Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pustka Powietrzna


sybiga

Rekomendowane odpowiedzi

Nadmiar wilgoci to gromadzi się w ogrzanym powietrzu i wydalany jest przez wentylację na jego miejsce wpływa powietrze zimne .Ogrzewane gromadzi nową partię wody i do wentylacji i tak kilka razy na dobę w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Ty zapewne myślisz o efekcie skraplania się wody na zimnych ścianach właśnie aby tego uniknąć robimy termoizolację zewnętrzną. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Myślałem ze jak przykryję zewnętrzną ścianę steropianem to sciana przestanie oddychać i wraz nią pustka przestanie wymieniać pomiędzy sciana wewnętrzna a zewnętrzna parę z wnętrza mieszkania czy dobrze mysle

dla uspokojenia powiem ci że moja ściana ma 43cm grubości i pustka w środku ale bez namysłu położyłem 12 cm styropianu grafitowego i jak w domu było od 40-50% wilgoci tak jest i dziś w deszczowy dzień 52% wilgoci i to bez rekupatora ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja właśnie zamówiłem parę m3 granulatu styropianu który zamierzam wdmuchnąć w pustkę w ścianach z cegły 24cm cegły dalej około 12-14 cm pustki powietrznej  i od wewnątrz 12cm cegły + jakiś tynk. Ktoś stosował takie ocieplenie? jakie efekty? (co jakąś odległość  ściany są z sobą związane) Ktoś się orientuje jaki opór cieplny ma tak duża pustka? Cyrkulacja w niej jest gigantyczna więc obawiam się że izoluje podobnie jak sama cegła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To powietrze jest raczej zamknięte więc cyrkulacji raczej tam nie ma , więc same zalety i ja bym tam nie pchał niczego bo to idealnie działa , nic lepszego od pustki powietrznej nikt nie wymyślił bo nawet styro na zewnątrz to zamknięte powietrze w nim robi tą robotę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że to jest 12-14cm pustki, jest bardzo szeroka więc konwekcja hula tam na maksa przenosząc ciepło, gdyby były 4 pustki po 3cm każda przedzielone czymkolwiek to zupełnie inna sprawa. To jak z namiotem, masz tropik i namiot właściwy, odległość między nimi to jakieś 15cm, w jednym przypadku między nimi jest powietrze a w drugim przypadku wepchniemy tam wełnę bądź styropian. Jak uważasz co lepiej wyizoluje? Gdyby powietrze było takie super to chyba nie sądzisz że dziś ludzie ładowaliby majątek w wełnę/styropian tylko izolowali pustkami powietrznymi. Każda izolacja izoluje tak naprawdę powietrzem (prócz próżniowej), chodzi o to że wełna/styropian/celuloza/piana itd. powodują że powietrze jest nieruchome (uwięzione) więc świetnie izoluje, straty ciepła generuje sam materiał z którego izolację wykonano. Świetna jako izolacja byłaby taka "folia bąbelkowa" bardzo cienkie ścianki (na grubość atomu) i mnóstwo komór o pojemności 1mm3 powietrza, grubość 10cm takiej izolacji to pewnie jak obecnie 40cm wełny. Nie mamy jeszcze takiej technologii ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłym materialem izolujacym cieplnie jest np. pognieciona folia aluminiowa- zamknięte powietrze, liczne załamania odbijajace promieniowanie cieplne.

Dziwne, że nie jest produkowana metalizowana welna mineralna,albo chociażby metalizowany granulat styropianowy.Wyszłoby za drogo?

Chyba ze juz są takie materiały?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest grafitowy styropian, gdzie cząsteczki grafitu spelniaja rolę mikro lusterek odbijających i pochłaniajacych podczerwień. Czy jest w sprzedaży taki grafitowany granulat styropianowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.06.2018 o 12:32, spacetur napisał:

Ja właśnie zamówiłem parę m3 granulatu styropianu który zamierzam wdmuchnąć w pustkę w ścianach z cegły 24cm cegły dalej około 12-14 cm pustki powietrznej  i od wewnątrz 12cm cegły + jakiś tynk. Ktoś stosował takie ocieplenie? jakie efekty? (co jakąś odległość  ściany są z sobą związane) Ktoś się orientuje jaki opór cieplny ma tak duża pustka? Cyrkulacja w niej jest gigantyczna więc obawiam się że izoluje podobnie jak sama cegła.

Takie ściany są łączone cegłami, jest wiele miejsc gdzie nie ma w ogóle pustki, mur jest jednorodny, są miejsca zabrudzone, spadającą zaprawą w trakcie ich wznoszenia.

 Szkoda czasu i kasy, granulat styropianowy z czasem zawilgotnieje, lepszy jest perlit, ale to wszystko proteza i to słaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę z pewnych niedoskonałości , jednak 120m2 muru zostanie w dużym stopniu docieplone. Pustka jest ładna, oglądałem ją sobie endoskopem, przewiązań muru nie ma aż tak dużo, styropian już mam, piękne kuleczki, ten materiał dotrze wszędzie, można powiedzieć że płynie. Ocieplenie od zewnątrz odpada zupełnie, dom jest stary ale jary z pięknej cegły, nie zakryje tego jakąś kupą którą obrzucę tynkiem. W ostateczności zrobię 15cm wełny od wewnątrz, zrobię paroizolację i płyta na wszystko, szkoda jednak kubatury pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przewodzą ? Szczególnie, że zazwyczaj są dużo cieńsze niż drewniane ściany, więc bez dodatkowej izolacji ciepło nimi ucieka. Drzewiej na takie deskowane stropy kładziono np. słomę z konopii i zasypywano dodatkowo warstwą piasku, pewnie ze względów przeciwpożarowych i dopiero taki strop jakoś utrzymywał ciepło ale nie same deski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle to odczytałeś.

Jak strop jest betonowy, to ocieplając od wewnątrz ściany, trzeba też izolować sufit, bo występuje mostek termiczny pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem.

Zresztą to nie drewno tak ostudziło Twój zapał, tylko budowa takiego stropu.

Drewno sosna, świerk czyli budowlane, współczynnik przewodzenia ciepła:   

Warunki średnio wilgotne:

- w poprzek włókien - 0,16W/(m·K)

- wzdłuż włókien - 0,30W/(m·K)

Warunki  wilgotne:

- w poprzek włókien - 0,20W/(m·K)

- wzdłuż włókien - 0,35W/(m·K)

Wełna mineralna - 0,030–0,045W/(m·K)

styropian - 0,028–0,036W/(m·K)

 

http://www.pg.gda.pl/~krogu/Wspolczynniki_przewodzenia_ciepla.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jeszcze ciepło chciało  uciekać przewodzeniem, to wystarczyłoby parę cm styropianu. Ale on akurat jest prawie przezroczysty dla promieniowania cieplnego. Zupełnie odwrotnie niz pogardzany beton... Acha, drewno ma większe cieplo właściwe (pojemność cieplną) od betonu, jezeli to istotne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak na rynek wchodziły pierwsze styropiany i na marketingowych prospektach  pisało, że 1cm tego cuda zastępuje bodajże 10 cm betonu. Czyli 10 cm i mamy odpowiednik metrowej ściany betonowej. Idąc tym tropem na pierwsze ocieplenia starych ścian ludzie dawali w najlepszym wypadku 5 cm... Na papierze może się i zgadza ale w życiu takie ocieplenie jest ledwie odczuwalne, w dodatku pod warunkiem, że wykonano je z pedantyczną dokładnością, bo jak zostały mostki to efekt minimalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli wchodzą nowe materiały izolacyjne- porowate płyty z lekkiej ceramiki.

Są przepuszczalne dla pary wodnej, to podstawa zachowania bariery cieplnej.

Tu filmik, niestety w języku Gethego:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A co powiecie o takiej pustce powietrznej jak na zdjęciu?

Mam coś takiego nad nieogrzewaną piwnicą i nie za bardzo jest co z tym zrobić. Wypełnić to by za drogo wyszło. Rozebrać tak samo. Zostaje tylko ogrzewać i tak się zastanawiam jak bardzo tamtędy ucieka ciepło.DSC06110.thumb.JPG.87237bb3125cc34d155c6a7f7cb08f1f.JPG

Na tych balach jest 40mm osb, która stanowi bezpośrednią posadzkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym tam odpowiednią grubość styropianu a na nim listwy domocował nawet drewniane i rozłożył rurki pex i zrobił ogrzewanie podłogowe , to że płyty OSB w niczym nie przeszkadza , zaoszczędzisz na ogrzewaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.