Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 21.10.2021 o 17:50, lriuqs napisał:

W sumie to nie określają z jakiej kopalni jest ten węgiel.

Przejrzałem forum to w sumie w miarę pochlebne opinie o weglu z Energo

Witam.

W 100% rusek, ale z tych bezproblemowych. Oni tego nie kryją, jak poszukasz to znajdziesz.... ja bym to określił że ...się tym nie chwalą ☝(ツ)

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno węgiel który wyjeżdża z kopalni nie ma w sobie kamienia , to po prostu zostaje wypłukane na sortowni , powiem tak u nas na śląsku są różne hałdy , czy dziury zasypane kamieniem który był wydobyty razem z węglem , to właśnie tam można jeszcze znaleźć węgiel , z przerostami kamienia , nie wiem jak teraz , ale jeszcze 20 lat temu były osoby które przebierały te hałdy i wybierały z nich węgiel (oczywiście z "przerostem" kamienia) i go sprzedawały handlarzom , który odkupywał od kilkunastu takich "kopaczy" i wywoził tonami na handel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U gawlika chwałowice są podobne do wesołej tylko więcej jest popiołu ,mi osobiście podobał się marcel ale w jednej kupie to się sklejał ,ale na kanapkę z drewnem był zarąbist ,bardzo mało popiołu i bardzo długo sie spalał ,najdłużej z wszystkich jakie miałem ,a miałem już tego sporo ,do testów oczywiście,jeden z lepszych wg mnie to wujek ,u mnie teraz za 1400zł ,też mało popiołu ,mniej sie spieka od marcela i trochę tylko krócej spala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czy pali ktoś węglem Sobieski? Aktualnie w moim kotle (zwykły bez dmuchawy i miarkownika) palę węglem z Brzeszcz 29 Kj i gdy temperatura spada poniżej 55 stopni to pozostają niedopałki. Myślałem, żeby go wymieszać ze Sobieskim 22Kj. Czy taki zabieg zrównoważy spalanie?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja pale węglem wesoła, też 29MJ i niedopalki to standard. Mieszam go z trocinami, choc mogłem z Sobieskim bo inny skład go sprzedaje na tej samej ulicy, ale za drogo. Spieka sie bez trocin. Mieszanie chyba nie pomoże. Nawet jak trochę wesołej na drewno wrzuce to i tak niedopalki sa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Palę teoretycznie węglem z Wesołej już od jakiegoś czasu. Najwięcej kupionym z Bartexu i mi się ten węgiel w ogóle nie spiekał.

 

Czy ktoś może kupował węgiel z Best Trans: https://sklep.besttrans.pl/pl/p/Wegiel-Orzech-II-Wesola-kalorycznosc-min.29MJkg-1000-kg/13

Cenowo węgiel wychodzi najkorzystniej w porównaniu do chociażby Gawlika, a opinii na forum nie znalazłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sprostowania. Kupuję węgiel który na stronie sprzedawcy Carbo24 widnieje jako groszek Wieczorek. Ale Wieczorek nie wydobywa od dłuższego czasu ponoć. Tyko ten pokład drążą inne katowickie kopalnie. Więc albo kupuje stare zapasy groszka Wieczorka 5-40mm, albo nie wiem co w sumie. Na fakturze tylko że groszek i 29Mj'. I to mi się spieka bardzo. Może na wiosnę dopytam czy to na pewno Wieczorek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorek (kopalnia zamknięta), Wesoła,Staszic kto by tam ich wyczuł, u mnie nazywany jest po prostu katowicki 😉 zamiennie Wesoła, dość mocny i się potrafi spiec,ale parametry trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorek nieczynny od 1 kwietnia 2018 roku , ale ogólnie Staszic , Wesoła i Wujek wydobywają węgiel z tych samych pokładów , chociaż ostatni zakup węgla mnie nie miło zaskoczył i mam dużo więcej popiołu jak wcześniej (węgiel przywieziony prosto z Kopalni Staszic), przez przewoźnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszic wg mnie najgorszy z tych niby mocnych ,najlepszy wujek ,później wesoła ,jeśli oczywiście nazwa jest odwzorowaniem węgla z danej kopalni a nie kombinacji ,że nie wiadomo co to za węgiel ,może i ruski być podobno,ale ceny prawie x2 dramat z tymi kosztami palenia sie zrobił,gaz w sklepie też 120% do góry ,jak żyć panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, ceny na poziomie 1000zl/t za orzecha jeszcze wrócą ? zmieniłem piec i schodzi mi troche więcej opału niż kiedyś. Napewno nie wystarczą mi 2.5 tony które kupiłem na ten sezon( placilem wtedy 750zl/t orzech II wesoła i 1000zl/t orzech I wesola).  Nie wiem czy już teraz kupować czy może poczekać miesiąc/dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 2 tony orzecha II z wesołej i palę tym od października, poszła mi na razie 1 tona, ale asekuracyjnie kupiłem ekogroszek z PGG. Nie wiem ile Ci zostało ale ja jak bym miał już z 500 kg to zaczął bym się rozglądać za czymś znowu.

Jak Ci wystarczy na te 2 miesiące to ja bym czekał, wydaję mi się, że ceny spadną. Gdyby nie ten węgiel z PGG to pewnie bliżej lutego bym już brał węgiel z Energo, albo bym ryzykował wesołą z Best Trans (o którym na forum nie ma informacji) nawet jak by ceny nie spadły. Najtańszy orzech mają z tego co znalazłem.

Ten groszek kupiłem teraz aby robić sobie miksa z tym co mam z przewagą groszku. Cenowo jednak PGG tu kosi konkurencję. W razie czego kupi się tam kolejną tonę i jakoś tą zimę się przetrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 12:15, beaksgraff napisał:

Jak myślicie, ceny na poziomie 1000zl/t za orzecha jeszcze wrócą ? zmieniłem piec i schodzi mi troche więcej opału niż kiedyś. Napewno nie wystarczą mi 2.5 tony które kupiłem na ten sezon( placilem wtedy 750zl/t orzech II wesoła i 1000zl/t orzech I wesola).  Nie wiem czy już teraz kupować czy może poczekać miesiąc/dwa.

Ma być ostra zima więc ceny raczej nie spadną w zimie ,może na wiosnę i lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ludkom ciśnienie podnosisz!.

😆

Wetter.net zapowiada „prawdziwą niespodziankę”

Dominik Jung, meteorolog z serwisu wetter.net przewiduje „prawdziwą niespodziankę” w pogodzie tej zimy. Podobnie jak większość jego kolegów po fachu swoje prognozy na temat zimy 2021/2022 opiera na długoterminowym modelu pogodowym amerykańskiego instytutu meteorologii NOAA. NOAA to skrót od National Oceanic and Atmospheric Administration (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna). Kilka tygodni temu instytut ten podał swój trend sezonowy na zimę 2021/2022 dla Europy.

Na nadchodzące miesiące NOAA prognozuje „zupełnie normalną zimę”. Prognoza nie brzmi jak wielka niespodzianka, ale zdaniem Dominika Junga powinna dać do myślenia: „W ostatnich dziesięcioleciach rzadko zdarzały się prawdziwe zimy – temperatury przeważnie przekraczały średnią klimatyczną. Z tego powodu stosunkowo normalna zima przez wiele osób może być postrzegana jako bardzo mroźna”. Jego zdaniem, fani zimy w tym sezonie mogą być wreszcie zadowoleni. Wszystko za sprawą zjawiska La Nina, które tej zimy ma być mocniejsze niż zwykle. Prawdopodobieństwo wystąpienia co najmniej słabego zjawiska La Niña wzrosło według NOAA do 70-80%. Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie prawdopodobnie „drugim rokiem La Nina”. Oznacza to zwiększoną szansę na chłodniejsze warunki i ponadprzeciętne opady śniegu do wiosny 2022 roku.

El Nino i La Nina mają swój największy wpływ na globalny klimat podczas zimy na półkuli północnej. Podczas poprzednich zim z La Nina w Alpach odnotowano rekordowe opady śniegu! Tak więc pierwsze oznaki wyglądają dobrze dla narciarzy zdesperowanych, aby nadrobić stracony czas na stokach z powodu pandemii.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja  też myślę że ostra w dzisiejszych czasach to taka normalna jak kiedyś ,rok temu trochę w styczniu i lutym dowaliło zimna i spaliłem ze 30000kw a w poprzenich 26-27,a w tym się  zobaczy tyle że cena kw-ta wzrosła i coś czuję że ze 3,6 tys sezon pyknie ,w poprzedniej 3,2tys a w tamtych do 2,5tys,ale to przy spalaniu taniego drewna z małą ilością węgla bo na samym węglu to 6 koła by poszło na dzisiejsze ceny plus 300 stówy na rozpałkę a w sklepie na 60m gazu po podwyżce ze 4tys,dramat ,rok temu 2tys

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 12:58, lriuqs napisał:

 

Ten groszek kupiłem teraz aby robić sobie miksa z tym co mam z przewagą groszku. Cenowo jednak PGG tu kosi konkurencję. W razie czego kupi się tam kolejną tonę i jakoś tą zimę się przetrwa.

Paliles już tym mixem? Jakieś spostrzeżenia, opinie?🤔 Sam też mam zasypowca i zamówiłem groszek z PGG ale cały czas czekam i nie wiem czego się spodziewać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak paliłem.

Węgiel dla mnie jak najbardziej na plus. Spodziewałem się mniejszej granulacji i tu się pozytywnie zaskoczyłem.

Wsypuję sobie na dno orzech II, tak aby przez ruszt groszek przypadkiem nie przelatywał, zasypuję groszkiem i potem znowu warstwa orzecha, bo groszek mokry niestety. Rozpalam ognisko na tym węglu i czekam.

Wsypuję +/- 10 kg groszku i tego orzecha tak też z 8 kg, zależy jak się sypnie. Przy ostatnich temperaturach to taki zasyp palił mi się z 16 godzin, a w domu 23 stopnie.

 

Co mogę powiedzieć, ze względu na większą ilość węgla to woda w instalacji rozgrzewa mi się wolniej, ale tak to było zawsze. Coś za coś, dłużej się będzie rozpalać, ale dłużej też i będzie grzać.

 

Popiołu przy tym zasypie jest więcej niż przy zasypie samym orzechem II z Wesołej. Popiół jest też taki bardziej twardszy i żółtawy. Jest w nim też dużo takich grudek, nie wiem co to dokładnie jest, jakiś wapień czy co. Trochę jakiś małych niedopałków. Większość tego całego syfu przy rozgrzebywaniu popiołu na ruszcie spada do popielnika. Zostają tylko niedopalone większe kawałki węgla. Czy węgiel się skleja to nie wiem. A jak się skleja to nieznacznie i nie powoduje problemów przy paleniu.

 

Ogólnie jestem zadowolony z tego węgla. Jeśli mi zabraknie węgla na ten sezon to będę ponownie polował, tak samo na przyszły sezon pod warunkiem że ceny nie pójdą w górę jak u Januszy biznesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samej kopalni węgiel zdrożał z tego co widzę 50 zł na tonie : link  https://www.pgg.pl/strefa-klienta/sprzedaz-wegla/kopalnie-wegla-kamiennego#top-oferta 

Orzech II  KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic               615.00 (bez akcyzy) , i 642,57 (z akcyzą)  
   
Edytowane przez stasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.