Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Totalna Pustka. Pomocy .


Michał94

Rekomendowane odpowiedzi

Miom zdaniem jeśli chodzi o spalnie nie ma znaczenia ani kocioł ani instalacja tylko budynek każdym budynek jest inne zapotrzebowanie ciepła plus tempartura w mieszkaniu mogę napisac jeden przykład dwa jednakowe budynki ten sam projekt te same ogrzewanie czyli pompa ciepła ta sama tempartura ale jeden budynek jest ocieplony stropanem 15cm drugi 20cm i nie będę pisał w którym jest ogrzewanie taniej wychodzi ale na cały rok jest różnica z 300zl. Drugi przykład rodzina ma mieszkanie 50m2 budynek srednio kocioł z podajnikiem za jakieś 8 tys instalacja za 4tys z zaworem 4d pomka na powrocie prostu wypas grzeją pelltem temperatura w mieszkaniu 20c na cały rok idzie im pelletu 5ton po 900zl . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem inne spalanie będzie utrzymując w domu temp 20 a inne utrzymując np 24 to chyba logiczne ale jak ktoś pisze ze ogrzewa 220 m i spala 7 kg na dobę no to sory lecz ja w to nie wierzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie kilkanaście dni:

2007215558_Beztytuu.thumb.png.3afd14363aeeb6109ce89095bd0d7c8e.png

Dom ~170m2 piętro wys. 2,6-3,5m 20cm styro 30cm wełna

realny pomiar od 26.10

CO+CWU, brak dodatkowych źródeł ciepła.

 

W tym momencie 9kg/doba

 

średnia temperatura w domu (wypadałoby odjąć od wyniku ok 0,7-1*C) Pomiar ze wszystkich mieszkalnych pomieszczeń (uśredniony)

475723886_Beztytuu.thumb.png.bd3cd94c20c04dd82af744856163933b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pawelpieklorz napisał:

ale jak ktoś pisze ze ogrzewa 220 m i spala 7 kg na dobę no to sory lecz ja w to nie wierzę

Uwierz. Ale z tych informacji powyzej to faktycznie nic nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dom 160m2 ale umnie idzie teraz 10kg - 12kg przy temperatura w domu 26c ale budynek pustak 20cm stropian 5cm i pustak 10cm i budynek został docieplony styropianem 8cm dach ocieplony 10cm wełną tylko umnie góra dom nie ma skosów tylko w dwóch pomieszczeniach jest skos ale to jest suszarnia i drugie pomieszczenie garderoba i tam na skosach jest wełna 10cm. Okna  trzy szybowe Kocioł taki jak autora tematu tylko 20kw z pid. Ale 7kg mieć spalnie przy 220m2 to wktycznie też mnie ciekawi jak temperatura w mieszkaniu i jaki to budynek i co to za ekogroszek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie w to uwierzyć, może spalać teraz te 7-8kg/doba. U siebie zszedłbym teraz do ok 7-7,5kg, ale musiałbym obniżyć jakieś 2*C to raz, dwa zrobić lepszą izolacje fundamentów (stara buda- zmodernizowana) i kilka innych rzeczy. Jednak to gra niewarta świeczki. Na termowizji chałupa wychodzi bardzo dobrze, okna dwuszybowe plastiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wykresu odejmij 0,7-1*C to będzie prawdziwy wynik .-)

 

Nigdzie aktualnie nie schodzi poniżej 22,5*C -za ciepło, choć żonie zimno (jak zawsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomych, co mają taki temperatury. SAUNA .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

zanim zaczniecie się nakręcać i nie daj boże obrażać dowiedzcie się dokładnie jakie parametry ma dany  dom i dlaczego spala 7kg. Macie przykład kolegi o6483256 -(grubośc izolacji, WM) 

dla mnie przy takich parametrach zużycie jak najbardziej realne. nie patrzcie tylko na m2 ale i na potrzeby domu a te przy identycznej powierzchni potrafią sie drastycznie różnić.

jeśli w popielniku nie ma węgla to proces spalania przebiegł względnie poprawnie i doszukiwac się problemu  należy albo w faktycznej kaloryczności opału, lub w wadliwej instalacji, albo w wyższych niż nam się wydaje potrzebach domu. jeśli spalanie nie przebiega prawidłowo szukać przyczyn w ustawieniach. 

i na koniec odnośnie temperatur na kotle. 

kwasowy punkt rosy jest w okolicy 40stC ale dotyczy to medium w bezruchu(Pisał o tym na tym i innych forach niejaki ZawiJan i warto sięgać w takich sytuacjach po jego wiedzę). czyli w kotle musiałyby być warunki takie jak wyłączona pompa obiegowa i zamknięty wlot dmuchawy aby odciąć cyrkulację spalin po stronie powietrznej. takich sytuacji raczej nie ma wiec i ten punkt sie podnosi. sam prowadziłem kocioł kilka sezonów z temperaturami od 40 do maksymalnie 55st poza okresami grzania CWU i po 10 sezonach pojechał grzac do innego domu. oczywiście jak jeden z was wspomniał konstrukcja wymiennika gdzie płaszcz wodny jest do samej podłogi może sprzyjać korozji niskotemperaturowej bardziej, podobnie jak palenie mokrym opałem czy z dużą zawartością siarki. to nie jak z autami gdzie jest powtarzalność. w przypadku kotłów węglowych jedyne warunki do porównań są w labolatorium a w życiu porównywać się uczciwie można jedynie do siebie samego.

Proponuję zatem wrócić do meritum bo zaczynacie się rozjeżdżać z tematem a ja to będę musiał po was sprzatać a chyba nie o to chodzi

 

PS Nauczcie się nie cytować ostatnich postów - dość prosta zasada :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości.

32 minuty temu, TIMON120777 napisał:

,,, i na koniec odnośnie temperatur na kotle. 

kwasowy punkt rosy jest w okolicy 40stC ale dotyczy to medium w bezruchu(Pisał o tym na tym i innych forach niejaki ZawiJan i warto sięgać w takich sytuacjach po jego wiedzę). ,,,


ZawiJan zawsze optował za badaniami laboratoryjnymi dotyczącymi danego zagadnienia.
Temat krytycznych temperatur, dotyczący kotłów małej mocy, nigdy nie był badany.
Natomiast jego kolega z branży, zawijan_2, był nieco bardziej gadatliwy i w swoich wypowiedziach coś więcej czasem przekazał.


To ja wkleję fragment artykułu opublikowanego w "Magazynie Instalatora", autorstwa dr inż. Jacka Zawistowskiego vel. ZawiJan.  
 

,,, Jaką więc utrzymywać temperaturę spalin wylotowych i jaką wody powrotnej z instalacji c.o.?

Nie podam konkretnych wartości. Nie ma wyników badań, które szczegółowo i jednoznacznie określałyby te temperatury.
Nie mam więc w tej materii rzeczowych argumentów w postaci stosownych wyników badań.
Sugeruję unikanie temperatur minimalnych i utrzymywanie ich raczej na wyższym poziomie.
Moja natura pcha mnie w kierunku zmniejszania ryzyka przedwczesnego zniszczenia kotła czy komina, nawet kosztem zwiększenia zużycia paliwa.

Proszę zwrócić uwagę, że strata kominowa rośnie o 1% na każde 15-20oC przyrostu temperatury spalin wylotowych. Nie są to wielkości porażające. Ktoś inny może mieć jednak odmienne zdanie i preferencje.
,,,

źródło:
https://www.instalator.pl/2012/05/kotly-weglowe-wodne-krytyczne-temperatury/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wyższy nadmiar powietrza w procesie spalania, powoduje sporo większą tzw. stratę kominową.

Kolega @Juzef na swoim blogu Czyste Ogrzewanie, zachował w wirtualnej pamięci, tabelę zależności straty kominowej od nadmiaru powietrza oraz  temperatury spalin.
Tabela pochodzi z  nieistniejącego już bloga autorstwa  ZawiJana oraz zawijana_2.

źródło:
https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/w-pogoni-za-cieplem-co-ucieka-kominem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawelpieklorz napisał:

Wyższa temp na kotle wcale nie oznacza większego spalania a wręcz może być odwrotnie

W konstrukcjach z ubiegłego wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie pisał że temperatura na kotle ma wpływ na spalanie tylko temperatura powrót. Bo jak autor tematu napisał że ma temperature na kotle 55c na podłogowe ogrzewanie idzie 30c to z ogrzwnia podłogowego wraca temperatura na powrót na pewno około 25c z cwu wraca na pewno z 54c więc po wymieszniu powrotu z ogrzewanie podłogowego z cwu to na pewno jest różnica spora na powrocie że chyba faktycznie na powrocie jest mała różnica to nie ma wpływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:
16 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Sugeruję unikanie temperatur minimalnych i utrzymywanie ich raczej na wyższym poziomie.
Moja natura pcha mnie w kierunku zmniejszania ryzyka przedwczesnego zniszczenia kotła czy komina, nawet kosztem zwiększenia zużycia paliwa.

Do tego się odnosiłem Po1 a po 2 wyższa temp na kotle może ale nie musi mieć wpływ na spalanie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zrobiłem błąd słuchając się że Kup "zwykły prosty piec" będzie najlepszy ... Teraz są wyniki . 70m2 mieszkania , podłogówka na całym mieszkaniu plus 1 grzejnik (drabinka) oraz 1 grzejnik mały w zakamarku . Pali koło 30kg przez całą dobę .

Temperatura na piecu 48stopni w domu ciepło aż za bardzo woda również ale czy nie można trochę oszczędniej nic zrobić?? Żeby oszczędzić .

Wymieniliśmy okna ocieplone ściany . Mieszkam na parterze , robione wylewki tam 15 cm styropianu ..  
Ekogroszku -30 kg pali  . Pytałem o różne zawory , czujniki temperatury , czy cokolwiek ludzi którzy montowali mi piec . Twierdzili że nie nic nie trzeba ...
Piec to Kempes 15kw z podajnikiem


Obrazowo mówiąc, do golfa 3 wsadzili Ci silnik od Scanii. Samochód dobry, silnik dobry, ale dużo pali, bo nie jest do tego przeznaczony.

Kocioł 15 kW na 70m2 podłogowki to jest oszustwo jak dla mnie. Powinien za to odpowiedzieć prawnie ten, kto to Wam sprzedał i ten, kto montował.

Teraz to albo zmienić kocioł na mniejszy albo dołożyć bufor ciepła. Jak masz ogarniętego spawacza w pobliżu i dostęp do stalowej rury ze złomu, to nie wyjdzie drogo, a będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura na podłogówce?

Może trochę przykręcić temperaturę na podłogówce o stopień czy dwa jak za ciepło. 

A na grzejniki zawory termostatyczne jak brak. Przy braku pompy CO z autoadaptem zostawić otwartą drabinkę w łazience.

Ja też mam mocno przewymiarowany kocioł. Aktualnie ogrzewam od stycznia 2013 dom kotłem OgniwoEkoPlus 25kW. Wystarczyłby mi 15kW. W ciągu ostatniego tygodnia muszę go trzymać na mocy do 4KW i jakoś daje radę. Ja mam do ogrzania 230m, trzy poziomy, 18 grzejników (wszędzie termostaty). Temperatura na kotle 65 stopni. Na grzejniki idzie teraz 40stopni, powrót 55 stopni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, papen76 napisał:


 

 


Obrazowo mówiąc, do golfa 3 wsadzili Ci silnik od Scanii. Samochód dobry, silnik dobry, ale dużo pali, bo nie jest do tego przeznaczony.

Kocioł 15 kW na 70m2 podłogowki to jest oszustwo jak dla mnie. Powinien za to odpowiedzieć prawnie ten, kto to Wam sprzedał i ten, kto montował.

Teraz to albo zmienić kocioł na mniejszy albo dołożyć bufor ciepła. Jak masz ogarniętego spawacza w pobliżu i dostęp do stalowej rury ze złomu, to nie wyjdzie drogo, a będziesz zadowolony.
 

 

Przymiarownie nic nie ma do splania ja mam dom 160m2 a kocioł 20kw tym bardziej taki jak autor tematu a spalam 10-12 eko groszku teraz w takim kotle można ustawić moc przecież to nie jest kocioł zasypowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale się nie zgodzę.

Nie dziwi Cię to, że Ty na 160 m2 spalasz 10 kg groszku na dobę, a on na 70 m2 podłogowki spala również 10 kg, a wcześniej nawet 30?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w poście #118.

Kocioł jest za duży w stosunku do potrzeb, na co zwrócili również uwagę inni koledzy.
To skutkuje tym, że wykorzystuje może 10% opału, a reszta idzie w komin.
Nie mówię, że kocioł jest zły. Poprostu jest niewłaściwie dobrany do potrzeb. Oczywiście, taki chciała kupić żona założyciela tematu, ale rolą instalatora jest również doradztwo. Tego dotyczyła moja uwaga.

Nie zgadzam się, że przewymiarowanie nie ma nic do spalania.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sławek007 napisał:

A na grzejniki zawory termostatyczne jak brak. Przy braku pompy CO z autoadaptem zostawić otwartą drabinkę w łazience.

Na grzejniki idzie taka sama temperatura jak na podłogę, bo instalator pociągnął zasilanie do nich z rozdzielacza podłogówki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, papen76 napisał:

Napisałem w poście #118.

Kocioł jest za duży w stosunku do potrzeb, na co zwrócili również uwagę inni koledzy.
To skutkuje tym, że wykorzystuje może 10% opału, a reszta idzie w komin.
Nie mówię, że kocioł jest zły. Poprostu jest niewłaściwie dobrany do potrzeb. Oczywiście, taki chciała kupić żona założyciela tematu, ale rolą instalatora jest również doradztwo. Tego dotyczyła moja uwaga.

Nie zgadzam się, że przewymiarowanie nie ma nic do spalania.

 

Tylko jak to jest latem jak kocioł grzeje cwu a większość tak ogrzewa dlaczego wtedy kocioł nie jest przemiarowany a przecież grzejnik jak mają głowice też nie grzeją cały czas bywa tak że w całym domu grzejniki są zamknięte a czasto tak jest jesienią i wiosną i wtedy kocioł jest przecież przemiarowany a spala mniej opału a kocioł pracuję w mniejszej mocy np 5% na sterownik się wyświetla i tak samo spaliny mają mniejszą temperature. Może dla autor tematu by było dobrym rozwiązaniem zamontować pilot g który działa jak termostat jak zagrzeje do zadanej tempertury mieszkanie to wyłącza pompę co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.