Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Totalna Pustka. Pomocy .


Michał94

Rekomendowane odpowiedzi

Bo jak się włączy, to zaleje kocioł zimną wodą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu dužej bezwladnosci podlogowki.Wiecej spalasz przy nownym rozgrzaniu,niž osczednisz.Najliepiej trzymac niska stala temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tylko jak to jest latem jak kocioł grzeje cwu a większość tak ogrzewa dlaczego wtedy kocioł nie jest przemiarowany a przecież grzejnik jak mają głowice też nie grzeja...


Ja latem grzeje CWU prądem w drugiej taryfie, bo mi wychodzi na jedno cenowo, albo i taniej. Zanim się kocioł nagrzeje (75l), a potem nagrzeje bojler (120l, pewnie zakamieniona już wężownica), to prądem już dawno jest grzanie skończone.

Przypomnę, że cały czas jesteśmy w temacie kotła 15kW na 70m2 podłogówki.

Co do przewymiarowanie kotła, to żeby nie strzępić jęzora, polecam fajny artykuł:
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

Aha, nie znam szczegółów, co do ocieplenia mieszkania kolegi, ale tak z grubsza wstawiłem dane na cieplowlasciwie.pl i takie coś wyszło:
Jego mieszkanie potrzebuje bardzo mało ciągłej mocy:
Pozdro!9dd09d883390a3ff5fe7d9dc88563dfd.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bercus napisał:

Z powodu dužej bezwladnosci podlogowki.Wiecej spalasz przy nownym rozgrzaniu,niž osczednisz

@bercus wez to chłopie matematycznie rozpisz...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, bercus napisał:

Z powodu dužej bezwladnosci podlogowki.Wiecej spalasz przy nownym rozgrzaniu,niž osczednisz.Najliepiej trzymac niska stala temperature.

Ok tu się muszę zgodzić z tobą oczywiście bo to samo producent kotła mówił mi kiedyś że jak pompa co będzie się wyłączać i włączać często to może być większe spalnie nawet ale nie musi wcale tak być bo jeśli np termostat włączy pompę co na 2-3 godziny o później jak termostat wyłączy pompę np na 5godzin bo w mieszkaniu będzie utrzymywać się tempertra zadan to raczej będzie mniejsze spalanie tym bardziej jak jest jesień lub wiosna czasmi słonce może nagrzać mieszkanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy malej ilosci wodnej w obiegu i grzejnikach n.p.aluminiowych može tak byč.Przy podlogowke,lub želiwu to strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus jedyna strata przy rozpalaniu i wygaszaniu jest ta ktora tworzy sie z niewłaściwego spalania na zimnym palniku (czyli rozpalanie) oraz ta która tworzy sie przy wygaszaniu (cieplo zostaje w kotle) i nie jest odprowadzone do instalacji.

Zadna podlogowka i kaloryfery nie maja tu znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie 

bercus dobrze pisze. mniej energii zużyte zostanie na uzupełnianie bieżących strat budynku niż rozgrzewanie całości łącznie ze ścianami i podłogami aby przywrócić oczekiwaną temperaturę. Przypomnijcie sobie stare czasy kiedy się rozpalało w śmieciuchu lub grzybku czy kuchni. w domu upał a tyłkiem i tak trzęsło bo wysoka wilgotność i zimne ściany. 

Albo porównajcie to do jazdy autem. który sposób będzie ekonomiczny? czy jazda ze stałą prędkością z delikatnie wciśniętym gazem? czy gaz do dechy, potem na luz i ponowne przyspieszanie jak auto zwolni prawie do zera? Każdy niech sobie odpowie sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, niedawno jeszcze nie dało się kupić kotła mniejszego jak 15 kW, a teraz to bym się nie zdziwił jakby sprzedawali kociołeczki 1kW (z gustowną srebrną łyżeczką do sypania węgielków). No nie przeginajmy! To że piec nie grzeje cały czas to normalne, po prostu przechodzi w podtrzymanie i czeka aż temp. instalacji spadnie - tu nie ma znaczenia czy ma 10kW czy 15kW skoro i tak nie grzeje.

Poruszony tu temat termostatu pokojowego - używam u siebie instalacji z termostatem (i oczywiście z zatrzymaniem pomp gdy nie ma potrzeby grzania) i kocioł żyje, sterowniki PID nie lubią się z termostatami bo im PID głupieje, ale sam kocioł jakoś mocno nie cierpi. Zalewanie zimną wodą oczywiście występuje po dłuższym postoju ale przecież sterownik na kotle od tego jest żeby się podgrzać jak się mu zimno zrobi. Akurat w mojej instalcji użycie termostatu pokojowego obniżyło zużycie paliwa, choć nie twierdzę że zawzse i wszędzie pomaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, TIMON120777 napisał:

mniej energii zużyte zostanie...

Wegla? W kopciuchach z tamtej epoki?

Czy wytworzonej energii cieplnej [kWh] bo to nie jest jednoznaczne.

I nie rozpatruj tylko rozgrzewania ale dluzszy odcinek czasu. Co dzieje sie z wytworzona energia cieplna gdy przestajesz dostarczać nowa? Jaka jest srednia temperatura z tych dwóch okresow czasu?

12 minut temu, TIMON120777 napisał:

Albo porównajcie to do jazdy autem

To nie jest to samo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pochłaniacz napisał:

Na grzejniki idzie taka sama temperatura jak na podłogę, bo instalator pociągnął zasilanie do nich z rozdzielacza podłogówki,

Czyli rozumiem, że na podłogę puszczasz 48 stopni?

Jeśli tak, to jest to niezdrowe. Temp. podłogi powinna być mniejsza niż 30 stopni. Jak nie masz pogodówki, to samemu powinieneś móc sterować temp. podłogi i przy takich temp. jak obecnie ustawić sobie około 25 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin

ależ oczywiście że nie jest to samo co jazda samochodem- używam skrótów myślowych. nie czuję potrzeby wykładania wszystkiego krok po kroku. jak ktoś chce sprawdzi, uzupełni wiedzę i podejmie decyzję czy woli prowadzić kocioł w trybie ciągłym czy wygaszać . czy pompa CO ma chodzić ciągle czy załączać się np 2st przed osiągnięciem przez kocioł temperatury zadanej- bo i takie metody się spotyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ten komfort na grzaniu ciaglym........I kiedy nie grzejemy,cieplo z domu nadal ucieka,nastepnie musimy uzupelnic tak jak tak.Kiedy domek jest styrenowo-papierowy,možno grzac godzine od godziny.W   DOMU trzeba grzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Sławek007 napisał:

Czyli rozumiem, że na podłogę puszczasz 48 stopni?

Może cofnij się do pierwszej strony, i przeczytaj wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co poniżej 36,6 stopnia będzie chłodne Napewno jest ok, u mnie teraz na podłogę idzie 28 stopni, w domu 23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, papen76 napisał:

u mnie teraz na podłogę idzie 28 stopni, w domu 23 stopnie

Witam.

Dokładnie tak samo 28 podłoga teraz przy +2 stopniach na zewnątrz, w środku 23...resztę robi pogodówka.

Pozdrawiam YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michał94 napisał:

Panowie na podłogówce 31-32 °C czy podłoga (panele) powinna być wyczuwalne że są ciepłe ? Płytkę delikatnie czuć że jest cieplejsza ale też nie mocno . Przyznam że w rodzinie i u znajomych nikt nie ma podłogówki i jest to nowość dla mnie .

Panele nie muszą być ciepłe tak samo płytki tylko czy temperatura w mieszkaniu jest wystarczająca np u moje siostry na ogrzewanie woda idzie 25c tylko a w mieszkaniu temperatura 25c tylko budynek nowy i wentylacja mechaniczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 8.11.2020 o 20:09, PioBin napisał:

@bercus wez to chłopie matematycznie rozpisz...

 

Ale to fakt niestety , ja to testowałem 3 lata i zawsze przy ciągłym paleniu oszczędność było co najmniej 20 % jeśli nie więcej bo zasilasz podłogę ok 30 stopni a grzejąc rwanie to temp zasilania podłogi trzeba podnieść do 40 lub nawet 50 stopni bo inaczej kocioł puści kominem ciepło nie zdążając oddać tego ciepła .

14 godzin temu, Michał94 napisał:

Panowie na podłogówce 31-32 °C czy podłoga (panele) powinna być wyczuwalne że są ciepłe ? Płytkę delikatnie czuć że jest cieplejsza ale też nie mocno . Przyznam że w rodzinie i u znajomych nikt nie ma podłogówki i jest to nowość dla mnie .

Mam podobnie i czasem się zastanawiam z czego takie ciepło w domu skoro płytki wydają się zimne hehe obecnie idzie w podłogę 28 stopni i tak pewnie całą zimę będzie i jako ciekawostka poza konkursem powiem że im większy mróz tym cieplej w domu przy tym samym zasilaniu podłogi hm najgorsza temp na dworze to około  plus 5 stopni a najlepsza to minus 2 i więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bercus dobrze pisze. A teraz przy tej pogodzie jak jest zimno a niema mrozów a choćby małe były to na podłogę 28 max 30 spokojnie starczy. Ja mając hol prawie 40 m mam 3 pętle na podłogę grzejąc tylko 1 pętle na 28 stopni utrzymywałem 20 stopni na tym holu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berthold61 napisał:

ja to testowałem 3 lata i zawsze przy ciągłym paleniu oszczędność było co najmniej 20 %

Ty piszesz o węglu a ja o zużyciu wytworzonej energii cieplnej. 20% to bardzo dużo. Wynika to z bledow przy sposobie wytwarzania tej energii. Statystycznie dla czterech ton węgla na sezon dawałoby to 800kg oszczędności w opale.

Gdyby tak przenieść te metodę zużycia ciaglego energii do ciepła systemowego lub elektrycznego (pomiar oparty na ciepłomierzach lub licznikach energii elektrycznej) to 20% byłoby cos godnego uwagi.

Ja ze swojej strony moge napisac ze bardzo ciezko mi wylapac roznice w zuzyciu ciepla na cieplomierzu przy obu sposobach prowadzenia instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę cytował bo zostałem wywołany kilka razy.
Od 2 października do dziś mam wrzucone 250kg węgla premium o kaloryczności 29mgj najlepsze co maja w transbudxie u mnie. Poniżej fotka palika w trakcie pracy i popiołu którego jeszcze nie wyrzuciłem od początku. Przeliczając średnio do dziś to. 38 dni grzania wiec 7kg na dobę. Temperatura kotła 45 st. Temperatura spalin niska ze mogę reke na rurze od kotła trzymać. Podłogówkę skręcona mam na minimum a jak było słonecznie kilka dni nawet wylanczam bo w domu robi się powyżej 22st. Średnio jest 21.5. Na grzejnikach termostaty każdy ustawia ile chce mieć w pokoju. Syn zakręca na poddaszu bo ma kompa i mu za gorąco. Drabinki w łazienka j na 4 ( max jest 5) pokoje na niecałe 3. Jeden zamknięty całkiem ale tam pod podłoga idą rury czujnik tem pokazuje tam 22 st. Córka chodzi na boso, żona siędzi wieczorem w kocu. Ja pracując z domu siedzę w dresie i koszulce. Syn chodzi na krótkich spodenkach. Cwu czasem jak pogoda słoneczna coś tam solary jeszcze dogrzewają.
Instalacja co jest na wymminiku ciepła i na piecu 45 to na grzejniki i podłogowe zasilanie około 41-42 st bo jest jakaś strata na wymiennniku zależności od poboru. Podłoge ustawiam ręcznie w zakresie 22-42st C. Mam w sumie 4
Pompki na wymiennik na grzejniki na podłogówkę i na cwu. 974f696536010b72bf66e6c2b79dbe57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.