Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Rynnowy Uni Jak Się Sprawuje Wady Zalety


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie popadaj tak od razu w czarną rozpacz,zawsze można wyjąć wtyczkę przewodu zasilającego od motoreduktora i palić na ruszcie ze sterownikiem i dmuchawą.Sadzy owszem trochę jest,ale jej ilość zależy od wielu czynników takich jak temperatura wyjściowa z kotła,jakość opału(nie zawsze mamy wybór)i powietrze szczególnie wtórne .W tym kociołku który wybrałeś nie ma oddzielnej regulacji powietrza wtórnego -a przydała by się.Palę właśnie w takim kotle-wyrób własny o mocy 25kW.Sadzy w nadmiarze nie mam, ale u mnie ruszt awaryjny jest wyjmowany-dopasowane ruszty żeliwne-jedna połówka i dwie ćwiartki.Palnik też własnej konstrukcji i po dwóch już przeróbkach przypomina troche palnik "Kostrzewy" na pelet.

 

Mam pytanie do Neo gdyż jest autorem fotek kotła ZĘBIEC KPM gdzie wkradł się błąd ,gdyż na fotkach rynna palnika jest wspawana odwrotnie niż w DTR-ce.Spawacz się pomylił, czy tak ma być? Czy otwory w palniku nie są z blisko ślimaka?

 

 

koledzy nie ma potrzeby wyciągania wtyczki z prądu wystarczy w menu instalatora wyżej wymienionego kotła czyli DEFRO UNI wyłączyć funkcje "podajnik w trybie auto" i kociołek będzie pracował jak zwykły śmieciuch ze sterowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w DEFRO DUO UNI nie ma możliwości palenia na ruszcie wodnym z wykorzystaniem sterownika? Jeśli nie to lipa ,a ja już ten kocioł zamówiłem.Zamówiłem ten kocioł zanim odwiedzilem to forum , a tu dowiaduję się że kotły z rusztem wodnym wychładzają spaliny i zachodzą sadzą .

DEFRO DUO UNI jest jeszcze nowścią ,lecz może są już jacyś użytkownicy którzy wyrażą swoją opinię.

Zamówienie można zmienić, mi się udało zmienić zamówienie w Defro, tylko sam do nich zadzwoniłem i się dogadałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł DEFRO DUO UNI jest już w kotłowni (nie bez problemów). Termin dostawy 3 miesiące (docelowo miał być inny model). Kocioł przyszedł z uszkodzoną osłoną motoreduktora, połamaną obudową ma silniku, zawleczkę zamieniono na śrubę, brak popielnika. Docelowo ma być palone pelletem. Obecnie studiuję instrukcję i jestem przerażony ustawieniami kotła. W tym temacie jestem zielony. Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu uda się odpalić. Proszę o info jakie macie ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeżo odpalony DEFRO DUO UNI 25kW. Palnik rynnowy, paliwo pellets. Na razie jestem na etapie testów. Proszę o podpowiedź jakie ustawienia stosujecie. Budynek 210m2 po podłogach, 13 grzejników.

Ustawienia:

czas podawania - 33sek.

czas przerwy - 35sek.

dmuchawa - 15%.

temp. zadana co - 70st.

Na dmuchawie jest otwarta przesłona w 1/3. Nie wiem czy ma być bardziej otwarta czy zamknięta do oporu. Temp. dochodzi do 70st. Kocioł przechodzi w stan podtrzymania a po 5min. temp spada do około 62st. Kocioł przechodzi w stan pracy i zaczyna podawać pellet i uruchamia się dmuchawa. Kocioł dochodzi do 70st i sytuacja się powtarza. Dymi mocno też z komina, myśłałem, że przy pellecie nie ma takiego dymu. Proszę o radę, jak go ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymi mocno też z komina, myśłałem, że przy pellecie nie ma takiego dymu. Proszę o radę, jak go ustawić.

Przy pellecie oczywiście jest dużo dymu - jeśli sie go nie dopali.

Jest to paliwo mocno zgazowujące, więc nie ma się co dziwić.

Oczywiście da sie go spalić bezdymnie, ale do tego trzeba ODPOWIEDNI palnik.

Myslę, że duży wpływ ma u Ciebie na to też ustawienie.

Nie wygląda ono zbyt ciekawie.

Podawanie paliwa przez 33s... bardzo nieciekawie.

Podawałbym max przez 10s

A przerwa? Tak jak poprzednio miałeś ustawione, to by chyba musiał być pellet z siana. Za duża moc jest ustawiona.

Napisz jaki masz ten pellet.

Przerwę 35s to można ustawić przy podawaniu 10s.

 

Przykładowo obecnie mam u siebie na pellecie:

podawanie - 10s (i tak mi się wydaje za dużo, ale taki gó.....ny mam pellet)

przerwa - 52s

Dość długo dochodzi na tym do temp. zadanej, bo to słaba moc, ale przy tych temp. zewnętrznych zupełnie wystarczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet:

Ciepło spalania kJ/kg 19.692

Wartość opałowa kJ/kg 18.973

Wilgotność % 6,40

Zawartość popiołu % 0,47

Gęstość nasypowa kg/dm3 0,73

Ciężar właściwy kg/dm3 1,14

broszura pod adresem: http://www.pellet-products.pl/pelet.html

 

Dzisiaj majster dosypał 10 worków do podajnika-150kg.

Przez 48h zjadł 150kg. Ale chata nie była ogrzewana w domu było 5st.

Teraz jest około 18st.

 

Zmniejszę zdecydowanie podawanie paliwa do 10s., przerwę wydłużę do 50s.

Zobaczymy co się będzie działo.

Czy przy pellecie ma zastosowanie tabela doboru nastaw czasów podawania i przerw, ktora jest w instrukcji Defro?

Jaki powinien być stosunek podawania do przerwy przy pellecie w zależności od temp?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszę zdecydowanie podawanie paliwa do 10s., przerwę wydłużę do 50s.

Zobaczymy co się będzie działo.

Czy przy pellecie ma zastosowanie tabela doboru nastaw czasów podawania i przerw, ktora jest w instrukcji Defro?

Jaki powinien być stosunek podawania do przerwy przy pellecie w zależności od temp?

Dzięki

Nie radzę od razu zwiększać przerwy do 50.

Zostawiłbym te 35.

 

Stosunek o który pytasz generalnie nijak sie nie ma do żadnej temperatury.

Ma być taki, żeby się dobrze wypalało i zdążyło grzać na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia na:

podawanie: 10 sek.

przerwa: 35sek.

dmuchawa 17%.

temp zadana: 70st.

Piecyk nie dał rady dojść do zadanej temp. przez 1h. ale co się okazało to rozszczelnione były okna dachowe, bo góra jest świeżo zagipsowana.

Przy tych ustawieniach palnik zaczął trochę niedopalać pellet. Popiół był "większej gramatury", nie był już taki drobniutki pył. Dmuchawa trochę rozdmuchuje niedopalony pellet.

 

Zmieniłem ustawienia na:

podawanie: 20sek.

przerwa: 40sek.

dmuchawa: 15%

temp. zadana: 60st.

Palnik zaczął lepiej dopalać pellet. Kocioł dochodzi do temp zadanej 60st.

Martwi mnie tylko podtrzymanie. Gdy temp na kotle osiągnie 60st, lekko wzrasta "z rozbiegu" do około 64st, dmuchawa się wyłącza. Ale po kilku minutach temp zaczyna spadać. Kocioł załącza się przy 57st. Temp spada do około 52st. i kocioł zaczyna pracę.

Martwi mnie praca w podtrzymaniu czy nie powinien trochę dłużej utrzymywać zadaną temp?

Okna dalej muszą być rozszczelnione. Więc na razie ogrzewam również podwórko.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące płomienia. Wydaje mi się że u mnie jest trochę cofnięty i pali się przy wyjściu z rynny. Czy tak powinno być?

Postaram się wrzucić filmik na youtube. Jezeli macie filmy z użytkowania kotla proszę podajcie linki.

Na razie jest sporo nauki jesli chodzi o kociołek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

O czym może świadczyć brak postów w tym wątku od 5 lat?

Może pomysł palników rynnowych był niewypałem i producenci odeszli od tego rozwiązania? Nie śledzę rynku kotłów (pewnie jak większość użytkowników po zakupie).

W każdym razie po 2,5 roku eksploatacji niestety nie polecam palnika rynnowego (bynajmniej w MultiDuo NG Klimosza). Dlaczego?

Przy pracy w sezonie grzewczym, w pierwszym roku eksploatacji było ok - paliwo ekogroszek 1 sort (bynajmniej tak zapewniał sprzedawca). Problemy zaczęły się na przełomie wiosny/lata, kiedy odbiór mocy ograniczał się do ogrzewania wody. Do wyboru dwie opcje: gaśnięcie z powodu zbyt małej ilości opału (skutek ustawień) lub - wygaszenie awaryjne (zbyt wysoka temperatura na kotle). I tak całe lato spędziłem na zmianie ustawień - bezskutecznie.

Kiedy jesienią grzejniki zaczęły odbierać ciepło powoli zaczęło wszystko wracać do normy, choć nie do końca. Nastawy z poprzedniej zimy nie sprawdzały się. Po korekcie, po japońsku "jako-tako". Do tego stopnia, że w miniony weekend dobrałem się konkretnie do palnika. Okazało się, że ruszt odkształcił się i powietrze hula po palniku jak żyd po pustym sklepie!

Zamówię ten ruszt i wymienię, choć już po uszczelnieniu silikonem wysokotemperaturowym do kominków widzę, że jest lepiej.

Niemniej nie zmienia to faktu, że mała ilość paliwa w znacznej mierze nie osłoniętego konstrukcją palnika, jak to ma miejsce np. w retorcie, sprawia, że paliwo szybko i łatwo wygasa.

 

Nie wiem na ile prawdziwe ale znam historie, że kocił z retortą rozpala się po kilku godzinach bezczynności! W MultiDuo NG to w okolicach pół godziny :-(

post-52070-0-38365100-1460404061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja mam palnik rynnowy apr witkowski i sterownik skzp02 timel. Żadnych problemów w paleniu podajnik jest z żeliwa. Przy braku prądu przez ponad godzinę bez problemu sam się rozpalił. Jestem po 2 sezonach i jesyem bardzo zadowolony

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U rodziców Defro Sigma Uni R 16KW ogrzewa 224m2 (palnik rogacz). Bez problemu, również z próbą pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem też taki (defro) i nie miałem z palnikiem i piecem żadnego problemu. Teraz pelet (palnik biopell3 sigma została) też defro i jak na razie super.

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik tez Defro agro duo uni chodzi bez problemu,teraz zmieniony na palnik od sigmy z zapalarka tez uni,super sprawa przy grzaniu wody na cwu ,bardzo duże oszczędności w opale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie tylko jeden sezon paliłem, ale muszę powiedzieć, że super :)

Palnik nie zapycha się. Motoreduktor z funkcją cofania, więc nie zrywa zawleczki.

Pali się ładnie. Zobaczymy jak pójdzie w tym sezonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam Defro Sigma UNI 16kw Z. Wlasnie skonczyłem  palenie trybem letnim. Wyszło 125 kg ekogrochu na 32 dni na osobowa rodzine. Ani razu nie zgasł...a wiec sterownik dziala idealnie;) Rozpoczynam drugi sezon grzewczy w nowym domu. Rynienka spisuje sie jak na moje oczekiwania idealnie. faktycznie mozna palic ekomiałem, palenie owsem i peletem nieekonomiczne finansowo wg mnie chyba ze ma ktos dostep do taniutkiego owsa to na lato idealnie;) poki co piecyk chodzi bez zastrzezen. mam podlogowke i grzejniki, a wiec instalacje mieszana na zaworze 4 i 3 droznym. pozdrawiam. To moj pierwszy wpis wiec wyrozumialosci oczekuje ;) :D pozdrawiam i cieplej zimy zycze

Edytowane przez Hanys84
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.