Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sokół Typ Sdg16 Metal Fach.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

panowie a sterownik obsługujący dwie pompy i zawór czterodrogowy z podłączeniem regulatora pokojowego dla podglądu temp kotła bo niestety nie umiem nigdzie znaleźć ,bo myślałem o termostatach na drugi rok ale przecież mam zawór mieszający który może służyć za termostat w połączeniu z regulatorem pokojowym .

 

za cenne rady z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec lewe powietrze i tak będzie zaciągał bo ma dolot pow. dopalającego z tą różnicą że nie pod ruszta

To jest powietrze wtórne (dopalające), a nie fałaszywe. Powietrze wtórne nie rozpali całego zasypu.

 

węgiel kupiłem orzech tonę z piasta 31.2

Ja kupowałem z Piasta węgiel sortymentu orzech II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I zastanawiam się jeszcze nad jednym chcę zamontować te płytki szamotowe ale na schemacie ścianki wymiennika są prostopadłe czyli nie zaklinują mi się ,może masz jakiś pomysł na to jak je zamontować

Marcin ruszyłeś już coś w temacie szamotu? Jakieś pomysły? Chciałbym cos do swojego hef zmontować, ale być może ma już ktoś jakies doświadczenie.

 

Co do smołowania, u mnie w hef cała komora zasypowa jest zasmolona, ale palę na razie drewnem z rozbiórki, raczej wilgotnym, więc uważam to za normalne, do tego rck ustawione na 20Pa... wydaje się, że najważniejsze, że wymiennik jest suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam arthi

ja ze smołowaniem mam ten sam problem ale na razie palę tak jak ty drzewem komora zasmołowana ale nic poza tym , myślę że gdy zacznę palić węglem po prostu przepalę najpierw ok 80-90 st z otwartą klapą krótkiego obiegu aby wypalić tą smołę a potem to już zostanie tylko palenie non stop .jeżeli chodzi o szamot to włożyłem dwie płytki szamotowe 3x11x23 cm [około ] bo nie pamiętam dokładnie wymiarów na haczyku z pręta zbrojonego tak że dzielą pierwszy ciąg na dwa kanały po lewej i prawej stronie tak aby do każdego z tych kanałów dostawało się powietrze wtórne [ dopalające ],czy to coś zmieniło to nie wiem bo nigdy nie miałem pieca z dolnym spalaniem i nigdy nie zastanawiałem się nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepalę najpierw ... z otwartą klapą krótkiego obiegu.

Po co otwierać klapę?

Nieszczelności na klapie doszczelniły się czyli zasmoliły. Teraz odgazy nie mają swojej naturalnej drogi przepływu: z komory zasypowej do góry przez nieszczelności klapy do komina.

Odgazy muszą przejść przez węgiel w komorze zasypowej do strefy żaru. Tam przy pomocy powietrza pierwotnego i/lub wtórnego dopalają się.

Kilka minut temu próbowałem ruszyć klapę w moim kotle. Ani drgeła.

 

Jak jest odpowiedni przekrój i wysokość komina to przy rozpalaniu, nie wspominając o normalnym paleniu, ta klapa jest niepotrzebna. Klapa to ukłon producentów kotłów do klientów którzy mają kominy niedostosowane do kotłów.

 

 

Jak wam przeszkadza nadmiar smoły w komorze zasypowej to trzeba ją zsunąć skrobakiem czyli kawałkiem zaostrzonej na szlifierce blachy (2 - 4 mm grubości) przymocowanej dwoma śrubkami do rączki. Najlepiej zsuwać jak temperatura wody w kotle jest powyżej 50 stopni i jest minimalny poziom paliwa w kotle. Smoła łatwo zchodzi z komory wymiennika i spada na węgiel. Maksymalnie zsuwanie smoły zajmuje jedną minutę. Jak wszystko co jest związane z czynnościami przy kotle zsuwanie smoły trzeba sobie wypraktykować.

 

P.s. Opisując czynność pozbywania się smoły z komory zasypowej zastanawiałem się czy użyć wyrażenia skrobać smołę (bo narzędzie to skrobak) czy wyrażenia zsuwać smołę. Zsuwanie jest łatwiejsze i proste do wykonania niż skrobanie. Dlatego użyłem wyrażenia zsuwać smołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus przy rozpalaniu jednak trochę klapa się przydaje, komin szybciej łapie ciąg, przy ciągłym paleniu faktycznie nie ma to żadnego znaczenia. Osobiście wydaje mi się, że w hefie brakuje rozety na drzwiach zasypowych i zastanawiam się czy takiej nie wykonac?! Niezupełne zamknięcie drzwiczek zasypowych całkwocie rozwiązuje problem zadymienia, wszystko zaciągane jest do palnika, a po otworzeniu całkowice drzwiczek, to w palinku, ąz furczy.

 

 

Marcin, myśłałem o takim palniku jak ma Przemek w swoich kotłach, mam nadzieję, że starczy mi zapału, żeby wykonać coś takiego w hefie. Mam wrażenie, z uwagi na konstrukcję kotła, zimne powietrze spod rusztu w hefie może wpadać do wymiennika, a tak wszystko będzie musiało przejść przez palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w hefie brakuje rozety na drzwiach zasypowych i zastanawiam się czy takiej nie wykonac?!

Rozeta jest charakterystycznym elementem dobrze zaprojektowanego kotła górnego spalania (np defro na złom bo nie ma rozety).

Kocioł dolnego spalania powinien być szczelny na 100% i nie powinno się go rozszczelniać zwłaszcza na drzwiach zasypowych.

 

Specjalną "rozetę" dla kotła dolnego spalania i przyczynę dla której i jak można ją zastosować opisałem w wiadomości #92 w temacie do którego podaję link

 

http://forum.info-og...ko/page__st__80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby powinen być szczelny, ale jednak wystepuje smolowanie mimo dobrego ciągu, być może to kwestia węgla z kwk wujek. W defro DS jest trzecie powietrze podane przez komore zasypową i nie jest to problem. Rozwiązaniem jest jeszcze podsypanie węgla od góry popiołem, jednak przy ciągłym paleniu takie zasypywanie może stanowić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emus można rozszczelnić komorę zasypową ale tylko w przypadku palenia drewnem, a nawet skusił bym się aby powiedzieć że trzeba ja rozszczelnić właśnie przez podanie powietrza nad zasyp lub znaleźć inny sposób aby dostarczyć tam powietrze. Ma to wpływ na przebieg właściwego procesu spalania drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, czyli twoim zdaniem podanie dodatkowego powietrza w przypadku palenia węglem to zły pomysł? Chodzi mi to po głowie, w hefie rozszczelninie komory zasypowej wyraźnie zwiększa intensywność, widać i słychac to przez doloty powietrza wtórnego, a niestety szczelna komoroa to dym w komorze i w konsekwencji smolenie co skutkuje zawieszaniem się węgla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smolenie co skutkuje zawieszaniem się węgla...

Prawdopodobnie nie przeczytałeś mojego postu #92 z podanego linku, albo go przeczytałeś i nie zrozumiałeś.

Napiszę innymi słowami:

Zawieszanie się węgla przede wszystkim jest związane z typem węgla.

Z KWK Wujek ruch Wujek orzechy są typu 32, groszki 33.

Z Wujka ruch Śląsk orzechy i groszki sa typu 33.

To z jakiego ruchu Wujka masz węgiel i jaki jest jego sortyment?

Prawdopodobnie aby dalej palić węglem z Wujka (nie ważne jaki ruch) powinieneś zmienić sortyment węgla na groszek 1, a nie rozszczelnaić kocioł.

Rozszczelnienie drzwi zasypowych powinno być na tyle długie aby rozpalić węgiel w komorze zasypowej, Jak rozpalony węgiel spadnie na ruszta do powinno się drzwi zasypowe doszczelnić. Jak się tego nie zrobi to w skrajnym przypadku woda w kotle się zagotuje. Najlepiej rozszczelnienie i doszczelnienie zrobić przy pomocy sygnalizatora temperatury i elektrozaworu. Ale jeszcze lepiej zmienić typ węgla i/lub jego sortyment.

Dobór odpowiedniego węgla tak jak wszystko co związane ze spaleniem paliw stałych trzeba sobie samemu wypraktykować.

Najlepiej do kotłów dolnego spalania używać węgla typu 31 sortymentów orzech II lub groszek 1.

 

Ja w chwili obecnej palę węglem typu 33 sortymentu groszek z KWK Brzeszcze i nie mam zjawiska zawieszania się węgla. Lepszym sortymentem byłby groszek 1 ale w Brzeszczach go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus przeczytałem i rozumiem, że musiałbym zmienić węgiel . Atkualnie używam orzech II z kopalni kwk ruch wujek. W skladzie jeszcze 2 tony i trzy kolejne zamowione, więc raczej wyboru nie mam, a z uwagi na fakt kupowania od górnika, raczej zmieniac w najbliższym czasie nie będę, nigdzie w składzie nie dostanę po 500zł za tonę. Ogólnie tak jak pisałem z pewnością rozszczelnienie komory moze zagotować kocioł, nie planuję jednak wykonać nie wiadomo jakiej dużej rozety, tylko niewielkie otwory z regulacją, aczkolwiek, wczoraj rzeczywiscie wykonałem test i po gwałtownym przymknięciu głownego powietrza, paliło się dalej ( nie sprawdziłem czy z tendecją spadkową czy wzrostową) + wybuch gazów... Wybuch gazów świadczyłby o fakcie, że powietrza przez zasyp było zbyt mało, żeby kontynuować palenie bez powietrza głównego.

 

Chciałbym również kolejny raz zauwążyć, że istnieją kotły takie jak defro ds czy biawar viking i pewnie jeszcze kilka innych, które mimo przeznaczaenia dla węgla, maja trzecie powietrze podane przez drzwi zasypowe, więc nie jest to mój wymysł. Ogólmnie tak jak pisałem, niewielkie rozszczelnienie, tj. niedokmknięcie raczki drzwiczek do końca, daje wyraźne zwiększenie intensywności, gazy kóre zbierał się w komorze zaciągane są do palnika. Będę musiał to pobserwować i podejmę decyzję co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam orzech II z kopalni kwk ruch wujek. trzy kolejne zamowione, więc raczej wyboru nie mam, a z uwagi na fakt kupowania od górnika, raczej zmieniac w najbliższym czasie nie będę, istnieją kotły takie jak defro ds czy biawar viking i pewnie

Jeżeli możesz to zamień 3 tony zamówionego orzecha II na groszek 1.

 

istnieją kotły takie jak defro ds czy biawar viking i pewnie

To są kotły górnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolnego, ale nieistotne...

 

Chyba pójdę za twoją radą i zmienię, węgiel z kartek, ale raczej nie powinno być problemu w końcu orzech droższy od groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się, że trzecie powietrze jest przez komore, a dwa podstawowe pod ruszt czyli pierwotne i wtórne w komore dopalająca, ale ok nic to nie zmienia w temacie, przy takim węglu jak mam przydałoby się trzecie powietrze i tyle.

 

Emus groszek i eko groszek czym to sie rozni?

 

ok tu jest wyjasnienie w kwestii roznic groszek vs ekogroszek https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5794-groszek-a-ekogroszek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek czyli Gk z ruchu Wujek

http://www.wujek.pl/...ametryWujek.pdf

 

Ja kupuję węgiel w ten sam sposób co Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tabelki w KWK wujek ruch wszystkie gorszki sa typu 33, a orzech 32,2 czyli zamiana jest niekorzystna

 

emus tutaj znalazlem twój interesujący komentarz odnośnie węgla 33, wtedy jeszcze nie byłeś takim przeciwnikiem trzeciego powietrza przez komore

http://forum.info-og...__20#entry43065

 

Zastanawiam sie czy nie przejsc na orzech II, ale np. z kwk staszic http://www.kwkstaszic.pl/

niesiety nie ma informacji o typie węgla, jednak to węgiel z wujka zawsze uchodził za najbardziej "smolisty"

 

Według tej tabelki jakiś tam węgiel jest 31.2

 

http://wegiel.katowi...ruch_boze_dary/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tabelki w KWK wujek ruch wszystkie gorszki sa typu 33, a orzech 32,2 czyli zamiana jest niekorzystna

Skąd wiesz że jest niekorzystna?Spróbowałeś palić?

Ja próbowałem i wiem że taka zamiana jest korzystna.

 

wtedy jeszcze nie byłeś takim przeciwnikiem trzeciego powietrza przez komore

http://forum.info-og...__20#entry43065

Już byłem bo na końcu napisałem

"Zdecydowanie łatwiej jest kupować węgiel typu 31 lub 32."

 

 

Według mojego doświadczenia najlepiej pali się węgiel typu 31 sortymentu orzech II.

Przy zakupie węgla trzeba jeszcze brać pod uwagę możliwość załatwienia talonów i odległość od kopalni.

Dlatego palę węglem typu 33, sortymentu groszek z Brzeszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

panowie a co powiecie na coś takiego wczoraj rozpaliłem w piecu i pierwszy raz zasypałem węglem , mam zamontowany sterownik krypton cwu i pilot r ale bez dmuchawy tylko dla obsługi dwóch pomp i podglądu temp i problem się pojawił zawór 4d otwarty na 50% miarkownik ustawiony na 65 st a temp na piecu rośnie do prawie 80 potem spada do 0k 56 i tak w kółko czy ktoś coś na to poradzi bo nie wiem co jest grane , czemu temp się niestabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś za mało informacji, ale spróbuje zgadywać.

 

56 stopni klapka sterująca temperaturą otwarta całkowicie powoduje duże rozpalenie się paliwa w kotle. Nawet jak klapka całkowicie się zamknie np. przy 70 stopniach to rozpędem temperatura wody dojeżdża do 80 stopni. Następnie cykl się powtarza.

Spróbuj zmniejszyć otwarcie klapki, np. tak aby przy różnicy temperatury 65 - 56 = 9 stopni klapka była otwarta na szczelinę 1 cm.

 

Jak sobie wszystko ustawisz przy otwarciu 4D na 50% i temperaturze zewnętrznej +5 stopni, to przy otwarciu zaworu na 75% i -10 stopni trzeba będzie ustawiać otwarcie klapki od nowa, bo kocioł możne nie dogrzewać do zakładanych 65 stopni.

W porównaniu z dmuchawą trzeba dużo eksperymentować. Takie są uroki markownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzięki za odpowiedź nie wiem czy dobrze rozumiem czyli przy 56 st klapka ma być otwarta na centymetr tak . mam jeszcze takie pytanie czy podczas regulacji miarkownika jest różnica jak jest ustawiony pręt do którego przymocowany jest łańcuszek bo w instrukcji jest pokazane że pręt jest ustawiony poziomo jeżeli miarkownik jest montowany od góry a łańcuszek leci do klapki pod kątem 90 stopni a w hefie jeżeli ustawię pręt poziomo to tego kąta nie uzyskam ponieważ klapka jest bardziej z przodu czy to może jakoś wpływać na pracę miarkownika wiem że przy starym piecu jak mu ustawiłem 60 st to 60 trzymał no może z tolerancją do 2-3 st a tu jest za duża rozbieżność bo w starym piecu temp się stabilizowała a tu cały czas spada i rośnie tak jakby miarkownik za późno reagował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus jak przerobić w razie czego drzwiczki z hefa pod dmuchawę całkowicie wyciągnąć cegłę szamotową czy jakoś inaczej bo jak niedam sobie rady z tym miarkownikiem to chyba się wkurzę i zamontuję dmuchawę bo jak by nie było to sterownik pod dmuchawę już mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 56 st klapka ma być otwarta na centymetr tak .

Na przykład na 1 centymetr. Trzeba eksperymentować.

 

Tutaj masz przykładową instrukcję markownika

http://www.afriso.pl... 8540110413.pdf

 

http://www.termsystem.com/miarkownik/FR124_M.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może coś poradzę, proponuję kupić w sklepie metalowym najmniejszą śrubę rzymską M5 zamontuj ją do dźwigni miarkownika, a dopiero do niej łańcuszek zyskasz bardzo precyzyjną regulację długości łańcuszka, dużo bardziej precyzyjną niż "oczka" łańcuszka. Kolejna sprawa to dopasowanie klapki powietrza w moim Hefie było nie najlepsze trzeba to dopasować najlepiej w dużym imadle bo drzwi można łatwo zdjąć z zawiasów. Dodatkowo polecam, ale to już dla hobbystów termometr temp. spalin wtedy ustawisz tak miarkownik żeby nie pchać w komin więcej niż te 200*C.

 

Dmuchawa w Hefie już była w kotle, który posiadał kolega Emus nazywał się o ile pamiętam Hef Silver, ale tam powietrze było sprowadzone z górnej pokrywy kotła kanałami pod ruszt.

 

Zastanawiam się czy bezpośrednie zamocowanie dmuchawy w drzwiach nie będzie powodować zbyt szybkiego wypalania warstwy żaru, oraz dochodzi sprawa otworów powietrza wtórnego bo przy dmuchawie możesz mieć nadciśnienie w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.