Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mitsubishi Zubadan, Ecodan - wymiana doświadczeń


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Maxa to miałem ostatnio 13.04. na c.o. 6,43. Jaką miałeś zadaną temp. c.o. w tym analizowanym okresie? Ewent. testowo zrezygnuj z autoadaptacji i zostaw krzywą (może w jakimś 'dzikim' miejscu jest termostat pokojowy i bruździ / wysoka nastawa jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat jest w przedpokoju,tam jest dość ciepło i w miarę stała temperatura (wcześniej jest wiatrołap) mam instalację grzejnikową więc w temperatura na grzejnikach trochę powyżej 30 stopni 

Do temperatury mniej więcej -4 na zewnątrz pompa podawała na zasilaniu 37-38 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, już w tym wątku było info, że temp. zewn. jest granicą dla częstotliwości pracy sprężarki i tego nie przeskoczymy (pewnie taka ochrona kompresora), chyba że nowy soft coś by tu poprawił (niepotrzebne wyłączenia), ale to też od nas niezależne. Te 5-6C na zewnątrz nie utrzymuje się non stop, więc najlepiej nie patrzeć na wykresy i niech pompa robi swoje. Ważne, że działa, a w domu ciepło.

@lukaszonprzejdź testowo na samą krzywą bez termostatu, bez autoadaptacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

Problem tej samej natury czyli przy spadku temp. zewn. poniżej 5-6stopni sprężarka nie jest w stanie zejść do 19Hz tylko "tłucze" ok.26Hz, a to powoduje skokowo większą produkcję mocy, co przy takim potworku jak T-Cap jest dosyć znaczące, odbija się czkawką czyli taktowaniem oraz częstszymi defrostami w temp około "zerowch". Ten "błąd" jest raczej celowym ustawieniem ochrony sprężarki i dotyczy również Panasonica T-Capa. 

 Już trzeci sezon działa i to skutecznie 🙂 , a poradziłem sobie w dość partyzancki sposób mianowicie- dokupiłem czujnik temp zewn. o wartości ok.4.7kOm i prowizorycznie zmontowałem (na chwilkę i tak jest praktycznie do dziś) i w czasie gdy przez kilka dni-tygodni temperatury spadają w okolice zera przełączam w menu pompy lub service cloud jako dodatkowy czujnik temp. zewn. Wtedy zamiast około 0-2 stopnie w nocy podnosi odczyt o 4,5 stopnia pokazując 5-6 stopni ..... Pamiętajcie o zmianie krzywej (jeśli używacie), gdyż temp się zmieniła. Jak się robi już dużo cieplej jednym kliknięciem wyłączam opcję czujnika zewnętrznego.

Dzisiejszej nocy ok 0-2 stopnia w nocy - wykres pokazuje 5-6stopni, a pompa widzi że jest cieplej i zjeżdża modulacją do 19Hz.  i "dodatkowo" był tylko jeden defrost ok. godz 2:30.....

Resztę sobie sami dopowiecie. Przepraszam że piszę o swojej pompie chociaż to inna firma, ale może będzie miało to zastosowanie u Was.

Pozdrawiam YARO.

Beztytuu.thumb.png.356bb67cfa6c2a9ca671cd4c68f0ee0e.png  Screenshot2024-04-22at08-23-55AQUAREAServiceCloud.png.9afe5e865fa2d81daa1aa05d38d04a31.png  20240422_083050.thumb.jpg.b228d88dfe5f2354e3db0bf590e050a7.jpg

Edytowane przez YaroXylen
dopiski i kor. styl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb cichy - jest ciszej, wentylator schodzi z obrotow ale kosztem mocniejszej pracy sprężarki. 

Co do zmiany sterownika to nie wiem w jakim celu chcesz to robić, ale moim zdaniem jest to krok w tył. Robimy pompę on off. Ale jak chcesz to sw2 1 na on i przestawić sw1 8 na off.

Nie rozumiem też wątku o przekraczaniu temp np 5 st i podnoszeniu Hz. I co z tego że pompa wskakuje na wyższe Hz. Co prawda każdy dom jest inny. I każda instalacja. Ale pompa robi swoje i nie wiem czemu miałaby się wyłaczac co parę minut. Nie ma u mnie takiego zjawiska. Jedyne zjawisko które u mnie występuje co do którego niektórzy mogliby się przyczepić to to że pompa np jak jest plus 10 st (i do tego słoneczny dzień ) pracuje kilka godzin ciągłą pracą i dom złapie temp i najzwyczajniej pompa się wyłączy. Dodam że moja pompa pracuje najniżej na 26 Hz. A przy temp plus 4 st pracuje już na 32 Hz i nic się nie dzieje. 

Co do COP bo prędzej też gdzieś było w wątku. Na to trzeba spojrzeć z  różnych stron. U kogoś pompa może pracować w dzień gdzie jest plus 5 st i trochę słońca np 3  godziny do tego cwu i wtedy COP będzie 2,5 ale zużycie będzie np 5kw. A u drugiego będzie przy tej samej temp pracowała 18 godzin COP będzie 5 ale zużycie będzie 18 kw. Każdy budynek jest inny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2024 o 13:16, Oldeq17 napisał(a):

tryb cichy - co do tego trybu

Czy po włączeniu kiedy wiatrak schodzi z obrotów nie dostaje wtedy sprężarka po dup......

Do czego ta opcja jest?

żeby było ciszej (akurat zubadanom to średnio potrzebne) - już tu pisałem na ile obr. może zejść wentyl, ale producent nie zaleca stosowania tej opcji non stop (bardziej na noc). 

21 godzin temu, Oldeq17 napisał(a):

No i trzecie moje pytanie 

Podobno można założyć termostat pokojowy innej firmy ze stykamy beznapieciowymi przekaźnika on/off  

tylko trzeba na płycie głównej jednostki wewnętrznej coś przestawić..

można, tylko po co roztrząsać co gdzie przestawiać jak nie masz tego termostatu / nie wiesz czy będzie NC, NO.

18 godzin temu, Tibhar napisał(a):

Nie rozumiem też wątku o przekraczaniu temp np 5 st i podnoszeniu Hz. I co z tego że pompa wskakuje na wyższe Hz. Co prawda każdy dom jest inny. I każda instalacja. Ale pompa robi swoje i nie wiem czemu miałaby się wyłaczac co parę minut. Nie ma u mnie takiego zjawiska. Jedyne zjawisko które u mnie występuje co do którego niektórzy mogliby się przyczepić to to że pompa np jak jest plus 10 st (i do tego słoneczny dzień ) pracuje kilka godzin ciągłą pracą i dom złapie temp i najzwyczajniej pompa się wyłączy. Dodam że moja pompa pracuje najniżej na 26 Hz. A przy temp plus 4 st pracuje już na 32 Hz i nic się nie dzieje. 

U większości objawia się to niepotrzebnymi wyłączeniami (w modelach 8kW jest np. zejście na 15-16Hz i próg temp. powoduje przeskok na 26Hz, a to już jest nadmiar). Ma to chronić sprężarkę, jak widać nie tylko Mitsu ma taki 'patent', więc można się z tym pogodzić albo oszukiwać czujnik (co wyżej opisał już YaroXylen na przykładzie t-capa)

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękować .

Tryb cichy -no to teraz już wiem od was więc nie będę go stosować 

Patrol - co do styków beznapieciowych przekaźnika NC/NO to akurat wiem 

A do czego zmierzałem ponieważ PC przy zasilaniu 32 stopnie i temperatura pomieszczeń w domu kiedy wynosiła 21,5 stopnia to PC chodziła stabilnie , kiedy na dworze zrobiło się ciepło temperatura pomieszczeń w domu podskoczyła  na 22,5stopnia i w tym czasie zaczęło się taktowanie,ale kiedy zwiększyłem temp.zasil.z 32 na 34 PC już nie taktowała kiedy temperatura pomieszczeń doszła do 23 st.znowy zaczęło się taktowanie i znów temperatura zasilania na 35 i taktowanie znikło ale w domu sauna,więc chyba problem z traktowaniem rozgryzlem gdzie jest problem 

Co do termostatu Mitsubishi za drogi gips więc chciałem zastosować bezprzewodowy Auraton 2025RTH wiem że można tylko gdzie podłączyć i skonfigurować nie mam pojęcia 

A dlaczego chcę taki sposób z termostatem.poniewaz w domu jestem tylko w weekendy np. ustawiam zasilanie PC 34 stopnie w domu 22 stopni i po taktowaniu... 

A w necie gdzieś na forach znalazłem taki wpis i byłby zgodny co do traktowania u mnie PC 

Gdy temperatura zadana zostanie na zasilaniu przekroczona o 1,08C (=brak odbioru ciepła ) PC  wyłączy się na kilkanaście minut ( = taktowanie).Z tego wynika ważny wniosek dla wszystkich użytkowników grzejących stałą temperaturą zadaną- przy wzroście temperatury zewnętrznej i braku odbioru ciepła należy podnieść temperaturę zadaną do wartości w której taktowanie ustanie .W chwili gdy pomieszczenia zostaną lekko przegrzane  grzanie PC należy wyłączyć na kilka godzin w zależności od akumulacji cieplnej budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Mitsubishi i nie będzie żadnego z tych objawów Ii auto. Lub za duża pompa wtedy pomoze stała temp i on/off. Przy przebiciu temp o 1 st ster mits wyłączy pompę. Uruchomi dopiero kiedy temp spadnie do zadanej. A przy obecnych czy plusowych temp może potrwać np dobę.  Ale każdy dom jest inny. Ja i nie tylko ja nie obserwuje takich zachowań pompy.

Edytowane przez Tibhar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A w sumie dlaczego oryginalnego zestawu nie podłączył instalator? Był taki moment, że brakowało części i trzeba było poczekać na nadajnik z odbiornikiem, ale w końcu każdy to dostawał..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy, tylko nie ja,to już nie ważne nie będę się sądził pewnie instalator był bystry i w tym czasie wyczuł moją słabość, znajomość, itp...i pogonił gdzieś na aukcji mój sprzęt za tysiaka....

I tak podobno się kiepsko ten sterownik ( autoadaptacja) kiepsko sprawdza ...

W moim przypadku bo każdy dom i instancja się różnią, choć działanie i logika PC jest w różnych przypadkach taka sama,długo mi zajęło zanim zakumalem dlaczego tak mam że PC taktuje 

Więc zakup oryginalnego Mitsubishi stera...mija się w moim przypadku z celem...

Więc będę miał podłączony Auraton sterownik pokojowy bezprzewodowy on/0ff .. co do podłączenia to według instrukcji....

(Pozdrawiam (Mistrzu)

 

Edytowane przez Oldeq17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo czekałem na swój moduł wifi  i nadajnik+odbiornik, ale uczciwie dostarczony. Na Twoim miejscu zgłosiłbym temat do Mitsu - email nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.