spadnie to modulacja startuje. Nie widzę niestety większej dynamiki, jak i nie widzę prewencyjnego podniesienia modulacji gdy zadana kotła jest OK a CWU się włączyło i jest tylko chwilowy szybki spadek temp. powrotu.

U mnie jest bardzo podobnie lecz z tą różnicą, że temperatura spada cały czas. Widocznie chyba jednak za wolno skoro jest całkowity brak reakcji  sterownika na zaistniałą sytuację (do chwili spadku temperatury na kotle). Przydał by się parametr "dynamika" do tej funkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przykład, po załączeniu pompy CWU następuje spadek temperatury powrotu i pierwsza faza wzrostu modulacji, to jest reakcja na spadek temperatury powrotu, powrót przestaje spadać > następuje zatrzymanie wzrostu modulacji, zaczyna spadać temperatura na kotle > modulacja wędruje do góry

24319985_Nowyobraz.thumb.png.58b6db71eb7f038bd52ff0efc3e955af.png

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey , powiesz jak tą funkcję uruchomić? Dokładnie o to mi chodziło. Nie umiem jednak tego włączyć. Co prawda przy kotle będę dopiero w sobotę ale byłbym wdzięczny za wskazówki co i gdzie, żeby zadziałało. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytcy pisalisme ci,ty nie czytal?

Menu CO,zawor aktywny ,>> ,powrot ,wzmocnienie modulacii na max.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zadana kotła 60 a CWU 59. Jak się włączy ładowanie to tylko nieco zimnej wody z rury zleci i spadek temp powrotu jest krótki i na chwile idzie do góry aby opadać już powoli jak żonka drenuje zasobnik. Wolałbym aby włączenie pompy CWU powodowało jakiś % wzrost modulacji od razu, na jakiś czas. Przy moim niemal 80l kotle zanim sterownik wykryje spadek temperatury to już po ptokach i goni wtedy na full.

Może producent zanotuje uwagi w notatniku i kiedyś tam doda taką funkcje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft ostatni. Zdaje sobie sprawe, że na razie i tak nic lepszego się nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bercus napisał:

Wszytcy pisalisme ci,ty nie czytal?

Menu CO,zawor aktywny ,>> ,powrot ,wzmocnienie modulacii na max.

@bercus.Tak właśnie mam ustawione tylko wzmocnienie mam na 10% a nie na max lecz u mnie to nie działa. Jak wrócę do domu to spróbuję zrobić reinstalację softu. Może to pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam ogrzewanie podłogowe, z termostatów pokojowych do kotłowni zostały poprowadzone przewody, czy mogę jeden z nich podłączyć pod SKZP-02 jako czujnik temperatury pokojowej, dzięki czemu sterownik z pomocą siłownika mieszacza dobierałby odpowiednią temperaturę na wyjściu?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie różne funkcje sterownika w jednej zakładce, które moim zdaniem nie współpracują ze sobą.

1. współpracuje z siłownikiem.

2. podobno, a może już nawet udowodnione przez kol. @Jockey ma wpływ na moc kotła podczas spadku temp. na powrocie.

 

IMAG0706.jpg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne 2 przykłady wzrostu modulacji w reakcji na spadek temperatury powrotuspacer.png

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.