Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaczynam przygodę z piecem na podajnik | 12kw | 80m2 mieszkanie. Przeglądam internet aby dowiedzieć się jaki eko groszek będzie najlepszy. Na dzień dzisiejszy co doświadczeni "palacze" polecacie ? ? nie mam żadnego doświadczenia z tego typu opałem a chcę coś zakupić na rozruszanie pieca itp. Proszę o pomoc.

 

Tereaz sporo osób zamawia z www.pgg.pl/sklep

ekogroszek   retopal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Gość witek1234

Mając dość uciążliwe przygody z orzechem Bogdanka, zapragnąłem troszkę wytchnienia i zdecydowałem się na groszek z Ziemowita ( przynajmniej tak twierdzi prowadzący skład). Kupiłem 6 ton po 590 zł, przywóz gratis.Cóż powiedzieć, przeczuwam znów kłopoty, bo miału w tym jest tak na oko 1/4. Może na nadmuchu to pójdzie, zobaczę. Ciekawostka jest taka że facet nie handluje miałem więc skąd taka ilość? Sądzę że jak tu gdzieś pisał Wojtekkowal, same kopalnie dosypują lub nie odsiewają i próbują dodatkowo zarobić. Reasumując, ogólnie na rynku widać coraz większe kombinatorstwo. Aż strach myśleć co będzie jeśli zostaniemy skazani na podajniki. Dopiero dostaniemy po d.... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dość uciążliwe przygody z orzechem Bogdanka, zapragnąłem troszkę wytchnienia i zdecydowałem się na groszek z Ziemowita ( przynajmniej tak twierdzi prowadzący skład). Kupiłem 6 ton po 590 zł, przywóz gratis.Cóż powiedzieć, przeczuwam znów kłopoty, bo miału w tym jest tak na oko 1/4. Może na nadmuchu to pójdzie, zobaczę. Ciekawostka jest taka że facet nie handluje miałem więc skąd taka ilość? Sądzę że jak tu gdzieś pisał Wojtekkowal, same kopalnie dosypują lub nie odsiewają i próbują dodatkowo zarobić. Reasumując, ogólnie na rynku widać coraz większe kombinatorstwo. Aż strach myśleć co będzie jeśli zostaniemy skazani na podajniki. Dopiero dostaniemy po d.... :wacko:

 

hehe, mówisz że w małopolsce sprzedają ziemowita groszek 20-40 po 590? dobre to chyba raczej jakiś wolontariat jest :) bo cena loco na kopalni (brutto) to 516,6 za tonę czyli  cały zysk to niecałe 75 pln wliczając w to paliwo z kopalni na skład, ze składu do klienta i czas na to wszystko. To jakaś promocja jest, uważaj aby Ci skład nie zbankrutował :D

 

tak na poważnie to moim zdaniem  jest to jakiś rusek: groszek z miałem pomieszanym....

 

Dlatego jak ktoś podaje mi cenę na składzie i mówi jaka kopalnia od razu sprawdzam cenę loco na kopalni aby wstępnie oszacować "prawdopodobieństwo" pochodzenia węgla... i wtedy widzę czy jechać po partię próbną czy sobie darować...

 

Edit: ostanio wziołem, 3 worki miału ruskiego na próbę w cenie 570 pln/t (mazowsze) i jestem wkurzony bo w worku jest kilka - kilkanaście kawałków tak do 8cm i przy wsypywaniu będę musiał uważać aby je wyłapać bo mi podajnik zablokuje, może to podobny sort co Twój :) .... także moglibyśmy jakieś sita kupić i po odsianiu wymienić się niepotrzebnymi partiami opału, Ty mi miał ja Tobie groszek :D 

Albo inaczej, w celu obniżenia kosztów zróbmy tak: kupmy jedno sito na spółę i np. ja odsieję swój opał i z partią niechcianego opału pojadę do Ciebie i razem odsiejemy Twój opał wymienimy się opałem i sito zostawię u Ciebie,  za rok przyjeżdżasz do mnie z opałem i tak co roku zmiana :D  (oczywiście żartuję jakby ktoś chciał nadinterpretowywać tą wypowiedź  :P)

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

No wiem że to żart. Ale na poważnie, pewnie potrzeba będzie odsiewać i potem sypać po łopatce do wsadu. Plus jest taki że pali się to fajnie , bez dymu i sadzy, przynajmniej czyszczenia będzie mniej :P . Tylko refleksje jak to się nam szykuje na przyszłość są niewesołe. Składy idą na całość w cygaństwie a i kopalnie pewnie też, jedno wielkie szambo. A dopiero na eko będą nas kroić aż miło. Oczywiście miło dla składów, pośredników itp.  Cóż, szkoda pisać, grubsze sorty są przemieszane a drobnica w większości pochodzi ze wschodu i zawiera kupę miału. To jest możliwe tylko w Polsce i za naszą wschodnią granicą. Wiadomo kto tu po cichu zbiera profity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do kierownika sprzedaży odpisał że typ węgla 32.1 32.1 spiekalność i powyżej 20 rogi ... Już nie wiem czy warto sobie tym głowę zawracać ...

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem że to żart. Ale na poważnie, pewnie potrzeba będzie odsiewać i potem sypać po łopatce do wsadu. Plus jest taki że pali się to fajnie , bez dymu i sadzy, przynajmniej czyszczenia będzie mniej :P . Tylko refleksje jak to się nam szykuje na przyszłość są niewesołe. Składy idą na całość w cygaństwie a i kopalnie pewnie też, jedno wielkie szambo. A dopiero na eko będą nas kroić aż miło. Oczywiście miło dla składów, pośredników itp.  Cóż, szkoda pisać, grubsze sorty są przemieszane a drobnica w większości pochodzi ze wschodu i zawiera kupę miału. To jest możliwe tylko w Polsce i za naszą wschodnią granicą. Wiadomo kto tu po cichu zbiera profity.

 

powiedz kto bo ja nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

No przecież napisałem że ONE. A jak nie ONE to TAMTE :P . A na poważnie , o kim byś nie pomyślał to zgadniesz bo wszyscy kręcą te słodkie lody pod siebie. Jeśli nadal nic Ci nie przychodzi na myśl...to nic nie poradzę. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty Sambor, jak to!. Przecież filozof-analityk damdam niedawno pisał, że już nam to nie grozi ;) :

 

...ta "symboliczna obniżka" tylko potwierdza moją opinię że już na wakacjach opał raczej nie zdrożeje, wbrew opinii tutaj piszącej większości...

 

Na Śląsku na zakup indywidualny na kopalniach czeka się nawet do 5-ciu dni, także również radzę się spieszyć nie słuchając filozofów.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem, że fizjonomom  - cytat z Waldka Kiepskiego  :D. To tak jak tata filozof w latach 70-tych edukował syna:

I pamiętaj synu, nigdy, przenigdy nie inwestuj złamanego centa w tak niepewne, garażowe firmy jak Microsoft. Wszystko co masz postaw na sprawdzonego giganta, jakim jest Enron.

Zorientowani wiedzą jak potoczyły się losy tych firm, niezorientowani dotyczają  ;).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, ktoś puścił bąka (czytaj fake news), a dwóch literatów na pół strony tego forum ma odlot :P

 

żeby jeszcze wypocin ich formę oraz treść można "szkiełkiem i okiem" ogarnąć by, a tak, jaki bąk taki odlot :D

 

resumując, pgg żadnego węgla z Rosji nie zamierza importować, a chwilowe mniejsze wydobycie jest spowodowane naturalnym cyklem przygotowywania nowych ścian (już chyba o tym wcześniej pisałem?)

 

http://gornictwo.wnp.pl/pgg-zapewnia-wykonamy-zalozony-plan-wydobywczy,301121_1_0_0.html

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie czytaj ze zrozumieniem,

 

nie wiem gdzie przeczytałeś że PGG zabezpieczy kontrakty eksportowe, a nie odbiorców indywidualnych? z komunikatu PGG wynika wręcz przeciwnie - no chyba, że odbiorcy indywidualni wg. ciebie to nie rynek krajowy ... cytuję:

"Polska Grupa Górnicza podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, że zapewni dostawy węgla dla energetyki zawodowej i nie planuje w tym celu importu węgla z zagranicy. Spółka deklaruje, że zabezpieczenie zapotrzebowania rynku krajowego na węgiel kamienny jest dla niej priorytetem.[/size]"

 

oraz  Węglokoks ma zgodę na import  ale...

 

- nie z Rosji 

- rozważa między innymi Kolumbię (czy o tym już nie pisałem kiedyś? i każdy widział jakie były śmiechy chichy)

- importowany węgiel ma być uzupełnieniem oferty węgla krajowego, a nie konkurencją czy zastąpieniem obecnie produkowanego (czytaj węgiel o niskim zasiarczeniu lub/i płomienny, którego u nas już zaczynało brakować nie od dziś...)  

 

czyli jak myśli nasz literat (lub literatów dwóch) jak to się przełoży na ceny węgla? - ciekawy jestem waszej analizy :P ale konkretnie, ile, kiedy węgiel będzie droższy? mogą być widełki, moją opinię już znacie i jak widać cytujecie, czas samemu się wykazać ;)

 

ale po prawdzie to na taką twórczość literacką lepszy jest wątek ten: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23700-ceny-węgla-na-2017r/ 

a tutaj pozwólmy kolegom (lub/i koleżankom) wypisywać się na temat "Z której kopalni kupić węgiel" - no może ja znów nie czytam ze zrozumieniem więc już nie będę się w tej kwestii odzywał

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damdam, ignorancie. W zeszłym roku Węglokoks wyeksportował 4mln ton węgla i w tym roku ma wyeksportować tyle samo. Większość tego węgla pochodzi z PGG. To są kontrakty zawarte wcześniej, priorytetowe, które trzeba zrealizować niezależnie od wszystkiego. Rynek krajowy, to energetyka i przemysł, a odbiorcy indywidualni sa na końcu, o czym świadczą śmieszne limity dobowe sprzedaży węgla na kopalniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kopalnie "kuzbass" lub "czuki" będą często widywane w przydomowych składzikach węgla.

No i po co była ta wojna z "ruskim" węglem jak tu wojnę trzeba wydać całej masie dyrektorów poliskich kopalnii łącznie z ministrami - mafią i nieudolnością śmierdzi aż pod koło biegunowe.

Wczoraj korzystając z extra wolnego czasu od pracy polazłem na nowy skład węgla oferujący sorty węgla z Bobrków, Janin, Sobieskich i importowanych. Janiny i Sobieskiego za orzech w cenie żeby była nawet darmo (a była po 680-700) nie brałbym totalnie rozlasowane bryły.

Rusek nie wyglądał też za imponująco też ślady lasowania (620 za groch) a ładnjejszy bobrek (780 zł).

 

Teraz po tych wieściach z onetu czekam już tylko na dostawę nowego transportu węgla z Rosji do sprzedawcy u którego kupowałem na przełomie maj/czerwiec.

 

 

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kafik możesz spróbować też Hanyska z Mysłowic, całkiem fajny groszek, myślę, że może ci podejść, bo sam mam podobny zestaw do Twojego i się sprawdza!

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprzedniej zimy paliłem groszkiem ze szczyglowic w viadusie u26 cały zasyp przy zadanej temperaturze55 stopni trzymał 20 godzin pózniej spadł do 40 stopni po nastepnych 4 godzinach az w koncu zgasl i zostalo ok 5 litrów niewypalonego koksu popiołu mało smoły brak  da sie tym palic ale trzeba nie wybrzydzać cena w JSW poszła bardzo  i kupiłem teraz wegiel orzech  z Brzeszcz zobacze jak sie bedzie palil od góry  cena 600pln z przywozem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

W połowie sierpnia planuję zakup węgla kamiennego do kotła dolnego spalania Hef, który został zakupiony w tym roku.

Były rady od Was, że można brać orzecha II z Silesii, ale Kol. Mikesz62, napisał, że mogą być problemy, bo spiekalność do 20Ri to może być za dużo i najlepszy węgiel jest, gdy ma spiekalność do 10Ri.

Jaki najczęściej kupujecie węgiel kamienny do kotłów DS, lub Hefa, jeśli macie takiego i jak spala się? Opcjonalnie myślę nad zakupem węgla z Chwałowic, który ma spiekalność do 13Ri. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel z Chwałowic jest godny polecenia, szczególnie orzech. Wypala się do drobnego proszku, nie zostawia koksików i pozostawia mało resztek stałych w piecu (żużla, kamienia itp.). Groszek pali się trochę bez kontroli, tzn. nawet przy braku dopływu powietrza pali się bardzo mocno - kilka razy zagotowało mi wodę w obiegu. Taki Marcel bez dopływu lub z małym dopływem powietrza wygaśnie, Chwałowice nigdy. Jedynym minusem jest cena.

Ja używam Chwałowic jako podstawy + Marcel na mrozy - super kaloryczność.

Nie polecam Ziemowita - dużo kruszących się spieków po wypaleniu i masę sprzątania w piecu.

Acha, Chwałowice pozostawiają czysty komin i piec, Marcel zatyka maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady Kol. Greyhound. Ale rozumiem, że opisałeś spalanie węgla z Chwałowic w swoim kotle zasypowym Viadrus U22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.