Skocz do zawartości

rafaltd

Stały forumowicz
  • Postów

    187
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rafaltd

  1. U mnie Wieczorek palił się znakomicie (nie wiesza się, mocny, bardzo mało popiołu). To chyba to samo co Wesoła z Mysłowic.
  2. SKI https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11999-kotly-gornego-spalania/page-3?do=findComment&comment=128667 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13646-kocioł-olsztyn-ski-jednak-górniak-jak-palić/
  3. To nie zależy ile będzie na piecu, tylko z jaką mocą będzie pracował. A moc znowu zależy od zapotrzebowania w energię budynku.
  4. rafaltd

    piec po 5 latach

    A Kol. musi w tej sytuacji zauważyć, że do kosztów opału jaki stosuje i przy tym sposobie palenia trzeba doliczyć kocioł co 4-5 lat.
  5. Sądzę, że ciężko będzie wychwycić różnice rzędu 3%. Ja palę ruskim gruzem i polskim Wieczorkiem i tutaj to mogę powiedzieć, że RÓŻNICA JEST OGROMNA - 2 do 3 razy mniej na Wieczorku.
  6. Dla mnie to chyba tylko Kalvis przychodni do głowy. Chyba, że jakiś przemkowy, ale to pewnie nie w najbliższym czasie.
  7. W HEF-ie jest mała komora załadowcza. Do drewna to cienko się nadaje. Poza tym to zakup 24 kW na 200 m2 ocieplonego mieszkania to kiepski pomysł.
  8. Dla mnie to wygląda na wyrób defropodobny. Zwykły górniak - nic szczególnego. Jeśli chcesz górniak to bierz Ogniwo, Camino, Viadrus U22 U26.
  9. Może zainteresować się też kotłem CTC http://www.teploclass.com/sts-40-b.html Wyliczyłem, że według strony 40 kW w wersji podstawowej to koszt około 7600 zł +koszty transportu.
  10. rafaltd

    Palenie Koksem

    Jak dla mnie koks to parszywe paliwo na obecne zimy i do naszych mieszkań. Wymaga ciągłego dostarczania sporej ilości powietrza, przy zachowaniu wysokiej temperatury paleniska. Kiedyś miałem trochę koksu i z wielkim trudem udało mi się to wypalić.
  11. Jak powietrze dostarczane jest do kotła za pomocą dmuchawy, to wszystkie drzwiczki MUSZĄ być zamknięte.
  12. Dla mnie kiedyś pan od Hefa przekazał informację, że przy układzie zamkniętym należy zamontować urządzenie schładzające. Poniżej treść informacji od Hefa. "Witam Te kotły mogą być w montowane w układzie otwartym, jeżeli miałby być zamontowany w układzie zamkniętym musi być zamontowana wężownica zchładzająca. Budowa hafa starta jest bardzo podobna do hefa pozdrawiam Lucjan Piątek Specjalista ds. handlowych ------------------------------------ HEF Wytwórnia Kotłów Grzewczych Lucyna Foryta - Ruranska 42-793 Zborowskie ul. Borkowa 5 tel. kom. 509 860 111 tel./fax: +48 34 / 353 57 00, 353 57 06 e-mail: [email protected] www.hef.pl"
  13. Nie było żadnego naczynia na strychu, czy może w łazience na górze? Jeśli jest to układ zamknięty (a wszystko na to wskazuje) musisz mieć świadomość, że posiadasz urządzenie ciśnieniowe wymagające niemal stałego nadzoru. Nie dobrze, że nie widzę nawet manometru na istalacji (taki wskaźnik pokazujący ciśnienie w instalacji). Musisz pamiętać, że czym wyższa temperatura w CO tym większe ciśnienie w układzie a zbyt duże ciśnienie robi duże szkody. Teoretycznie nieszczęście nie powinno nastąpić do puki działa chociaż ten zawór bezpieczeństwa - ale strzeżonego .... .Fachowo to kocioł na węgiel powinien pracować w układzie otwartym, lub jeśli zostaje układ zamknięty powinno być urządzenie które odbierze nadmiar ciepła np. wężownica schładzająca. Warto sprawdzać zawór bezpieczeństwa, poprzez przekręcenie za tą plastikową gałkę, tak żeby poleciało trochę wody. Tylko, że wtedy po kilku takich próbach trzeba dopuścić wody a jak nie ma manometru to nie wiadomo na dobrą sprawę ile jej dopuścić.
  14. Kończy się na zaworze bezpieczeństwa. Też mam w tym miejscu zawór i miarkownik na trójniku.
  15. Tak jest, proszę uszczelnić wejście czopucha do ściany. Na szybko może być wełną mineralną a najlepiej jakąś zaprawą cementową. Potem proszę sprawdzić czy z tyłu pieca pod czopuchem jest klapka. Jeśli jest, to trzeba ją otworzyć (odkręcić) i wyczyścić piec przez ten otwór. Jeśli komin będzie drożny, powinno być dobrze.
  16. Jak by pękła membrana to przy napełnionej instalacji będzie leciała woda przez zawór. W tamtym roku wymieniałam u siebie naczynie przeponowe, bo membrana w ogóle nie dała się ruszyć pod naporem ciśnienia z kompresora. Wydaje mi się, że woda odkształciła membranę w stronę powietrzną i przywarła do ścianek naczynia. Po wymianie naczynia i ustawieniu instalacji różnica ciśnienień wynosi około 0,2-0,3 bara.
  17. Wszystko się zgada, tylko mam obawy jak to wszystko czytelnie przekazać dla palacza (bo wydaje się być nie co zielony w tej materii). Może niech najpierw wyczyści kominiarz te lufty i wtedy można coś zacząć działać. Tylko przy tej instalacji strach cokolwiek doradzać, żeby nie narobić sobie i komuś kłopotów.
  18. Z tym paleniem od góry to nie polecałbym w tym kotle bez przygotowania. Kociołek ten wydaje się być łudząco podobny do mojego a problem jest tego typu, że drzwiczki pewnie nie mają żadnych uszczelnień i kocioł jest w tym stanie praktycznie niesterowalny. Tak więc zasypanie i rozpalenie od góry może lepiej nie teraz. Może lepiej na obecną chwilę włączyć Junkersa :) .
  19. Temperatura na kotle min. 55 st - węgiel, 65 - drewno. Temperaturę pomieszczeń regulować termostatami przy grzejnikach.
  20. rafaltd

    Węgiel Ze Wschodu

    Palę od kilku lat rosyjskim groszkiem od góry. W tym roku trafił się taki węgiel, że kiedy przerusztuję żar w końcowej fazie palenia praktycznie zaraz robi się ciemno na ruszcie. Mam wrażenie, że żeby go ponownie ruszyć trzeba użyć miecha z kuźni. Co z tym węglem jest nie tak? Co to może być za rodzaj węgla?
  21. rafaltd

    Hef Start 22

    Wtrącę swoje trzy grosze, bo jestem cytowany. O tym zjawisku pisałem zabudowując tylną część rusztu poziomego w dziwacznym górniaku :) Pokazana płytka dotyczyła rusztu pionowego ale w kotle palonym od góry. Według mnie to ni jak się ma się do kotła HEF z spalaniem dolnym. Pozdr.
  22. Tylko, że producent może podaje wagę miału suchego, a kolega sam wspomniał, że trzyma miał pod chmurką. Może w tym jest problem.
  23. Paląc jak w dolniaku powietrze podawałem tradycyjnie (PG podawane pod ruszt, PW jako takie nie było podawane). Rozety w drzwiach zasypowych praktycznie nie używałem bo powodowało to wędrowanie żaru do góry. Projekt traktowałem bardziej eksperymentalnie, niż rozwojowo. Problemem było zarastanie komory zasypowej mazistym lepiszczem, chyba zbyt małym rusztem w stosunku do potrzebnej moc i, szybkie tracenie mocy wraz z powstającym popiołem. Mój SKI ma moc fabryczną 14 kW i wydzielenie dodatkowej ściany zmniejszyło komorę zasypową do około 10 dm3. Dlatego ruszt pod skosem sobie darowałem, bo to wszystko zmniejsza komorę. Co ważne nie miałem problemu z zawieszającym się opałem i nawet bez PW paliło się całkiem czysto.
  24. Zmiany robiłem trzy lata temu. Pamiętam, że w tym miejscu węgiel wypalał się znacznie szybciej, niż w pozostałej części. Mniejszy zasyp nie spowodował skrócenia stałopalności. Dokładnych danych porównawczych już nie pamiętam, bo w obecnej wersji palę już trzeci sezon. Dodam jeszcze, że w okresie trzech lat, odkąd zacząłem poznawać tajniki hajcowania mój kociołek miał okazję także pracować kilka tygodni jako dolniak. Przygotowałem rozbieralną ścianę wydzielająca dodatkowy kanał spalinowy i komorę zasypową. Eksperyment zaprzestany w czasie dużych mrozów z powodu małej pojemności komory zasypowej i zapopielającego się rusztu. Ale może jeszcze powrócę do niego z uwagi na znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię mojego domu po przeprowadzonej termomodernizacji.
  25. Za KPW robi element widoczny na 2 i 3 fotce wykonany z szamotu wraz z wyciętymi otworami (właśnie one u mnie doprowadzają PW) Z klasycznej rury robiącej za KPW musiałem zrezygnować z względem na to, że dosyć sporo paliłem do niedawna drzewem a ta znacząco ograniczałaby komorę po załadunku.Tylną część rusztu mam zaślepioną w ten sposób Zrobione to jest z przyciętych cegieł szamotowych. Co do monitoringu, to pracuje tam kamerka sieciowa Edimax IC-1510. Nie ma w niej podczerwieni ani innych funkcji typu przybliżanie i obracanie. Aby obraz był wyrażny doświetlony jest dodatkowo kilkoma diodami led z zewnętrznego zasilania. Kamerka połączona jest przez LAN z routerem który obsługuje domową sieć. W routerze wydzielony jest port umożliwiający wysyłanie obrazu za sieć domową.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.