Skocz do zawartości
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Wydlužaj czas reakcji i može cos z min i max.impulsom.U mnia 40/0,2/2,5 i  wartosc tej promiennej na 3.Hysterza 0,2 Mam esbe,dziala tak OK.Afriso i podobne z min.impulsom 0,2 w wiekszosci nie dawaja rade,ale temperature trzymaja,tylko pokazuja ine %otwarcja,niž jest na wentyle.U ciebie wsadzilbym na dlužszy czas stabilizacji.

Jescze jesli wentyl lekko chodzi i wyeliminowac luz silnik-wentyl.

Edytowane przez bercus
Opublikowano (edytowane)

@Oldek Żadnych zmian w konfiguracji nie robiłem. Od tak po prostu sterowanie pewnego dnia się samo "psuje". Pewnie dlatego że 13 był. Tylko że czwartek a nie piątek. Jak napisałem wyłączenie i włączenie sterownika rozwiązuje sprawę. Aktualnie znowu trzyma temperaturę tak jak trzeba. Problem jest to że nie wiem dlaczego tak się dzieje. 3 miesiące grzania bez problemów i nagle taki kwiatek wyskakuje.

@bercus zawór 3D i siłownik są od ESBE. Minimalny i maksymalny impuls mam podobnie ustawione bo 0.2 i 1.0 a czas reakcji na 90. Dodatkowo mam bardzo limitowany zakres pracy siłownika 40-60%. Poniżej i powyżej tych ustawień zaworu 3d temperatury idące na instalację są nieużyteczne. Dodatkowo po kalibracji siłownika, od razu ustawia się na 40, co na wyjściu daje ok 35C. A taka niespodziewana kalibracja się zdarza mimo że w sterowniku mam ją wyłączoną. Pisałem o tym w innym temacie. Więc chcę aby od razu ustawił się na jakiejś sensownej pozycji

A tak działa teraz. Zero problemów. Akurat dzisiaj  czyszczenie kotła zbiegło mi się trochę z grzaniem CWU:

 

IMG_20220114_121638.jpg

Edytowane przez mkwapisz
  • marcin zmienił(a) tytuł na Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady
Opublikowano

Witam Panowie  postanowiłem zmienić dmuchawę z hallotronem WPA 07 hl,Mam sterownik skzp 05 który obsługuje taką dmuchawę  ale po podłączeniu według schematu nie działa czyli nie pokazuję obrotów.Ma ktoś jakieś pomysly 

Opublikowano

@jolal Czy masz włączoną obsługę hallotronu w sterowniku?

Opublikowano

Czyli sterownik nie pokazuje obrotów. Jakim przewodem masz podłączony hallotron z sterownikiem. Powinien w dmuchawach wpa być to przewód rj11 3 piny.

Opublikowano

Jak działa to dobrze. 

Ja mam co prawda 80 w z hallem ale powietrze mam min 10 max 100 skale ustawiam od ilu startuje i czyta to hallotron czyli u mnie to min 6 max 34. Możesz na 40w dmuchawie ustawić skale np 10 na 50 to nie ma większego znaczenia bo i tak sterownik sam dobierze napięcie do obrotów ale jak to dobrze ustawisz to lepiej utrzymuje obroty.

Najważniejsze są właśnie obroty. A to już ustawiasz indywidualnie pod moc kotła i paliwo jakie spalasz.

 

Opublikowano

Jakiś czas temu przewinął mi się tutaj post kolegi @Pieklorz z ustawieniami skali dla różnych dmuchaw.

Mama problem z powietrzem na sv-200 i nie mogę znaleźć teraz tego posta.

szukam nastaw dla RMS120 40w pod sv-200n 19kw

skala i wyjściowa moc na 30 i 100%

Opublikowano
11 minut temu, oskarwoj napisał:

szukam nastaw dla RMS120 40w pod sv-200n 19kw

Temat Skali w SKZP dobrze przedstawia Timel a także kolega @Jockey Warto tych opisów wysłuchać, a Skala w sterowniku nie będzie przygodą czy tabu. 

 

Opublikowano

mam problem ze spiekami / spalaniem , na p

kocioł 28kW palnik ekoenergia 25kW, dmuchawa wpa-06 bez przysłony i czujników,  zawor 4d 

piec pracuje w modulacji ,ale na bardzo małej mocy

opał to karlik - suchy.

ustawienia: wentylator 5-26% , powietrze 32 do 90. kalorycznosc 8% ,

czy da sie cos z tym zrobic by nie było takich spiekow?

20220116_171749.jpg

20220116_171800.jpg

wykres.jpg

Opublikowano

Przy pracy na małej modulacji będzie problem. Opał długo leży na palniku. Możnaby zwiększyć powietrze min, ale kosztem większego spalania. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłaby mieszanka karlika z opałem o mniejszej kaloryczności np peletem. Na próbę kup 2-3 worki peletu i pomieszaj  w proporcji 2 części groszku, 1 część peletu. W sterowniku musisz wtedy wpisać odpowiednio mniejszą kaloryczność.

Opublikowano
Godzinę temu, glibo napisał:

czy da sie cos z tym zrobic by nie było takich spiekow?

NIE !

Opublikowano

Można by spróbować powietrze minimalne dać mniejsze  . Dołem ci wypala późnej idzie moc w górę i topi popiol . Większy kopiec okryje lepiej palnik i da większą moc minimalną . Co znów też da nie tak gwaltowne spalanie węgla , i też powinno zmniejszyć topnienie popiolu. 

Opublikowano (edytowane)
W dniu 11.01.2022 o 13:57, Jacek3773 napisał:

 

16419057969112001186794716789000.jpg

Tu . Zawór 75% otwarcia .jest na 7ce.

Mieszacz jest otwarty idealnie, trzyma zadaną temp. na grzejniki. 

Rozumiem, że zadana temp. w pokoju to 21,8, może masz histerezę jakąś dużą? U mnie po przekroczeniu o histerezę ( 0,2) temp. zadanej w pokoju, pompa co się wyłącza i jeżeli nie ma innego zapotrzebowania na ciepło, kocioł się  odstawia. 

Mam pytanie bardziej ogólne. Wymieniłem ostatnio pompę co na elektroniczną. Stara działała tylko na 2 biegu i pobierała chyba z 60W, była za mocna i wywalała mi wodę ze zbiornika. Nowa w automacie pobiera tylko 6W, wszystkie grzejniki są gorące, ale Delta t była ok. 14st. Jak ustawiłem na tryb CP1 ( stała wys. podnoszenia 1 biegIMG_20220117_140548.thumb.jpg.45a19a21ba497818f0c04727a371940d.jpg moc ok 9W) to Delta t spadła do ok. 11st. Jak myślicie jakie ustawienie jest korzystniejsze, a może jeszcze podwyższyć moc. 

Edytowane przez KBR69
Opublikowano

Ile wynosiła Delta t przed wymianą pompy? Jeśli masz termostaty na grzejnikach lub okresowo włączającą się pompę CWU, to ustaw Auto. Moc pompy CO dopasuje się do przepływu i zapotrzebowania na ciepłą wodę w danej chwili.

Ja mam 1 obieg grzewczy + bojler. U mnie sprawdzają się takie ustawienia pomp. CO-auto, Kotłowa-auto, CWU-1bieg. Ewentualnie Kotłowa-1bieg.

Opublikowano

@KBR69Dziwny sposób sterowania włącz/wyłącz pompą na CO. Tak średnio to dla pracy kotła dobre. Sprawdza ci się takie sterowanie? A nie możesz sterować zaworem, aby zmniejszyć temperaturę która idzie na grzejniki?

Co do mocy pompy i generowanego przez nią przepływu. Czy naprawdę ma dla ciebie znaczenie jaka jest delta? Zwiększając moc pompy, zwiększasz przepływ i technicznie rzecz biorąc grzejnik będzie cieplejszy na całej powierzchni. Co przełoży się na większe oddawanie ciepła do domu. Jeżeli grzejniki są przewymiarowane i jest rezerwa, to czymś takim można podnieść temperaturę w domu. Jeżeli tej rezerwy już nie ma, to po prostu wróci cieplejsza woda do kotła.

Kieruj się raczej tym, że jak jest w domu ciepło, to nie zwiększaj mocy pompy.

Opublikowano

Dzięki za odp.

Na starej pompie Delta była  ok 10.

Mam za małe grzejniki (największe jakie się zmieściły pod oknami) w salonie, tam mam czujnik. 

Na forum przeczytałem, że ktoś ma deltę parę stopni i to jest bardzo ok., więc wywnioskowałem, że kilkanaście nie jest ok. 

To u was jak tem. w pokoju przekroczy ustawioną + histerezę, to pompa się nie wyłącza?

Zauważyłem, że jak temp. w pokoju zbliża się do zadanej to sterownik zmniejsza temp. zadaną na mieszaczu. U mnie temp. na mieszaczu to temp. zadana+ korekta pogodowa + wzmocnienie. Ala jak temp. jednak przekroczy to pompa się wyłącza. Czy to jest kwestia jakiś ustawień? Czy może bezwładności mojego układu lub położenia czujnika. 

Opublikowano

Gdzie masz to wzmocnienie przy pogodowke? Tak to nie dziala.Albo pogodowka,lub pokojowka.Przy pogodowke možne tylko wykorzystac termostat do obnižania.

Opublikowano (edytowane)

U mnie po osiągnięciu zadanej temperatury siłownik zmniejsza temperaturę wody idącą na grzejniki i dopasuje ją tak, by nie przegrzać i wychłodzić pomieszczeń. Pompa CO działa cały czas. Histereza 0,3 stopnia. Temperatura ustawiona na 22 stopnie. Termostaty są odkręcone na maksa, by nie blokować przepływów przez grzejniki. Praca jest bardziej płynna i siłownik nie wariuje, bo przepływy w instalacji, a tym samym temperatura za zaworem się nie zmieniają.

Edytowane przez MrWolf
  • Przydało się 1
Opublikowano
2 godziny temu, KBR69 napisał:

U mnie temp. na mieszaczu to temp. zadana+ korekta pogodowa + wzmocnienie. Ala jak temp. jednak przekroczy to pompa się wyłącza. Czy to jest kwestia jakiś ustawień? Czy może bezwładności mojego układu lub położenia czujnika. 

Pompa CO stale włączona ustaw na 1.

Wzmocnienie ustaw na 1 lub 2.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.