Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, alfiorz napisał:

 Ja stosuje obnizenie na zaworze 4d i kociol sam sie odstawia/rozpala na zasadzie histerezy kotla. 

Ma to sens szczególnie gdy jest duża pojemność wodna kotła.W takiej sytuacji warto też zadbać o dodatkowe docieplenie kotła,rurek,bojlera żeby nie  było za dużych strat postojowych.W temacie  czasowego wyłączenia ogrzewania coś takiego ostatnio przeczytałem:

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła&p=7786975&viewfull=1#post7786975

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tomek0407 napisał:

No ja rekord postoju w tym sezonie ( oczywiście nie licząc września, października) to miałem 19 lutego - palnik tylko raz się odpalił w ciągu doby. Bufor doładowany góra 65, dół 60st C.  8,5 kg peletu spalonego

Zrzut ekranu 2019-02-23 o 20.10.49.png

Przepraszam @Tomek0407 do pełnej doby to brakuje 8 godzin , a spalenie 8,5 kg pelletu na dobę to już mistrzostwo świata. Nawet najlepsze kotły na świecie nie osiągną tak zacnego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to masz  24h z 19 lutego. Strumień paliwa 4,23kg/h co wychodzi 7,98kg spalonego w ciągu 113 minut. I to całe 24h. wiadomo bufor był nagrzany wcześniej również skończył prace o godzinie 22.13 dnia 18 lutego, potem te odpalenie, które jest na poniższym wykresie, potem się załączył dnia 20 lutego o 3.34 nad ranem. 

Ten pierwszy  wykres przedstawia 24h dowolnie wycięte z doby.

Ale gdyby sumiennie pokazać zużycie w tym okresie to na następnym zrzucie to  widać. On obejmuje wtedy okres od godziny 20.57 dnia 18 lutego do godziny 3.34 dnia 20 lutego, w którym nastąpiło ponowne odpalenie kotła. W tym okresie (189 min pracy palnika - 4.32kg/h) spalono 13,32 kg i starczyło na 30,5h dla domu a to wychodzi około 0,437 kg na godzinę co daje 10,488 kg spalonego peletu w dobie (24h).

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 13.33.27.png

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 13.47.24.png

Edytowane przez Tomek0407
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g69 napisał:

Ma to sens szczególnie gdy jest duża pojemność wodna kotła.W takiej sytuacji warto też zadbać o dodatkowe docieplenie kotła,rurek,bojlera żeby nie  było za dużych strat postojowych.W temacie  czasowego wyłączenia ogrzewania coś takiego ostatnio przeczytałem:

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła&p=7786975&viewfull=1#post7786975

To wiadomo ze utrzymywanie stalej temperatury jest najbatdziej ekonomiczne ale tutaj chodzi mi prace palnika. Ustawienie mocy minimalnej np na 4kw sredniej na powiedzmy 8kw a maksymalnej na 12kw czy to bedzie mialo sens ekonomiczny jezeli pojdzie palnik 24h/7 dni w tygodniu czy jezeli bedzie wygaszal sie i stal godzine i rozpalal sie nawet do 20 razy na dobe a wiadomo kazde rozpalenie to 90g paliwa. Histerezy na standardzie to nie problem zeby dobrac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle sobie też tak, że w tamtym okresie to nie zawdzięczam palnikowi tylko te dni były cieplejsze i słoneczne u mnie i to spowodowało mniejsze potrzeby domu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, alfiorz napisał:

To wiadomo ze utrzymywanie stalej temperatury jest najbatdziej ekonomiczne ale tutaj chodzi mi prace palnika. Ustawienie mocy minimalnej np na 4kw sredniej na powiedzmy 8kw a maksymalnej na 12kw czy to bedzie mialo sens ekonomiczny jezeli pojdzie palnik 24h/7 dni w tygodniu czy jezeli bedzie wygaszal sie i stal godzine i rozpalal sie nawet do 20 razy na dobe a wiadomo kazde rozpalenie to 90g paliwa. Histerezy na standardzie to nie problem zeby dobrac. 

To możesz zaobserwować u mnie. Palnik pracował 189 min co starczyło na 30,5h grzania (praca na max teraz akurat 22kW) lub jakbyś potrafił ( ale chyba to jest niemożliwe) ustawić pracę palnika by na godzinę miał zużycie 0,44 kg, to w sumie wyszłoby na to same zużycie na dobę (10,5kg), co obrazują moje zrzuty pracy palnika.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego nic nie mam , ponieważ nie mam żadnego odniesienia z uwagi na brak instalacji z buforem , i nie będę tu z Tobą dyskutował , ale jeżeli tak jest to upada całkowicie mit nieopłacalności bufora jak mówią wszyscy z branży hydraulicznej, po prostu nie mają żadnego pojęcia i tyle.

Widać wyraźnie , że uczeń @Tomek0407 przerósł wytrawnego  mistrza @sambor. Tylko gratulować.

Jak takie są wyniki spalania to obawiam się ,  czy wystarczy mocy produkcyjnych by zaspokoić popyt i modę na bufory w Polsce , jak wszyscy Ci co ogrzewają się kotłami na paliwa stałe zaczną modernizować swoje kotłownie.

Ja do modernizacji kotłowni przystąpię jak kolega @papen76 będzie miał podobne wyniki bo z tego co pamiętam to kiedyś coś pisał , że planuje bufor.

A obecnie muszę zadowolić się spalaniem na poziomie 15 kg przy temp 0 + i 20 kg przy temp minus 5 -10. A przy -12 i wietrze wschodnim wciągnie i 25 Kg. Niżej już się nie da. Taki urok miejsca i strefy klimatycznej.

865815904_OperaZdjcie_2019-02-24_124715_www.econet24_com.thumb.png.6385e1dc2c474ebcb04b6690a3f2294a.png

1521457267_OperaZdjcie_2019-02-24_124505_www.econet24_com.thumb.png.3d4cc27140b95fdb1257d73b0b67af2e.png

Choć uważam , że jak paliłem ekogroszkiem  przez niespełna 2 lata to spalanie było podobne jak pelletu . Tego czarnego złota szło mi na dobę też do 25 kg .

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzajmy, powtórzę jeszcze raz na tak małe spalanie w tym okresie zawalam na wysoką temperaturę zewnętrzną jak na luty. Ale z bufora i tak jestem zadowolony i każdemu polecam.

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 14.32.37.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim wszyscy zaczna wchodzic do jednego worka to radze przypatrzec sie swojemu ogrzewaniu pod wzgledem ile jestem w stanie zaoszczedzic kiedy mi sie splaci i czy w ogole przyniesie to korzysci. Kiedys liczylem na cieplo wlasciwe to pokazalo bufor minimum 2000l najlepiej jakby byl 2500l a grzac taki zlad wody do 65gora i dol 60 no to tego pelletu wciagnie 2 albo 3 razy wiecej niz na przykladzie powyzej. Takze wychodzi na to samo co teraz a komfort w domu ten sam i pieniadze na modernizacje koszty budowy i wpiecia bufora no i oczywscie wpiecia tego w jeden sterownik wszystkiego moga byc nigdy nie splacone. To ze komus sie udalo zalezy od bardzo wielu czynnikow. Nawet dwa te same domy wybudowane przez dwie te same firmy beda mialy rozne zapotrzebowanie na cieplo takze to nie jest takie doskonale wszystko. Najlepiej wychodzi z tego ustawic palnik tak zeby szedl z mozliwie jak najnizsza moca i stale uzupelnial straty bo one zawsze sa i bede nawet jak dom jest wygrzany i niewiadomo jak docieplony. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wielkie pojemności bufora to dla opalania węglem lud drzewem. Dla peletu nie opłaca się takich wielkich buforów, uważam że dla kotłów opalanych pelletem to w zupełności starcza 500- 800l i powtórzę za @samborem, grzanych nie na maksymalne temperatury tylko w zależności od temperatury zewnętrznej. Teraz np. wyłączenie mego palnika następuję po osiągnięciu dołu 55 stC. To w zupełności wystarcza na 2 odpalenia, jedno ranem i na wieczór.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, robin60 napisał:

ale jeżeli tak jest to upada całkowicie mit nieopłacalności bufora jak mówią wszyscy z branży hydraulicznej,

bez bufora, to przy kotłach na gaz, tam masz mozliwośc płynnej regulacji mocy i wytwarzania ciepła prawie ze stałą sprawnością.

Przy kotłach na paliwo stałe(węgiel, biomasa) nie masz płynnej regulacji a skokową, a na dodatek ze zmienna sprawnością. Zapotrzebowanie na ciepło z kotła(nie mylic z zapotrzebowaniem ogólnym) nie jest stałe, zalezy od ciepła bytowego, a to jest zmienne. Dlatego bufor pomaga zgromadzić nadmiar ciepła wytwarzanego przez kocioł w momencie gdy spada zapotrzebowanie na ciepło z kotła. modulacja 30-50-100% jest ułomna i w warunkach domowych im niższa, tym mniejsza sprawność.

2 minuty temu, Tomek0407 napisał:

dla kotłów opalanych pelletem to w zupełności starcza 500- 800l i

zgadzam się, tyle w zupełności wystarczy

3 minuty temu, Tomek0407 napisał:

grzanych nie na maksymalne temperatury tylko w zależności od temperatury zewnętrznej. Teraz np. wyłączenie mego palnika następuję po osiągnięciu dołu 55 stC

a tu juz nie do końca sie zgadzam, zawór ochrony 55*C w pełni przepuszcza medium powyżej tej temperatury. Im niższa temperatura dołu tym więcej medium krąży w samym kotle, dlatego lepiej ustawić wyższą, aby bufor więcej ciepła odebrał z kotła.

Oczywiscie zalezy to od instalacji. Inaczej układ bedzie zachowywał się, gdy ciepło bedzie przekazywane do instalacji i bufora jednocześnie, a inaczej jak ciepło z kotła idzie tylko na bufor, a dopiero z bufora rozchodzi sie na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest modulacja mocy zeby z niej korzystac w fl dziala to slabo co wiele uzytkownikow potwierdzi ktorzy chca pracy palnika 24h/7 dni. W trybie standard mozna ustawic co do kw moce takze moim zdaniem sprawnosc bedzie o troche nizsza ale palnik bedzie ciagle chodzil na niskiej mocy i to akurat plus dla tych ktorzy maja postoj okolo godziny bo liczac nadzor, wygaszenie/rozpalenie wyjdzie na to samo bo straty trzeba uzupelnic potem. Takze moim zdaniem wtedy lepiej palic caly czas z mniejsza sprawnoscia niz rozpalac i wygaszac kociol ponad 20 razy na dobe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacje mocy 30/50/100 mozesz ustawic od 1kw reszte korygujesz h1/h2 i od tego wszystko zalezy jak dobrze dobierzesz to utrzymasz palnik bardzo dlugo na mocy minimalnej przy zadanej temperaturze i wtedy bedziesz mial rozbieznosci do kilku stopni od zadanej bo bedziesz tylko uzupelnial straty. Taka regulacje maja kotly gazowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomek0407 napisał:

Myśle sobie też tak, że w tamtym okresie to nie zawdzięczam palnikowi tylko te dni były cieplejsze i słoneczne u mnie i to spowodowało mniejsze potrzeby domu 

Czy dobrze kojarzę,że Twój bufor jest wspomagany siłami natury poprzez solary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gonzo19 napisał:

a tu juz nie do końca sie zgadzam, zawór ochrony 55*C w pełni przepuszcza medium powyżej tej temperatury. Im niższa temperatura dołu tym więcej medium krąży w samym kotle, dlatego lepiej ustawić wyższą, aby bufor więcej ciepła odebrał z kotła.

Przy zastosowaniu do ładowania bufora laddomatu z wkładką termiczną 62 stC od początku mam na powrocie do kotła 57st C. Około 15 min trwa wejścia kotła na temperaturę 70.  Jeśli doszedłeś do takiego wniosku metodą prób to ok ale jak tylko teoretycznie to się z Tobą do końca nie zgodzę. Kocioł grzeje bufor przez określony czas,  w pewnym momencie temperatura na powrocie ( którą przepuszcza zawór termo) zrównuje się z temperaturą osiągniętą na dole bufora. I teraz od ciebie zależy czy grzejesz dalej czy może już Ci wystarcza dla osiągnięcia celu. Dochodzenie do tego momentu zrównania temperatury dołu bufora oraz temperatury w której wkładka termiczna przepuszcza całkowicie wodę jest w sumie zawsze taki sam ( przy założeniu takiego samego odbioru ciepła przez instalację). Więc nie widzę sensu grzać powyżej. Ja w sumię mam tak ustawione by kocioł 2 razy na dobę się załączał. Poza tym musisz wiedzieć, że występują też straty postojowe bufora więc po co go przy pellecie gonić na tak wysokie doładowanie .

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 15.22.52.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, g69 napisał:

Czy dobrze kojarzę,że Twój bufor jest wspomagany siłami natury poprzez solary?

Tak w tamtym dniu o 5 st C doładowało mi bufor w dolnej części

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 15.32.58.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tomek0407 napisał:

I teraz od ciebie zależy czy grzejesz dalej czy może już Ci wystarcza dla osiągnięcia celu. Dochodzenie do tego momentu zrównania temperatury dołu bufora oraz temperatury w której wkładka termiczna przepuszcza całkowicie wodę jest w sumie zawsze taki sam ( przy założeniu takiego samego odbioru ciepła przez instalację).

podnieś temp. zadaną kotła do np. 75* i sprawdź co się dzieje :)

30 minut temu, Tomek0407 napisał:

Jeśli doszedłeś do takiego wniosku metodą prób to ok ale jak tylko teoretycznie

w 70% metodą prób i błędów, niestety bez teorii trwało by to znacznie dłużej :)

problemem jest to, ze piec widzę raz na tydzień, więc trudno mi znaleźć optimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  wszystkich mam pytanko czy w 850tce w trybie fl nadzór jest ustawiany czasem czy też temp. jaką przekroczy kocioł.bo po przekroczeniu 5 st wygasza mi kocioł można to zwiększyć ? z góry dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musze sprawdzać bo wiem co się stanie. Jeśli ustawię temperaturę zadaną kotła na 75* to może wydłużyć załadowanie bufora gdyż temperatura zadana kotła może zbliżyć się do temperatury kiedy  palnik zaczyna modulować, gdyż jeszcze nie osiągnął momentu wyłączenia. A przecież mi zależy na pracy kotła do końca na mocy maksymalnej. Więc osobiście mam ustawioną temperaturę zadaną kotła na poziomie 90*. Wtedy aż do wygaszenie pracuje palnik na maksymalnej mocy.

Zrzut ekranu 2019-02-24 o 16.10.33.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gonzo19 napisał:

problemem jest to, ze piec widzę raz na tydzień, więc trudno mi znaleźć optimum

Jeśli masz econeta to nie widzę żadnego problemu. Przecież możesz przy różnych temperaturach naładowania bufora, oczywiście przy podobnych temperaturach zewnętrznych zobaczyć jakie masz zużycie i w ten sposób masz odpowiedź co się bardziej opłaca. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tomek0407 napisał:

eśli ustawię temperaturę zadaną kotła na 75* ...................................Więc osobiście mam ustawioną temperaturę zadaną kotła na poziomie 90*.

no, o to mi chodziło, aby temp zadana kotła była wyższa niz temp. "górna" bufora.

zasugerowałem się moim ustawieniem, gdzie temp zadaną mi się automatycznie ustawia o 5* wyżej niż temp "górna" bufora. Dlatego myślałem, ze temp bufora masz ustawioną tak jak kotła

6 minut temu, Tomek0407 napisał:

Jeśli masz econeta to nie widzę żadnego problemu

nie mam :(

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.