Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Proste kreski na wykresie? Niby możliwe, ale mało realne. Każda zmiana temp w chacie( otwarte okno na chwilę) spadek temp za oknem w nocy na 1_2 h , korekta pogodowa ustawiona w sterze i ...... po prostych kreskach. Od 5 lat SKZP stoi na kotle i proste kreski przestały mnie kręcić. Ma być ciepło w chacie, w miarę czysto w kotle, i możliwie mało opału ma mi palić. Dobranie odpowiedniej dawki paliwa i wiatru ma spore znaczenie, sama instalacja i jej stabilność także. 72165f3b06e3fc025f90db99173ec29c.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta kreska nie jest  taka zła . Wcale nie oznacza że palacz ma jobla i mieszka w kotlowni :) . Ona informuje nas o dobrym zgraniu pracy kotla z praca instalacji . Wiadomo zmiennych jest tyle że utrzymanie kilku godzin lub doby bez wiekszych skokow temperatury jest niemal nieosiagalne (mozna się wyprowadzić a ster będzie miał możliwość się wykazać ). I tu raczej nie ma powodu by iść w tą strone na siłę. Na pewno lepsza będzie prawie prosta kreska z amplituda modulacji mocy kotla , niż szalencza jazda dobij i czekaj . Taki dwustan  zakłócony chęcią pracy sterownika w trybie pid . Często tak rozchwiana instalacja "szarpie" kotlem I ni to efektywnie ani czysto nie wychodzi . Dla tego lepiej pozwolic pracować sterownikowi w dobrych warunkach , by on  miał możliwość modulowac sobie moca i nie przekraczać zadanej mu temperatury . Jak tak będzie mógł pracować to sam będzie rysowal prostą kreskę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie taki temat. Pomimo, że jest sprzęgło hydrauliczne to "kreska" prostuje się dopiero po włączeniu pompki CWU. Jakiś pomysł?
Do 10 była włączona pompka CWU (pomijam już te z 20-22 - kąpiel 3 domowniczek)488fbb84bf551b3a462b74915dc2839d.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy sprzęgłem a kotłem na powrocie jest pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest Jeszcze jest cyrkulacyjna, której nie widać na foto.30e4dfe2afd5a7382b37871232718edf.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś zwiększyć przepływ na tej pompie powrotnej? i co przynoszą ewentualne zmiany biegu tej pompy?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest w autoadapcie,wlacz normalny bieg.U mnia chodzi ta sama przy kotle OK przy II.biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta od sprzęgła jest na max czyli 4m podnoszeni.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Pytanko, temperatura przebita A spalanie chwilowe 1kg/godz o co chodzi.

Jeszcze jedno, czw wysoka wartość powietrza (min 27) ma jakieś przełożenie na spalanie dobowe? Po podniesieniu powietrza spalanie wzrosło z 22 na 25 kg/dobę.
U mnie przy tej wartości nie kopci. Fakt chodzi szybko i głośno:)76907974862a0059e51c95d7a51ddd44.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na dobę masz 24kg to na godzinę wychodzi 1kg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik zbyt nie schodzi z moca,by nie musial nastepnie gonič.Odbior ciepla oczywiscze jest,temperatura pozwoli spadnie pobliž zadanej.Co do dmuchawy,na dolnej mocy 27 jest dužo(tež do mojej wpa 07((10%=1,5Kw,ustawiam 21%teraz i 23przy mocach malych)),obnižal bym tu i dodalbym do gory,w srodku ostaje powietrze take same.Jesli na dolnej mocy dmucha tylko popiol,wzrast spalania jest tym zpowodowany,nawet poszrapana reakcja na wzrast mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co tu jest nie tak.

Teoretycznie spalanie jest ok . Tzn dopala ni węgiel oraz nie ma sadzy ale jest bardzo wysoka temp spalin...

Co z tym nożna zrobić ? Czy nic nie robić ?

487e634b76cb39f3d500605f6904b7f9.jpgf77d97af5d902d70c4a6239ca768fcf5.jpg20fa03ee66424ceaa0f3e77df027eb5a.jpga3c802401e8b02fed7801f960b69c3b5.jpgb9a6175c1dd9e90bcf1ba2da0bcc5007.jpgca8b9972ab6a245a36fe473118e2c43c.jpgde54c068463d8f0afdb0c17cb6b0b572.jpge3c9a8c8403b2a7625926be3d4a37c48.jpgb847f1f0ba002c4b8ed10c66d0fdead4.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kociol ma odzadu jakas wyczystke,jest ona sczelna? Nie sysa lewe powietrze i szybko spaliny nie wylatuja...?

Klapa komina otwarta,o tym tu ni niepiszem.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Może piec nie czyszczony

2. Może krótki obieg spalin w piecu

3. Jeżeli krótki to można pomyśleć o zawirowywaczach 

4. Może dynamikę na "1" żeby wolniej reagował sterownik. Aktualnie masz na "3"

5. Masz deflektor?

Gdybyś podał jakieś fotki z palnika to może coś rzuciło by się w oczy.

Edytowane przez 8010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, Jockey napisał:

@jolo747 wykres bardzo dobrze obrazuje pracę sterownika po wprowadzonych przez Ciebie zmianach.

I teraz posłuchaj i spokojnie przemyśl to, co powiem: sterownik potrzebuje kilku lub kilkunastu godzin na ustabilizowanie pracy po przejściu z modulowanego interwału na pracę ciągłą. Piszę to z doświadczenia, bo ciągle mam okazję obserwować taką pracę sterowników, gdy zaczynają modulować a kotły przestają się odstawiać, sterownik musi się "przyuczyć" do nowego rodzaju pracy. Im szybciej uwierzysz w to, co napisałem, tym mniej czasu stracisz żonglowanie parametrami sterownika.

zgadzam się w całej rozciągłości , poniżej  wykresy z dzisiaj, rozumiem że są do przyjęcia i sprawę spacer.png przepływów oraz spalania możemy sobie darować

napisze gdzie tkwi mój problem, załóżmy że  pomimo większego spalania w tym trybie o ok 8% ,praca w modulacji mnie urządza widzę pewne korzyści ,a większe spalanie wynikające z wyższej średniej modulacji i wyższej starty kominowej biorę na klatę , wszytko jest pięknie teraz, przy mroziku -5, do momentu kiedy na zewnątrz będzie + 8 ( może już w środę)  zapotrzebowanie na moc będzie 8% a minimalna sensowna modulacja u mnie to 12%, jadę na ferie, nie ma mnie w domu tydzień, nikt nie jest w stanie nic skorygować, co wtedy ? rozumiem że muszę precyzyjnie wyregulować parametry maxczasprzekrtemp, albo maxtempkotła, okazuje się że nie bardzo się da ,tzn da się ale sterownik bzikuje,albo mam jakieś chore spalanie i cuda na palniku 

 

20191228_204433.jpg

20191228_204544.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do swojich potrzeb pospawany kociol jak krowu,w nim palnik jak byk,tam szukaj swoich problemow na niskiej mocy :-) Na tyžden ustaw siebie dwustanu i osczednisz.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o oszczędności ,chodzi o bezobsługowość 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezobsługowo to gaz ziemny, lpg, olej opałowy lub ciepłe kraje :)

Ustawaw czas przekroczenia na 5 min. i start palnika w czuwaniu na 30s. Będzie się odstawiał jak będzie mały pobór ciepła a przy okazji mniej spalisz. To rozsądne wyjście z sytuacji gdy masz małe zapotrzebowanie na ciepło przy dużym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co bys chcial obslugowac?Kociol zejdzie z moca,jesli nie zabronisz temu,lub odstawia sie.Co jescze inego zrobilby inny sterownik? Wygasal i ponownie odpalal?Wegl jest wegl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup moduł internetowy,  będziesz mógł zdalnie kontrolować kocioł. Mam akurat na zbyciu oryginał Timela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal podajnik i zamiast niego zamontuj palnik pelletowy z zapalarką. Problem będzie rozwiązany. Popiół wynosić będziesz raz na miesiąc a kocioł będzie zapalał się w ramach potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bronek , moduł mam , ale akurat tych parametrów zdalnie nie da się zmienić 

8010 , na koniec zimy mam plan przetestować pellet na tym palniku co mam, jedyna wada to częstotliwość załadunku, jeden zasyp na tydzień nie starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do testowania mniejszej temperatury kotla zo sterowaniem pogodowo,temperatura o 10° mniejsza nie przynosila žadne osczednienie na opale.(nie ma cwu i krotki obieg krotki i izolowany)Spaliny sa mniejszie,warunki spalania sa za to prawdopodobnie o troche gorsze-zero od zera poszlo.1,lub 2% nie jestem w stanie rozeznač.Jedinym wynikom 100% pozytywnym jest dužo stabilniejsza praca ukladu za pomoca pogodowki na CO i kotlu.Zostajem przy pogodowke,temperature ustawiam zadana wieksza.W mrozy bedzie kotlowa rosnač ponad 70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 próbowałem pellet  jesienią na mojej rynnie apr. Wszystko super tylko kwotowo wychodziło drożej. 

Jak będziesz próbował to najważniejsze będzie ustawienie czuwania ( częstsze przedmuchy ). Ustaw czas przekroczenia np+5 i niech przechodzi w czuwanie. Od tego bym zaczął na pellecie. Później możesz przejść w modulację pełną chociaż nie wiem czy nie będzie wtedy za dużo spalał.

Przy palnik z zapalarkę pewnie spalanie było by mniejsze... ale to już inny sterownik i palnik czyli inna bajka i koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm w zasadzie to ja mam skzp04 , z oprogramowaniem do retorty ale wyjścia dodatkowe , jak zapalarka i dodatkowy podajnik mam, jednak wolał bym zostać przy uniwersalnym palniku , bo różne czasy mogą jeszcze przyjść , a pellet z uwagi na to że większość mocy będzie w składnikach lotnych może się okazać jeszcze trudniejszy do spalania niż groch, ewentualnie eksperymentowanie z mieszanką groch/pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.