Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

jak waga się zgadza i wyngiel jest suchy to już dużo - jeszcze jak jest moc i mało popiołu to czego chcieć więcej - no może niższą cenę.

A tak poważnie jestem już zapakowany pod korek i nie ma szans na kolejny zakup w tym sezonie. Zobaczę jak w tym sezonie będzie palił się karlik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, KKTS napisał:

Dobrze Kolega pisze. Ale zawsze zostaje KGM Królewski, suszony :) Trzeba czekać, może się pogoda zbliży do "nie pada deszcz codziennie". W innym przypadku suszarka, browarek i suszysz w piwnicy ;)

Właśnie w sobotę mi przywiezli Królewski jak to mówią suchy jak pieprz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jony2 napisał:

Właśnie w sobotę mi przywiezli Królewski jak to mówią suchy jak pieprz

Odpalisz, czy czekasz do zimy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jony2 napisał:

Właśnie w sobotę mi przywiezli Królewski jak to mówią suchy jak pieprz

Czyli da się sprzedać suchutki ekogroszek, no popatrzcie... Mój z niedawnego zamówienia taki nie był... no ale kupiłem zwykły a nie Królewski to czego oczekiwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Oldek napisał:

A typ węgla, to webmaster musiał się machnąć, z tydzień temu zmieniali stronę www. 

albo się machnął albo i nie. Kto go tam wie?

Jestem zdania że tylko skrupulatny opis i testy produktów węglowych na niezależnych forach jest w stanie podnieść ich jakość. Jeśli będziemy pobłażać w tej kwestii to również nie mamy prawa moralnego do narzekania. Dlatego kolega @damdam wykonał tutaj kawał dobrej roboty opisując skrupulatnie karlika, szczególnie jego negatywne strony. Co z punktu widzenia  psychiki  człowieka zasługuje na szczególną pochwałę bo nie łatwo jest pisać o negatywach produktu które się kupiło, bo podświadomie osoba kupująca identyfikuje to jako własną porażkę ale w rzeczywistości to nie jego wina że został oszukany. Przykład skok ciśnienia kolegi @Oldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek a mogę Cię jeszcze prosić o test wilgotności mniejszej partii węgla ale na dokładnej wadze podobnie jak robił to kolega @damdam ?

Wiem, że Twoja ocena suchości EK wypadła bardzo pozytywnie ale ja bym wyciągnął z nowo otwieranego worka powiedzmy te 4 kg i zostawił na miesiąc w pudełku kartonowym. Chodzi mi o to że węgiel mocniejszy ma większą gęstość co powoduje że mniej łapie wilgoci. Np. EK czeski wydawał mi się suchy ale w podobnym teście wykazał jeszcze 5,5% wilgotności przemijającej. 
Czyli zmierzam do tego aby ocenić jaką obecnie ma wilgotność przemijającą ten ecodesign, co może też powiedzieć (pośrednio) o jego gęstości (wartości opałowej)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten węgiel jest mocny jak cholera, a wilgotność ma drugorzędne znaczenie, bo worki wysychają. Tak czy inaczej worki które kupiłem były od razu tak suche, że aż pyliły przy zasypywaniu. 

Patrząc na płomień na retorcie nie wykluczam, że jest to rzeczywiście 31.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocny, w sensie twardy? 

tylko ktoś tu wcześniej napisał co to jest za polski węgiel typu 31.2 i o wartości opałowej 28-30MJ/kg?  Może jakaś nowa kopalnia?  a tak poważnie to się to nie dodaje, nawet jeśli jest to mieszanka słabego z mocnym to ciężko o taka średnią wartość opałową - no chyba że typ podaje tego słabszego a wartość opałową mocnego składnika.

Widać że dziś aby kupić węgiel trzeba go oglądać kilka razy pod światło  tak jak kupuje się używany samochód. Trzeba również przyznać że węgiel w detalu jest stosunkowo drogi - tym bardziej jak na jego coraz mniejszą popularność a właściwie coraz większą anty-popularność


 

Edytowane przez zubi98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2020 o 16:17, user2018 napisał:

I gdzie ta woda ciepło odda?

Mocny, znaczy wysoka wartość opałowa. Widziałem świeże sprawozdanie z labo i było 29.5MJ. Ogólnie to się czuje, że jest wyższa od Lwa czy Golda Bartexa i to grubo. 

W Polsce nie ma kopalni, z której można wydobyć taki węgiel, od 20 lat. 

 

 

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa dostepne polskie ekogroszki z pgg o wartosci opalowej 25MJ, 26 MJ, powtarzalne, o bezproblemowym spalaniu ,ale sa w modzie ekg niby wysokokaloryczne,wzbogacane produktem z importu zza .., co kamienia zawieraja tyle ,ze popioł wyglada jak plaża w Chorwacji .

Kolega "chwalił " sie ,ze zaliczyl "tylko" 10 zawleczek za sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W umowach na dofinansowanie często jesk klauzula, że kocioł należy eksploatować zgodnie z DTR. A w DTR większości kotłów jest wymagana wartość opałowa >28, lub nawet >28,5. I tym samym nie wolno palic polskim węglem :-)

Drugi aspekt to cena - Karlik 888 pln/tonę, konkurencja 27 - 30 MJ 949-979 pln, czyli koszt ogrzania domu jest niższy o 3% na najdroższym węglu, w porównaniu z węglem z pgg.

Do tego 1% siarki żre komin i kocioł znacznie lepiej, niż 0,3 %. Potem zdziwko, dlaczego komin dziurawy po 2 sezonach.

3% popiołu to też nie 10%, jeśli trzeba zmieścić się w pojemniku na śmieci - dla spalającego 3t/sezon to jednak różnica upchać 90 kg, a 270 kg.

I ja nie mam nic wspólnego ani z mieszaczami kolumbijskimi, ani ruskimi ani pgg (a nawet wolałbym pgg, bo i tak do niego dopłacam swoimi podatkami), ale matematyka po prostu ten nasz rodzimy węgiel zabija. O czym pisałem już pewnie 100 razy, że jeśli nie mieszkasz przy kopalni, to udział cen transportu kurierem powoduje, że paradoksalnie topowe węgle są najtańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HarryH napisał:

Mocny, znaczy wysoka wartość opałowa. Widziałem świeże sprawozdanie z labo i było 29.5MJ. Ogólnie to się czuje, że jest wyższa od Lwa czy Golda Bartexa i to grubo. 

W Polsce nie ma kopalni, z której można wydobyć taki węgiel, od 20 lat. 

 

 

 

 

No to KGM trzyma ten swój węgiel już ponad 20 lat na składzie (a nadal mokry...). Z ich strony o KGM 29MJ/KG:

"Ekogroszek KGM 29 pochodzący z Polskich kopalń to wyjątkowy węgiel o doskonałych właściwościach. Dzięki bardzo wysokiej wartości opałowej zapewnia dużą wydajność przy małym zużyciu, a jego dodatkowymi zaletami są m. in. minimalna zawartość popiołu i siarki. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jacekmury1 napisał:

Jorg czyli proponujesz Chwałowice,Karlik ,Retopal?Dobrze zrozumiałem?

Tak , dobrze zrozumiałeś.

@HarryH

Wcale Cie nie posadzam,ze masz sklad opału...

Co do dofinansowania, to papiery, zaswiadczenia i certyfikaty sa najwazniejsze dla biurokracji, przerabialem to 2 lata temu .

Pania co robiła odbiór najwiecej interesował gruby wegiel w jednej z przegród ,co mi został po paleniu w kopciuchu i co z nim zrobie a nie worki Retopala i jego kalorycznosc.

Akuratnie w DTR mojego pisze tylko : "wegiel kamienny 31.1,sortymentu groszek o uziarnieniu 35 mm i wilgotnosci do 12%".

W innych faktycznie pisze 28MJ, pewnie na takich robili badania dla 5 klasy.

Dla mnie bardziej wiarygodna jest wartosc opałowa ,gdyż kupuje prosto z kopalni( zgadzam sie z Toba ,że to duzy plus ,gdy sie mieszka w miare blisko) i bardziej pewny jestem  tych 25MJ prosto z kopalni , niz 28 MJ ze skladu.

W ekg prosto kopalni nie ma tez  "dodatkow" powodujacych zrywanie zawleczki.

Bardzo wazna jest zawartosc siarki ,dlatego tez ja nie kupuje z kopalni  ,która mam o rzut beretem ,tylko z odleglego o 25 km Piasta czy Ziemowita,gdzie wegiel jest mniej zasiarczony.

Najwazniejsze dla komina ,żeby ekogroszek był suchy.Na poddaszu nieuzytkowym komin ociepliłem wełna skalna 50 mm i nic sie nie dzieje złego ,mimo,ze komin z cegły, od poziomu strychu wymurowany nowy z cegły czerwonej kl. 20 ,a ponad dachem z klinkieru.

Mogłbym tez blisko bo 15 km ode mnie kupic groszek II Wesola (akt. za 597zl br/t ba), o kalorycznosci 28MJ,siarka 0.8 % ,popioł 8% ale RI ma 16-40.Niby najlepsze parametry za niska cene.Opinie o spalaniu sa rożne.Paliłem myslowickim orzechem dawno temu  w kopciuchu , w palenisku żar jak w wielkim piecu, ale szybko wygasal.

Najwiecej nie było mnie w zimie w domu 5 dni i mimo palenia Retopalem szuflada nie była 100% pełna, a przeciez te 230 kg popiolu  z sezonu grzewczego trzeba podzielic na 6 mcy , czyli niecale 40 kg do pojemnika na mc , w moim przypadku 240 l wywozony 2x w mies.

Każdy kupuje jaki uważa i jaka ma możliwośc w zależnosci od miejsca zamieszkania w RP.

Pozdrawiam.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HarryH napisał:

I ja nie mam nic wspólnego ani z mieszaczami kolumbijskimi, ani ruskimi ani pgg (a nawet wolałbym pgg, bo i tak do niego dopłacam swoimi podatkami), ale matematyka po prostu ten nasz rodzimy węgiel zabija. O czym pisałem już pewnie 100 razy, że jeśli nie mieszkasz przy kopalni, to udział cen transportu kurierem powoduje, że paradoksalnie topowe węgle są najtańsze.

Muszę to napisać jasno: nie posądzam Cię o jakieś korzyści czy stronniczość na korzyść któregoś z producentów tylko nie podoba mi się w przypadku ecodesign z sambudrol to, że producent mija się z prawdą, a co najgorsze wielu klientów nie krzyczy o tym . Owszem matematyka jest na korzyść sambudrol ale w obecnym stanie jedna z informacji jest nie prawdziwa. Albo to nie jest polski albo jeden z parametrów jest zafałszowany. 

Jeśli miałbym obstawić kaskę to obstawiłbym, że to nie jest polski towar tylko po co sambudrol wprowadza klienta w błąd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mamy czasy. I nie tylko sambudrol, i nie tylko węgiel...  Taki marketing... Nie skłamać ale prawdy nie powiedzieć...Każdy orze jak może bo konkurencja nie śpi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, janosh napisał:

Każdy orze jak może bo konkurencja nie śpi ;)

O czym ty kolego w ogóle mówisz? Jaka konkurencja? Sprawdź ceny porządnych ekogroszków - wszystkie idą w przedziale +/- 15 PLN. Nie daje Ci to do myślenia? A 1000 PLN za węgiel w czerwcu, przy cenie giełdowej surowca 50 USD?  Pieprzona mafia węglowa i tyle, a nie konkurencja. 

 

21 minut temu, zubi98 napisał:

Albo to nie jest polski albo jeden z parametrów jest zafałszowany. 

To oczywiste, że żaden węgiel > 28MJ nie jest z polskich kopalń, bo spiekalność byłaby nieakceptowalna. A typ 31.2 to już na pewno w Polsce nie może przekroczyc 26MJ. 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał tak zwał.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jacekmury1 napisał:

Popatrzmy jak robią z Nas idiotów mam na myśli Plandemie.

Kto robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Duda, bo 5G nam z Hameryki przywozi :-) A woadomo, że 5G i szczepionki wywołuja Covid :-) 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.