Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Pogodówka 1 (grzejniki) ma przypisane wartości ale nie mam mieszacza w tym obiegu i działa tylko temp graniczna OFF dla tego obiegu. Pokrywa się z temp zatrzymania kotła w ustawieniach kotła. 

Niektórzy kombinują mocą kotła aby uzyskać niższa temp w obiegu bez mieszacza ale pewnie ciężko trafić aby był komfort w każdych warunkach zew. I czy to dobre dla kotła/palnika? Osobiście w temp zew powyżej zera włączam harmonogram pracy kotła i robię mu przestoje np. Od 10 do 12 w tej chwili. Tylko tyle ponieważ żona z małymi dziećmi stale jest w domu. Gdy jest jeszcze cieplej przerwy wydłużam lub przepalam tylko w nocy w okresie przejściowym. Daje to największe oszczędności opału. Podtrzymanie Tkotla przez kilka godzin z minimalną mocą jest mniej efektywne jak przerwa i później praca 1-2h z dużą mocą aby znów rozgrzać instalację. Kocioł jest dobrze zaizolowany i nie traci szybko temp własnej. 

W harmonogramie możesz też ustawić obniżoną temp kotła ale jak czytałeś wątek zysk z tego znikomy. A zbyt niskie ustawienie może spowodować problemy ze zbyt niską Tpowrótu z instalacji a przy zaworze 3d zabezpieczającym Tpowrotu kotła pewnie pojawią się niedostatki mocy przekazywanej instalacji CO. Osobiście cały rok Tkotla u mnie to 70*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do użytkowników kotłów z sondą lambdą czy ma ktoś wiedzę jakie realnie przynosi zyski w spalaniu opału? Przy obecnej cenie opału może warto doposażyć kocioł?

Przy okazji może ktoś z posiadaczy da jakieś namiary jaki to typ sondy Denso dla sterownika v13?

https://www.nbe-shop.dk/index.php/lambda-sonde-12v.html?___store=us&___from_store=gb

Od producenta jak to bywa cena wysoka patrząc na ceny tego typu sond są w przedziale 100-500PLN

Edytowane przez MiloszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Załóżmy, że w dużym pomieszczeniu mamy 3 grzejniki. Jaki sposób ogrzewania pomieszczenia jest bardziej ekonomiczny:

  • jeden grzejnik, temp. zasilania 55 st. (załóżmy, że jest w stanie ogrzać to pomieszczenie)
  • włączone 3 grzejniki, temp. zasilania powiedzmy 35-40 st.

Grzejemy non stop, bez termostatów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w instrukcji BS+ jest informacja, że oszczędniej jest ustawić niższe temp. na grzejniki np 38 st. niż ustawiając np 55 st bo przy wyższej temp. kocioł nie pracuje równomiernie, ale to porównanie rozumiem dotyczy tej samej ilości włączonych kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Panowie
Podpowiedzcie proszę jakie jest hasło WIFI do sieci pieca? Wydaje mi się że tablet wcześniej logował się sam do sieci ale w lecie zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i teraz nie mogę się połączyć z siecią pieca i zmieniać ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam, dołączam w tym wątku, może ma ktoś odpowiedź na ten problem...poważny problem, podajnik ustawiony na auto spalanie i jakieś kosmiczne wartości wyskakują. Sypie pellet na podajnik jak szalony, na zdjęciach pokazałem jak to wygląda z czasami pracy i pauzy podajnika...zasypuje płomień..musiałem wyłączyć tryb auto spalania..ale wtedy kocioł nie działa jak należy..

IMG_9039.JPG

IMG_9040.JPG

IMG_9038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to efekt złego przeważenia pelletu. 1300g wydaje mi się za mało. Ja przy tej samym kotle i zasobniku uzyskuje niezależnie od dotychczas stosowanego pelletu wymuszając pracę podajnika uzyskuje nie mniej niż 2000g/6min. To ma bezpośrednio wpływ na wyliczone czasy podawania. U mnie przy 100% to 10.2 a Ciebie to aż 71 pewnie to czas wyrażony w [s].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 20:14, MiloszW napisał(a):

Według mnie to efekt złego przeważenia pelletu. 1300g wydaje mi się za mało. Ja przy tej samym kotle i zasobniku uzyskuje niezależnie od dotychczas stosowanego pelletu wymuszając pracę podajnika uzyskuje nie mniej niż 2000g/6min. To ma bezpośrednio wpływ na wyliczone czasy podawania. U mnie przy 100% to 10.2 a Ciebie to aż 71 pewnie to czas wyrażony w [s].

u mnie wlasnie zawsze jest w okolicach 1300-1400, jutro jeszcze raz przeważe i dam znac, jak to sie rozkłada..

 

Poza TYM tematem mam jesszcze jeden dziwny problem, czy moze u Was tez tak jest:

Gdy kocioł grzeje podłogowke 35-36st)to obieg grzejnikow (zadane ok. 55-56)ma temeperature podlogowki..zadana temperatura idzie na grzejniki tylko gdy temperatura zmierzona tam gdzie podlogowka osiagnie zadana wartosc..czten kociol nie powinien grzac dwoch obiegow niezaleznie? czy sie myle? czy "pelleteksperci" cos namieszali z instalacja?

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MiloszW napisał(a):

Według mnie to efekt złego przeważenia pelletu. 1300g wydaje mi się za mało. Ja przy tej samym kotle i zasobniku uzyskuje niezależnie od dotychczas stosowanego pelletu wymuszając pracę podajnika uzyskuje nie mniej niż 2000g/6min. To ma bezpośrednio wpływ na wyliczone czasy podawania. U mnie przy 100% to 10.2 a Ciebie to aż 71 pewnie to czas wyrażony w [s].

po sprawdzeniu i ustawieniu po poradzie wstepnie 2200/6min, przy 100% zeszlo mi na 10.4, problem taki, ze przy okolo 60% nawet przy ok 30% ten wspolczynnik sie zwieksza, aktualnie mam 14,6, troche dziwne, bo chyba powinno to maleć..

IMG_9065.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co wiem łapie się Feniks bo jak wprowadzili w lipcu nowe przepisy to Feniks ma  poniżej  CO 20mg/3 a Black Star już nie,  a jak rozmawiałem z dystrybutorem to Duńczykom nie chcę się wyrabiać nowych certyfikatów na Blackstara

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie trochę inna konstrukcja,w Feniksie w zestawie sonda lambda,czyszczenie sprężarką i parę pomniejszych zmian. Feniks z tego co mówili mi instalatorzy o wiele nowsza konstrukcja ,u mnie instalował Enecom z Sopotu czyli główny serwis na Polskę więc chyba się znają.A co do sprawności to tak naprawdę chyba tylko na papierze ponieważ zarówno jeden jak i drugi tak dobrze modulują mocą że u mnie rzadko chodzi na pełnej mocy(RTB Feniks 16kw) a a przeważnie na 2-7kw(140m2)Popatrz sobię na forum ,jest dział RTB Feniks niektórzy zjechali nawet z mocą do 1kw gdzie to ok 5% mocy przy 16kw. Ogólnie piece są naprawdę świetne ale pomimo że praktycznie bezobsłogowe to jednak trzeba przy nich trochę posiedzieć i zapoznać się z bardzo rozbudowanym sterowaniem i zasadą działania (sonda lambda która sprawiła mi najwięcej zabawy/problemów )

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Niedawno montowałem Feniksa i dostałem Świadectwo Badań Ekoprojektu  z którego wynika że Feniks  ma stężenie pyłu 19 mg/m3 wiec łapie się na dotację  a black star ma powyżej 20 mg/m3 wiec po zmianie w przepisów w  lipcu już się nie łapie .Dokumentację dostałem od dystrybutora który notabene montował mi piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa, ok, to ciekawostka. Czyli dokumenty na stronie są nieaktualne.

Swoją drogą patrząc na to jak wyśrubowane mogą być parametry polskich konstrukcji, myślę, że Duńczycy do badań BS+ podeszli trochę zbyt po skandynawsku (wyszło im 21 mg/m3), ale nie można mieć do nich o to pretensji 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.