Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wykres ladny,nie ma sensu korygowač.Dobro wystepuje z mocy niskej.To u ciebie jest gorzej :-)

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus czy ja wiem czy takie szarpanie lepsze niż stała praca utrzymana blisko zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ładnie wychodzi z niskiej mocy jak jest coś do zmiany to dynamikę dał bym na 1 to wykres by się trochę wyprostował i nie bedzie takiego szarpania

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, FAFAŁ napisał:

IMG_20190317_144125040.jpg

 

 

12 godzin temu, ThomaSz napisał:

20190317_122127.jpg

 

1 godzinę temu, FAFAŁ napisał:

czy ja wiem czy takie szarpanie lepsze niż stała praca utrzymana blisko zadanej. 

Przecież Ty @FAFAŁ masz gorszą pracę palnika niż @ThomaSz i w dodatku masz obciętą moc moc max. do 40%. Zamieszanie u Ciebie robi moc min. ustawiona na 5 czy tam 6% w połączeniu ze zbyt dużym napowietrzeniem na niskiej mocy, to widać po wykresie, na mocy min. wypala Ci się paliwo, temperatura kotła zaczyna spadać, palnik wchodzi na wyższą moc bo potrzebuje paliwa, gdzie jest obcinana moc na 40%, potem przebija Ci zadaną, moc spada na min. czyli 5 % i tak w kółko. Ty masz różnice temperatury na kotle ok. 6 -7 stopni... to dużo. Przy prawidłowo ustawionym stosunku paliwo/powietrze i odpowiedniej instalacji oscylacja temperatury na kotle mieści się w jednym stopniu (jeżeli pompy pracują cały czas, bo gdy są załączane cyklicznie, to wiadomo, że po załączeniu pompy nastąpi większy spadek temperatury kotła.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarekDabrowski napisał:

Owszem ładnie wychodzi z niskiej mocy jak jest coś do zmiany to dynamikę dał bym na 1 to wykres by się trochę wyprostował i nie bedzie takiego szarpania

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Właśnie mam na 1. Jak dam więcej to ząbki są większe. Kombinowalem z podniesieniem modulacji min. I faktycznie wykres jest bardziej płaski ale na ekonomię to u mnie nie wpłynęło a przez to że w domu jestem w zasadzie tylko w weekendy a temperatura zewnętrzna może już wzrastać to nic nie zmieniam  (coby się  kociołek nie odstawiał) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wykresie mam ładna sinusoidę ale mam stały odbiór ciepła i nie mam głowic termostatycznych i jeden obwód z mieszaczem co do przyszłego sezonu się zmieni dojdzie jeszcze jeden mieszacz i elektroniczne głowice czyli będą trzy obwody to już wykres nie będzie taki fajny chyba

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jockey napisał:

 

 

Przecież Ty @FAFAŁ masz gorszą pracę palnika niż @ThomaSz i w dodatku masz obciętą moc moc max. do 40%. Zamieszanie u Ciebie robi moc min. ustawiona na 5 czy tam 6% w połączeniu ze zbyt dużym napowietrzeniem na niskiej mocy, to widać po wykresie, na mocy min. wypala Ci się paliwo, temperatura kotła zaczyna spadać, palnik wchodzi na wyższą moc bo potrzebuje paliwa, gdzie jest obcinana moc na 40%, potem przebija Ci zadaną, moc spada na min. czyli 5 % i tak w kółko. Ty masz różnice temperatury na kotle ok. 6 -7 stopni... to dużo. Przy prawidłowo ustawionym stosunku paliwo/powietrze i odpowiedniej instalacji oscylacja temperatury na kotle mieści się w jednym stopniu (jeżeli pompy pracują cały czas, bo gdy są załączane cyklicznie, to wiadomo, że po załączeniu pompy nastąpi większy spadek temperatury kotła.

A widzisz po wykresie że był zrzut wody w c.w. jak już piecyk dogrzal, zrobiła się plaska linia :). Mam dużo powietrza wiem . Musiałem tyle mieć bo ten węgiel co testuje przy dmuchawiec nisko kopci. Przez co minimum mocy dmuchawy musiałem dać wyżej .niestety takie węgle też są . Fajnie to odczytałes brawo :) tylko szkoda że nie zauważyłeś po co goni tak kociol a napisałem cw plus drabinka. I specjalnie dawałem tak obcięte foty  . Po to by nie analizować moich rozbieganych ustawień a pokazać że jak dmuchawa zbyt drastycznie się rozpędza to czujnik spalin wychwytuje niskie spaliny . Chciałem uniknąć jakiś doradztwo bo po prostu kopciucha mam węgiel i bardziej płasko mi sadzi kociol . Na szczęście  został wypalony . Chcesz to mi doradzić i powiedz co lepsze 

1 spieki ale czystsze spalanie 

2 kopciuszek ale brak spieków .

Dzięki.

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet, gdy podgrzewane jest CWU, to nie powinno być takich fal na temperaturze kotła. Modulacja może falować, byleby temperatura kotła była jak najbardziej zbliżona do zadanej.

A co lepsze? Dobranie właściwego stosunku paliwo/powietrze w pełnym zakresie ustawionej i rozwijanej mocy. Niestety nikt tego za Ciebie nie zrobi, ani Ci gotowej recepty nie poda, bo to możesz zrobić jedynie Ty, obserwując to, co się dzieje na palniku, w Twoim kotle, na paliwie, którym palisz.

Jeżeli tę wspomnianą dawkę odpowiednio ustawisz, to przy pracującej pompie CWU nie powinno być takich zafalowań temperatury na kotle. To tylko moje zdanie, a Ty zrobisz, co uważasz za stosowne, to przecież Twoja kotłownia wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok . Trzeba się rozpisac. Baniak cw jest blisko połączony nie mam żadnych zaworów n drogowych ani mieszaczy . I nie będę miał bo blok pójdzie kiedyś do miejskiego i w tym wypadku nie ma sensu inwestowac . Kolejna sprawa baniak jest z płaszczem i jak pamiętam potrafi przyjąć pełna moc mojego kotla . Zgadzamy się ? To dalej . Jako że baniak jest tak a nie inaczej połączony i ma taki odbiór ciepła sterownik nie daje rady ogarnąć tego bo dogrzewa wodę i przebija po czym następuje przepompowanie wody przez pompkę i jest spadek i zaś gonitwa (pompka działa cały czas jak już coś). Mam nisko moc ustawiona minimalna była na chyba 9 i tak piecyk nawet z grzejnikami sobie spokojnie pyrkal i gdy trzeba było mocy to pidbijal na chwile do tych 42 bo tyle bylo najczęściej koło 36 . Był to szybki skok i spadek po czym dalej pyrkal na niemal plasko . Jedynie ten baniak wprowadza mi takie zamieszanie . Potrafię puścić go czyli kocioł na płasko nawet i 6 godzin . Do czasu aż ktoś puści ciepła wode . Powtarzam się ale powiem jeszcze raz płaszcz w cwu robi mi większe zamieszanie niż całe c.o . Wracając do węgla i ustawień nie mogę go ogarnąć . Serio on potrzebuje jakieś 5% więcej powietrza w dole i górze niż głupi rubin z obi. Wiem co to stosunek paliwa do powietrza nie trzeba mi pogrobiac czy też dawać wykrzykniki . Rubina ustawiam ot tak ,z palca . Tylko ten węgiel ze składu jest powietrze lubiący i tyle w temacie . Masz prosty opis instalacji i jeśli coś wiesz o tym to się zgodzisz że jest nieco za prosta . Ma to swoje wady i zalety . Wada największą jest czułość na pobór ciepłej wody . Chciałem uniknąć madrkowania na ten temat bo odpływamy bardziej w ogrzewanie i instalacje niżeli w to czemu czujnik spalin wychwytuje chwilowe spadki temperatury spalin poniżej temperatury jaka jest zadaną na kotle.

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Jockey napisał:

Nawet, gdy podgrzewane jest CWU, to nie powinno być takich fal na temperaturze kotła. Modulacja może falować, byleby temperatura kotła była jak najbardziej zbliżona do zadanej.

A co lepsze? Dobranie właściwego stosunku paliwo/powietrze w pełnym zakresie ustawionej i rozwijanej mocy. Niestety nikt tego za Ciebie nie zrobi, ani Ci gotowej recepty nie poda, bo to możesz zrobić jedynie Ty, obserwując to, co się dzieje na palniku, w Twoim kotle, na paliwie, którym palisz.

Jeżeli tę wspomnianą dawkę odpowiednio ustawisz, to przy pracującej pompie CWU nie powinno być takich zafalowań temperatury na kotle. To tylko moje zdanie, a Ty zrobisz, co uważasz za stosowne, to przecież Twoja kotłownia wink.gif

Jockey twierdzisz ze przy załączeniu się pompy cwu nie powinno być szarpnięcia temp.kotla ? nie wiem jaka masz inst. Czy pompa cwu chodzi u Ciebie nonstop.Chcialby to widzieć na filmie jak to u Ciebie śmiga .Ja prowadzę kocioł na 60 st . Na inst idzie ile sobie 3 d wyliczy. Cwu załącza się tylko w popołudniowym czasie w sumie 5 godz.nadzoru nad cwu i  jak się zal.cwu. a pompa na 4 w to temp. Na bojlerze w dul nawet do 52 st . Ochrona powrotu na pompie działa cały czas . Masz pomysł jak to ujarzmić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wentyl kulowy na obiegu cwu lekko zamkniet.I mniejszy przeplyw wode wyprodukowač.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus zgadzam się z Toba . Najprościej tak . Tylko w moim przypadku ja rano potrzebuje często wody na trzy kompiele w wannie . To jest jakieś 200litrow i potrzebuje to w szybkim czasie . Po to był mi boiler z płaszczem by nie było płaczu bo wody nie ma . A że instalacja jest prosta to tak kuleje . Chociaż kolega @marekd mnie nieco pocieszyl . Dobra pany to nie miejsce i temat na te rozpiski . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa zapomniałem dodacze zasobnik ma pój. 300l wiadomo ze od zera niegrzejemy lat tak od 45 tak spadnie przez  noc i do 16 okol.Ja nie widzę za bardzo rozwiązanie by zachowa mały spadek temp.na kotle ,chyba ze jak temp.powrotu spadnie np.o 2-5 st to modulacja ostro w górę ale to tylko Tomek może zadziałać w tym temacie  by była szybka reakcja na takasytuacje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szybka ale płynna nie zwiększająca za bardzo . Ja mam jeszcze ster bez zmiany sposobu modulacji . Z tego co chłopaki pisali mi ,to odpowiada to jakiemuś tam 4 . Niestety nie mam tej opcji i widzę że teraz on chce szybko dobijac . Co widzę u siebie to pomijając spadki na mniejszej modulacji nie mam tak przebitej temperatury . Ok większą modulacja to szybsze dobicie ale też wyżej wyskakuje temperatura kotla . A tak na mniejszym zakresie dłużej dobija ale nie leci w kosmos o jakieś 8 stopni bo to chyba był maks jaki zapamietalem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marekd napisał:

Jockey twierdzisz ze przy załączeniu się pompy cwu nie powinno być szarpnięcia temp.kotla ? ,

Czytaj ze zrozumieniem. Załączenie jakiejkolwiek pompy (Cwu również) zawsze wywoła spadek temperatury na kotle, ale nie powinno być ciągłego falowania temperatury kotła góra dół o 6 - 8 stopni, tak jak na wykresie u Fafała. Temperatura po spadku powinna spokojnie dojść do zadanej, nieznacznie ją przekroczyć i się ustabilizować, a nie falowo spadać i podnosić się z tak dużą amplitudą.

Poniżej przykład jak kocioł wchodzi o 22:30 w obniżenie nocne, o 5:00 wychodzi z obniżenia, a o 5:30 załącza się CWU. Gdy załącza się CWU spada temperatura kotła, potem dochodzi do zadanej, a po wyłączeniu CWU jest małe przekroczenie, ale nie ma ciągłej dużej amplitudy temperatury kotła.

1581856810_test5wzm4.thumb.jpg.3e1573426d88296a9c40c4bf82270d75.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jockey napisał:

Czytaj ze zrozumieniem. Załączenie jakiejkolwiek pompy (Cwu również) zawsze wywoła spadek temperatury na kotle, ale nie powinno być ciągłego falowania temperatury kotła góra dół o 6 - 8 stopni, tak jak na wykresie u Fafała. Temperatura po spadku powinna spokojnie dojść do zadanej, nieznacznie ją przekroczyć i się ustabilizować, a nie falowo spadać i podnosić się z tak dużą amplitudą.

Ok nie doczytałem ze zrozumieniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja taki wykład napisałem ehh . Wolny przepływ wody przez kociol . W kotle jest jej sporo a palnik pracuje dobija i czeka . Zaś jest opadanie i falowanie . I tak będzie się działo do czasu aż do źródła dotrze już gorącą wodą a boiler nie odbierze jej za wiele . Jeszcze prościej . Pojemność kotła np 60 litrów , pojemność boilera 20 . Odbiór mocy boilera nie jakieś tam 9kW a 24 ( jak pamiętam) to oznacza duże spadki ciepła na wyjściu . Do póki będzie duży spadek będzie mi to falowało . Trzy razy pompka musi wymienić wodę w boilerze by raz wymienić w kotle . Co dalej kocioł szybciej bedzie miał gorącą wodę niż boiler bo on odbiera w szybkim czasie z 20 litrow cieplo co chwilę powodując mi doplyw chłodnej wody i zaś wariowania kotla  tj sterownika. Przepływ kocioł boiler powinien być albo wolniejszy albo tak szybki by sterownik mógł trzymać wysoka modulacje nie przebijając zadanej . Niestety dwu calowych rurek tam nie mam .  A chcę mieć jak najszybciej ciepla wode przy takiej instalacji jaka mam . Nie mam też dodatkowej pompy czy innych bajerow . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to temat do dyskusji . To już historia tamten groch . Fajnie się spalał tj Popiołek luks . Ale kopcił efekt jak by każdy węgiel był oblany olejem lub w szmatke zawiniety . Kręciłem wysoko dmuchawę by pozbyć się kopcenia . Kociołek czyszczony a po  tym węglu urosły mu sadzowe wloski  :) to już sahara z obi mniej kopcil od niego . Na moje szczęście bralem tylko 50kg na test .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarekDabrowski głowice elektroniczne typu on/of nie są najlepszym pomysłem, poszukaj takich z płynną regulacją położenia.

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie będę brał takie z płynną regulacja danfosa

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Jakiś czas temu trafiłem na forum o sterowniku który od jakiegoś czasu spędza mi sen z powiek czyli SKZP 02.

Jakiś miesiąc temu uruchomiłem kocioł w mojej kotłowni (kupiliśmy stary dom, kotłownia i instalacja robiona od zera). 

Posiadam używany  kocioł na ekogroszek 19kw sterownik Lider dedykowany dobrego kotła. Palnik rynnowy. 

I teraz tak pierwszy tydzień palenia po około 24 godzinach kocioł zawalony sadzą, w całym kotle gluty jak cholera. Myslalem, że powodem jest palenie czeskim ekogroszkiem. Zasięgałem informacji i poradzili mi zwiększyć powietrze. Zwiększyłem powietrze zmieniłem ekogroszek, no kotów już nie ma ale cały czas osadza się dużo sadzy chociaż drobniejszej. Nie ma tego szarego pyłku jak na filmach na YT.

Sterownik szału nie robi nawet przy wyższych temperaturach kocioł nie spala tak mało groszku jak piszecie używając skzp02. Aż strach pomyśleć jak latem będę ogrzewał tylko ciepłą wodę. 

Temperaturę na kotle trzymam 65 stopni.

Mój sterownik porostu opał podaję cały czas czy kocioł nagrzanym czy nie w cyklach np. Co 120 s.

Chciałbym do swojego kociołka kupić sterownik Pana Tomka i tak od jakiegoś czasu bije się z myślami czy to w moim starym sprzęcie coś zmieni.

Może fachowcy coś napiszą, doradzą. 

Załączam kilka zdjęć. 

Pozdrawiam Marek 

20190210_185903-600x1067.jpg

20190216_152018-1067x600.jpg

20190216_152043-600x1067.jpg

20190210_143822-600x1067.jpg

20190209_182345-600x1067.jpg

20190209_182325-1067x600.jpg

20190210_115453-600x1067.jpg

20190210_143701-600x1067.jpg

20190210_185912-450x800.jpg

20190209_093228-450x800.jpg

20190210_113915-800x450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy skzp uzywa go ktos z rynna

Jesli dobrze zauwazylem masz podlogowke ???

Piszesz ze sporo idzie ci tego wegla a konkretnie to ile kg na dobe


Sa jeszcze inne sterowniki ktore warte sa zainteresowania poczytaj i zdecyduj na czym ci najbardziej zalezy

Mnie zalezalo na obsludze internetowej

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamówisz, to w środę sobie zamontujesz, wyczyścisz kocioł i pozbędziesz się sadzy....

I będziesz Pan zadowolony... 42.gif

Koledzy mają SKZP na rynnach i sobie chwalą.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@ MarepP

Będzie dużo lepiej.  Mogę Ci to powiedzieć bo miałem ten sterownik i mam rynne . Ok trzeba dłubać w ustawieniach i cały czas coś korygować .jednak spalanie a raczej czystość jest dużo lepsza . No i musisz znaleźć dobry opal do tego . Jednak patrząc na foto trzeba zrobić przegląd kotla . Troszkę jest zaniedbany zasobnik . Nie wiadomo jak ślimak i całość w kotle . Żeby nie było że kupisz ster a kociołek pocieknie za jakiś czas . Tam rynna jest stalkotu ?

 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.