Skocz do zawartości
IGNOROWANY

@ Palnik rynnowy "witkowski"


abcde

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie jakie wnioski z założonego tematu ,bo jak ja bym był przyszłym klientem na taki palnik to bym się wystraszył i to nie palnika tylko wpisów tu zamieszczonych .                         Zresztą czego się spodziewać ,w innych tematach jest bardzo podobnie jeden przeskakuje drugiego a ten zwykły Kowalski nadal nie wie co kupić i gdzie szukać pomocy.                                   Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jak jest :)Chętnych nie ma na opisanie jak u nich dziala ten palnik.

Ja niczego nie reklamuje...napisałem jak faktycznie się u mnie sprawuje...za reklamę mi nikt nie placi:)

Wybór palnika to każdego osobista sprawa...ja kupuję tańszy opal a nie Eko po 1000 zł i spala mi się super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Oldek napisał:

Za dużo (poza tym że dwie osoby go mają) z tego wątku o tym palniku  się nie dowiedziałem.

Ja też ....miałem.. i nie mam :)

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem ten palnik przez czysty przypadek....tylko on mi wymiarowi pasował...ale jak czytam jakie ludzie maja problemy z innymi palnikami to zwojego nie zamienie na zaden inny.

W połączeniu z dobrym sterownikiem spali wszystko i czysto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, YaroXylen napisał:

Ja też ....miałem.. i nie mam :)

YARO

Na całym forum masz najwięcej do powiedzenia...nawet w dziale o smogu....może w końcu byś napisał czemu Ci nie pasowal ten palnik:)

Wykresy...testy z palenia..itp:)))

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, abcde napisał:

Na całym forum masz najwięcej do powiedzenia.....

Aleś mi teraz przyłożył...... normalnie wymiękam....

Zanim cokolwiek napiszesz ....pomyśl.

YARO

1690119497_Beztytuu.png.4fbd9de28e974ec30896972dc931f96b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ? Co w związku z tym.

Właśnie dzięki takim jak Ty i kilku innym osobom "mądrym inaczej" zwykły człowiek który szuka wiadomości na jakimś forum o czym kolwiek nigdy się niczego nie dowie:(

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej palę na tym palniku głównie owsem,spisuje się bez zarzutu.Bez problemów radzi sobie również z ekogroszkiem,groszkiem czy miałem,próbowałem nawet orzech II,trochę zgrzytu ale szło.W ubiegłym sezonie miałem odpad z czyszczenia rzepaku i zbóż,też było ok.Ten palnik spali wszystko co przejdzie przez ślimak

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam rynne ale PSQ od pereko. I po walkach z ustawieniami pałac greenpalem nie mam spieków jak poprzednicy tylko strasznie czarno w kotle. Przyszły mrozy i dziś wrzuciłem do podajnika pelet varmo. Zobaczę jak on się będzie zachowywał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22kg/dobę palnikiem apr  w kotle 15 kw Witkowskiego. Do ogrzania 105m2  średnio ocieplonego domu. Palę oszukanym  ekogroszkiem Skarbek.   Spieki w każdym zakresie powietrza, zwykłym mialem już było o niebo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,chciałem się podzielić moją opinią spaliłem od początku sezonu grzewczego 500 kg opału eko groszku tak jak to już pisałem pod filmikiem pracy tego palnika(APR), radzi sobie on bardzo dobrze szczególnie na małych mocach w moim przypadku mam na myśli 3,5 KW palnika pali bardzo ładnie super współpracuje z sterownikiem SKZP-02 ładnie moduluje nie traci temperatury zadanej na kotle co jest bardzo istotne do fajnych i stabilnych wykresów spalanie dobowe w przedziale temperatur od+7 do 0 jest rewelacyjne mieści się w przedziale 8 kg/dobę zaznaczam że opisuję moją instalację i typowo mój przypadek ,spalanie to wylicza sterownik przy potencjale wpisanym w sterownik 17,6 kg taki mi wyszedł i taki wpisałem.W tych temperaturach moc wpisana w sterownik 8 do 10 KW szukałem opcjonalnego ustawienia finalnie zostało 9 i kocioł pracował bardzo dobrze .Oczywiście aby nie było tak kolorowo przyszły przymrozki i ponownie musiałem pomieszać w ustawieniach bo niska moc wpisana w sterownik stawała się nie ekonomiczna spalanie wzrastało a kocioł coraz bardziej miał problem utrzymać zadaną 55 stopni, często podawał a modulacja na wykresie z pozycji około 30% poleciała na 50/70% , wiadoma sprawa mało mocy wiec wpisałem moc kotła 15 KW dopasowałem powietrze i kocioł zaczął stabilnie palić i wszytko wskazywało że to jest super ustawienie i tak zostanie ,no ale co nie było tak kolorowo spalanie oczywiście wzrosło w miedzy 12/14 kg/24h i w kotle zaczynała dominować sadza ,umieściłem na końcu palnika cegłę szamotową czystość się poprawiła po około 72 godzinach było siwo , ale znów między cegłą a deflektorem pojawiały się nie wielkie kalafiory co znacznie utrudniało opróżnianie paleniska więc cegła poszła w odstawkę.Postanowiłem zrobić fotkę i posłać ją do Witkowskiego oczywiście oddzwonił do mnie miły pan i stwierdził , że mój płomień jest za głęboko w rynnie i proponuje mi palić na większej przestrzeni paleniska wypchać żar na pozycję otworów napowietrzających od dołu palnika ,oczywiście zastosowałem się do porady zmusiłem płomień aby palił się na pełnym palenisku niestety dźwigając moc do 25 kw ,,o dziwo po korekcie powietrza płomień się uspokoił dużo żaru dało stabilną temperaturę spalin modulacja kotła spadła w granice 15/30 procent a spalanie powędrowało aż na przedział 16/17 kg .Oczywiście próbowałem innych drobnych korekt ale nic nie wniosły wiec uznałem ,że ta rynna (APR) musi spalić tą ilość i trzeba ją zaakceptować .Oczywiście trzeba wspomnieć że ten palnik jest palnikiem wielopaliwowym i rewelacyjnie spala wszystko co jest palne i ślimak poda na palenisko jednak ma też wady bo przecież nie ma chyba jeszcze palnika idealnego opieram się tu na wiedzy innych kolegów co maja palniki typu brucer i każdy z nich coś by chciał poprawić wiec widać ,że idealnych rozwiązań na razie brak .Jestem przekonany że każdy z was prowadzi super zeszyt w którym wpisuje swoje obliczenia spalania i zmiany ustawień, ja sam tez takowy posiadam i postanowiłem sprawdzić wyniki spalania z innych sezonów uwzględniając  temperatury zewnętrzne palił wtedy palnik retortowy APRQ też od Witkowskiego i co ,małe zdziwienie palnik APRQ mniej , spalił kalkulator nie kłamie średnio o 4 kg mniej na dobę ,a porównując ilość spalonego opały to dziś mam spalone 500 kg a w tamtym sezonie licząc dni palenia  miałem spalone 380 kg niby nie dużo bo to tylko jeden zasobnik paliwa ale chciałem o tym napisać ,koniecznie trzeba zadać sobie pytanie jaki węgiel był w tamtym sezonie a jaki jest teraz ? tego nie wie nikt .

Obsługa obu palników jest wręcz identyczna i prawie żadna więc nie będę o niej pisał ,warto stwierdzić że palnik rynnowy pracuje ciszej, nie kruszy tak opału jak palnik z przeciw zwojem ,i co najważniejsze  nie ma w nim problemu typu zapadający się kopczyk na palenisku warto o tym pamiętać bo obserwując inne tematy dużo palaczy ma z tym problem, na rynnie tego problemu nie ma ,palnik ten jest palnikiem który może pracować z małym czasem podawania ja miałem 2 s na małej mocy co jest dużym plusem małe dawki mała moc =czysty kocioł małe spalanie .

Palnik typu retorta też ma plusy i minusy wiec można spokojnie powiedzieć ,że jak ktoś szuka palnika do paliw różnych i ma czas zmieniać ustawienia sterownika bo przecież każde paliwo ma inne parametry spalania śmiało może kupować rynnę np.u pana Witkowskiego różnicę w ilości spalania na pewno pokryje tańsze paliwo i tego jestem pewien.

Jednak jak ktoś ma ograniczoną ilość czasu i nie lubi siedzieć w kotłowni  ,to koniecznie nastawić się na jeden gatunek opału ( eko groszek) szukać palnika który ma dobre wyniki w spalaniu dobrać odpowiednią moc i kupować palnik retortowy np.APRQ .proszę nie myśleć że wypowiedz ta ma na celu promowanie producenta lecz opisuje fakty z którymi się osobiście spotkałem w mojej kotłowni i kotle .Przepraszam ,że się tak rozpisałem , ale mam nadzieję że ten wpis może w niewielki stopniu przyczyni się pomocnie co kupić .

Pozdrawiam .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pieknie i rzeczowo napisane.

Niestety ja nie prowadze żadnego notesiuku...ile i od kiedy i dlaczego tyle...i przy jakich nastawach...

Wazne ze mi sie ładnie pali....mam cieplo...i tanio(bo za to czym pale placilem po 620zl/t)

Ciagle testuje rozne ustawienia...bo lubie...a spalanie ...i tak mniej place niz mialbym gazem ogrzewac:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę notatki i dlatego doliczyłem się pewnych różnic , jeśli palisz paliwem alternatywnym to rynna jest w tym przypadku nie zastąpiona i to że ją masz jest do mnie zrozumiałe i oczywiste .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to prosty rachunek: dlaczego mialbym kupowac ekogroszek...skarbek,sztygar...czy inny w granicach 1000zl/t.

Przy tej cenie opalu to niewiele drozej wyszlo by mnie ogrzewanie gazem.

A tak tani opal+rynna+dobry sterownik...i sie tanio pali...problemu ze spiekami,sadzą brak...co mi wiecej potrzeba?:))

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Klaudiusz3 napisał:

Cześć,chciałem się podzielić moją opinią spaliłem od początku sezonu grzewczego...

Czyli stało się tak, jak to było wiadomo od samego początku, że moc 8kW i dmuchawa na 100%, to nie jest złoty środek ustawień i że problemy zaczną się z chwilą, gdy tylko zacznie spadać temperatura zewnętrzna i trzeba będzie podnosić moc, aby nadążyć z nawęglaniem palnika.

Jeśli żar jest za głęboko w rynnie, to też świadczy o zbyt dużej ilości powietrza w stosunku do podanego węgla. To analogiczna sprawa do zapadania się kopczyka na retorcie. Więc jak zwykle klucz leży w odpowiednio dobranym stosunku powietrza do podanego paliwa.

Niemniej, Klaudiusz doceniam to, co opisałeś. Brawo Ty, jak to zwykłeś mawiać 07.gif

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.