Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie się spalaja ...

Ale dla kogoś z praktyką jak Ty.. 

Dla większości będą sprawiać problem co do czystości spalania. Z niedopalem i sadzą, spiekaniem....Tu potrzeba chęci, wiedzy, praktyki i wyczucia. Czasem i nadmuch i sterownik z PID się przyda. Wiem z praktyki.😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porzuć nadzieję. Nabierz pewności.

To naprawdę dobry węgiel .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy górnym spalaniu będzie do opanowania.

Ja bym się skupiał na weglach orzech II , kopalnia WESOŁA, STASZIC , ostatecznie JANKOWICE. Z węgli gazowych.

Ale tak naprawdę bezproblemowe w to węgle płomienne orzech II z kopalni ZIEMOWIT lub PIAST.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wesołej są jaja i kilka h minimum,masz na oko trafić z wagą i jak za mało to z powrotem w kolejkę po brakującą porcję ,a jak za dużo zważą to zrzucasz łopatą lub wywrotką ma być co do kg ale w piaście może być zupełnie inaczej

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Węgiel w energo już po 4800,czy są na to chętni? Idzie kupić po około 3tys więc nie wiem skąd ta cena 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 05:19, BORA napisał:

Przy górnym spalaniu będzie do opanowania.

Ja bym się skupiał na weglach orzech II , kopalnia WESOŁA, STASZIC , ostatecznie JANKOWICE. Z węgli gazowych.

Ale tak naprawdę bezproblemowe w to węgle płomienne orzech II z kopalni ZIEMOWIT lub PIAST.

też palę od góry i właśnie zastanawiam się nad orzechem ll z Wesołej ale widzę, że ma dużą spiekalność i właśnie nie wiem co wybrać, mniej spiekalny orzech l z Ziemowita lub Piasta czy ll z Wesołej, w sklepie PGG z Ziemowita i Piasta jest tylko orzech l (do 80 mm ziarno)

 

niby patrzę na spiekalność mojego obecnego węgla (ze składu, nie wiem jaka kopalnia) co palę do tej pory i niby też ma dużą spiekalność powyżej 20 ale przy przesiewaniu popiołu jakichś dużych strat nie zauważyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maronka napisał:

Węgiel w energo już po 4800,czy są na to chętni?

Czy oni się z *** na łby pozamieniali? Bo, że upadli na głowę to już dawno wiadomo.
Znam ich popularny, znam premium+ i power+. Same śmierdziuchy. Z żadnego innego węgla spaliny tak nie waliły jakimś chemicznym czort wie jakim smrodem.
Jeśli kosztowałby poniżej trójki, to może bym się zastanowił nad zakupem. Ale skoro oni się tak drożą, to niech idą w ***.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka, co się dziwisz? To ruski węgiel, widocznie przemyt do Polski tranzytem przez kilka krajów dookoła kosztuje.Chyba że zaczęli sprowadzać z Australii.😉

@Kenny97, ja bym wybrał Ziemowita, Piasta. Zero problemów by tym grzać. Ale jeśli wolisz i masz doświadczenie z węglem kalorycznym to bierz Wesołą czy co tam się trafi. Marcel, Bielszowice czy Sośnica mogą napsuc nerwów. Wszystko da się spalić tylko potrzeba trochę doświadczenia. Jak nie czujesz pewności to lepiej brać płomienny. Oprócz większej ilości popiołu, ogarniesz bez problemu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2022 o 11:33, Kenny97 napisał:

też palę od góry i właśnie zastanawiam się nad orzechem ll z Wesołej ale widzę, że ma dużą spiekalność i właśnie nie wiem co wybrać, mniej spiekalny orzech l z Ziemowita lub Piasta czy ll z Wesołej, w sklepie PGG z Ziemowita i Piasta jest tylko orzech l (do 80 mm ziarno)

 

niby patrzę na spiekalność mojego obecnego węgla (ze składu, nie wiem jaka kopalnia) co palę do tej pory i niby też ma dużą spiekalność powyżej 20 ale przy przesiewaniu popiołu jakichś dużych strat nie zauważyłem

A daj namiar kolego na ten niesamowity wybór asortymentów,w dzisiejszych czasach to żadkość

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to są dopiero przymiarki co wybrać jeśli się uda dopchac do półki w PGG😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się 😉

To tylko taki rozluzniajacy przerywnik😊

Ja Ci już opisałem co i jak. Poluj a jak się uda to już mniej więcej wiesz co który węgiel chowa w zanadrzu, jakie plusy i minusy. 

Powodzenia w pomyślnych zakupach. Hejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napisałeś ale o ziemowicie i pieście,a miałem nadzieje że masz jakieś jeszcze inne źródło ,pgg dla mnie to tylko ekogroch z dostawą bo zakup w ciemno i szukakanie transportu mnie nie interesuje i jeszcze pakowany wolę, i w ogóle sklep pgg nie jest normalnym źródłem zakupów ,już w komunie łatwiej było kupić jakiś niedostępny towar niż w tym sklepie pgg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co sądzicie o Orzechu z Jankowic. Zamówiłem rodzicom. Palą drewnem i węglem w domu 200 m2, piec mają spory, ale nie pamiętam, zwykły bez podajnika. Jest górnego spalania.
Oto parametry:
Uziarnienie: 25 - 80 mm
Zawartość wilgoci Wtr: 3.0 - 7.0 %
Wartość opałowa Qir: 28 - 32 MJ/kg
Zawartość siarki: ≤ 0.60 %
Spiekalność RI: 20 - 55
Zawartość popiołu: 4-10 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się tym palić ale mniejsze problemy będą jeśli będzie spalany od tzw góry. Przy paleniu od dołu czyli przy cyklicznym zasypywaniu paliwa na żar będzie sporo sadzy, smoly i dymu. 

Paląc od góry, tylko początkowo będzie przydymial a po zgazowaniu zasypu, kilkanaście godzin bez dymu. Komora czysta, ale osad sadzy będzie i mały niedopal koksu z węgla. Popiolu sporo, ale nie mega sporo. Może się spiekac.

Paląc od dołu zasyfisz kocioł i komin sadzą.Nie powinno być spekow ale popiołu więcej będzie.

Takie plusy i minusy na wejściu. Przy umiejetnym spalaniu, do ogarnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BORA napisał:

Da się tym palić ale mniejsze problemy będą jeśli będzie spalany od tzw góry. Przy paleniu od dołu czyli przy cyklicznym zasypywaniu paliwa na żar będzie sporo sadzy, smoly i dymu. 

Paląc od góry, tylko początkowo będzie przydymial a po zgazowaniu zasypu, kilkanaście godzin bez dymu. Komora czysta, ale osad sadzy będzie i mały niedopal koksu z węgla. Popiolu sporo, ale nie mega sporo. Może się spiekac.

Paląc od dołu zasyfisz kocioł i komin sadzą.Nie powinno być spekow ale popiołu więcej będzie.

Takie plusy i minusy na wejściu. Przy umiejetnym spalaniu, do ogarnięcia.
 


Ogromnie dziękuję. Przekaże rodzicom te rady. Mam nadzieję, że rodzice będą zadowoleni, bo nie mieli węgla na zimę, jedynie drewno.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych trudnych czasach, każdy węgiel jest na wagę złota. Mogą być z Jankowicami małe kłopoty ale lepszy taki niż nic. Oczywiście Ziemowit lub Piast wg mnie byłby lepszy ale to rzecz gustu. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz ,lepszy rydz niż nic,ja mam 1 tonę bobrka i jest spoko bo parę worków spaliłem ,kupiłem jeszcze w lutym ,rzutem na taśmę po 1490 i będę go traktował z poszanowaniem by jak najmniej go poszło i starczył przynajmniej na dwie zimy,reszta to drewno,którego mam i będę miał pod dostatkiem,zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce bo nie ukrywam że przyzwyczaiłem się do węgla z rana by potrzymał trochę przez dzień,szczególnie w mrozy i okolice zera,a teraz samym drewnem może być za mało tego ciepła i jak tak będzie będę dodawał węgla i zobaczymy ile go pójdzie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tona na dwa sezony, cho cho:)

Drewnem spędzisz ale znam tą pokusę i chęć palenia dobrym węglem.:)

Wiem jak to jest, samemu zostało mi po kotle mialowym ok 500kg miału. Miałem zamiar dosypywać po łopatce, dwóch do każdego zasypu ale bez nadmuchu bardzo średnio to szło. Przez parę lat zutylizowalem 200kg i 300 zostało jako poworkowana pamiątka w kącie kotłowni. Jakoś brakło mi determinacji by zrobić z tym porządek bo zawsze wygoda i bezproblemowe palenie bez mialowej wkładki wygrywało.:)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A waszym zdaniem jak wygląda trudność jeśli chodzi o palenie węglem orzech a kostką? Zwłaszcza interesuje mnie jak to by wyglądało w kontekście węgla typ 33 (czyli wysoka kaloryczność, ale ciężej się pali, lubi przydymiać i ma wysoką spiekalność czyli coś w stylu Marcel/Jankowice/Sośnica). Kostka jest większa, dłużej się trzyma w piecu, ale czy przez to jakoś mocno trudniej się spala czy wprost przeciwnie. Ja tak jak pisałem mam orzech z Jankowic, ale na przyszłość wolę wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.