Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

@Benton661 to akurat potwierdzony fakt. Nie porównujcie tego do aut itd. Tutaj liczy się dół kotła, czyli moc minimalna, przecież te mniejsze i większe Redy, Kozlusany czy moja Laguna niczym się nie różnią od siebie oprócz softu. Są puszczane większe dawki na start, niżej na biegach już pali tyle samo, z taką samą mocą. Jeśli myślisz że tak jak u mnie, kocioł moduluje między 3-11,5 a 3-16,5KW i jeden będzie w takich samych warunkach palił więcej od drugiego to się grubo mylisz. Puławiak mi to kiedyś fajnie wyjaśnił. Również stuningowalem Lagune dając jej soft z P18 i wierz mi, trochę testowałem. Miał rację.

 

Ale to wszystko piszę o w/w modelach, które w ten sposób są właśnie zaprojektowane i zaprogramowane. Gdyby soft od Laguny P18 modulowal 6-18KW to bym go nie zmieniał, wtedy przewymiarowal bym kocioł jak na swoje warunki gdzie średnia za zeszła zimę wyszła mi 5,5KW.

Mam nadzieję że dobrze to wytłumaczyłem. To tak jak z kotłem gazowym Termet. 20 i 25KW startują z tego samego poziomu, dlatego nie opłaca się brać mniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks, ja to poniekąd rozumiem, ale co pomyśli świeżak który zawędrował na to forum i czyta o kotle 25kw do domu 120 m2?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, to tyczy się tylko i wyłącznie w/w kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76, to proste jak budowa cepa, tylko trochę czasochłonne na początku. Poszukaj w necie, tam jest to ładnie wyjaśnione. Najważniejsze to zakumac o co chodzi w wykresie krzywych grzewczych. Jak czegoś nie zrozumiesz pytaj na priv, szkoda zaśmiecać wątek

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było juz całkiem dobrze.I znów cos sie dzieje.

Własnie przyłozylem głowe do poduszki a tu cos buczy.Schodze do piwnicy a to moje Lidia chodzina ,,sucho".Piec wygasiłem sterownikiem pokojowym jakąś godzinę lub dwie temu sterownikiem pokojowym.A tu zastaje lekko wyjaca pompę,tempzadana na CO 60st,aktualna 37,tem.wody użytkowej zadana 45st aktualna 41st.Spaliny 29st.Czyli piec zimny jak cholera apompa chodzi i zabiera mi ciepławode z bojlera .Próba wyłaczenia pokretłem nic nie dała tylko pstryczek z tyłu kotła zadziałał jak reset. A przy okazji czy około 40 kgpeletu na dobe to duzo czy mało przy dzisiejszej pogodzie .Temp.zadana 21,4 ,dom 250mKW.Czekam na reakcje  WENTORA .To nie jest pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czterdzieści kilo to przy minus 20 było by ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, johny156 napisał:

Było juz całkiem dobrze.I znów cos sie dzieje.

Własnie przyłozylem głowe do poduszki a tu cos buczy.Schodze do piwnicy a to moje Lidia chodzina ,,sucho".Piec wygasiłem sterownikiem pokojowym jakąś godzinę lub dwie temu sterownikiem pokojowym.A tu zastaje lekko wyjaca pompę,tempzadana na CO 60st,aktualna 37,tem.wody użytkowej zadana 45st aktualna 41st.Spaliny 29st.Czyli piec zimny jak cholera apompa chodzi i zabiera mi ciepławode z bojlera .Próba wyłaczenia pokretłem nic nie dała tylko pstryczek z tyłu kotła zadziałał jak reset. A przy okazji czy około 40 kgpeletu na dobe to duzo czy mało przy dzisiejszej pogodzie .Temp.zadana 21,4 ,dom 250mKW.Czekam na reakcje  WENTORA .To nie jest pierwszy raz.

Jaka temperatura załączania pompy i jej histereza? Nawet jakby pompa chodziła, to zawór strefowy powinien zapobiec wysysaniu ciepłej wody z zasobnika C.W.U., poza tym zawór ochrony powrotu chyba  tez powinien zamknąć obieg tylko na kocioł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj też po raz pierwszy  miałem dziwną sytuację. Zadana kotła 70 stopni, c.w.u. 40 a kocioł nie wiedzieć czemu nabił mi na  c.w.u 60 stopni. Ostatecznie przełączyłem na tryb grzejniki i zakręciłem ręczny zawór do bojlera. Dziś muszę sprawdzić czy sytuacja się powtórzy. Co do spalania to ja akurat jestem bardzo zadowolony. Chwilowo ogrzewam tylko 60m2 -grzejniki  (docelowo ok 200m2- w trakcie wykończenia) oraz C.W.U. 300l. Od 25 września do dzisiaj (14 dni)  spalił mi 6 worków pelletu.  Temperatura zadana 22stopnie, stary dom z grubymi murami i jeszcze nieocieploną elewacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, johny156 napisał:

Było juz całkiem dobrze.I znów cos sie dzieje.

Własnie przyłozylem głowe do poduszki a tu cos buczy.Schodze do piwnicy a to moje Lidia chodzina ,,sucho".Piec wygasiłem sterownikiem pokojowym jakąś godzinę lub dwie temu sterownikiem pokojowym.A tu zastaje lekko wyjaca pompę,tempzadana na CO 60st,aktualna 37,tem.wody użytkowej zadana 45st aktualna 41st.Spaliny 29st.Czyli piec zimny jak cholera apompa chodzi i zabiera mi ciepławode z bojlera .Próba wyłaczenia pokretłem nic nie dała tylko pstryczek z tyłu kotła zadziałał jak reset. A przy okazji czy około 40 kgpeletu na dobe to duzo czy mało przy dzisiejszej pogodzie .Temp.zadana 21,4 ,dom 250mKW.Czekam na reakcje  WENTORA .To nie jest pierwszy raz.

Domyślamy się że kocioł nie pracuje z Timerem oraz ładowanie CWU odbywa się za pomocą zaworu przełączającego, a nie osobnej pompy ładującej zasobnik. W takim przypadku, gdy występuje zapotrzebowanie na CWU kocioł zaczyna się rozpalać, ustawia zawór przełączeniowy w odpowiednim kierunku i natychmiast włącza pompę. Jeżeli zadana temp. CWU = 45 st. histereza CWU = 5 st. Procedura ładowania powinna rozpocząć się przy 40 st.

Jeżeli jest inaczej prosimy o formalne zgłoszenie problemu. Niestety, ale nie możemy przyjąć zgłoszenia nieprawidłowości przez forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kocyl napisał:

nigdzie w ustawieniach nie widziałem tego harmonogramu, poza tym na wyświetlaczu kotła widniało zadana c.w.u. 40 stopni a osiągnięta 60 stopni. Tu może niech się wentor wypowie czy kocioł posiada opcję antylegionella i czy jest ona ustawiona w standardzie.

 

Nie ma funkcji antylegionella. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł był ustawiony w trybie co c.w.u. Temperatura bojera była ok 40 stopni. Kocioł powinien zacząć grać wodę .c.w.u. po spadku do 35 stopni (histereza 5 stopni) pomimo to grzejąc na c.o. (temperatura 22 stopnie na sterowniku pokojowym) dogrzał wodę w bojlerze do 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle nie powinien zacząć grzać c.w.u bo temeratura zadana była osiągnięta( zadana 40, rzeczywista też, a ponadto ustawiona histereza 5 stopni więc powien zaczać grzać c.w.u przy tem. 35 stopni|)  temperatura na termostacie c.o była nieosiągnięta (zadana 22, rzeczywista 21 , histereza 1 stopień) wiec powinien dogrzać tylko c.o. Jak poszedłem do kotłowni to zawór przełączeniowy był ustawiony na c.o (domyślnie tak jest). Wygląda na to że albo go przełączył po osiągnieciu 60 stopni albo nie był całkowicie przełączony (cześć szła na co a cześć na c.w.u)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.