Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, WENTOR napisał:

Istotna jest tutaj moc i temperatura. 
Kocioł Lidia (ze sterownikiem TPSII) ma możliwość ograniczania mocy w trybie ładowania CWU. Jest to opisane w instrukcji na stronie 26. 

 

 

image.png

z tymi wartościami od 1 do 100 to chyba coś nie tak bo u mnie jest np ustawiona wartość 5 i kocioł grzeje z mocą 15kw na C.W.U (Lidia 25). Przy zmianie wartości DHW power limit na 10 kocioł grzeje C.W.U  z mocą 25 kW.

A tak z ciekawości czy w analogiczny sposób można ograniczyć moc na co w trybie pid np do 10 kW bo nigdzie nie znalazłem tej opcji?

I czy są jakieś postępy w temacie generowania statysty pracy kotła (czas pracy, liczba rozpaleń itd.), ewentualnie czy przewidywana jest opcja modułu online do tego kotła?

 

 

Edytowane przez kocyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit mocy CWU dostępny jest wyłącznie w menu technicznym kotła i normalnie działać. Proszę nie mylić tego parametru ewentualnie z Histerezą CWU. 

Ograniczenie mocy na CO w PID jest możliwe i może być wykonane tylko w szczególnych przypadkach. Tak na marginesie przykładowe 10 kW to zły pomysł. 

Moduł on-line jest obecnie opracowywany i będzie on zawierał statystyki. Na tą chwilę nie możemy powiedzieć ile to jeszcze może potrwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kocyl napisał:

z tymi wartościami od 1 do 100 to chyba coś nie tak bo u mnie jest np ustawiona wartość 5 i kocioł grzeje z mocą 15kw na C.W.U (Lidia 25). Przy zmianie wartości DHW power limit na 10 kocioł grzeje C.W.U  z mocą 25 kW.

A tak z ciekawości czy w analogiczny sposób można ograniczyć moc na co w trybie pid np do 10 kW bo nigdzie nie znalazłem tej opcji?

I czy są jakieś postępy w temacie generowania statysty pracy kotła (czas pracy, liczba rozpaleń itd.), ewentualnie czy przewidywana jest opcja modułu online do tego kotła?

 

 

Małe sprostowanie (podałem błędnie wartość DHW power limit):

DHW power limit jest u mnie w (ustawienia serwisowe- ustawienia spalania- DHW power limit) i jest ustawione na wartość 50 przy której kocioł podczas grzania cwu osiąga moc 15 kW. histereza DHW jest ustawiona na 5. Histereza kotła również na 5.

Dlaczego ograniczenie mocy PID do mniejszej mocy maksymalnej to zły pomysł? Przecież kocioł pracuje ze sprawnością ponad 90 % w zakresie od 5- do 25kW. Co w sytuacji kiedy chwilowo grzana jest tylko część instalacji gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze? Wtedy kocioł będzie częściej się włączał (straty rozruchowe, zużycie żarnika itp.) Czy nie lepiej aby pracował dłużej ale z mniejsza mocą?

Edytowane przez kocyl
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kocyl napisał:

Małe sprostowanie (podałem błędnie wartość DHW power limit):

DHW power limit jest u mnie w (ustawienia serwisowe- ustawienia spalania- DHW power limit) i jest ustawione na wartość 50 przy której kocioł podczas grzania cwu osiąga moc 15 kW. histereza DHW jest ustawiona na 5. Histereza kotła również na 5.

Dlaczego ograniczenie mocy PID do mniejszej mocy maksymalnej to zły pomysł? Przecież kocioł pracuje ze sprawnością ponad 90 % w zakresie od 5- do 25kW. Co w sytuacji kiedy chwilowo grzana jest tylko część instalacji gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze? Wtedy kocioł będzie częściej się włączał (straty rozruchowe, zużycie żarnika itp.) Czy nie lepiej aby pracował dłużej ale z mniejsza mocą?

DHW power limit: 50 = 10 kW mocy podczas ładowania CWU (dla modelu Lidia 15). 
Stała praca kotła z mocą w przedziale 5-10 kW to jest zły pomysł. Wówczas komora spalin będzie mniej wygrzana.
Prosimy wyobrazić sobie jak wygląda emisja gdy rozgrzane urządzenie pracuje z mocą minimalną przez jakiś czas niż np. włączyć kocioł, aby pracował cały czas wyłącznie z mocą minimalna. Kocił na paliwo stałe powinien osiągać swoją moc maksymalną.

Każdy produkt ma swoją określona charakterystykę pracy. Kocioł na prąd, kocioł na pellet, kocioł na drewno czy kcioł na gaz to różne produkty i nie można wprowadzać do nich tej samej logiki pracy. W niektórych typach instalacji dla kotłów na paliwo stałe (w sytuacji kiedy chwilowo grzana jest tylko niewielka część instalacji) należy rozważyć instalację np. bufora, aby obie strony (kotła i instalacji) zachowywały się prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kocyl nie ogranicza się górnej granicy mocy kotła, przecież od tego jest płynna modulacja. Kotły 15 i 25KW to są te same sprzęty, różnią się tylko softem. Jeśli masz dom 120n2 i kocioł 15KW to gdybyś zmienił na 25KW to spalanie miał byś na podobnym albo jeszcze mniejszym poziomie (to już zależy od instalacji i domu) bo kocioł szybciej zagrzeje wodę i szybciej zmoduluje do tej samej wartości co 15KW. Tak samo mają Redy czy Edilkaminy. Generalnie w kotle najważniejszy jest sprawny dół i płynna modulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, eliks napisał:

@kocylJeśli masz dom 120n2 i kocioł 15KW to gdybyś zmienił na 25KW to spalanie miał byś na podobnym albo jeszcze mniejszym poziomie (to już zależy od instalacji i domu)

Ciekawe teorie wysnuwasz. To tak jakbyś jechał w trasę  100km 2 autami, jednym 3-cylindrowym 1,0L , a drugim V6 3 litry, to który mniej spali?

Zastanów się co piszesz, bo nieświadomi ludzie którzy to czytają będą do małych domków kupować kotły o mocach 30 kw. Pogadaj z tymi, którzy mają przewymiarowane kotły.

Nie każdy przecież wychładza cyklicznie i później podgrzewa  kilkadziesiąt/kilkaset litrów wody w instalacji CO

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Benton661 napisał:

To tak jakbyś jechał w trasę  100km 2 autami, jednym 3-cylindrowym 1,0L , a drugim V6 3 litry, to który mniej spali?

Oj tam, dramatyzujesz @Benton661... :) Co tam spali... A frajdę z jazdy, który większą Ci sprawi? Muzyczkę troszkę głośniej i wiru w baku nie słychać. Analogicznie do palnika. Dobre piwko, papierosek i sru do kotłowni. I dziwuje się człek, jak w takiej trzydziestce kupka trocin potrafi zrobić porządny płomień, nie to co ta świeczuszka w 16kw... :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rozruch takiego auta/kotła już robi niezły wir w baku:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... "Bo fantazja jest od tego..." sialala...:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanówcie się najpierw co napisał eliks i o co mu chodziło. Porównanie z autem średnie.
Ale skoro tak to wytłumaczcie mi dlaczego mając Red 18 spałam tyle samo a może nawet więcej niż gdy miałem 25kw kocioł z palnikiem obrotowym w którym paliłem takim samym pelletem. I miałem dużo cieplej w domu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale jak miałem poloneza 1500 to mi spalał 11 l a teraz mam audi 1800 i mi spala 9 l i ma około 200 koni haha ha, a mówią że obrotówka jest zła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pastor napisał:


Ale skoro tak to wytłumaczcie mi dlaczego mając Red 18 spałam tyle samo a może nawet więcej niż gdy miałem 25kw kocioł z palnikiem obrotowym w którym paliłem takim samym pelletem. I miałem dużo cieplej w domu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To akurat jest proste - myślę, że wcześniej jechałeś na stałej pompie, a nie jak teraz on/off

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wielu czynników - sposobu prowadzenia kotła, jego pojemności wodnej itp. Gdybyś na tym 25 kw jechał tak jak teraz na Redzie, spalilbys więcej... dużo więcej niż teraz

Eliks też spaliłby mniej, gdyby miał mieszacz i jechał na stałej pompie. Taka specyfika jego instalacji ( dużo wody, tak jak u mnie). Sprawdziłem na własnej skórze, że cykliczne rozgrzewanie takiej instalacji jest nieekonomiczne

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jakoś nie mogę się przekonać do stałej pompy. Próbowałem, ale wtedy to dopiero widać wir w zbiorniku... 40 min postoju to trochę mało. Chyba, że ustawić niską temperaturę mieszacza. Choć i tak wtedy kocioł stoi krócej niż kazałby mu termostat pokojowy. A żeby ustawić pogodówkę, to chyba brakuje mi inteligencji... Może znajdzie się ktoś, kto w końcu zwięźle wytłumaczy prostakowi , jak ustawić to ustrojstwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję na grzejniki obecnie 30 stopni i postój mam prawie 3 godziny, ale grzejniki przewymiarowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cezar76 napisał:

 Może znajdzie się ktoś, kto w końcu zwięźle wytłumaczy prostakowi , jak ustawić to ustrojstwo...

Ale chyba nie tu? Załóż nowy temat albo podepnij się gdzieś... Pomożemy:-)

Osobiście nie używam pogodówki. Nie chce mi się ciągnąć czujnika na północną stronę, więc czasem mam przekłamania. Econetem zmieniam temp taką jaką uważam za wystarczającą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.