Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

wadus, a jak wygląda u Ciebie wymiennik? Jest szary czy raczej ciemny? Jak często czyścisz kocioł?

Może pokarzesz jakiś film z pracy palnika?

 

Przepraszam za jakosc ale mysle, ze widac mniejwiecej jak to u mnie wyglada

 

https://youtu.be/AHlDnVrSCFc

 

jak bede mial jakas latarke to zrobie filmik jak w srodku kociol wyglada bez swiatla nie warto bylo tego filmowac za slabo byloby widac

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma 200 m2, ocieplony styropianem 15cm poddasze pianka. Dom nie zamieszkany narazie, mieszacz na grzejniki mam ustawione na zaworze 5 w skali chyba tam jest do 8, temp. 40st ,min. 30 ,max. 70. Na podłogówce mam na 4 ustawione, temp. 30st. Dopiero drugi tydzień mam piec także jestem świeżakiem w tym temacie. Jak coś to wieczorem napisze lub wstawię zdjęcia jak to wygląda dokładnie.  

 

 

Kolego niic sie nie martw 30 kg/d to normalne tymbardziej ze to nie zamieszkany jeszcze dom. juz za niedlugo bedziesz mial spalanie w okolicy 25 kg/d a jak uda ci sie odpowiednio ustawic uklad to mysle ze zejdziesz do 20 kg/dobe i tej zimy taka moze byc srednia w przyszlym roku jak sie naumiesz sterownika i ukladu co :) bedziesz mial spalanie w okolicach 15kg to moja prognoza ale jak masz wszystko dobrze ocieplone to naprawde musialbys miec jakiegos artyste instalatora aby nie osiagnac tego wyniku

 

Wygrzewasz dom a to normalka schna ci mury podloga doslownie wszystko co masz w srodku. Jak sie wygrzeje zacznie dzialac akumulacja ciepla i straty beda duzo nizsze 

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hasła nie ma ale trzeba przytrzymać 5 sek przycisk "administracyjny" (nie pamiętam dokładnej ścieżki) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, podpowiedzcie coś :)

Jeśli masz dom niezamieszkany to po co Ci wysoka temp CO? Jeśli chcesz jakieś prace wykończeniowe robić to proponuję obniżyć temp w domu na 15*C. Skręć 4D na 3-kę. Temp na podłogówkę 30*C to też chyba za dużo, jeśli masz dobrze ocieplony dom to 25*C powinno wystarczyć.

Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie wielkopowierzchniowe sprawdź na http://innowacjebudowlane.pl/blog/2013/09/idealny-komfort-termiczny-w-ogrzewanym-pomieszczeniu-jak-go-osiagnac jaka temp powietrza i podłogi jest najbardziej optymalna

koniga.jpg

 

Jak sterujesz temp w domu, ręcznie? Najtaniej wyjdzie zakupić czujkę do pogodówki i ustawić w SKZP ne regulację pogodową temp kotła (str 17 i 22 w instrukcji), jeśli chcesz to robić precyzyjnie nie minie cię zakup siłownika do 4D i ustawienie sterowania mieszacza czujką pokojową. Tylko takie sterowanie pozwoli na jakieś oszczędności...

Pozdro

RR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc zdjecie wykresu pracy kotla i napisz cos wiecej o swojej instalacji CO (czy masz jakis zawor mieszajacy? czy stosujesz ochrone powrotu kotla?)

 

Primo: pierwszy sezon grzania zawsze wiaze sie z wiekszym spalaniem, wiem wiem, ciagle sie to slyszy ale tez ciagle sie ma nadzieje, a moze jednak nie u mnie :)

 

Mialem tak samo na pocieszenie powiem, ze u mnie spalnie przy -17 stopniach bylo 38 kg/dobe (128 m2 uzytkowej) 19 kW piec

 

Problem z wysokim spalaniem i sterownikiem skzp 02 jest taki, ze jezeli dobywa sie ona na wysokim zakresie mocy to moze byc bardzo kosztowne(paliwowo), Przyczyna najczesciej jest zbyt duze straty ciepla w domu w roznych miejscach ale z doswiadczenia stawiam na

 

nr 1 Strop/Dach

nr 2 Sciany

nr 3 Okna

nr 4 Kotlownia

 

 

Przyklad: zobacz zdjecia niby ladna modulacja temp. stala ale spalanie kosmos! 

 

A teraz przyczyna: zle ustawiony zawor 4D przepuszczal zbyt szybko wode powrotna z ukladu CO co powodowalo ciagle wychladzanie sie wody na kotle, sama cyrkulacja wody w kotle nie wystarczajaco szybka.

No i temp. w kotlowni okolo okolo 15 stopni (oscierze drzwi bylo troche za duze i drzwi byly okolo 15 cm za niskie wiec byla szczelina ktora wychladzala kotlownie + zimny nawiew z dworu robilo swoje (dla porownania teraz mam temp. w kotlowni 26 stopni przy - 4 stopniach na zewnatrz)

 

Kolejna sprawa STROP !!! mam poddasze nieuzytkowe docieplilem styropianem rok temu tylko czesc znajdujaca sie nad salonem i jeden pokoj, w tym roku docieplilem calosc 10 cm styro niby nie duzo a rozniaca taka ze spalanie mam srednio 10 kg/dobe

 

Ewidentnie cieplo mi zwiewalo stropem i kolejny przyklad potwierdzajacy teorie, ze slaobo ocieplony dom to i spalanie spore (ale ze az tak spore nie podejzewalem)

Mam docieplony dom standardowo 15 cm styropianu na scianach, podloge 12 cm i strop 10 cm a to wystarczylo aby teraz miec w domu 22 stopnie przy -4 na zewnatrz i na to wszytko wystarczy praca kotla w zakresie mocy 5-35% mocy

 

post-68586-0-57993900-1481884675_thumb.png

post-68586-0-31915100-1481884724_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie daj mniej powietrza

teraz masz pewnie powietrze maksymalne na 50%

daj na 36% i obserwuj, jak będą niedopały zmień korektę paliwa na minus

Edytowane przez AdamMa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kociol 59,7

powrot kotla 57,1

 

zasilanie CO 44,8

 

Z wykresu widac, ze kociol pracuje naprawde mocno,

 

PIERWSZA RZECZ, max. czas przekroczenia temp. ustaw na min 30 min, teraz po 15 min. piec Ci sie wylacza a potem od 0 wchodzina 100% mocy - bardzo kiepski sposob pracy kotla

 

Dziwi mnie to ze masz tak mala dT na powrocie kotla ~2 stopnie ??? a zasilasz uklad 44,8 cos tu albo zle pokazuje albo musisz miec bardzo szybki przeplyw wody w instalacji skoro piec musi wchodzic az na tak dlugo na 100% mocy?

 

Ja tez mam dT okol  2-3 stopnie i kociolek nigdy nie musi uzypelniac tych 2 stopni moca wieksza niz 30% a mam 19 kW na 128 m2 uzytkowej.

 

 

Pytanie jakiej masz mocy kociol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 KW na 200 m2 

 

OK czyli juz rozumiem,

 

Powiedz mi ile spala Ci ekogroszku przy mocy np 9-10 kW ? to bedzie  okolo 70% mocy kotla chyba 

 

Jakis urposzczony schemat tez by sie przydal

 

 

Tak mi wychodzi ze u mnie kociolek srednio pracuje z 20-30% mocy to jakies 5-6 kW tyle potrzeba abym utrzymal w domu temp 22 stopni przy zasilaniu podlogi 26 stopni

 

U ciebie srednia moc to okolo 70% z 14 kW  czyli ~10 kW   na 200 m2 niewygrzanej jeszcze powierzchni - troche duzo ale tez nie dziwi taka liczba.

z tych 14 kW pewnie uwzgledniajac sprawnosc kotla masz moze z 12 kW rzeczywiste czyli moc jaka teraz generujesz aby ogrzac dom to okolo 8 kW 

 

 

Ciekawe sprawa ja mam przewymiarowny kociol a ty dobrany na styk z delikatnym zapasem. skonfontujemy 2 szkoly palenia

 

1) maly kociol pracuje na dosyc znacznej mocy np. taki jak Twoj 14 kW srednio pracowac bedzie na 50-60 % mocy

 

2) druga szkola palenia to "kociol z zapasem" . U mnie i tak nie jest przesadzone bo mogli mi wcisnac 25 kW ale rozsadnie sam zdecydowalem na 19 kW choc widze ze piec nawet nie spoci sie aby dogrzac teraz dom przy wykorzystaniu 30 % mocy.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła 14 kw a pompka kotlowa 1 a pomka obiegowa na 3

Sziomal, a ile masz wody w kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich pierwszy raz wrzucalem cos na YT

 

Teraz powinno byc naprawde juz ok

 

https://youtu.be/hmxGhlpHVL4

Wadus, tak z ciekawości, jakiej mocy dokładnie jest ta ekoenergia. Bo patrząc po rozmiarze deflektora to raczej jest większa niż ekoener 10kW..?

 

ps. napisz jeszcze czy masz zmiejszoną przesłonę na wentylatorze?

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.