Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Ale przy pogodowce kocioł łączy się z najbliższą stacją pogodową. Jeśli nie ma internetu i nie połączy się ze stacją, w jaki sposób sterownik prowadzi ten kocioł w trybie sterowania pogodowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wtedy bazuje na termostacie pokojowym, albo zewnętrznym czujniku temperatury

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może łączy się przez satelitę z bacówką pod Giewontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest czujnik temp w pokoju i domniemam, że odbywa się to za jego pomocą. W sterowniku jest też opcja czujki na zewnątrz ale mi tego nie zakładali. Mając dostęp do stcji pogodowej on-line raczej mija się to z celem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ma prawo dzialac to lepiej. Jak dojdzie jeszcze korekta pokojowa bedzie idealnie. Wszystko ukryte w algorytmie (software)

Pewnie kiedys byles w gorach w sloneczny, bezwietrzny i mrozny dzien i przy - 10 mogles cieszyc sie urokami przyrody w... T-shirt'cie. Pewnie byles kiedys nad morzem w pochmurny i wilgotny, mocno wietrzny dzien i przy +10 trzeba bylo miec kurtke.

Widzisz sens i różnice sterowania pogodowego 1 i pogodowego 2? Ja widze.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do koca rozumiem co piszesz. Prognoza pogody jako uzupełnienie czujnika jak najbardziej. Ale sama prognoza?
Zapewne miałeś sytuacje ze prognoza podaje deszcz o ochłodzenie a tu swieci słońce i jest o 10C więcej.
Żeby było cacy do oprócz czujnika powinna być wlasna stacja meteo badająca temp wilgotność oraz wiatr o soft który na podstawie tych informacji określa czy warunki atmosferyczne chłodzą czy nagrzewają budynek. Dotego prognoza aby moc z wyprzedzeniem zacząć grzanie lub obniżanie grzania bo za kilka godzin nastąpi zmiana pogody.
Jeżeli prognoza pogody w danym rejonie jest ma tyle dobra ze się sprawdza w 80% to nie ma problemu. Mogę się zgodzić ze wystarczy. Może nie ma nawet o czyn dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 'wizja" sterowania pogodowego jest tozsama z dunska.

Nie ja pisalem dla nich soft ale super nadaje sie do takich rzeczy tablica FuzzyLogic (nie mylic z tym palnikowym pseudo wynalazkiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nadal nie mamy odpowiedzi na moje wcześniejsze pytanie dotyczące działania kotła w trybie sterowania pogodowego bez internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma problemu gdy braknie neta. Można udostępnić sieć komórkową telefonu, można kupić kartę SIM, wrzucić do jakiejkolwiek komórki i również udostępnić, można dokupić czujnik zewnętrzny o którym było w poście wyżej.
Mnie interesuje jak użytkują kocioł osoby mające tylko grzejniki.
Mianowicie chodzi o to jak ustawiacie grzejniki na głowicach termostatycznych? Macie je otwarte np na te 22 stopnie w ciągu dnia,a na noc obnizacie,czy ustawione są na stałe nastawy,jak zachowuje się kocioł przy użyciu właśnie pogodówki?
Czy zmienna praca głowic nie zakłóca pogodówki?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie witajcie, tu serwisant od "Duńczyków" Co do prognozy pogody w kotle to jeszcze jej nie ma, ale zapewniam was, że jeśli jakaś firma grzewcza wprowadzi patent, że urządzenie wie z wyprzedzeniem jaka będzie pogoda... to będzie to firma NBE z Dani.. Internet w kotłach od 2008 roku więc doświadczenie mają :)

W dniu 28.07.2019 o 10:51, hydro521 napisał:

Moim zdaniem nie ma problemu gdy braknie neta. Można udostępnić sieć komórkową telefonu, można kupić kartę SIM, wrzucić do jakiejkolwiek komórki i również udostępnić, można dokupić czujnik zewnętrzny o którym było w poście wyżej.
Mnie interesuje jak użytkują kocioł osoby mające tylko grzejniki.
Mianowicie chodzi o to jak ustawiacie grzejniki na głowicach termostatycznych? Macie je otwarte np na te 22 stopnie w ciągu dnia,a na noc obnizacie,czy ustawione są na stałe nastawy,jak zachowuje się kocioł przy użyciu właśnie pogodówki?
Czy zmienna praca głowic nie zakłóca pogodówki?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Zmienna praca głowic wpływa na pracę kotła ale dzięki dużej rozpiętości modulacji nie jest to tak znaczące jak w wielu wielu innych kotłach. Ogólnie zasady są takie:

Głowice w kaloryferach powinny być ustawione na +- 22 stopnie jeśli w domu nie ma mieszacza

Lub jeśli w domu jest mieszacz i czujnik pokojowy Duński wtedy nastawy na głowicach mogą być między 2 a 5 ( byle był przepływ)

Zawsze 1 kaloryfer powinien być otwarty o oczko wyżej niż cała reszta. np jeśli wszystkie głowice na 2.5 to jedna głowica na 3, 3,5, 4. Żeby jeśli program pogodowy stwierdzi, że kocioł ma pracować i produkować jeszcze małą ilość ciepła, to gdzieś musi być przepływ i ujście tego ciepła.

Jeśli w systemie jest mieszacz wtedy kocioł może działać w trybie obniżenia nocnego i głowic praktycznie nie tykamy ani w dzień ani w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można założyć coś takiego na ostatnim grzejniku albo zostawić go całkowicie otwartego jak pisał kolega wyżej.

https://www.multimex.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2716&category_id=117&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ŁukAsh napisał:

Panowie witajcie, tu serwisant od "Duńczyków"

No witaj na forum. Widzę że w tej chwili stosunek użytkowników Duńczyków do handlarzy, serwisantów i tymi którzy chcą być handlarzami i serwisantami wyrobów NBE jest 1:1. 

Na pewno będzie ciekawy i rzeczowy wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "włochach" piszą pasjonaci :)

Zwykli użytkownicy nie piszą bo zapomnieli co to kocioł i kotłownia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja piszę w temacie przecież, bardzo się z tego faktu cieszę, przecież mówię że będzie rzeczowo. A Włosi rosną w siłę, spokojnie, po sezonie już kilkanaście nowych Lagun zamontowanych o których wiem, ale ludzi mało bo i problemów nie ma. Troszeczkę źle mnie oceniasz bo jak byś sprawdził moje posty to bardzo polecam duńskie kotły, mój serwisant również ma je w ofercie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtka poznałem, lagune też widziałem w akcji i też uważam że jest w premium league tylko ten żart trochę ostry. To że polecasz to nic dziwnego bo są to równorzędne kotły ale sam wiesz że najważniejsza jest instalacja. Wiedzy Twojej nie podważam za to słowo "handlarze" z twoich ust to trochę nieładnie. Nikt tu nikogo nie ma zamiaru naciągnąć tylko pokazać różnice w budowie, sterowaniu. 

Tu masz przykład bo instalator powiedział że to kocioł na pellet i klient rękę by se dał obciąć że tak jest. Chyba nie o to chodzi? 

 

IMG-20190717-WA0009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.