Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega Wadus opisywał taki sam problem u siebie na tym wątku (czytaj od strony 8) . Naprowadziło mnie to na niedogrzany powrót. Po założeniu czujnika na powrót okazało się że ma około 35C. Włączyłem pompę CWU na stałe tylko na drugim biegu (robiłem już próby z pompą na tygodniu ale nie skutkowały bo pompa pracowała na pierwszym biegu) i powrót dogrzała do około 49-52C. Sterownik zaczął modulować mocą.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rysiu, mam to samo i też zapuszczoną pompę w CWU i na stałe w CO

Teraz mi to moduluje ale uszczelnienie palnika mnie nie ominie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga dla tych co wymuszaja obieg kotlowy pompka CWU,

 

Pamietajce tez w jaki sposob macie dystrybuowana wode z kolta? czasami (np. ja tak mam) sa 2 osobne krocce na wode CWU i na uklad CO (przez zawor 4D), wtedy jezeli wlaczycie pomke CWU to jej moc nie idze w 100% na mieszanie wody na obiegu kotlowym tylko na samym kotle.

 

u mnie powrot laczy sie w taka litere T z lewej idze powrot z bojelra a z drugiej strony powrot z zaworu 4D i dopiero potem 1 rurka wchodzi w kociol. czyli w tym miejscu nastepuje ochrona kotla.

 

Zawor 4D dziala u mnie nie do konca prawidlowo woda bardziej jest zasysana przez uklad CO niz tloczona przez pompke CWU, (tak mi sie wydaje) ktos bardziej doswiadczony moze lepij umial by mi to wytlumaczyc 

 

Zrobilem maly eksepryment, 

 

Przy wlaczonej pompce CWU, zawor 4D ustawiony od 1 do 4,5 / 10 

temp. na kotle 62,  temperatura mierzona 30 cm za zaworem 4D wskazuje mi 62 stopnie a czasami nawet nieco wyzsza tj, 62,1 stopnia ale na samym powrocie do kotla  wskazywala juz bardziej sensowna temp. 59 stopni.

 

Gdy rozkrece zawor mocniej do 6-7/10 powrot za zaworem spada do temp. powrotu podlogowki 25 stopni ale sam powrot przy kotle ciagle jest chroniony przez cyrkulacje wody w CWU i mierzony przy kotle wynosi okolo 56-57 stopni przy 62 na kotle.

 

Wniosek:

jezli mamy 2 osobne krocce na kotle z ciepla woda i jeden zasila CWU a drugi idzie na uklad CO to przy wlaczonej pompce CWU i wygrzanym bojlerze :

 

gdy zawor 4D ustawiony jest na 1-4,5/10 woda powrotna z układu co jest mieszana juz na samym zaworze 4D 

 

gdy zawor 4D ustawion na 6-7 i wiecej to w sumie tak jakby go nie bylo albo jakbysmy chcieli tylko sterowac ilosc cieplej wody z kotla jaka ma isc na uklad CO cala ochrona powrotu dzieje sie w miejscu polaczenia rurek przy powrocie kotla. Z jednej rurki wplywa non stop goraca woda z kolta, a z drugiej strony wplywa woda z powrotu CO, i w zaleznosci jak mocno pracuja pompki nastepuje jakies tam podmieszanie,

 

Ciezko taki uklad sterowac oj ciezko... 

 

Dobra strona tego jest taka, ze jednak powrot jest chroniony jednak udaje sie utrzymac modulacje palenia i tym samym ladne dopalenie eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam testową wersje oprogramowania do sterownika SKZP i mogę ją udostępniać osobom chcącym testować. Zmianie uległ algorytm sterowania zaworem 3/4D i sposób zmiany mocy dmuchawy tzn algorytm pracuje jak dotychczas natomiast dmuchawa zmienia swoją moc tylko w momencie podania węgla (aby w małych palnikach nie wypalało dziury przy wchodzeniu na moc i nie kopciło przy gwałtownym spadku zapotrzebowania) nie jest to funkcja którą da się włączyć/wyłączyć bynajmniej w tej wersji. Myślę, że przyda się do dmuchaw bardziej "rozciągniętych" np WPA 07. Dodatkowo dla palników z dużym przesypem przesunięto min wartość dawki do 1s (może być przydatne przy koksującym węglu). Przypominam iż wersje testową użytkownicy instalują na własną odpowiedzialność i nie wydzwaniają do Pana Tomka a opisują swoje spostrzeżenia w temacie. Plik udostępniam przez wiadomości prywatne ew. pocztę.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam
Posiadam testową wersje oprogramowania do sterownika SKZP i mogę ją udostępniać osobom chcącym testować. Zmianie uległ algorytm sterowania zaworem 3/4D i sposób zmiany mocy dmuchawy tzn algorytm pracuje jak dotychczas natomiast dmuchawa zmienia swoją moc tylko w momencie podania węgla (aby w małych palnikach nie wypalało dziury przy wchodzeniu na moc i nie kopciło przy gwałtownym spadku zapotrzebowania) nie jest to funkcja którą da się włączyć/wyłączyć bynajmniej w tej wersji. Myślę, że przyda się do dmuchaw bardziej "rozciągniętych" np WPA 07. Dodatkowo dla palników z dużym przesypem przesunięto min wartość dawki do 1s (może być przydatne przy koksującym węglu). Przypominam iż wersje testową użytkownicy instalują na własną odpowiedzialność i nie wydzwaniają do Pana Tomka a opisują swoje spostrzeżenia w temacie. Plik udostępniam przez wiadomości prywatne ew. pocztę.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Witam ja poproszę z góry dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dla próby załadowałem podajnik peletem. Rzekomo kalokalorycznny. Ale duże spalanie....

Ile powinien mniej wiecej wynosic potencjał podajnika gdy dla groszku to 16.8kg.

Pow 2-21%

Kal 20.8

A jak z przesłona na dmuchawie

post-67229-0-17234000-1483971055_thumb.jpeg

post-67229-0-69091700-1483971093_thumb.jpeg

post-67229-0-05141600-1483971111_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm dla próby załadowałem podajnik peletem. Rzekomo kalokalorycznny. Ale duże spalanie....

Ile powinien mniej wiecej wynosic potencjał podajnika gdy dla groszku to 16.8kg.

Pow 2-21%

Kal 20.8

A jak z przesłona na dmuchawie

około 1/3 mniej niż dla groszku. Wpisz  11 kg. Dla pelletów powietrze mniejsze niż dla groszku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

dzisiaj dzwoniłem do producenta kotła, w sprawie nieszczelności.

Pierwsze pytanie ile daje powietrza, jak otwarta przysłona na dmuchawie pow. jaka moc (modulacja) pieca.

Zalecenie:

cyt:"... Dmuchawa minimum 50%, przysłona otwarta, modulacja na 100%, piec na tyle ile ma kW, a spaliny żeby miały ok 300st.C. Żeby się paliło TRZEBA DAĆ POWIETRZA Qr...a ..."

Trudno się z tym nie zgodzić, pożar bez tlenu również nie powstanie.

Wczoraj otworzyłem przepustnicę na dmuchawie na ful. Modulację miałem na 100% ale dmuchawę na 27%.

Paliło się ładnie, wykres również ok ale nadal niedopalony węgiel.

Sterowanie sterownikiem pokojowym było wyłączone, więc pompa CO, pracowała w trybie ciągłym na 1 biegu, a pompa CWU pracuje non stop na 3 biegu.

 

Takie wykresy miałem rano:

 

post-71238-0-65948700-1483973036_thumb.jpg

post-71238-0-72470800-1483973037_thumb.jpg

 

przy tak ustawionych parametrach:

 

post-71238-0-80300400-1483973030_thumb.jpg

post-71238-0-87045600-1483973031_thumb.jpg

post-71238-0-50742400-1483973032_thumb.jpg

post-71238-0-02088100-1483973033_thumb.jpg

post-71238-0-59646300-1483973033_thumb.jpg

post-71238-0-31175100-1483973034_thumb.jpg

 

no i ciekawostka, tak wygląda wykres po wprowadzonych zmianach zasugerowanych przez producenta kotlła i po załączeniu sterowania w sterowniku pokojowym, tak więc teraz pompa CO przechodzi w czas spoczynku:

 

post-71238-0-39560200-1483974062_thumb.jpg

post-71238-0-92628500-1483974062_thumb.jpg

 

Podniosę więc teraz na 50% i poobserwuję co dalej się dzieje, może faktycznie będzie OK.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z pelletem są takie, że niestety spalanie pelletu jest dużo większe niż wynikałoby to z różnicy kaloryczności pellet - ekogroszek.

Przypuszczam, że realna kaloryczność jest sporo mniejsza niż deklarowana.

A certyfikowany pellet to wydatek nawet 900 zł / tonę

Ale ma niewątpliwą zaletę - jest czysto w kotłowni i mało popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moje palenisko. Praktycznie pozbyłem się spieków. Jak dla mnie jest ok.

 

b53a1067186aaf26med.jpg

a jakim węglem palisz ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

dzisiaj dzwoniłem do producenta kotła, w sprawie nieszczelności.

Pierwsze pytanie ile daje powietrza, jak otwarta przysłona na dmuchawie pow. jaka moc (modulacja) pieca.

Zalecenie:

cyt:"... Dmuchawa minimum 50%, przysłona otwarta, modulacja na 100%, piec na tyle ile ma kW, a spaliny żeby miały ok 300st.C. Żeby się paliło TRZEBA DAĆ POWIETRZA Qr...a ..."

 

 

 

Wiem że każdy kocioł i instalacja się od siebie różnią ale dużo tu zupełnie odmiennych ustawień,

jaki ma sens przymykanie przysłony?

Edytowane przez system2002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem że każdy kocioł i instalacja się od siebie różnią ale dużo tu zupełnie odmiennych ustawień,

jaki ma sens przymykanie przysłony?

 

No właśnie nie zaleca jej zamykania. 

Za to spotkałem się z opiniami iż przysłona ma być otwarta tylko minimalnie, a powietrze 20 do 30%. 

Właśnie czekam na jutrzejszy poranek by ocenić zmianę ustawień, ale już widzę dość znaczne różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktoś zwrócił uwagę że po załączeniu pompy cwu na stałe wzrasta spalanie.

Ja też miałem załączoną pompę na stałe i układ pracował stabilnie, modulacja jak należy, ale spalanie duże lecz przy ostatnich mrozach ciężko określić ile. 

Stale włączona pompa ma tą wadę że jeśli kocioł ma 60*C albo więcej to woda cwu też i można sobie ręce poparzyć.

A więc trzeba założyć pompę na obieg kotłowy, żeby nie było dużo roboty wykorzystałem górne wyjście (które było zaślepione) i na powrocie wywaliłem odpowietrznik bo i taki jest ich od groma i trochę w instalacji. Jako pompę wykorzystałem to co miałem pod ręką w garażu czyli pompa cyrkulacyjna cwu (25W wydajność 0,8 m3/h czyli 13,3 l/min) do tego dwa zaworki parę kształtek i gotowe.

Teraz kocioł ma 60*C a cwu 50*C wszystko działa dobrze, powrót dogrzany nie zakłóca pracy innych pomp a bojler ładuje się jak jest tak potrzeba. 

Po nocy widzę że spalanie spadło i popiołu mniej, nadmienię że cały bypass jest średnicy 1/2 cala.

A tak wygląda to u mnie. 

post-65131-0-51927400-1484035011_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem że każdy kocioł i instalacja się od siebie różnią ale dużo tu zupełnie odmiennych ustawień,

jaki ma sens przymykanie przysłony?

 

W wietrzne dni może sie okazać że będzie robił się krater na palniku na skutek powstałego cugu poprzez zbyt mocno otwartą przysłone. Poza tym jak zauważyłem u siebie, gdy mam przysłonę uchyloną na jakiś 1 cm to powietrze lepiej dochodzi do wszystkich części palnika z racji tego że dmuchawa jest ustawiona na większą moc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktoś zwrócił uwagę że po załączeniu pompy cwu na stałe wzrasta spalanie.

Ja też miałem załączoną pompę na stałe i układ pracował stabilnie, modulacja jak należy, ale spalanie duże lecz przy ostatnich mrozach ciężko określić ile. 

Stale włączona pompa ma tą wadę że jeśli kocioł ma 60*C albo więcej to woda cwu też i można sobie ręce poparzyć.

A więc trzeba założyć pompę na obieg kotłowy, żeby nie było dużo roboty wykorzystałem górne wyjście (które było zaślepione) i na powrocie wywaliłem odpowietrznik bo i taki jest ich od groma i trochę w instalacji. Jako pompę wykorzystałem to co miałem pod ręką w garażu czyli pompa cyrkulacyjna cwu (25W wydajność 0,8 m3/h czyli 13,3 l/min) do tego dwa zaworki parę kształtek i gotowe.

Teraz kocioł ma 60*C a cwu 50*C wszystko działa dobrze, powrót dogrzany nie zakłóca pracy innych pomp a bojler ładuje się jak jest tak potrzeba. 

Po nocy widzę że spalanie spadło i popiołu mniej, nadmienię że cały bypass jest średnicy 1/2 cala.

A tak wygląda to u mnie. 

Brawo Ty !

To się zgadza szczególnie jeśli  CWU pracuje z dodatkową cyrkulacją.

Ja stosuję sprzęgło hydrauliczne z pompką wpiętą w powrót. Załatwia w 100% problem dogrzania powrotu oraz przepływu wody przez kocioł.

Do tego rozwiązanie od strony mechanicznej bardzo proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.