Skocz do zawartości

romekBS1016

Forumowicz
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez romekBS1016

  1. Z prostopadłościanem uważaj. Ciśnienie, nawet w instalacji grawitacyjnej może go "zaokrąglić". Muszą być odpowiednie wzmocnienia. O co dokładnie chodzi poczytaj w necie.
  2. Ja miałem wizję jakiegoś "zgarniaka", ale jak pisałem wyżej, musiałby być taki, żeby nie zasłonić wylotu zapalarki no i żeby nie był w ogniu. Inaczej degradacja byłaby szybka. Skoro działa, ogarnąć estetycznie i voila.
  3. Tak czułem, że 23* w domu to muszą być ciepłolubne osóbki... Tak właśnie jest: jest zimniej ale jest cieplej. Od 0* w górę wilgotność swoje robi i "cieplej" wcale nie jest. Myślę, że wynik ilościowy akceptowalny. Można coś tam kombinować z obniżeniem nocnym temperatury, bądź harmonogramem, sprawdzić poprawność nastaw kotła, ale jak piszesz potrzebujesz takiej temperatury.
  4. Nie korzystając z dotacji można sobie było zostawić zapasowy. Pewnie tylko już niedługo i na naszym terenie zakażą klasy 3 i w dół. No Blackstar (na swoim sterowniku) ma opcję palenia ręcznego, ale ja testowałem inaczej. Wstawiałem wyspawany ruszt bez wyjmowania palnika, wrzucałem nieco kawałków drewna(raczej drobne) i dawałem normalny program. Kocioł schodził z modulacją do 10-15% i sobie dmuchał. Ale to tylko dla sprawdzenia co można w razie W zrobić awaryjnie. Wtedy i temperatura spalin szła na 100-120st. Nabyłeś Blackstara używany?
  5. Dom "średnio" stary, wykończony w 2004, ale budowany od... 95😀 120mkw, bliźniak częściowo ocieplony. Na tamten sezon miałem 2tony pelletu+ 400kg słonecznika, na ten mam 2tony pelletu przygotowane. A zużycie od 200 w październiku np. a w grudniu 350 kg. ALE, mam jeszcze zabytek w kotłowni, stare Camino i w takie mrozy jak dziś -17*odpalam by przehajcować drewnem. tak więc dodatkowo ze 4m3 na sezon jeszcze. Wiosna, lato, jesień solary na CWU.
  6. Nie, no wkład mam-nierdzewka. Grzeję bezpośrednio tzn. zaw4D, grzejniki + podłoga łazienka. Termostat pokojowy. Nad "jakimś" buforem myślałem ale raczej porzuciłem pomysł. Koszty, miejsce, elastyczność rozpalania i modulacja... wystarczy tej wygody.
  7. Jeszcze jedno. Z racji tego, że nie ma z kim o Blackstarze pogadać. Jaką masz temperaturę spalin (o ile mierzysz), i czy używasz tych zawirowywaczy? U mnie temperatura spalin bez nich jest około 10 stopni wyższa niż na kotle. Mam ustawione 65*. Z zawirowywaczami miałem ledwie, ledwie tyle co na kotle, przeważnie mniej. Wyjąłem je więc, bo skraplało się z komina. Nie wiem skąd u niektórych (inne kotły) 100-120 na czopuchu...
  8. A co robi kocioł przez pozostałe godziny? Pyrka sobie? Na noc masz obniżenie temperatury, masz termostat pokojowy?
  9. Czy ja wiem, czy wysokie? Jeśli piec pracuje 10-15 godzin również, to x 0,85kg to masz 10-12 kg na dobę. 23* w domu, to już ciepełko. Jak teraz się przedstawia przy minusowych temperaturach?
  10. Pomysł niegłupi. Może kiedyś z nadmiaru czasu nad czymś takim pomyślę, ale na razie mam dobry pellet i wiatr z dmuchawy przy wygaszaniu wystarcza. Oryginalny sterownik ma opcję czyszczenia dmuchawą co nastawiony czas, ale przy spiekach nie da rady. Musiałbyś tak zrobić żeby po powrocie "zgarniacza" nie zasłonił wylotu zapalarki i żeby nie został w środku ognia, bo długo nie pożyje. Miałem też raz pellet słonecznikowy i musiałem kruszyć popiół za paleniskiem bo powstawał taki bardzo luźny pumex. Wiartr z dmuchawy go nie miał siły zdmuchnąć a następne porcje pelletu go nie spychały i piętrzył się aż do zapchania palnika. Dospawałem do ślimaka nakretkę, w nią wkręcona śruba z łańcuszkiem na końcu i dawało radę. Łańcuszek "żył" w płomieniu ca. tydzień. Że zapytam, miałeś wersję sterownika 7 czy jeszcze 6.xx ?
  11. Tylko nie montuj ewentualnie tego termostatu bimetalicznego za ok 30 zł. Dokładność żadna, wygląd też "bez szału". Kupiłem i zwróciłem.
  12. Napisz co to za kociołek. Jakaś wrzutka? Sterownik też by się mógł ujawnić. Ogólnie, to musi być zaszyte w Rozpalanie/- Czas podawania itd. Albo w instrukcji...
  13. Miałem coś takiego w swoim Blackstarze, gdy z ciekawości zakupiłem 300 kg granulatu ze słonecznika. Spieków nie robiło ale taki sztywny (ale kruchy) popiół, który stopniowo zamykał światło palnika. Przy ślimaku przyspawałem nakrętkę i w nią wkręcałem śrubę długą na 12 cm z dospawanym krótkim łańcuszkiem. Kruszył popiół i wentylator mógł go wydmuchać. Ale to rozwiązanie nietrwałe- łańcuch dospawywałem ze cztery razy na te 300kg.
  14. Przy każdym pierwszym rozpalaniu?? Codziennie? Widocznie źle zrozumiałeś serwisanta czy tam instalatora. Kocioł czy tam piec (jak kto woli) rozpala się sam po miesiącu czy trzech bez żadnych dodatkowych zabiegów. Automat sypie garstkę pelletu, (u mnie 20s) nagrzewa zapalarkę, odpala. Nie sądzę, że u Ciebie inaczej jest. Nic dziwnego, że przy takiej ilości paliwa produkuje mnóstwo gazów i habemus papam.😁
  15. Procedura ręczna, jak sam napisałeś- podczas pierwszego rozpalania. Albo w wypadku "zabraknięcia" pelletu. Musisz wtedy ręcznie (sterownikiem oczywiście) napełnić ślimak by już automatyczne rozpalanie samo się zrobiło dalej. Mam nadzieję, że nie napełniasz codziennie rynny palnika ręcznie...??
  16. Kocioł tylko wtedy oszczędza pellet gdy nie pracuje 😁. W moim Salusie ustawiłem 22*C na dzienną i 21 na nocną. Dzienna zaczyna się o 5 do 8 (i tak nagrzewa w 2 godzinki) poźniej zależnie od temp. na zewnątrz od 10 do 12ej, od 14 do 16ej i od 18 do 22ej. Lepiej moim zdaniem żeby stał, niż pyrgał i spalał granulki. Przez dwie godziny przestoju też nie wystyga kocioł nadmiernie.
  17. Na moje oko -wyłącz palnik. Zakładam, że wyłączając pompę kocioł razdwa osiąga zadaną temperaturę i też się wyłącza (lub przechodzi w nadzór). Sprawdzisz- się dowiesz.
  18. Na stronie 31 instrukcji masz coś takiego: Rozumiem, że zrobione?
  19. Jeśli prawidłowo zaprogramowane na 21 stopni a w domu masz w granicach 22 st. to kociołek nie ma prawa się włączyć. Chyba, że na ciepłą wodę ale wtedy nie grzeje instalacji grzejnikowej (raczej). Mam Salusa tyle że przewodowego. No chyba, że w ustawieniach sterownika kotła są jakieś "dodatkowe" ustawienia (jak wyżej pisano).
  20. Właśnie próbuję palić owsem w BS1016. Ciężko to idzie. Rozpala się normalnie, wygląda ładnie ale z czasem płomień przechodzi na koniec palnika razem z żarem i wygasa. Palnik zawalony owsem do pełna. Zwiększenie wiatru ( max na pellecie mam 26 przy 10kW) do 28-30 powoduje szybsze spychanie żaru na koniec palnika i szybszy koniec palenia- to czysty owies. Na ok 50/50 pellet/owies pali się w miarę stabilnie, ale do pełnej mocy sporo brakuje, tak szacuję z 50%. Nie pomaga wiele zmiana wiatru w górę i w dół. Na teście 6 minutowym wychodzi 940g ale również zapycha palnik, w ciągu kilku minut. Przy oszukaniu sterownika na 2000-2500g można coś tam grzać, ale moc jak pisałem to z 50%. Tak, że ten...
  21. Dzięki za zainteresowanie. Kotła jeszcze nie używam, przygotowuję komin, miejsce na kocioł itp. Staram się poznać/ zrozumieć co można z niego wycisnąć. Rozumiem że w/w wyjście na termostat jest przygotowane pod właśnie taki termostat typu 0-1 ? Rozwarcie spowoduje wyłączenie kotła, wejście w podtrzymanie? Na razie użytkuję starożytne Camino, więc przepaść...
  22. Witam towarzystwo. Nabyłem drogą kupna używany kociołek BLACKSTAR 1016. Sterownik w nim to chyba jakaś jeszcze wersja 6. Niedługo chyba zacznę rozumieć duński, bo w polskim necie tak naprawdę "prawdziwej " instrukcji nie natrafiłem do niego, chociaż ver7 i wyższe podobne są... Języki ze znanych w sterowniku -niemiecki, idzie zrozumieć ale techniczny niemiecki... Do rzeczy. Czy ten kocioł można podłączyć do termostatu pokojowego, takiego 0/1. W miejscu możliwego wpięcia na płycie jest zwora, więc rozumuję, że jej usunięcie i wpięcie zamiast niej termostatu pokojowego spowoduje wyłączenie kotła po osiągnięciu temperatury. Czy tak? Więc po np. godzinie od wygaszenia kocioł ponownie "od zera" rozpali się sam? Wybaczcie pytania laika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.