Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Deflektor - Rodzaje, Kształty, Materiał - Fakty I Doświadczenia


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba się liczyć z temperaturami ok 1000C. Nierdzewka nie powinna sie stopić, ma ok 1500C, co najwyżej wyeksploatować, przepalić. Z lżejszych metali miedź też powinna wytrzymać ale też zależnie od domieszek. A ten materiał jest dość łatwy w obróbce i chyba łatwo dostępny w postaci arkuszów blachy wiec można coś wyklepać.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ciekawi mnie temat w Alu i Cu. Bo mają bardzo dobra przewodność cieplną i ciepło lub jego większość wydalane jest drugą stroną. Co w efekcie może spowodować lepszy rozkład ciepła w piecu.

 

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patelka aluminiowa już była przerabiana w tym temacie i wytrzymała tylko godzinę w kotle... :P

Maska pegaz by nie zawadzała przy jej usuwaniu z kotła...

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic by z tego nie wyszło.

 

Znajdujemy się w strefie kotła (komora dopalania), gdzie temperatury gazów powinny być wysokie.

W takich warunkach cząsteczki gazów palnych, gazów spalinowych oraz pyłów są rozrzedzone i "wyłapywanie" takich pojedynczych, pełnych energii osobników będzie zapewne utrudnione.

 

Gdy gazy spalinowe nieco ochłoną i zwolnią, to tak skumulowane pyły zdecydowanie łatwiej będzie można wyłapać.    

 

Są pewne technologie poprawiające  efektywność elektrofiltrów, zwą się  "Kondycjonowaniem Spalin". 

 

Zgadza się tylko że cały problem w tym żeby tę drobnice jakoś zatrzymać w komorze palnika i nie puszczać jaj na wymiennik bo to pogarsza sprawność wymiany a i kocioł by się rzadziej czyściło . Niestety gorące spaliny to super nośnik dla takich pyłów .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi obserwacjami.

Lubię mieć czysto w kotle i nigdy jakoś specjalnie nie narzekałem na zabrudzenie wymiennika.

Czyściłem kocioł co tydzień z pyłu i zawsze temperatura spalin po czyszczeniu średnio spadała o 20 stopni. Raz  jeden wyczyściłem kocioł po 2 tygodniach, to spadek był rzędu ok 35 stopni.

Trochę mi się wymiennik przybrudził, gdy Shogun założył ten wątek, a ja zacząłem eksperymentować z deflektorami. Pisałem o tym na bieżąco.

Natomiast po zastosowaniu ostatniej mojej kombinacji, kocioł wyczyściłem po 2 tygodniach i temperatura spalin spadła tylko o 15 stopni.

Więc efekt jest jak najbardziej wymierny i zauważalny. W tym garnku zbiera się dość dużo pyłu i jak się w niego puknie, to opada.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać można poprawiać po fabryce . U mnie w kotle 30kw i dużym palniku 35kw ekoenergii zastosowano deflektor 200mm i zawieszono 45cm .

Obniżyłem go do poziomu 30cm , proszę powiedzieć czy obniżyć jeszcze bardziej ? Spowoduje to spieki lub ich wyeliminowanie ?

Jeszcze jest taka kwestia ,że deflektor jest moim zdaniem za mały ogień muska może połowe deflektora a większość przechodzi bokiem  .

Zastosowanie większego np. 240mm-300mm powinno coś dać ? Prócz tego ,że zasłoni ogień to z czym mogę się liczyć mniejszą ilością sadzy w wymienniku , mniejsze spalanie ?

 

oryginalnie :

 

https://zapodaj.net/da77e76587834.jpg.html

 

po obniżeniu :

 

https://zapodaj.net/09d7f8e8d36fb.jpg.html

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam - dlaczego ten deflektor jest z boku?

Chyba powinien być powieszony dokładnie nad paleniskiem bo tak to wisi dla ozdoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partacze !

Palnik niedopasowany do kotła a deflektor to można na dobrą sprawę wyrzucić bo wisi jak kinkiet na ścianie w stosunku do palnika . Założyli gotowca bo im mocą pasował i na tym się skończyło .Ręce opadają .

Masz bardzo długi płomień (przynajmniej na fotce ) pewnie palisz miałem a deflektor do tego płomienia to nawet za nisko . Płomień powinien jedynie lekko muskać deflektor od spodu w samym jego środku . Przetestuj garnek albo doniczkę i przesuń ten deflektor nad palnik bo on nic w tej chwili nie daje . Do takich zabaw i testowania to przydaje się łańcuszek z haczykiem i na nim powiesić deflektor . Szybkie i bezproblemowe zmiany ustawienia a potem można pomyśleć o czymś solidniejszym .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "muskaniem" deflektora przez płomień to tak nie do końca może się sprawdzić. Deflektor który ma też promieniować gorącem w stronę palnika, ma powodować dopalanie węgla na całej jego powierzchni. Gdy będzie za wysoko......to może ta funkcja nie zadziałać. Podają różne źródła, że deflektor ma wisieć w odległości +/- 13 do 18 centymetrów nad palnikiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiony garnkiem w roli deflektora postanowiłem wypróbować go w swoim piecu.

Nagrałem filmik w zwolnionym tempie dla lepszej obserwacji.

Edytowane przez dormario
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oto chodzi pięknie widać jak skwarki wracają w popielnik.

@adamu wybacz ale takie bajki o dopalaniu czegokolwiek co znajduje się na palniku to mogą opowiadać totalnym ignorantom . Ciepło odbite od wypukłej powierzchni się rozprasza a nie skupia .Tak też jest w tym przypadku bo ciepło odbite od deflektora promieniuje na ścianki wymiennika .Dużo lepszą robotę zrobiły by spaliny trafiając prawie prostopadle w ściany wymiennika ale do tego potrzebny jest większy i odpowiednio ukształtowany deflektor i niestety spaliny muszą już być dopalone bo inaczej zaraz pojawi się sadza .

Sam widzisz że psia miska robi więcej dobrego jak fabryczny deflektor którego notabene w kotle V klasy  tego producenta nie uświadczysz .

https://sprzedajemy.pl/kociol-defro-sigma-20kw-dotacje-kozienice-2-a1d299-nr46859392

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ustawiony w pid  podawanie min.2sek max 10sek przerwa min.30 max 60. Moge ustawić min.3 max 6-8 może będzie poprawa , lecz z innego punktu widzenia nie mamy dostępu do menu serwsiowego(kod znam) i w takim wypadku na złość można ich wezwać niech sobie wpisują kod bo ustawiając moc kotła powinien sam sobie dostrajać dawkowanie a zakres jak widać mam duży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz że psia miska robi więcej dobrego jak fabryczny deflektor którego notabene w kotle V klasy  tego producenta nie uświadczysz .

 

Można by nawet rzec, że garnek w kotle w roli deflektora, został w tym temacie opatelkowany  :lol:

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ustawiony w pid  podawanie min.2sek max 10sek przerwa min.30 max 60. Moge ustawić min.3 max 6-8 może będzie poprawa , lecz z innego punktu widzenia nie mamy dostępu do menu serwsiowego(kod znam) i w takim wypadku na złość można ich wezwać niech sobie wpisują kod bo ustawiając moc kotła powinien sam sobie dostrajać dawkowanie a zakres jak widać mam duży .

 

Oczywiście zmieniając ustawienia jesteś w stanie przesunąć świeczkę płomienia na środek palnika albo jeszcze dalej bo ta ekoenergia ma ogromną japę ale to i tak nie zmienia faktu że deflektor  nie jest podwieszony bezpośrednio nad palnikiem bo palnik jest za płytko w kotle .(przecież to widać nawet na Twoich fotkach i nie trzeba do tego miarki ) Daj sobie spokój z tym serwisem jak sam się nie nauczysz co i jak działa to wiecznie będziesz miał jakieś problemy nawet po zmianie paliwa . Więcej odwagi ,przecież to Twój sprzęt .

Na marginesie to fotki możesz wklejać w posty , zewnętrzne odnośniki na tym forum są niepotrzebne w przypadku zdjęć .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Witam.

 Oto moja wersja filtra . Zrobiony jest z nierdzewnego  drutu 1,2mm. Podczas pracy palnika na "wysokich obrotach" druty szybko rozgrzewają się do czerwoności  i wypala się sadza która tam osiadła podczas postoju kotła. Przerabiałem też odwróconą puszkę po farbie i talerz z blachy 1,5mm ale te nie rozgrzewały się tak jak drut. Wiem że wygląd paskudny ale to tylko eksperyment.

post-72327-0-90096000-1518172327_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie widzę ,ze u was deflektor na wysokości sięgania końcówek ognia . U mnie w kotle po przejściu na dwustan bez różnicy czy nadmuch 20% czy 40% to płomień jest wysoki tak jak na pierwszym zdjęciu które załączyłem czyli wychodzi na to ,ze oryginalnie zawieszony deflektor powinien zostać na danej wysokości jedynie trochę większy od obecnego . Dobrze rozumiem czy nie :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dormario z tym zwolnionym tempem, to fajny pomysł. ;) 

Poniżej płomień na mocy 10 kW. Rzeczywisty kolor jest żółty, a nie taki biały.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym kotle z podajnikiem tłokowym iskra 35 kw żywy ogień z z nad rusztu walił prosto w pólkę  z woda podgrzewając . 

W obecnych kotłach widzę chcę się uniknąć tego i za wszelką cenę ogień chowa pod deflektor .

Może się mylę ,ale w takim przypadku jak ten garnek gdzie całe ciepło i ogień w niego promieniuje to na półki i w kanały wylotowe do komina

idzie mniej ciepła więc grzanie / utrzymanie temp. kotła będzie gorsze niż standardowo ?

 

Co do wysokości deflektora jeżeli wisi 30cm nad paleniskiem i powstają spieki to co dać jeszcze wyżej ? Kiedy obniżyć ?

Wgl przy moim dużym palniku niezależnie czy 20% czy 60% nadmuchu ogień wysoki zawsze przebije deflektor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.