Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

Ten powrotu nie ma być tylko włożony w otulinę tylko musi porządnie przylegać, dobrze owiń go taśmą, na to otulina i znów ciasno taśma bo będzie przekłamywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Gerwazy72 napisał:

Czujnik jest włączony, ale podłączony do powrotu zaraz za zaworem 4d. Jest ukryty pod pianką ocieplenia.

Przecież ty pod pianką na powrocie z 4d masz tylko PEXa, czujnik do przełożenia.

Ten spod tasmy na wejściu do 4d wyjmij to zobaczysz która temperatura spadnie ewentualnie po kablu do sterownika i będzie jasne.

Powiedz jeszcze co to za rurką która na zdjęciach wchodzi w powrót zaraz pod zaworem 4d z lewej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp powrotu powinien być najbliżej kotła, najlepiej na tym trójniku na dole kotła. A pod taśmą szarą jest zapewne czujnik temperatury zasilania, ale powinien być na zasilaniu, za mieszaczem. 
Za mieszaczem (czyli za 4D jak rozumiem) a przed pompa CO jest czujnik oklejony czarna taśmą.
Ten po szara tasma to nie wiem co to jest za czujnik ale zamontowali go jak montowali pompę przewalona.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak jest za 4D to właśnie powinien być czujnik zasilania. Ale taśma izolacyjna nie wystarczy. Trzeba odizolować go od otoczenia, żeby nie łapał temp pomieszczenia. Mocno owinąć go na rurze, żeby dobrze przylegał i odizolować od otoczenia. Tak jak pisał eliks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zasilania = czujnik zaworu dla ścisłości.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przepiął to tak jak pokazałem poniżej. I obowiązkowo posprawdzał które czujniki do czego są podpięte obecnie. Oczywiście jeśli się mylę niech bardziej doświadczeni koledzy mnie poprawią

 

schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy tutaj z czujnikami, wrysuj zwrotne czy pompa przewalowa nie pcha w powrót z 4d.

A tak naprawdę wyrzucił bym ten bypas i wpiął ta pompę w powrót z 4d.Cwu jest wpięte na osobnych kroćcach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz czujniki są źle, z resztą również się zgadzam i tym samym wracamy do tego posta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nam po czujnikach jak zlad stoi. Rozwiązujemy jeden problem i dylemat z umiejscowieniem czujników moim zdaniem się rozwiązuje sam bo nie ma innej możliwości zasilanie to zasilanie a powrót to wiadomo przy kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu jest wszystkie źle, o czujników, przez złe umiejscowienie pompy przewalowej kończąc na zbiorniku wyrównawczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.... wróćmy do posta #464

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, eliks napisał:

kończąc na zbiorniku wyrównawczym.

A co jest z nim nie tak? Na schemacie jest połączony bezpośrednio z kotła, przed zaworem 4D. 

Może ktoś wyjaśni, dlaczego pompa przewałowa jest w złym miejscu? W takim rozwiązaniu, nawet jeśli zawór 4D otworzy się na maxa, to nadal mamy ciepłą wodę z kotła. Nie rozumiem w czym to przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cezar76 napisał:

A co jest z nim nie tak? Na schemacie jest połączony bezpośrednio z kotła, przed zaworem 4D. 

Pewnie dlatego że jest zawór kulowy i nawet trochę przymknięty.

 

Co do pompy... Bo przy instalacji z 4d powinno się ją instalować na powrocie z 4d do kotła. Ułatwia to zrównoważenie obiegów.

Ponadto jeśli zawór otworzy się na 100% to myślisz że na długo tej gorącej wody w kotle wystarczy?

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieląc strumienie obniżamy temperaturę czynnika czyli 4d jest zasilony niższą jak i powrót  do kotła niż ta z zasilania. W zamyśle mogło by to i działać ale powoduje wyższe otwarcie 4d czyli więcej zimnej wraca i już ta średnia z bypasa jej nie dogrzewa idealnie ale moim zdaniem nadal największym problemem jest brak zwrotnego na nitce powrotu 4d  czyli na rozwidleniu bypas - powrót - powrót z 4d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi jeszcze kwestia średnic rur. 

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Myślę, że nadal ta woda będzie cieplejsza niż na samym powrocie z 4D.

Trzeba wstawić zwrotny  w kierunku kotła przed nitka bypasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pospisz napisał:

Trzeba wstawić zwrotny  w kierunku kotła przed nitka bypasu. 

Zapobiegnie to nieprawidłowej cyrkulacji wody w obiegu, ale mocno utrudni pracę pompie i zaworowi 4d. No chyba że ZZ klapowy.

ZZ na powrocie z 4d tylko razem z pompą na na tej samej nitce.

Ten bajpasy przed zaworem 4d jest niefortunny i również mocno utrudnia prawidłowe wysterowanie instalacji. Jak koniecznie nie chcecie na powrocie z 4d to lepiej go zrobić spinając bajpasem nitkę CWU.

Tylko poco utrudniać?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu nic nie chce utrudnić i skomplikować chodzi o jak najprostszą przeróbkę. W końcu sezon się chyba rozpoczyna na dobre u mnie dzisiaj rano było na minusie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie chcę... Myślę że w tym przypadku najprostsza przeróbka to jednak ta która będzie dawała najlepszy efekt przy użytkowaniu a nie najprostsza do wykonania.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Darekgra napisał:

No chyba że ZZ klapowy.

Ja właśnie tak mam.

Pamiętajmy, że mamy tu już układ zastany, wykonany. Dbajmy też o inwestora, aby nie ponosił zbędnych kosztów. Ja uważam, że taki układ może zadziałać, bo sam tak mam i nie zauważyłem negatywnych skutków. Oczywiście,nie zaprzeczam, że pompa na powrocie z 4D może działać lepiej. Ja tego nie próbowałem, więc dlatego uważam, że obecny układ nie jest zły.Ale to tylko moje zdanie, człowieka, bez doświadczenia hydraulicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej może działać lecz w większości przypadków wymaga regulacji hydraulicznej, a tu brakuje zaworu grzybowego co praktycznie to uniemożliwia. Są pompy elektroniczne ale to czasami za mało

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa przewałowa pcha część gorącej wody w powrót 4d jesli nie ma tam zaworu zwrotnego , jak by była ona nie na bajpasie a tuż przy kotle a na bajpasie zawór do regulacji przepływu ,ciągła by garąco przez bajpas a reszte z powrotu 4d działało by jak trzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.