Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pustka Powietrzna


sybiga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy może mi ktoś wyjaśnić?

jaką przenikalność cieplną ma "pustka powietrzna" w ścianie?

chodzi mi o "kanał " ok 5cm miedzy ścianami zewnętrznymi.

kiedyś tak budowano...

14cm cegły- tynk-5cm pustki-tynk-20cm pustak-tynk

jaką przenikalność cieplna ma taka ściana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale ja nie mam styropianu... tylko "powietrze uwięzione w kanale szerokości 5cm."

to co mam kliknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlaczego ja tego w Google nie mogłem znaleźć?

daję +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wytłumaczę..

szczerze sam bylem ciekaw:)

Zapytałem kiedyś murarza (już nie żyje) jak on to tam tynkował?

On to nazwał "rapowaniem"

"co szlichtę zacieramy kanał zaprawą"

na grubość ok 1 cm.

podobnie jak przy murowaniu komina.

dodam że szlichta to warstwa murarska.

i co 100cm wiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A depcz sobie , depcz - może się czegoś przy okazji nauczysz :P

 

- pustka powietrzna ma przenikalność cieplną 0,025 a najlepsze styro 0,030-0,032W/mK czyli mniejszą niż najlepszy styropian.

 

Do obliczeń szczeliny przyjmuje się inaczej - Rp = ok 0,18m2K/W

 

Aby to policzyć dobrze to potrzeba więcej pytań np ile mostków stalowych /m2 , jaka wilgotność powietrza w szczelinie?, jaka cegła, jaki pustak? - np standardowy pustak ma szerokość 24cm a nie 20, cegła ma 12cm a nie 14cm

ja policzyłem dość optymistycznie, po uwzględnieniu tych wszystkich aspektów za pewnie będzie R =2,0-2,1 m2K/W i U =0,5W/m2K

 

Przykładowo na stronie http://www.styropian...&kod=kalkulator po wstawieniu pustki powietrznej 4cm - tylko taka jest do wyboru otrzymujemy U=0,446W/m2K

 

Dla styropianu 10cm wyniki są dużo lepsze! - praktycznie 2x bo U=0,2252W/m2K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna zasadą pustki powietrznej jest aby nie była ona zbyt duża (odleglość pomiędzy ścianą wewnętrzną a zewnętrzną). Nie ma wtedy ruchu powietrza co przeciwdziała wymianie ciepła. W zbyt szerokiej pustce powietrze zaczyna krążyć powodując wymianę ciepła pomiędzy ściana wewnętrzną i zewnętrzną. wtedy działanie pustki jest bardzo ograniczone.

Najlepsze byłoby wytworzenie próżni pomiędzy ścianami, ale to niemożliwe przy normalnym budownictwie. No i na koniec -pustka powietrzna niewentylowana ma przy szerokości 4 cm -U= 0,18W/m2K. dane z literatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Przeciętną - U= 0,403W/m2K R= 2,479m2K/W"

To wychodzi na to, że domy budowane 40-50lat temu spełniają praktycznie wymogi U=0,3 stosowane obecnie w nowoczonym budownictwie :). Tak się składa, że mój dom ma pustkę 4cm :) a że dołożyłem 10cm styro to wychodzi na to, że moja chata nagle przeskoczyła w zakres domu "pasywnego" :).

Wklepując dane do tego kalkulatora wychodzi, że przenikalność jest na poziomie 0,8-1,1W/m2 i taka wartość prawdopodobnie obowizuję dla 95% przypadków z którymi się spotkamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to dlaczego po wpuszczeniu w tę pustkę pianki krylaminowej zrobiło sie u mnie cieplej w chałupie ?

 

Po pierwsze wilgoć która mocno osłabia właściwości izolacyjne, po drugie ruch powietrza w szczelinie.

 

Ja napisałem tak samo jak AdamGuitar dla szczeliny powietrznej przyjmuje się R=0,18 m2K/W, ale ruch powietrza, wilgotność tego powietrza , niejednorodność ściany, mostki cieplne powodują zwiększenie U ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Przeciętną - U= 0,403W/m2K R= 2,479m2K/W"

To wychodzi na to, że domy budowane 40-50lat temu spełniają praktycznie wymogi U=0,3 stosowane obecnie w nowoczonym budownictwie :). Tak się składa, że mój dom ma pustkę 4cm :) a że dołożyłem 10cm styro to wychodzi na to, że moja chata nagle przeskoczyła w zakres domu "pasywnego" :).

Wklepując dane do tego kalkulatora wychodzi, że przenikalność jest na poziomie 0,8-1,1W/m2 i taka wartość prawdopodobnie obowizuję dla 95% przypadków z którymi się spotkamy.

 

No widzisz , nawet nie wiesz co masz. ;)

Teraz jeszcze trzeba nowocześniejsze ogrzewanie np PC i będziesz "Ekologiczny"

 

pozdr.

 

PS

Raz bawiłem sie kilkoma kalkulatorami i dla nietypowych materiałow rozrzut był rzędu 10-20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Przeciętną - U= 0,403W/m2K R= 2,479m2K/W"

To wychodzi na to, że domy budowane 40-50lat temu spełniają praktycznie wymogi U=0,3 stosowane obecnie w nowoczonym budownictwie :). Tak się składa, że mój dom ma pustkę 4cm :) a że dołożyłem 10cm styro to wychodzi na to, że moja chata nagle przeskoczyła w zakres domu "pasywnego" :).

Z tym pasywnym to jeszcze bardzo daleka droga, niemożliwa do wykonania.

Drzwi i okna można wymienić.

Zwróć uwagę jak masz wykonane balkony, schody zewnętrzne i wewnętrzne.

Zobacz też czy jest ciągłość izolacji - górny i dolny strop, które wyciągają wszystko co się da i nijak tego nie zmienisz nawet na coś dalekiego od pasywnego.

 

P:ozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak te przeczytałem te Wasze posty.

A dodam że posty nie byle kogo :)

To jako prosty laik w tym temacie.

Doszedłem do wniosku że po coś nasi "ojcowie" wymyślili tą "przegrodę"

I może nie jest idealna. ale "coś" tam daje ;)

Tylko dziwi mnie że tyle jest domów z takim systemem.

A większość producentów "dociepleń" o tm zapomina :(

i nawet nie ma takiej opcji w kalkulatorze...

A nie każdy nowy dom buduje przecież :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest wykonać przegrodę z pustką powietrzną, która będzie zachowywać parametry przez lata.

Po pierwsze wymaga to dokładności i zabezpieczenia przed rozszczelnieniem oraz wpływem wilgoci - u ciebie częściowym uszczelnieniem i zabezpieczeniem muru od wilgoci jest ten tynk wewnątrz szczeliny - trudny i pracochłonny do wykonania.

A taki sposób budowanie świadczy o tym że dawniej też myślano energooszczędnie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A większość producentów "dociepleń" o tm zapomina :(

i nawet nie ma takiej opcji w kalkulatorze...

Ale marudzisz :) dostałeś link, który zakłada obliczenie współczynnika dla ściany dwu i trój warstwowej (po kliknięciu na odpowiednią ikonkę). Tam możesz nawet wybrać sobie czy szczelina jest wentylowana czy nie a z uwagi, że nie masz styropianu to zakładasz jego grubość = 0.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze trzeba nowocześniejsze ogrzewanie np PC i będziesz "Ekologiczny"

Kto wie :) może kiedyś i pod moją strzechą wyląduje PC. Mam 2 studnie zbudowane z kręgów (głębokość 5-6 druga 3-4m), które nie są używane do tego staw więc można by z tego systemu co nieco wyciągnąć. Narazie jednak będe "truł" :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :wacko:

No może i marudzę .. i może nie wiem czy pustak ma 24 czy 20 cm. a cegła 12 a nie 14cm

Ale przynajmniej dowiedziałem się trochę na ten temat...

A i pewnie nie tylko ja :D

Bo takie budynki ma dosyć spora liczba mieszkańców Polski :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To jako prosty laik w tym temacie.

Doszedłem do wniosku że po coś nasi "ojcowie" wymyślili tą "przegrodę"

I może nie jest idealna. ale "coś" tam daje ;)

Tylko dziwi mnie że tyle jest domów z takim systemem.

A większość producentów "dociepleń" o tm zapomina :(

(....)

 

Po co? Większośc ludzi myśli, że to izolacja cieplna. Otóz sprawa jest troche bardziej skomplikowana, a jednocześnie prosta.

Taka pustka dawniej była najczęściej wentylowana- mam taką w poniemieckim domu z grubymi murami, na dole są kwadratowe

okienka do pustki, 20x 20cm a gdzieś w okolicach strychu szczeliny wylotowe. Jak się tu wprowadziłem, zastanawiałem się , po co te tajemnicze

otwory. Wniosek jest oczywisty- wentylowanie takiego muru pozwala na utrzymanie go w stanie suchym, czyli korzystnym dla izolowania

cieplnego, przy okazji też dla przedłużenia mu żywota, bo jak wiadomo, wilgotny mur, itd... Dom ma prawie 150 lat i wygląda, że jeszcze

dlugo pociągnie.

Co do "izolacyjności" powietrza (pustki), mam mieszane uczucia. Jak wiadomo, termos, który utraci próżnię, przestaje pełnić swoją rolę.

Powietrze nie stanowi też żadnej przeszkody dla ucieczki ciepła drogą promieniowania, a tak głównie odbywa sie utrata ciepła z domu-

niektóre źródła podają, że dom traci ciepło ok. 95% właśnie tym sposobem, najbardziej poprzez dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domy z pustka powietrzną o ile nie mają przelanych stropów na zewnątrz tworząc mostek śa leprze od domów izolowanych styropianem ,i dużo lepsze wyni uzyakamy może nie w oporach cieplnych a w efektywnym użytkowaniu ,zakłądamy teraz że jest temp jak dziś 8st i ostre słoneczko ,i co się dzieje elewacja jest ciepła co powoduje że mamy potężna akumulacje ciepła ściany zewnętrznej która do rana będzie oddawała ciepło ,przy styropianie mamy stałe R i U i o żadnej akumulacji nie można mówić ,ja mam dom z pustką i biorąc dane z opału u mniei przeliczając na metr kwadratowy oraz tych nowych domków murowanych na cegłę i styropian to spalanie mam takie same przeliczając na metr wiec w praktyce tak pustka powietrza nie jest taka zła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.