Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sokół Typ Sdg16 Metal Fach.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

napisz jeszcze, czy po tych przeróbkach palnika i tak niskiej mocy smołuje ci wymiennik na drewnie, czy już nie?

ciężko to widzę, moim zdaniem nie da się drewnem dobrze palić na tak małej mocy. Gazuje ono znacznie intensywniej niż potrzeba do utrzymania zadanej temperatury i jak nie dasz mu powietrza, to będzie smoła, jak dasz, to zagotujesz.

Widzę dwa wyjścia, albo zmienić preferencje na 80% węgiel 20% drewno na największe mrozy, albo zamontować bufor min 300l i ładować go pełną mocą dwa razy na dobę do 70C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezko ocenic czy smołuje teraz kotłownia czeka na majstra by przerobic pion gdyz pompa była nad wyczystko i nie było jak czyscic wymiennika.jak to rozebrałem to przy okazji wspawałem wejscie na grzałke do bojlera, doszedłem do wniosku ze przy małym poborze wody nie ma sensu palic w piecu na cwu. nigdy nie widziałem bojlera od srodka, było tam ze 2 łopaty takiego żwiru, piachu pewnie to od wody.dodam jeszcze ze jak czysciłem komin/robie to raz w roku w lato/ to był bardzo zasyfiony, nigdy taki nie był. wiem że to pewnie od złego ustawienia dmuchawy,za mocnego kotła i opału który się kisił, komin też chyba za wielki 14/28 wys.7m. bo ostro ciągnie. ciekawi mie nastepny sezon bez dmuchawy jak bedzie smołowac to zmienie preferecje opału, drewno będzie na mrozy. kupiłem tez gromadkie ładnego opału takim jeszcze nie paliłem. wymiennik to tak lekko potraktowałem skrobakiem ale nie do gołej blachy. pozdr. janklos12

post-36363-0-64712600-1344093894_thumb.jpg

post-36363-0-58626200-1344093920_thumb.jpg

post-36363-0-85466800-1344093965_thumb.jpg

post-36363-0-33301300-1344094071_thumb.jpg

post-36363-0-11903300-1344094651_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vlad24 a czy te otwory w środkowych drzwiczkach do stałego dopływu powietrza to dobry pomysł czy lepiej było je dać do popielnika? i jeszcze jak zamontuje RCK to ustawic na jakoś określono wartość czy reg. według temp. spalin czy tak na oko,ucho arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dmuchawie, ja bym je zaślepił całkiem, ale przy miarkowniku właśnie tam zrobił klapkę dopływu powietrza i zamontował taki skośny ruszt jak na rys, ala dakon. Zmniejszyło by ci to jeszcze bardziej ilość naraz palącego się węgla. Nie ma możliwości by ta część złoża przy drzwiczkach tak samo paliła się jak ta przy palniku. Nie wiem czy też kol Heso nie podaje powietrza na przestrzał warstwy przez ruszt pionowy.

Przy małych mocach spokojnie ci powinno wystarczyć 10-15 Pa, będziesz to widział po mocy kotła, szybkości nabierania temperatury. Jak miarkownik otworzy klapkę, a kocioł będzie reagował niemrawo i klapka CRK będzie na wpół otwarta, wtedy zwiększ ciąg o 5 Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, powierzchnia mojego domu to ok 200m2, parter + pietro, do tego dochodzi jeszcze poddasze, które nie jest ogrzewane ale nawet w tegie mrozy temperatura na poddaszu nie spada poniżej 15*C. Kocioł ma 24 Kw mieści się do niego ok 30 Kg węgla (dwie pełne węglarki i odrobina). W poprzednim kotle Ogniwo S6Wc mieścilo się tyle samo, a kocioł miał 20 Kw. Dlatego uznałem, że HEF 24 Kw powinien być odpowiedni. Z tego co pamiętam poprzedni kocioł był dla mnie odrobinę za mały. Dom postawiony jest pustaka szlakowego + 5 cm styropianu, okna nowe, dach 10 cm styropianiu i na tym blacha.

 

Do tego do ogrzania spory zład wody, grzejniki prawie 600l, wymiennik CWU 300l.

 

Klimat ostry, zima długa dodatkowo mieszkam na sporej górze gdzie potrafi ostro powiać.

 

P.S. Obecnie palę tylko drewnem odpady bukowe i trociny stan wymiennika szarobury popiół, komora załadowcza się smołuje ale to nic w porównaniu do górniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki fidel24 za odpowiedź ja jak wyżej napisałem zamieniłem 27 na 24 kw jeszcze zdążyłem puki pieca mi nie przywieźli i mam nadzieję że to wystarczy ostatnio liczyłem pow. z metrem każde pomieszczenie i wyszło dokładnie 184m2 wys. 2,65m na razie tylko strop pomiędzy pokojami a poddaszem nieużytkowym 25 cm wełny. a jak ze stało palnością w twojej 24-ce .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ebok gazowni dopadłem rachunki sprzed wymiany kotła na węglowy, czyli sprzed 2007. Wyszło średnie zużycie gazu w najgorsze około 800m3 gazu miesięcznie. Według kalkulatora 1m3=10kW, obliczyłem sobie, że średnio 11kW, nie odejmowałem zużycia gazu na wodę czy kuchenkę, bo jakby nie patrzeć kuchenka to jakiś ułamek, a wodę chcę również grzać kotłem na węgiel.

 

Teraz taka ciekawostka pojemność komory zasypowej aktualnego kotła to 64md3, Hef 14kW - 32, Hef 24kW - 40 dm3

 

Jak obliczyć ile razy mniej więcej będę musiał dokładać do pieca? Jakby nie patrzeć 32dm3 to jakieś 24kg węgla typu orzech II.

 

Kupuję węgiel którego wartośc energetyczna to 30000-31000 kj

 

30000kJ/kg/3600s = 8,33kW/kg

 

sprawność kotła powiedzmy wyjdzie 65% (zbyt optymistycznie?)

 

czyli z jednego kg 5,41kW

czyli średnio 2kg na godzinę

czyli będę chodził do pieca przynajmniej 2 razy w ciągu doby

 

Jestem prawie pewny tej mocy HEF 14kW, raczej nei zdecyduje się na 9kW, raz że piec wygląda jak kuchenka mikrofalowa, a dwa co ja zrobię jak przyjdzie faktycznie duży mróz i będzie za mało mocy, nie chce marznąć. Hef mini odpada z zresztą z kilku powodów, a jednym z nich jest również brak atestu na znak bezpieczeństwa ekologicznego.

 

 

Jakieś uwagi, sugestie? Oczywiście brałem pod uwage najostrzejsze miesiące (z reguły styczeń, luty) w pozostałe zużycie gazu było znaczanie niższe, więc średnie zapotrzebowanie na sezon wyjdzie z pewnością nie więcej niż podacze wcześniej przez Viad24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz taka ciekawostka pojemność komory zasypowej aktualnego kotła to 64md3, Hef 14kW - 32, Hef 24kW - 40 dm3

 

Jak obliczyć ile razy mniej więcej będę musiał dokładać do pieca? Jakby nie patrzeć 32dm3 to jakieś 24kg węgla typu orzech II.

 

 

Pewnie biegał będziesz tak samo często,jak i do starego kotła,tylko plecy Ci odpoczną,bo będziesz sypał połowę mniej. :)

 

A ile w portfelu zostanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdy ktoś nie albo mało wtajemniczony czyta ten post to powie że @Vlad oszalał i pisze herezje i pewnie sam bym tak myślał gdyby nie moje własne doświadczenia . Większość się martwi a co zrobie jak mi kocioł nie nagrzeje albo będzie zimno i dawaj 20 kW na 100 m2 jak mój nierefolmowalny sąsiad . Osobiście ogrzewam chałupe ok.300 m2 kotłem o mocy ok 16-18 kW i to górniakiem do którego wejdzie max dwie weglarki czyli ok 24 kg orzecha i powiem wam że na ostatnią zimę wystarczyło mi 3,5 t a drewno tylko rozpałka . Są dni że i ta moc pieca jest za duża . W domu 22-23 C nawet przy -20 a okolica raczej zimna . czasu w zimie mam dużo jak trzeba to i trzy razy rozpale ale to już musi fest mróz trzymać bo zazwyczaj starcza 2x po węglarce .

Pisze to dla niedowiarków którzy nauczeni po staremu dosypywać do górniaka tak samo traktują nowsze konstrukcje .

Pozdrawiam i dla wszystkich uczacych sie przemyślanych decyzji życzę .

Ps. matematyka to nauka ścisła jak się coś da policzyć to tak jest w rzeczywistości , wiecej wiary w nauke panie i panowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co myśleć. Jestem po wizycie instalatora i po prostu wszystkie moje pomysły zmieszał z błotem, oczywiście moc to najmniej 21kW, o 14kW nawet nie chciał słyszeć, potem zszedl do 18kW, oczywiście zainstaluje to co zechce, ale po kolei.

 

 

Co rusz podważał to co mówiłem, że wyczytane w sieci, artukuły sponsorowane i takie tam argumenty, co nie ukrywam trochę mnie uirytowało. Pierwszy problem to, że koniecznie muszę mieć sterownik i dmuchawę, że ten piec który mam to złom, z czego akurat zdaję sobie sprawę i jak będę miał dobry piec, to będę wiedział, co to dmuchawa i że nie ma nic lepszego. Jakieś tam piece polecał inne i oczywiście najlepszy to piec z podajnikiem.

 

 

Z uwagi na układ zamnięty, nie mój pomysł, ale przerobić już teraz nie sposób, chciałem weżownice schaładzająca, którą uznał za idiotyczny pomysł, który w ogóle się nie sprawdzi. Twierdził, że lepiej to zadanie spełni bojler choć wiem z doświadczenia, że guzik prawda i też starałem się mu to przekazać. Oczywiście decydując się na kocioł hef w układzie zamknietym, nie mam gwarancji na piec, ale to akurat jest dla mnie jasne. Instalowanie dwóch pomp jedna do obiegu, druga do cwu uznał, za idiotyczny pomysł, a zawór klapowy za zbędny. W tym sensie, że druga pompa wpłynie na bezpieczeństwo i lepiej zostawić jak jest czyli bojlejr nabija się cały czas. Wspomniałm jeszcze o elektrozaworze, ale to podobno też tyko problem.

 

Sterownik st 27i to jego zdaniem kolorowy złom, który pdobno psuje się po dwóch latach. Zawóru trójdrożnego który miał za zadanie podnosić temperaturę powrotu, nie założy, bo to głupota i podobno niebezpieczne, bo nigdy nie wiadomo, kto w którą stronę przekręci.

 

Jak powiedziałem, że w domu są zaowry termostatyczne, to kazał je wyrzić, akurat rozumiem, czemu tak powiedział, ale mimo wszystko tego nie zrobię, komfort który dają jest dla mnie dużo ważniejszy.

 

Instalowanie 14kW kotła przyrównał do kupienia samochodu i jeżdzenia nim na jedynce, już nie wdawałem się w polemikę, bo pórwnywanie silnika do kotła uważam za co najmniej chybione. Skończyło się w każdym razie na tym, że przy takiej mocy kotła, będę grzał komin. Usłyszałem również ze instalacja jest przekombinowana, tzn. to co chiałem zrobić.

 

Pompa alpha 2 którą chciałem zainstalować uznał za zbędny wydatek. Już nawet nie mówiłem, że chciałem termoetry na zasilaniu i powrocie czy sperarator powietrza. Ogólnie jestem przerażony, bo człowiek jest autoryzowanym przedstawicielem firmy hef i przez nią polecany. Jeśli tak będzie wyglądała rozmowa z każdym instalatorem, to będę miał problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arthi powiem ci tak sam pytałem się o piec sprzedawcy w sklepie który jest przedstawicielem hefa i nie tylko chciałem żeby zobaczył mój dom i doradził mi wielkość kotła w sklepie mówił mi że do 200m2 montują 19 sokoła czyli 23 kw lub 24 hefa po przyjechaniu do mnie powiedział że minimum 27kw a najlepiej 25 sokoła czyli 30 kw ,kupiłem 24 kw sprzedawca jest także instalatorem ale jedynie co mi powiedział to to że kupuję ten kocioł na swoją odpowiedzialność i nic więcej.nigdy nie paliłem ciągłym trybem palenia tylko wieczorem wygasało w domu temp spadała a rano odnowa także nie mam doświadczenia ale chyba bym olał tego instalatora mam nadzieję że dobrze zrobiłem ale porównując się do teścia albo sąsiada to te 30kw to by była powiem nawet ogromna przesada .powiem ci tyle czytaj forum tylko z głową bo nie wszystko co tu wyczytasz jest realne ale decyzję ty sam musisz podjąć, niestety.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin1980, u mnie problem jest innego typu, wiem, że 24kW to za dużo co do tego nie mam najmniejszych nawet wątpliwości i do tego nikt mnie nie musi przekonywać. Mówiąc szczerze, gdy instalator zaczął proponować 24kW to mało nie parsknąłem śmiechem i gdybym był tylko trochę mniej grzeczny to w tej skundzie grzecznie bym podziękował i wyprosił, ale wolałem wysłuchać do końca. Gdybym miał dom tylko trochę lepiej ocieplony lub nie miał piwnicy to pewnie nie miałbym wątpliości do tej 14kW, ale dom jest częściowo podpiwniczony, ze słabo ocieplonym dachem, więc mam pewne obawy, nie miałbym ich w przypadku 18kW. Swoją drogą, jeśli instalator wiedziąc, że masz nowo wybudowany, ocieplony dom, proponował kocioł o mocy 24kW, to nic tylko wyświadczył tobie niedźwiedzą przysługę i na twoim miejscu już rozglądałbym się za jakimiś solidnym zbiornikiem na bufor ciepła, oszczędzisz sobie kupę problemów.

 

Swoją droga nie rozumiem jak to jest, że chyba wszyscy instalatorzy traktują wszystkich jednakowo, nieważne jaki dom, słabo ocieplony, mocno, patrzą tylko na powierzchnie. Niemal w ciemno mogę powiedzieć, że dla nich każdy dom około 200m2 to 24kW, a powyżej 250m2 to już 30kW. Nieistotne, że ma 30cm wełny na poddaszu, 10 styropianu, czy okna trzyszybowe. Po co ocieplamy, po co inwestujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. przykład z życia wzięty. Posiadam dom ok. 180 m2 do ogrzania (dobrze ocieplony) Kocioł 12-letni od Cichewicza pseudo dolnego spalania (kumulator 18 kw). 10 lat złego palenia smoła w piecu i kominie ,bywało ,że 3x w tygodniu wchodziłem przepychać komin( kule zbitej smoły wyglądały jak węgiel orzech)Spalanie 4-5 ton orzecha tylko w sezonie grzewczym co + cwu. Sytuacja zmusiła mnie do przeróbki kotła (palnik ceramiczny, powietrze wtórne ,powietrze dopalające). Efekt - suchy komin , mniejsze zużycie ubiegłej zimy 3t. Pozostał nierozwiązany jeden aspekt związany z przewymiarowaniem kotła , sucha czarna sadza w kotle i kominie. Chamuję kocioł 55 -60 zawór 4d na 4 , glowice termostatyczne na 22 st . Po osiąginęciu określonych parametrów cieplnych w domu zaczyna się kiszenie opału . A przecież w DSie musi palić się płomieniem cały czas. Wniosek do 180m2 wystarczy mi 10kwtowy kocioł . Pozdrawiam Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję sterownik na dwie pompy ale z możliwością podpięcia regulatora pokojowego ale tylko dla podglądu temp na kotle i dla alarmu przeciw zagotowaniu się wody . nie będę miał dmuchawy tylko miarkownik także sterować spalaniem nie będę ewentualnie zmiana zadanej temp.

 

proszę o pomoc w doborze takiego sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o pomoc w doborze takiego sterownika .

Szukam identycznego rozwiązania i jedyne co mi się nawinęło to st-427i i sterownik pokojowy np. st 293, ladniejszy st205, ale nie wiem czy można go od tak kupić, nigdzie nie znalazłem, to jakiś dedyk dla sas. Cena takiego kompletu też wychodzi niespecjalna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się trochę zagalopowałem, dzwoniłem do dwóch przedstawicieli firmy tech i obaj potwierdzili, że sterownik jednak nie wyświetla informacji z czujników na regulatorze pokojowym... tylko wlacz wylacz..

 

Z innych, ten pierwszy już kiedyś widziałem, niestety nie poraża wyglądem.

 

http://allegro.pl/te...2471586181.html

 

http://www.elektroda...pic1812503.html

 

http://allegro.pl/pl...2534124734.html

 

http://allegro.pl/termostat-cyfrowy-najtanszy-atmega8-ds18b20-i2547497954.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zastosować zwykły termometr tablicowy z alarmem, do kupienia za kilikadziesiąt złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, a powiedz mi jak z długością przewodu, 90cm to strasznie mało, jest też taki 290cm, ale to tez w moim przypadku nie wystarczy. Czy próbowałeś przedłużyć przewód czujnika, czy nie przekłamuje po takiej zmianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji powinna być podana długość i rodzaj przewodu (przekrój) jakim można przedłużyć taki czujnik.

Przedłużenie o 2-3m nie powinno wpłynąć na prawidłowe wskazania czujnika,

Samo połączenie należy starannie zalutować i zaizolować, skręcenie na kostce może powodować słaby zestyk i być nie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.