Skocz do zawartości

wonski

Stały forumowicz
  • Postów

    117
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 140m2
  • Instalacja
    70/30 grzejniki ,podłogówka,docieplony 15cm styropian
  • Kocioł
    Rtb Feniks 16

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia wonski

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Współtwórca
  • Pierwszy post
  • Oddany Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. Z tego co wiem to komora nie jest z nierdzewki tylko ze stali kotłowej (w tym Viessmann masz jak widzę tylko komorę spalania nad retorta z nierdzewki a wymiennik ze stali)a co do dopalania zgazowanego pelletu to raczej nie ma tu żadnego sensu ponieważ sterownik sterując piecem/powietrzem(sonda lambda) sam ustala dawki jakie ma wrzucić w danym momencie(oczywiście musimy najpierw zrobić przewarzanie pelletu przez piec) i jak zauważyłem po np.wyłączeniu/zatrzymaniu (nieważne czy przez termostat pokojowy po dojściu do temperatury zadanej czy z ręki) to piec przez jakiś czas dopala resztki pelletu i następnie je wydmuchuje do pojemnika z popiołem. Ogólnie nie zauważyłem żadnych niedopalonych kawałków przez ten okres jak mam piec więc działa to nadzwyczaj dobrze. Co o do sprawności to jak poczytasz sobie na wątku Ryb Feniks to są kozacy co mają ustawione nawet od 1kw (gdzie standart jest od 2,5-16kw) i nic się złego nie dzieje a spalanie minimalne ,u mnie przez zimę jedyne przy przełączaniu zaworu strefowego do grzania cwu to dobijał może do 10kw a tak to pyrkał sobie cały czas na 4-5kw.A co do budowy kotła to nie jest jakoś tak mocno skomplikowana konstrukcja (ale lepiej przemyślana niż nasze Polskie przerobione z ekogroszkowcow konstrukcję z dodanym palnikiem na pellet i wydaje się mniej skomplikowana niż w tym Viessmann)zobacz na YouTube jest kilka filmów z tym piecem jak się go czyści i jak wygląda w środku(kanał dystrybutora Enecom ,mają tam parę filmików).Zobacz sobie jeszcze Edilkamin Laguna też fajny automatyczny piec(tylko że mały zasobnik na pellet) i pogadaj z Puławiakiem on instaluje w całej Polsce to coś ci dobierze.
  2. Praktycznie po pierwszym sezonie tak naprawdę 1 do 1 , wcześniej spalałem tak ok 3,5-4 tony ekogroszku(dom ok 400m ale ogrzewane ciągle ok. 150m reszta czasami tylko dogrzewana), od 22 września do teraz mam spalone pelletu 3,9 tony. Myślę że w przyszłym sezonie spalę mniej bo w tym sezonie trochę się bawiłem (instalacja głowic elektronicznych na grzejnikach,podłogówce,kilka termostatów,spięcie to w całość i sterowanie skryptami przez homeassistant)więc trochę mi poszło więcej zanim doszedłem co i jak.A i jeszcze jedno ten piec ze względu na tak zaawansowaną konstrukcje/elektronikę toleruje bardziej certyfikowany pellet a nie jakieś wynalazki (od lokalnych producentów czy łusek słonecznika)Ogólnie po tych 4 tonach mam wiaderko popiołu i w maju czekam na serwis bo raz na sezon przyjeżdżają i czyszczą piec(gwarancja 3 lata i 10 na wymiennik jeśli będziesz go co roku serwisował)
  3. Miałem identyczną zagwozdkę co wybrać (też miałem ling duo 25kw i też przewymiarowany) ,szukałem ,czytałem i oglądałem wiele kotłów i tak jak ty zastanawiałem się nad windchageram lecz niestety cena jak na Polskie warunki zaporowa.Znalazłem jednak złoty środek(tak mi się wydaję) i zakupiłem Duński piec RTB Feniks 16kw i jak na razie to strzał w dziesiątkę.Co do pieca to konstrukcja z wymiennikiem pionowym,sonda lambda,fotodioda,kompresja popiołu,sterowanie poprzez kompensacje pogodową i internet Stokercloud ,czyszczenie automatyczne sprężarką ,bardzo fajna modulacja mocy itd.(oczywiście wszystko w zestawie razem z piecem bez dodatkowych opłat).
  4. No właśnie tak zrobiłem (poszła sonda )ale myślałem że ktoś miał coś takiego i są jakieś procedury żeby to sprawdzić .
  5. Mieliście już może do czynienia z alarmem sondy lambda„Bład czujnika tlenu- sprawdź sondę lambda" od paru godzin coś mi wywala,rozpala się normalnie a po paru minutach wywala ten alarm , myślałem że może jest zapchany czopuch (słaby przepływ tlenu)ale wyczyściłem wszystko i dalej to samo.Macie jakiś pomysł?czy sonda zdechła czy może tylko trzeba ją wyczyścić (jeszcze nigdy jej nie odkręciłem i nie za bardzo wiem jak się ją czyści)Chciałbym po prostu wiedzieć w czym tkwi problem i na przyszłość (może to jakaś pierdoła) naprawić to samemu i nie zawracać głowy serwisowi.
  6. wonski

    Kepo - ustawienia

    A nie lepiej założyć na grzejniki jakieś głowice elektroniczne z termostatami i jakiś Access point do sterowania tym wszystkim ,które będą pilnowały temperatury w pokojach a termostat pokojowy niech faktycznie będzie w najbardziej uczeszczanym pomieszczeniu daj mu tak z 0,5 stopnia więcej niż na głowicach(u mnie każde pomieszczenie inna temperatura z harmonogramem godzinowym a termostat mam w salonie gdzie najwięcej przebywam).Wtedy głowice ci zamkną grzejniki jak dojdzie na nich temperatura do zadanej a piec jak nie będzie miał przepływu to dojdzie do górnej histerezy i się wyłączy (nie wiem jak w Kepo ale u mnie ustawiam górna i dolna histerezę) u mnie tak mam i piec elegancko pracuję dojdzie do 75 stopni i się wyłączy,jak temperatura spadnie do 55 na piecu to się włącza lub jak na termostacie pokojowym spadnie o 1 stopien. Bierz też pod uwagę że te piece są dosyć małe i mają nieduża pojemność wodna więc nie spodziewaj się nie mając bufora że piec jakoś długo będzie trzymał temperaturę po zatrzymaniu(zależy też na jakie temperatury masz ustawioną pompę kotłowa ,przy jakich temp. się włącza i wylacza).Jak mówisz że trzyma 3-4godziny pomiędzy wyłączeniem a rozpalaniem to coś jest nie tak i raczej zobaczył bym czy z tym termostatem wszystko ok.bo on powinien wybudzać piec żeby pracował jak spadnie temp.na termostacie..A co do przegrzewania to raczej piec wyczuwa że nie ma odbioru temp.i dochodzi do zadanej histerezy i się wyłącza .
  7. Dlatego najpierw zakupię jeden i zobaczę czy w ogóle coś to warte .A tak z innej beczki miałbyś chwilę i doradził w sprawię homeassistant (pisałem na prv) byłbym wdzięczny.
  8. Na razie myślę że jeden będzie wyłączał pogodowke na grzejniki jak już je wyłączy termostat pokojowy(powiedzmy po osiągnięciu 0.5stopnia więcej), drugi też myślałem żeby mierzył temp.zewnetrzną i może jeszcze jeden podepne do pomieszczeń z podłogowką.Ale wszystko wyjdzie po czasie najpierw trzeba jeden przetestować i się zobaczy.
  9. Czyli co, opcja do niczego niepotrzebna bo nie ma czujnika albo jest ale nie spełnia żadnej istotnej funkcji? Chociaż jak mówisz że piec się zaczął wygaszać i wywala błędy to znaczy że coś tam działa.
  10. Ja mam tą funkcję wyłączoną ale też bym się z chęcią dowiedział na jakiej zasadzie działa ten czujnik przepływu powietrza i czy my go mamy zamontowanego czy nie.Ogolnie instrukcja to tak pisana jest dla 99% ludzi którzy po pierwszym odpaleniu nawet tam nie zaglądają a reszta to my ,czyli te parę osób na forum które chcę mieć pełną kontrolę nad piecem żeby go najefektywniej wykorzystać i co się z tym wiąże spalić jak najmniej opału 😁
  11. U panie też miałem ten problem i analizowałem tak przez pare miesiecy😀 i jednak wybrałem Feniksa. Wszystko zależy jakie masz wymagania i ile chcesz przeznaczyć na piec ,wiadomo jest kasa to Windhager,Edilkamin Laguna ,Redy itp , chociaż Polskie piece cenowo zaczynają je doganiać.
  12. Teoretycznie na dzień dzisiejszy jeszcze nie patrzą na tą listę(tak mi się wydaje że wejdzie to z nowym programem czyste powietrze)bo jak wcześniej pisałem mi dofinansowanie przyznali na RTB Feniksa a na kasę czekam od 15 lutego(pierwsze papiery składałem na początku października ) Ogólnie papiery możesz wysłać a na dosłanie faktury i papierow z pieca masz 6 miesięcy, więc jak RTB się nie załapią to zamontujesz coś innego.A czas oczekiwania miał być niby do 3 miesięcy a mi wyszło pół roku.
  13. A co nie mieli nie przetłumaczonego?Jak u mnie po montażu dostałem całą papierologie to wszystko było przetłumaczone (jeśli dobrze pamiętam to przez tłumacza przysięgłego) .Papiery z pieca to składasz dopiero po montażu (wszystkie faktury,certyfikaty itp ),najpierw przecież idą papiery dotyczące domu,działki,ksiegi wieczystej,zarobków itd.
  14. Jak składałem papiery na dofinansowanie do pieca to faktycznie nie było go na liście ale nie miałem problemu i dofinansowanie mi przyznano(teraz czekam od miesiąca na kasę)Z tego co wyczytałem to najprawdopodobniej chodzi o to od kwietnia wchodzi nowa edycja Czystego Powietrza i chcą mieć na liście tylko te produkty które mają faktycznie wszystkie certyfikaty i spełniają normy unijne a nie kupę chińskiego badziewia z naklejka że posiada wszystkie papiery(głównie chodzi o pompy ciepła) Nowe czyste powietrze finansowo ma się nic nie zmienić tylko chcą znowu podkręcić normy pyłów produkowanych przez urządzenia grzewcze(tak jak w lipcu 2023 zmienili z 20g na 19g ) to coś czuję że Feniksy wtedy się nie załapią(jak teraz Blackstar)
  15. U mnie nie miałem problemu ,zadzwoniłem do Enecomu a oni przekazali to dalej bo nie oni tylko Duńczycy aktualizują oprogramowanie(nie wiem czy po niku czy po numerze kotła),widocznie tam im się nie spieszy.Najlepiej zadzwonić i się dopytać bo panowie z Enecom są większość czasu na montażach i zostaję tam tylko pani w biurze która przekazuję później informację i co chodzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.