Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Duza pojemnosc zawsze bedzie lepsza. Podobnie jak z pojemnoscia silnika. Zwlaszcza przy niskotemperaturowej instalacji: juz nie mowie nic o podlogowkach gdzie sensownym jest zastosowanie bufora. Wystarczy ze instalacja grzejnikowa bedzie przewymiarowana i juz mamy obieg niskotemperaturowy. Wylaczamy wszystkich tych co sa zdania ze mieszacze i pogodowki to bzdura i puszczaja sobie na grzejniki 60° przy -5 na dworze. 

A co do tego rozgrzewania zelastwa. Wazne jest jeszcze jak dlugo po rozgrzaniu kociol utrzyma temp. I tu Biawar pomimo swoich kilku innych wad jest jednym z lepszych w klasie.

Edytowane przez Visitor1230
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem, że duża pojemność wodna kotła to atut. Gdybym był posiadaczem kotła RTB lub Blackstar i jeśli prawdą jest, że spalają czysto i ze sprawnością ponad 90 procent na mocach palnika rzędu 2kw, rozważałbym prowadzenie takiego kotła pogodówką, bez wygaszeń, które wiadomo, generują straty. Może nawet skupiłbym się na kilkugodzinny postój w nocy, podobnie jak jeden z użytkowników Blackstara, którego czasem podglądam online i u którego bardzo fajnie to funkcjonuje. Druga sprawa to grzanie CWU w lecie. Wiadomo, więcej wody w kotle,  większe straty i więcej energii potrzeba na rozgrzanie samego kotła. Ten użytkownik ma podobne spalanie przy grzaniu bojlera co autor tematu, pytanie tylko, czy wykresy spalania dobowego pokrywają się z faktycznym zużyciem paliwa i jak dokładnie wykonana jest kalibracja podajnika. Przy prawidłowo wykonanej kalibracji wykresy zużycia paliwa u mnie pokrywają się z rzeczywistością, więc wierzę w to, że są prawdziwe w tych duńskich kotłach. Różnica tylko jest taka, że moje średnie spalanie dobowe przy grzaniu CWU  jest średnio 3-4 razy większe :(

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy cyklicznej (typu grzanie CWU) duża masa wody w kotle i samego kotła to zawsze zło i zawsze straty energii. Gdy kolega grzeje 1/dobę to bądźmy poważni - każdy kocioł ostygnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kotle jest 65L wody ale w instalacji ponad 300. Laguna 12 z mocą wodną 11,5KW w średni dzień ostatniej zimy działała na poziomie 5-5,5KW. Teraz mam wgrany soft od Laguny P18 (16,5KW) i będę testować. Różnica mocy na starcie jest mocno odczuwalna i szybciej moduluje mi do mocy minimalnej czyli 3KW na której sobie spokojnie pyrka, czego wcześniej nie był w stanie ogarnąć. Zobaczymy, sezon zweryfikuje bo take palenie po 3h nic mi nie powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2019 o 19:14, hydro521 napisał:

Kolego do Wielunia to ja mam 35 km i przyjechali. Poza tym to z tego co wiem to mają dystrybutora i serwisanta z Wielunia ale to musisz się upewnić. 

W sumie z Sopotem się nie kontaktowałem bo stwierdziłem, że za daleko. Pisałem maila do pelletmontu w Opolu, niby są podani jako dystrybutor. Są do mnie najbliżej ale minął miesiąc i zero odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do źródła to się dowiesz. Telefon nic nie kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dziś dołączyłem do forum również żeby wymienić doświadczenia.
W tym roku również kupiłem RTB,lecz jeszcze nie uruchomiony. Nie omieszkam dzielić się informacjami na temat tego kotła.
Pozdrawiam serdecznie

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O  *** To już jakaś plaga jest heheh

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten kocioł działa na zasadzie włącz i zapomni? Np. Chłopaki w lagunie to chyba tylko sypią pellet nie bawiąc się w ważenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć precyzyjne wskazania na wykresach spalania dobowego i żeby optymalnie ustawić proces spalania trzeba przeważyć pellet 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten kocioł działa na zasadzie włącz i zapomni? Np. Chłopaki w lagunie to chyba tylko sypią pellet nie bawiąc się w ważenie.
Nie do końca zapomnij, zasobnik nie da o sobie zapomnieć,a gdy na prawdę zapomnisz to kocioł nie da żadnego info że towar się skończył.
Ważenie w RTB wykonuje się w czasie pierwszego uruchomienia, żeby liczyć wagowo spalanie pelletu.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca, kolego. Ważenie wykonuje się przy każdej zmianie rodzaju pelletu, a najlepiej kontrolnie raz na tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Informacje z instrukcji obsługi, ale masz rację,gdy zmieniasz dostawcę,lub przechodzisz z 6mm na 8 mm to jak najbardziej należy to wykonać.
Natomiast gdy palisz jednym i tym samym pelletem to nie widzę sensu.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet pellet 6mm potrafi się różnić, nawet od tego samego dostawcy, uwierz mi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację,ale łatwo to sprawdzić. Ważymy kilka worków,sumujemy,wykonujemy ważenie podawania pelletu i gdy skończy się pellet w zasobniku porównujemy zużycie z wagą worków. Jeśli jest to samo lub niewielkie różnice to chyba bym się nie bawił w ważenie po zużyciu pelletu w zasobniku.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolne sprawdzenie raz na tydzień wydajności podajnika niewiele kosztuje. I tak pierwszy sezon będziecie często przesiadywać w kotłowni, żeby popatrzeć jak pracują  te wasze cudeńka i bawić się ustawieniami :-):-)

Poza tym, na dnie zasobnika, po pewnym czasie zbiera się pył, który lubi wypaczać wcześniejsze wyniki pomiarów

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja zakupiłem Biawara pellux 100,nie wiem jeszcze jak dziala bo dopiero stoi w kotłowni i czeka na podłączenie! Może ktoś używa takiego kociołka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pospisz napisał:

 

Jestem zalogowany na stoker od początku użytkowania kociołka i takich cudów nie mam. Nawet próbowałem przed chwilą log off i log on, nic się nie zmieniło. A link do apki, który wysłałeś nic nie pokazuje. Brak elementu na Google store. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.