Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Deflektor - Rodzaje, Kształty, Materiał - Fakty I Doświadczenia


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Dla zainteresowanych to kotły : Blue Steel, FireEco, Dziubarczyk to ten sam producent w kilku zakładach w wielkopolsce, Anielewo, Gizałki. Mam FireEco Fargo 19kW. Kotły posiadają certyfikat emisyjno-energetyczny i spełniają normy CE. Na pewno ten typ kotła który mam ja i ten kolegi Jockey nie są w V klasie. Można jednak, jak widać, w miarę czysto spalać groszek i w tych kotłach. Palę dopiero drugi sezon i jestem zadowolony ze sprawności kotła. Ciągle też, z różnym skutkiem, próbuję poprawiać jakość i czystość spalania. Miska wydaje się być skutecznym gadżetem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - rozróżniajmy coś jak Kocioł 5 klasy a Palnik do klasy 5tej.

Jak kocioł ma ekoenergię to kotłem 5tej klasy bym go nie nazwał - po prostu duży wymiennik zbiera syf po drodze. Przerobione fajki pewnie spalają już lepiej ale tylko w laboratorium jakieś określone paliwo - jak mu zasypiemy coś co pali typowy kowalski - czyli zmielony, czasem miałowaty węgiel no name z lokalnego składu (daj Boże suchy) to palnik też wymięka.

Do takich palników dodawane są płyty ceramiczne i deflektory wypukłe po to ABY OSIĄGNĄĆ 5 KLASĘ - nic więcej. Czyli nie żeby było czyściej w kotle, by sadzy było mniej, tylko by dostać papier. Więc jak ktoś się pyta po co komu miska w piecu - by go nie czyścić co 3 dni bo o emisji nie ma co mówić w normalnej eksploatacji i tutaj fajnie skonfigurowany piec 3ciej klasy przebije niejedną piątkę w realu.

Na chwilę obecną widzę 2 palniki w klasie 5tej które się faktycznie do tego nadają - palnik sztokera i SV200 (jest też SV100 ale nie wiadomo gdzie).
Reszta to ulepy gdzie producenci zamiast misek pchają inny badziew by dostać papier - tylko że to co napchają nijak ma się do wygody i użytkowania.

Gdyby każdy w polsce posiadał piec stałopalny - nawet i bezklasowy i palił z głową to smogu by nie było. Tymczasem o 16 po pracy zaczyna się rozpalanie od dołu w górniakach których mamy z 80% w Polsce i dziwimy się czemu jest syf...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Większość zaczyna rozpalać w zasypowcach pomiędzy 15:00 a 16:00, z oszczędności "bo jeszcze jest ciepło od wczoraj to po co spalać drogi węgiel". Po części to rozumiem, ale na Boga, zdrowie też dużo kosztuje. Zaczyna mi brakować już cierpliwości do zadymiających powietrze którym muszę oddychać. :angry:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jest też SV100 ale nie wiadomo gdzie).

http://technix.net.pl/p,18,podajnik_slimakowy_sv100.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o ocenę płomienia na niskiej mocy 2,5 kW i 2,8 kW

Nie wiem, co zrobiło taką różnicę, ten garnek, ten ruszt, czy to połączenie razem.

Ten płomień jest taki przejrzysty rozmyty, żadnego dymu, od dołu ma kolor takiego jaśniejszego denaturatu :lol:

(kobiety na pewno mają jakąś bardziej skomplikowaną nazwę tego koloru ;) )

Pali mi się świetnie, jak nigdy dotąd.

 

Na zdjęciu ten sam płomień, co na filmikach.

 

post-70418-0-39702900-1517777983_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My faceci mamy dosłownie kilka kolorów które rozróżniamy i więcej nam do szczęścia nie trzeba.

Ten kolor jest ni jaki ale bardziej pomarańczowy niż czerwony. Z tym że ten płomień jest bardzo krótki dlatego ledwie widoczny.

 

ps. I te 3kW ci teraz starczają?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł sam moduluje mocą wg potrzeb. Najniższą ustawioną mam 2,5 kW.

Czerwonego tam nic nie ma. Zdjęcie i filmiki nie oddają realnego koloru.

Może na tym będzie lepiej widać...

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest bardziej żółty.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey

Taki lekko przeźroczysty, pomarańczowo-fioletowy. Moim zdaniem wynika ze sposobu przepływu powietrza przez palnik i ewentualnie rodzaju węgla. Ruszt mógłby mieć wpływ tylko pośredni poprzez jakąś zmianę przepływu powietrza. Musi być grubsza warstwa skoksowanego żaru i nie za duży przepływ powietrza. Wtedy smoły z węgla przechodzą przez żar i taki płomień jest jak pokazałeś. Tak właściwie, to tak właśnie w założeniach miała działać retorta. Garnek ma bardziej wpływ na dopalanie u góry, żeby nie było kopcących ogonów płomienia. Żeby sprawdzić jego wpływ, to najprościej go zabrać/odsunąć/podnieść.

A poza tym gratulacje co do garnka.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nierdzewki. A jak się przepali, to się założy następny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek o średnicy 20 cm, krawędź garnka 13 cm nad koroną palnika, a dno garnka 24 cm nad koroną palnika.

Na pozostałe pytania Ci nie odpowiem, bo zwyczajnie nie znam na nie odpowiedzi.

Ja wszystkie swoje poszukiwania prowadziłem doświadczalnie, słuchając i korzystając z podpowiedzi kolegów obcykanych w tych tematach, a "moje boje" z tym związane, opisywałem tutaj wcześniej.

I jestem wdzięczny Shogunowi  ;)  za założenie tego tematu i za podpowiedź odnośnie miski z nierdzewki

Shogun masz u mnie post-70418-0-63973900-1517906294_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłonę mam zdjętą całkowicie. Nie jest mi do niczego potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa to by się człowiek napił :P

Ogólnie dobrze, że wnioski można jakieś z tego tematu wyciągnąć. Ja też jestem zadowolony z efektów, tylko ciągle mnie brak wkładu kominowego wnerwia co by sobie z niższą temp. spalin popykać na pidzie. A tak to dwustan i ciągniemy temp w górę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nierdzewki. A jak się przepali, to się założy następny ;)

 

A jak teraz wymiennik ,chodzi mi głównie o pył bo sadza to pewnie nie problem ? Wydaje mi się że co do kształtu to temat opanowany a jak by tę nierdzewkę zastąpić glinianą/ceramiczną doniczką o podobnych wymiarach . 

http://e-ceramika.pl/?doniczki-polskie,14

czymś takim np. 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, wczoraj było tak, jak na filmiku, ale już 2 tygodnie nie czyściłem, a zbierający się pył, a właściwie taki puch, to przecież izolator.

Obrazuje to załączony wykres temperatury spalin przed i po czyszczeniu.

Dzisiaj rano wyczyściłem kocioł. Po czyszczeniu z tego pyłu, spaliny spadły o około 15 stopni.

Nie wiem, czy zdecyduję się na doniczkę, wydaje mi się, że nierdzewka jest lepsza, bo szybciej łapie temperaturę, gdy kocioł przechodzi z małej mocy na dużą, np. gdy załączy się bojler, ale nie mówię, że nie spróbuję ;)

 

post-70418-0-88732600-1517923135_thumb.jpg

 

[/YouTube] Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa te wykresy w sterowniku . Po małej praktyce od razu widać co boli kocioł . Ten głęboki rant garnka powinien utrudnić wędrówkę  pyłów w górę , przynajmniej tych cięższych .Trochę jednak jeszcze ucieka w górę .Przydało by się te pyły jakoś zmusić do przyklejenia się od spodu do deflektora . Przy czyszczeniu puk jak w dzwon i spadają w popielnik a nie dalej w wymiennik . 

Teraz teoretyzuje ale jak by tak wykorzystać elektryczność statyczną i deflektor naładować dodatnio a palnik uziemiony z kotłem to ujemnie . Ciekawe co by z tego wyszło . Musze pomyśleć jak to technicznie rozwiązać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Teraz teoretyzuje

 

ale jak by tak wykorzystać elektryczność statyczną i deflektor naładować dodatnio a palnik uziemiony z kotłem to ujemnie . Ciekawe co by z tego wyszło . ,,,,

 

Raczej nic by z tego nie wyszło.

 

Znajdujemy się w strefie kotła (komora dopalania), gdzie temperatury gazów powinny być wysokie.

W takich warunkach cząsteczki gazów palnych, gazów spalinowych oraz pyłów są rozrzedzone i "wyłapywanie" takich pojedynczych, pełnych energii osobników będzie zapewne utrudnione.

 

Gdy gazy spalinowe nieco ochłoną i zwolnią, to tak skumulowane pyły zdecydowanie łatwiej będzie można wyłapać.    

 

Są pewne technologie poprawiające  efektywność elektrofiltrów, zwą się  "Kondycjonowaniem Spalin". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy zdecyduję się na doniczkę, wydaje mi się, że nierdzewka jest lepsza, bo szybciej łapie temperaturę, gdy kocioł przechodzi z małej mocy na dużą, np. gdy załączy się bojler, ale nie mówię, że nie spróbuję ;)

 

 

Faktycznie ceramika gliniana ma prawie 2 razy większe ciepło właściwe niż stal. A do tego taka duża będzie przecież cięższa niż garnek, więc tym większa pojemność cieplna. Ale w modulacji, jak jest ciągły płomień, to bym się tym nie przejmował. Bardziej w dwustanie, wtedy może gorzej działać. Tylko 20cm to jest już konkretna donica. Grubsze ścianki i może pękać przy wielokrotnym obciążeniu cieplnym włącz/wyłącz. Można by spróbować taką płytę izolacyjną ceramiczną, o jakich wcześniej rozmawialiśmy. Z tego złożyć pudełko, czymś ścisnąć i się nie przejmować, że się zapakuje popiołem. Może być problem ze ściśnięciem, bo taka płyta po wygrzaniu wcale nie jest już taka waciasto miękka, robi się bardziej krucha, a stal pracuje, się autentycznie rozszerza i kurczy. Jakoś by to trzeba pomyśleć. Tylko na plus jest, że taka płyta jest dobrze izolacyjna. Będzie lepiej pracować w dwustanie i do tego się znacznie lepiej w środku rozgrzewać, co z kolei poszerzy zakres mocy, w jakim będzie dobrze działać.

Edytowane przez zizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliście może zamiast stali lub ceramiki założyć woka aluminiowego ? Lub też blachę ALU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminium się stopi w tej temperaturze.

Mam w domu laserowy czujnik temperatury i z ciekawości sprawdziłem jaka jest temp deflektora i pokazało mi 480 stopni. A pomiaru nie zrobiłem tuż po tym jak był ładowany bojler.

 

Czyste aluminium ma temperaturę topnienia na poziomie 660 stopni. Ale domieszki obniżają tą granicę i może to być i 500 stopni.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.