Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mitsubishi Zubadan, Ecodan - wymiana doświadczeń


Patrol

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co pamiętam nie było u mnie żadnego przebijania temp. po zmianie na krzywą i powrocie na autoadaptację - płynne przejście. Po zaniku zasilania (niby co najmniej minuta) następuje proces 'przyuczania' i w zubadanach trwa do 48h (starsze modele dłużej)- tego akurat nie miałem jeszcze okazji sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj przeszedłem na chwilę na krzywą, a po powrocie na autoadaptacje podniosła temp. o jakieś 5 st a taktowanie podskoczyło prawie o 100%. 

Zobaczymy co dalej się wydarzy.

Edytowane przez czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu bada

Screenshot_20240204_000815_Brave.jpg

Screenshot_20240204_000537_Brave.jpg

Edytowane przez czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2023 o 19:43, Patrol napisał(a):

Cześć. Chciałem zaproponować utworzenie dedykowanego wątku dla użytkowników pomp Mitsubishi. Przyda się takie miejsce na zebranie podstawowych informacji i wymianę doświadczeń.

Zacznę od siebie na przykładzie modelu Zubadan PUD-SHWM80YAA + EHSD-YM9D  (wersja 8kW, zasilanie 3f, zespół grzałek o łącznej mocy 9kW)

Zużycie energii:

jak już pisałem w innym wątku sezon 2022-2023 zamykam ze stanem zużycia energii trochę ponad 4 tys. kWh. Początek listopada 2023 to dobowo od 7,5 do 12kWh na ogrzewanie, a do tego CWU od 1,1 do 3,7 (200L z wężownicą ~3,5m2, 4 os.),

instalacja 90% grzejniki V22 Kermi x2 (7x 1400x600 i 1x 1600x600) głowice zostawiłem z ustawieniem max czyli 5, do tego 2 drabinki, 10% OP RTL, pow. po podłogach 220m2. Grzałek jeszcze nie zasiliłem. Bufor podłączony trójpunktowo, 126L.

---

W w/w modelu pracuje pompka obiegowa Grundfos UPM3 15-75 130 fabrycznie ustawiona na 5 bieg dla C.O. oraz CWU.

W tej PC nie mamy możliwości wybrania delty, a przepływ reguluje się biegami (1-5). W manualu dla mojego modelu producent podaje zakres wydajności tłoczenia 9,0 -22,9 l/min (a error przepływka wywali przy strumieniu < niż 5 L/min)

Poniżej moje wyniki w instalacji z buforem (podłączenie 3T):

V bieg: 25L/min (moc max 60W)

IV bieg: 23L/min (moc max 52W)

III bieg: 18L/min (moc max 40W)

zbliżony przepływ mam na pompce strefy grzewczej.

 

Na marginesie info odnośnie elementów samej instalacji - może komuś się przyda:

zawór przełączający3D musi być SPST (z mitsu typ spdt nie zadziała) - wybrałem Honeywell VC4013ZZ00/U SPST

i filtr magnetyczny Brass Form 432 1" - fajna konstrukcja z wysokim kvs

 

Monitorowanie energii:

jeśli chodzi o en.elektr. to wskazania są wg mnie bardzo dokładne - różnica w stosunku do podlicznika to tylko kilka %. Sterownik aktualizuje wskazania co 24h, a na początku po pierwszym uruchomieniu może nastąpić "zwiecha" i trzeba kilka dni poczekać na odczyt lub wykonać reset. Opcjonalnie można zakupić licznik z wyjściem imp. i podłączyć go do jednostki wewn. wg instrukcji. Chwilę mi zajęło znalezienie licznika spełniającego wymagania producenta, więc dla ułatwienia życia innym podaje od razu model (u mnie 3f): OR-WE-513 - ważne są parametry jak poniżej:

licznikZubadan.thumb.jpg.440819bdae312d6d367fb8764b24debb.jpg

po poprawnym podłączeniu sterownik będzie już wskazywał rzeczywiste nabite impulsy przez licznik (można podpiąć dwa liczniki).

 

Sterowanie, analiza/ raporty:

aplikacja producenta Melcloud - konieczne wyposażenie w moduł internetowy: Adapter WiFi MAC-587IF-E.

Manuale dość jasno wszystko wyjaśniają w kwestii podłączenia, więc nie ma sensu tu ich wklejać. Melcloud nie zasypuje użytkownika maksymalną możliwą ilością danych i ma jak dla mnie mało wygodny interfejs (dużo zbędnego przeskakiwania po zakładkach), ale tu dla samego podglądu parametrów i statystyk z pomocą przychodzi alternatywna aplikacja dostępna pod adresem: https://zubadan.netshow.pl/ (logowanie przy użyciu tych samych danych jak w przypadku Melcloud):

Melcloud:

Melcloud1.thumb.PNG.a4c87d861b4e36b5d5924f2a48859830.PNG

Melcloud2.thumb.PNG.18cbff8d17231c51b8dc382eccc315a9.PNG

Melcloud3.thumb.PNG.29c594909581005bf7fe39179714512d.PNG

 

 

Zubadan app (niczego tu nie przestawimy, tylko podgląd parametrów):

zuba2.thumb.JPG.c3b85d66c646bc03a1a453bb400c9511.JPG

zuba1.thumb.JPG.9d801c74b09af7d5b3ed4d1b6036fa3d.JPG

profil autora aplikacji: https://zrzutka.pl/profile/artur-rychcik-netshow-pl-316249 (apka jest darmowa)

 

W necie często można natknąć się na polecaną funkcję autoadaptacji. Nikomu na tym etapie niczego nie będę narzucał, bo sam przez rok leciałem tylko na krzywej grzewczej, ale jakby ktoś chciał ten tryb przetestować to konieczne jest posiadanie termostatu pokojowego.

Można dokupić dedykowany zestaw 'pilot' + odbiornik [ PAR-WT50R-E + PAR-WR51R-E ] lub po prostu przenieść sterownik główny z jedn. wewn. do pomieszczenia (połączenie przewodowe) i przypisać go do strefy grzewczej. Podstawowy minus autoadaptacji to brak pamięci dla "zebranych danych" - chwilowy brak zasilania powoduje "przyuczanie" od początku. Niektórzy po jednym dniu rezygnują z tego trybu, bo odnotowują wyższe zużycie energii niż przed załączeniem AA. Samo badanie 'odpowiedzi domu' może trwać nawet 2tyg i w tym momencie będą znaczne odchylenia od temp. zadanej. Wiadomo, że wzrost temp. będzie skutkował większym zużyciem energii, a to na starcie wiele osób zniechęca. Realnie po kilku dniach można zauważyć już poprawę.

Generalnie najprościej i najszybciej dobrać samemu krzywą grzewczą ..i zapomnieć o ogrzewaniu.

Poniżej moje zmiany:

* bieg pompki na 4 dla cwu i co,

* parametr "wzrost temp. z auto na 0,5 w Melcloud

* parametr "regulacja hist termo P/C" zmieniony z +5/-5 na +3/-4C [stC]

To czego jeszcze nie zdążyłem przetestować to awaryjne zasilanie dla jednostki wewn. Gdybym miał PC 1f to całość bym podpiął pod przetwornicę z aku, a tak pozostaje "rzeźbienie" z zasilaniem samego hydroboxa. Może wkrótce, może wieczne nigdy... (ps. serwis mitsu pl też tego jeszcze nie testował)

Dajcie znać jakie ustawienia i tryb pracy macie w swoich PC.

1. Większość osób robi wszystko aby uzyskać jak największy przepływ ustawiając pompę na 5 biegu. Robiąc takie rzeczy można zrobić sobie krzywdę. W Mitsubishi nie ma potrzeby regulacji delty, ponieważ raz dobrze ustawiony przepływ a co za tym idzie bieg pompy daje prawidłową deltę i więcej już się tego nie rusza. Czym wyższy bieg tym niższa delta i czym niższy bieg tym delta niższa. I wszystko zależy od mocy pompy i czy zubatan, power czy Eco.

2. Kupowanie pompy Mitsubishi i nie korzystanie z autoadaptacji to wielki krok w tył. Robimy wtedy pompę on/off. Jedna nastawa krzywej grzewczej da nam tylko i wyłącznie jedna temp w domu. Chyba że krzywa będzie ustawiona bardzo wysoko co moja się z komfortem i ekonomia. Dobrze ustawiona pompa z płytą ftc6 adaptuje się może 24 h. I nie jak większość twierdzi że jedzie na grzankach itp. nawet po tym "wielkim " problemie jaki jest zanik prądu dostosuje się w jeden dzień. 

3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała. Jak na krzywej będzie traktowała np przy +8 at na dworzu i pompa stop to uruchomi się dopiero jak temp spadnie o te 5 at.

4. Wzrost tem w melcloud na 0,5 tyczy się cwu nic to nie da przy cwu i sterowniku Par

 

 

W dniu 12.12.2023 o 19:24, Oldeq17 napisał(a):

Witam  pytanie ,sprawdzając przepływ po montażu PC wchodząc w przepływ było 21l/min teraz 20l/min o co chodzi...

Za wielki przepływ. Nie chodzi o to żeby ten przepływ był jak największy. 

W dniu 31.12.2023 o 13:08, Patrol napisał(a):

Na powyższym przykładzie parametr ten umożliwa zejście wartości zadanej temp. przepływu o 4C i odpowiednio jej podwyższenie o 3C. W teorii regulacja hist. ma zmniejszyć ilość cykli włącz/wyłącz (przydatne w okresach przejściowych).

Warto jeszcze dodać, że Mitsu ma pewne progi częstotliwości pracy sprężarki zależne od temp. zewn. Przykładowo dla temp zewn. niższej od 5C nie zejdzie już na minimum czyli 16Hz w przypadku naszych modeli. Być może to kwestia ochrony kompresora.

 

Nie umożliwia zejścia o 4 st . Tylko jak pompa taktuje i jest stop. To uruchomi się na nowo po spadku temp o 4 st

W dniu 1.01.2024 o 11:40, Oldeq17 napisał(a):

Powitać. Tak ilość godzin startów była Ok 

Screenshot_2024-01-01-11-36-37-684_com.android.chrome.jpg

Kolego bieg pompy na cwu max na 3 nie będzie wtedy tego taktu

W dniu 25.01.2024 o 19:56, Patrol napisał(a):

Dziwna sprawa przy takiej temp. Powodu załączenia nie jestem w stanie wskazać, chociaż jedyny wspólny punkt zaczepienia to podciąganie Twyj. strefy1. Trzeba by poryć w opcjach i posprawdzać nastawy. Ja grzałki mam niezasilone i przy -15C żadnych problemów. 

Dać opóźnienie grzałek na 120 min i ustawić zakres od min do max 35 at dla podlogowki

W dniu 26.01.2024 o 15:37, lukaszon napisał(a):

Jak to najsensowniej ustawić żeby tak często nie załączała się przy grzaniu cuw, zbiornik 300l w domu 4 osoby 

Screenshot_2024-01-26-15-35-23-70_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Ustaw Eco ustawienia pompy i na 3 min. Ustaw temp 48 st i histerezę 8 st wyłącz cyrkulację jak jest. Przenieś czujnik cwu na górę. Lub ustaw harmonogram cwu na 2x1 h z rana i wieczorem i czujnik wtedy na dół. Przy zasobniku 300 l spokojnie wystarcza dla 4 osob

W dniu 1.02.2024 o 13:36, Patrol napisał(a):

To zależy od instalacji/odbiorów - znajdziesz mnóstwo informacji o trybach pracy nawet na tym forum.

Ja dałem na sztywno II bieg i to mi pokrywa się najlepiej z przepływem PC.

Pamiętaj, że mitsu nie zmienia nastawy swojej obiegówki/ nie zmienia się przepływ w hydroboxie, dlatego pisałem, że autoadapt może być niepotrzebny tj. działać będzie, ale nie rozwinie skrzydeł jak są np. grzejniki bez głowic termostatycznych.

Nie musi zmieniać nastaw pompy obiegowej. Auto adaptacja najbardziej rozwinie skrzydła w przypadku grzejników bez głowic. Nie wolno dławić przepływu termostatami. Tak samo jestem zdania że nie powinno odcinać się góry i dołu domu osobnymi termostatami. Ponieważ pompa zawsze w przypadku np nagrzania góry i zamknięcia tego obiegu będzie mocno taktowala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to do mnie czy do wszystkich ten post, ale odniosę się tylko do dwóch punktów, bo reszta była już poruszana w tym wątku..

ad. "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała. Jak na krzywej będzie traktowała np przy +8 at na dworzu i pompa stop to uruchomi się dopiero jak temp spadnie o te 5 at."

nieprawda, parametr "regulacja hist termo P/C" : 

górny limit umożliwia pracę pc do momentu wzrostu temperatury przepływu
powyżej docelowej temperatury zasilania plus wybrana górna wartość graniczna (zakres od +3C do +5C)

i analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę po spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)

ad "4. Wzrost tem w melcloud na 0,5 tyczy się cwu nic to nie da przy cwu i sterowniku Par"

nikt tu nie pisał, że dot. c.o., więc nie rozumiem uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 14:38, Patrol napisał(a):

nie wiem czy to do mnie czy do wszystkich ten post, ale odniosę się tylko do dwóch punktów, bo reszta była już poruszana w tym wątku..

ad. "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała. Jak na krzywej będzie traktowała np przy +8 at na dworzu i pompa stop to uruchomi się dopiero jak temp spadnie o te 5 at."

nieprawda, parametr "regulacja hist termo P/C" : 

górny limit umożliwia pracę pc do momentu wzrostu temperatury przepływu
powyżej docelowej temperatury zasilania plus wybrana górna wartość graniczna (zakres od +3C do +5C)

i analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę po spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)

ad "4. Wzrost tem w melcloud na 0,5 tyczy się cwu nic to nie da przy cwu i sterowniku Par"

nikt tu nie pisał, że dot. c.o., więc nie rozumiem uwagi

Pisałem ogólnie do tego co przeczytałem bez żadnej złośliwości.

Histereza

Góra się zgadza to przebicie temp., i nie mówiłem że jest inaczej

A dół to tak jak mowilem .

Jest to powiedzmy czas potrzebny po taktowaniu . Np powrót zbliżył się do zasilania pompa stop i włączy się po spadku np o -9. 

Jaki miał by sens zatrzymanie pracy po spadku temp?

 

W dniu 5.02.2024 o 15:29, Tibhar napisał(a):

 

Spadek o 9 stopni na zasilaniu na pracującej pompie Twoim zdaniem kiedy może mieć miejsce? Bo jestem bardzo ciekawy

W dniu 5.02.2024 o 14:38, Patrol napisał(a):

nie wiem czy to do mnie czy do wszystkich ten post, ale odniosę się tylko do dwóch punktów, bo reszta była już poruszana w tym wątku..

ad. "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała. Jak na krzywej będzie traktowała np przy +8 at na dworzu i pompa stop to uruchomi się dopiero jak temp spadnie o te 5 at."

nieprawda, parametr "regulacja hist termo P/C" : 

górny limit umożliwia pracę pc do momentu wzrostu temperatury przepływu
powyżej docelowej temperatury zasilania plus wybrana górna wartość graniczna (zakres od +3C do +5C)

i analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę po spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)

ad "4. Wzrost tem w melcloud na 0,5 tyczy się cwu nic to nie da przy cwu i sterowniku Par"

nikt tu nie pisał, że dot. c.o., więc nie rozumiem uwagi

I oczywiście "Czym wyższy bieg tym niższa delta i czym niższy bieg tym delta niższa. I wszystko zależy od mocy pompy i czy zubatan, power czy Eco."  Przez pomyłkę wpisałem że przy niższym biegu delta będzie mniejsza oczywiście wieksza. Bo dopiero teraz zauwazyłem

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 14:38, Patrol napisał(a):

nie wiem czy to do mnie czy do wszystkich ten post, ale odniosę się tylko do dwóch punktów, bo reszta była już poruszana w tym wątku..

ad. "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała. Jak na krzywej będzie traktowała np przy +8 at na dworzu i pompa stop to uruchomi się dopiero jak temp spadnie o te 5 at."

nieprawda, parametr "regulacja hist termo P/C" : 

górny limit umożliwia pracę pc do momentu wzrostu temperatury przepływu
powyżej docelowej temperatury zasilania plus wybrana górna wartość graniczna (zakres od +3C do +5C)

i analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę po spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)

ad "4. Wzrost tem w melcloud na 0,5 tyczy się cwu nic to nie da przy cwu i sterowniku Par"

nikt tu nie pisał, że dot. c.o., więc nie rozumiem uwagi

I oczywiście "Czym wyższy bieg tym niższa delta i czym niższy bieg tym delta niższa. I wszystko zależy od mocy pompy i czy zubatan, power czy Eco."  Przez pomyłkę wpisałem że przy niższym biegu delta będzie mniejsza oczywiście wieksza. Bo dopiero teraz zauwazyłem

IMG_20231029_201547.jpg

W dniu 5.02.2024 o 17:05, Tibhar napisał(a):

I oczywiście "Czym wyższy bieg tym niższa delta i czym niższy bieg tym delta niższa. I wszystko zależy od mocy pompy i czy zubatan, power czy Eco."  Przez pomyłkę wpisałem że przy niższym biegu delta będzie mniejsza oczywiście wieksza. Bo dopiero teraz zauwazyłem

IMG_20231029_201547.jpg

Żebym nie był gołosłowny, dolna granica histerezy

- blokowanie pracy pompy ciepła, dopóki temperatura zasilania nie spadnie poniżej zadanej plus wartość histerezy np 5 st.

I jest to sprawdzone.

Zasilanie 35 st żądana 31 hister góra 3 at przebiło temp pompa stop. I tak długo będzie blokowany start aż temp zasilania nie spadnie do 31 i jeszcze o wartość histerezy. 

W dobrze dobranej pompie i dobrze ustawionej nie będzie miało to miejsca chyba że na krzywej grzewczej

W dniu 5.02.2024 o 17:05, Tibhar napisał(a):

I oczywiście "Czym wyższy bieg tym niższa delta i czym niższy bieg tym delta niższa. I wszystko zależy od mocy pompy i czy zubatan, power czy Eco."  Przez pomyłkę wpisałem że przy niższym biegu delta będzie mniejsza oczywiście wieksza. Bo dopiero teraz zauwazyłem

IMG_20231029_201547.jpg

Żebym nie był gołosłowny, dolna granica histerezy

- blokowanie pracy pompy ciepła, dopóki temperatura zasilania nie spadnie poniżej zadanej plus wartość histerezy np 5 st.

I jest to sprawdzone.

Zasilanie 35 st żądana 31 hister góra 3 at przebiło temp pompa stop. I tak długo będzie blokowany start aż temp zasilania nie spadnie do 31 i jeszcze o wartość histerezy. 

W dobrze dobranej pompie i dobrze ustawionej nie będzie miało to miejsca chyba że na krzywej grzewczej

 

IMG_20231029_201547.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inaczej - pisałem, że nieprawdą jest  "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała  bo od górnej wartości jest właśnie możliwy "wybieg" i to już potwierdziliśmy, no i nie musi taka zostać, zresztą funkcję tą można wyłączyć (inna kwestia to wersja ftc - przy ftc5 funkcja ta dot. podobno tylko trybu autoadaptacji, a w ftc6 obejmuje też pozostałe tryby pracy - piszę tu podobno, bo nie miałem styczności z ftc5). W drugiej części rozpędziłem się z tekstem wprowadzając zamieszanie i tu od razu poprawiam: "analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę do spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)", a było "po".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 19:24, Patrol napisał(a):

To inaczej - pisałem, że nieprawdą jest  "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała  bo od górnej wartości jest właśnie możliwy "wybieg" i to już potwierdziliśmy, no i nie musi taka zostać, zresztą funkcję tą można wyłączyć (inna kwestia to wersja ftc - przy ftc5 funkcja ta dot. podobno tylko trybu autoadaptacji, a w ftc6 obejmuje też pozostałe tryby pracy - piszę tu podobno, bo nie miałem styczności z ftc5). W drugiej części rozpędziłem się z tekstem wprowadzając zamieszanie i tu od razu poprawiam: "analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę do spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)", a było "po".

 

Przez przypadek trafiłem na to forum i na ten wątek. Miałem chwilę i zacząłem czytać i nie chodzi mi tylko o Twoje wpisy. Ale przecierałem czasami oczy ze zdumienia. 

Trochę tam namotalem z tymi wpisami ale z tel i szybko, ale proszę mi uwierzyć zostawia się na +5 -5. I w ftc5 jest to tylko do auto, w ftc 6 dla wszystkich trybów. I tak jak pisałem dolna granica to wstrzymanie pracy a nie pozwolenie na pracę poniżej nastawy przy taktowaniu np jak powrót zbliży się do zasilania na mniej niż dwa stopnie.

 

W dniu 5.02.2024 o 19:24, Patrol napisał(a):

To inaczej - pisałem, że nieprawdą jest  "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała  bo od górnej wartości jest właśnie możliwy "wybieg" i to już potwierdziliśmy, no i nie musi taka zostać, zresztą funkcję tą można wyłączyć (inna kwestia to wersja ftc - przy ftc5 funkcja ta dot. podobno tylko trybu autoadaptacji, a w ftc6 obejmuje też pozostałe tryby pracy - piszę tu podobno, bo nie miałem styczności z ftc5). W drugiej części rozpędziłem się z tekstem wprowadzając zamieszanie i tu od razu poprawiam: "analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę do spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)", a było "po".

 

I jeszcze do tego co przed chwilą pisaliśmy. Tlumaczyłes komuś że " Na powyższym przykładzie parametr ten umożliwa zejście wartości zadanej temp. przepływu o 4C i odpowiednio jej podwyższenie o 3C. W teorii regulacja hist. ma zmniejszyć ilość cykli włącz/wyłącz (przydatne w okresach przejściowych)."

A to nieprawda i o to mi chodziło. Nie umożliwia zejścia o 4 stopnie tylko wyłączy pompę odczeka aż spadnie do zadanej i jeszcze niżej o te np 4 st i wtedy się uruchomi. A to proszę mi uwierzyć jest wielka różnica. 

W dniu 5.02.2024 o 19:24, Patrol napisał(a):

To inaczej - pisałem, że nieprawdą jest  "3. Histereza powinna zostać tak jak jest fabrycznie +5-5. I nie jest to temp do której pompa będzie modulowała  bo od górnej wartości jest właśnie możliwy "wybieg" i to już potwierdziliśmy, no i nie musi taka zostać, zresztą funkcję tą można wyłączyć (inna kwestia to wersja ftc - przy ftc5 funkcja ta dot. podobno tylko trybu autoadaptacji, a w ftc6 obejmuje też pozostałe tryby pracy - piszę tu podobno, bo nie miałem styczności z ftc5). W drugiej części rozpędziłem się z tekstem wprowadzając zamieszanie i tu od razu poprawiam: "analogicznie od dołu - brak zezwolenia na pracę do spadku temp. poniżej wartości docelowej minus dolny limit (w przedziale od -1C do -9C)", a było "po".

 

Ale wszedłem tu z ciekawości a nie żeby się kłócić. Jestem daleki od tego. 

Dobrze że jest taki wątek, bo ustawienie tej pompy to 95 % sukcesu. I powiem jeszcze raz audaptacja to jest to co jest najlepszego w tej pompie. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytyka / korekty zawsze mile widziane czy to przypadkowe czy nie. Bardzo dużo wpisów wpadło znienacka i ogarnianie wszystkiego w jednym poście wyszło jak wyszło.  Z paroma rzeczami się nie zgadzam, więc na szybko te główne sprawy:

- jak ktoś z buforem chce to niech sobie dławi przepływ na grzejnikach głowicami - komfort może być czasami na pierwszym miejscu.

-przepływy po stronie wtórnej i pierwotnej powinny być zbliżone - to odnośnie poniższego:

7 godzin temu, Tibhar napisał(a):

Nie musi zmieniać nastaw pompy obiegowej. Auto adaptacja najbardziej rozwinie skrzydła w przypadku grzejników bez głowic. Nie wolno dławić przepływu termostatami. Tak samo jestem zdania że nie powinno odcinać się góry i dołu domu osobnymi termostatami. Ponieważ pompa zawsze w przypadku np nagrzania góry i zamknięcia tego obiegu będzie mocno taktowala

bo chyba nie doczytałeś, że nie chodziło tu autoadaptację Mitsu tylko o funkcję pompy Alpha2, która nazywa się autoadapt.

- stwierdzenie, że 20l/min to "Za wielki przepływ" - mógłbyś rozwinąć ? Już nie chodzi o to, że kolega pytał tylko dlaczego zanotował spadek z 21 na 20, tylko o to po czym wznosisz, że nie jest to u niego odpowiednia wartość.

Na koniec autoadaptacja - funkcja sprawdza się, ale nie oceniam jej tak bezkrytycznie jak ludzie związani z Mitsubishi. Choćby "ulotność pamięci" nie powinna mieć miejsca niezależnie czy funkcjonalność będzie przywrócona po zaniku zasilania po 24-48h czy tydzień lub dwa w starszych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2024 o 22:12, Patrol napisał(a):

Krytyka / korekty zawsze mile widziane czy to przypadkowe czy nie. Bardzo dużo wpisów wpadło znienacka i ogarnianie wszystkiego w jednym poście wyszło jak wyszło.  Z paroma rzeczami się nie zgadzam, więc na szybko te główne sprawy:

- jak ktoś z buforem chce to niech sobie dławi przepływ na grzejnikach głowicami - komfort może być czasami na pierwszym miejscu.

-przepływy po stronie wtórnej i pierwotnej powinny być zbliżone - to odnośnie poniższego:

bo chyba nie doczytałeś, że nie chodziło tu autoadaptację Mitsu tylko o funkcję pompy Alpha2, która nazywa się autoadapt.

- stwierdzenie, że 20l/min to "Za wielki przepływ" - mógłbyś rozwinąć ? Już nie chodzi o to, że kolega pytał tylko dlaczego zanotował spadek z 21 na 20, tylko o to po czym wznosisz, że nie jest to u niego odpowiednia wartość.

Na koniec autoadaptacja - funkcja sprawdza się, ale nie oceniam jej tak bezkrytycznie jak ludzie związani z Mitsubishi. Choćby "ulotność pamięci" nie powinna mieć miejsca niezależnie czy funkcjonalność będzie przywrócona po zaniku zasilania po 24-48h czy tydzień lub dwa w starszych modelach.

"stwierdzenie, że 20l/min to "Za wielki przepływ" Ponieważ przepływ ustala się dla danej pompy i zazwyczaj trzyma się dolnej granicy zakresu. Te hydroboxy są takie same dla różnych mocy i czy sądzisz że taki sam ma być przepływ dla 4 kw i dla 10 kw...I wiem że przepływ 20 l jest za duży..chyba że to jakis mocny bardzo zubadan. Ale i tak za wysoko. Jeszcze raz mówię, za mała delta za duży przepływ a nie o to w tym chodzi. 

Co do autoadaptacji, dla wielu zanik prądu to wielki problem. Ja tak nie uważam. Jest to jedyna pompa na rynku która posiada autoadaptacje reszta próbuje coś podrobić ale nie do końca wychodzi. Dakin i madoka jeszcze sobie radzi. Krzywa grzewcza daje tylko jedna temp w domu w określonych warunkach. Dąży się do tego aby pompa chodziła non stop proszę mi pokazać taka krzywa, jak zmienia się temp otoczenia. A także przy 8 czy 10 stopniach na plusie bez termostatu pokojowego. Ludzie potrafią mieć : krzywa, bieg pompy na 5, różnica thw1 i 2 tylko 2 st i po 50 czy 60 uruchomień( to tak do przepływu i biegu pompy) Autoadaptacja będzie miała 1 może do 5 uruchomień. I która pompa pożyje dłużej zostawię .

Tu "autoadaptację Mitsu tylko o funkcję pompy Alpha2, która nazywa się autoadapt." Myślałem że mowa tylko o mitsu

"jak ktoś z buforem chce to niech sobie dławi przepływ na grzejnikach głowicami - komfort może być czasami na pierwszym miejscu." To moim skromnym zdaniem też błędne myślenie. Komfort będzie z auto daptacja i z grzejnikami na max czy podłogowka na max.

Jak bedzie dławił przepływ to będzie taktowanie.

Tak to wygląda z mojej strony i nie tylko z mojej. I żeby nie było nie piszę tego żeby się kłócić czy tutaj robić niewiadomo kogo. Te pompy to bardzo dobre urządzenia radzą sobie w każdych warunkach i są praktycznie bezawaryjne. Dodam tylko że nie jestem sprzedawca:)

Muszą być dobrze ustawione przez instalatora a z tym czytając różne fora jest byle jak. Wtedy COP 2 i wielkie żale że mu g...wcisnęli. 

W dniu 5.02.2024 o 23:12, Tibhar napisał(a):

"stwierdzenie, że 20l/min to "Za wielki przepływ" Ponieważ przepływ ustala się dla danej pompy i zazwyczaj trzyma się dolnej granicy zakresu. Te hydroboxy są takie same dla różnych mocy i czy sądzisz że taki sam ma być przepływ dla 4 kw i dla 10 kw...I wiem że przepływ 20 l jest za duży..chyba że to jakis mocny bardzo zubadan. Ale i tak za wysoko. Jeszcze raz mówię, za mała delta za duży przepływ a nie o to w tym chodzi. 

Co do autoadaptacji, dla wielu zanik prądu to wielki problem. Ja tak nie uważam. Jest to jedyna pompa na rynku która posiada autoadaptacje reszta próbuje coś podrobić ale nie do końca wychodzi. Dakin i madoka jeszcze sobie radzi. Krzywa grzewcza daje tylko jedna temp w domu w określonych warunkach. Dąży się do tego aby pompa chodziła non stop proszę mi pokazać taka krzywa, jak zmienia się temp otoczenia. A także przy 8 czy 10 stopniach na plusie bez termostatu pokojowego. Ludzie potrafią mieć : krzywa, bieg pompy na 5, różnica thw1 i 2 tylko 2 st i po 50 czy 60 uruchomień( to tak do przepływu i biegu pompy) Autoadaptacja będzie miała 1 może do 5 uruchomień. I która pompa pożyje dłużej zostawię .

Tu "autoadaptację Mitsu tylko o funkcję pompy Alpha2, która nazywa się autoadapt." Myślałem że mowa tylko o mitsu

"jak ktoś z buforem chce to niech sobie dławi przepływ na grzejnikach głowicami - komfort może być czasami na pierwszym miejscu." To moim skromnym zdaniem też błędne myślenie. Komfort będzie z auto daptacja i z grzejnikami na max czy podłogowka na max.

Jak bedzie dławił przepływ to będzie taktowanie.

Tak to wygląda z mojej strony i nie tylko z mojej. I żeby nie było nie piszę tego żeby się kłócić czy tutaj robić niewiadomo kogo. Te pompy to bardzo dobre urządzenia radzą sobie w każdych warunkach i są praktycznie bezawaryjne. Dodam tylko że nie jestem sprzedawca:)

Muszą być dobrze ustawione przez instalatora a z tym czytając różne fora jest byle jak. Wtedy COP 2 i wielkie żale że mu g...wcisnęli. 

I dobrze że jest taki wątek.,każdy znajdzie coś dla siebie i sobie po sprawdza. Kilka ustawień pomijając przepływ i będzie fajnie chodziła. 

Ps. W wolnej chwili proszę sprawdzić u siebie takie kody 012 i 016 ( tu około pół godziny po defroście) i wrzucić tu .,

Pozdrawiam tyle ode mnie. Wystarczy spierania:) się niech każdy robi po swojemu

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z defrostem to teraz ciężko u większości będzie 😉 (SHd powinien mieć każdy co 6msc sprawdzane).

Co do przepływu to jednak nie kupuję dążenia do dolnej granicy. Widełki w l/min są z jakiegoś powodu wskazane i w nich spokojnie można się poruszać. Nie każdy ma przewymiarowane źródło ciepła. Maksimum mało kto wyciąga no i instalacja musi to też wytrzymać - nikt się na to nie rzuca. Pójście w minimum to znowu ograniczenie mocy. Nie wiedząc w jakich warunkach pompa pracuje, w ogóle jaka to pompa/ jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, stwierdzenie, że 20l/min to "za wielki przepływ" (a dopiero co ostre minusy minęły) raczej ryzykowne. No chyba, że zmierzasz do tego, żeby zmieniać ustawienia w trybie np. jesień/wiosna. Grzejniki oddadzą przecież większą moc przy mniejszej delcie, większym przepływie - można je zasilić niższym parametrem, a to już robi różnice. Daj znać jaką najwyższą deltę widziałeś w Zubadanie (chodzi o dłuższy cykl pracy, nie chwilowo).

Odnośnie histerezy i testu "Zasilanie 35 st żądana 31 hister góra 3 at przebiło temp pompa stop. I tak długo będzie blokowany start aż temp zasilania nie spadnie do 31 i jeszcze o wartość histerezy" -  jakie masz widełki temp. zadanej min/max ? możesz też podać swoje nastawy + info co i czym ogrzewasz

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 15:57, Patrol napisał(a):

Z defrostem to teraz ciężko u większości będzie 😉 (SHd powinien mieć każdy co 6msc sprawdzane).

Co do przepływu to jednak nie kupuję dążenia do dolnej granicy. Widełki w l/min są z jakiegoś powodu wskazane i w nich spokojnie można się poruszać. Nie każdy ma przewymiarowane źródło ciepła. Maksimum mało kto wyciąga no i instalacja musi to też wytrzymać - nikt się na to nie rzuca. Pójście w minimum to znowu ograniczenie mocy. Nie wiedząc w jakich warunkach pompa pracuje, w ogóle jaka to pompa/ jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, stwierdzenie, że 20l/min to "za wielki przepływ" (a dopiero co ostre minusy minęły) raczej ryzykowne. No chyba, że zmierzasz do tego, żeby zmieniać ustawienia w trybie np. jesień/wiosna. Grzejniki oddadzą przecież większą moc przy mniejszej delcie, większym przepływie - można je zasilić niższym parametrem, a to już robi różnice. Daj znać jaką najwyższą deltę widziałeś w Zubadanie (chodzi o dłuższy cykl pracy, nie chwilowo).

Odnośnie histerezy i testu "Zasilanie 35 st żądana 31 hister góra 3 at przebiło temp pompa stop. I tak długo będzie blokowany start aż temp zasilania nie spadnie do 31 i jeszcze o wartość histerezy" -  jakie masz widełki temp. zadanej min/max ? możesz też podać swoje nastawy + info co i czym ogrzewasz

pozdrawiam

Nie ciągnijmy tej naszej rozmowy bo się nie rozumiemy.

Nie wiedząc w jakich warunkach pompa pracuje, w ogóle jaka to pompa/ jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, stwierdzenie, że 20l/min to "za wielki przepływ" Mówiłem o Mitsubishi bo tego ten temat dotyczy. Inne pompy mnie nie interesują i nie chce się wypowiadać na temat ich działania. 

Widełki w l/min są z jakiegoś powodu wskazane i w nich spokojnie można się poruszać. Nie każdy ma przewymiarowane źródło ciepła.

Jeszcze raz powtórzę te jednostki są takie same dla różnych mocy.i nikt nie mówi o jakimś przewymiarowaniu.

Maksimum mało kto wyciąga no i instalacja musi to też wytrzymać - nikt się na to nie rzuca.

No właśnie w tym cały "problem" że Ci co wyciągają jak to mówisz max nie mają pojęcia o ustawieniu tej pompy. Jak ktoś ustawi przepływ na max dla ecodana 6 kw to zrobi sobie krzywdę. Np dla tej jednostki to 1 lub 2 bieg. Czym wyżej to powiem może tak...pompa za szybko goni wodę ., nie ma odbioru ciepła, powrót bardzo szybko goni zasilanie jest przebita temp i pompa stop...i tak w kółko..

Delta dla op ma mieć 5 st a to reguluje się przepływem. Nie rozumiemy się. A ja nie będę się spierał ale wiem co mówię.

Ogrzewam mits,,od min do 35 st, 2 bieg co delta 5 at, dla cwu 3 bieg cwu 300 l, 

Koniec tej naszej przepychanki bo nic to już nie wniesie a my do końca się nie rozumiemy i mamy inne doświadczenia i spojrzenia na sterowanie ta pompa😉

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pisałem tylko o Mitsu.. i zapytałem tylko jaką deltę max widziałeś w trakcie testów/regulacji 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2024 o 17:28, Patrol napisał(a):

Ja też pisałem tylko o Mitsu.. i zapytałem tylko jaką deltę max widziałeś w trakcie testów/regulacji 🙂

😁Jejku..Tu nie chodzi jaka ja deltę widziałem. Widziałem różne. I nie chodzi o to żeby była max czy min. Tylko o to aby była prawidłowa. W prawidłowej instalacji i dobrze dobranej pompie i zainstalowanej i ustawionej, wymiennik ma odbierać ciepło z gorącego gazu, a gaz ma być schładzany przez wodę z powrotu do temperatury niższej niż zasilanie. Dla tego pytałem jak u Ciebie wygląda parametr 016. I tu ważne jest zachowanie odpowiedniego przepływu i odpowiedniej DELTY. Jeśli komuś pasuje niech ustawi sobie np 5 bieg i zrobi na zasilaniu  np 27 st deltę w tym układzie deltę będzie miał 2 st i pompa stop. I dalej start, stop. A dażymy do najniższego parametru i komfortu a co za tym idzie ciągłej pracy.

I nie namawiam tu nikogo do takich zmian. Nie mówię już o opóźnieniu grzałek, reg temp wew normalny czy wydajny, ograniczenia pracy min - max, czy na jakim biegu np ma być pompa za buforem, czy Eco ust pompy i na ile min itd bo to zazwyczaj ustawia instalator

Koniec kropka😉 Takie jest moje i nie tylko moje zdanie.

Fajnie było podyskutować 😁 

 

W dniu 6.02.2024 o 17:28, Patrol napisał(a):

Ja też pisałem tylko o Mitsu.. i zapytałem tylko jaką deltę max widziałeś w trakcie testów/regulacji 🙂

A teraz na sam koniec i w kwestii delty i przepływu nie będę się wypowiadał. Szukałem tego i nie mogłem znaleźć ale w końcu znalazłem i może to niektórym użytkownikom otworzy troszkę oczy. 

Proszę przeczytać to bardzo dokładnie., i zobaczyć jak co stało się z Pompiarzem jak za malą deltą czerpał.

https://blog.karbon.com.pl/bez-kategorii/pompa-ciepla-i-delta-t/

I proszę mi wierzyć ten człowiek ma ogromną wiedzę.

Pozdrawiam😁

W dniu 6.02.2024 o 17:28, Patrol napisał(a):

Ja też pisałem tylko o Mitsu.. i zapytałem tylko jaką deltę max widziałeś w trakcie testów/regulacji 🙂

"Pawle, jak masz podłogówkę, to przy delcie 5 zostań. Jak Ci dach nie pozwala i pompiarz rady nie daje to zwiększ do 6-7. I tak pozostaw.

A ty Gawle, ze swoimi grzejnikami, delty 10 używaj, jak w instrukcji napisano, by pompiarza nie zamęczyć. Jak grzejniki większą deltę wołają, to pompiarzowi do pomocy bufora zatrudnij."

😁😁

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 11:54, Patrol napisał(a):

IMG_20231226_114946.jpg.03c31b4f4f0e84194d82b88fc7a3d137.jpg

😉

W dniu 23.01.2024 o 13:35, lukaszon napisał(a):

Czy ta funkcja antyzamarzanie jest konieczna w spilcie? Można ją wyłączyć?

Screenshot_2024-01-23-13-28-01-19_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Od razu do wyłączenia kolego. Zupełnie niepotrzebna. I pompka mieli wodę non stop.

Edytowane przez Tibhar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 11:33, Oldeq17 napisał(a):

Tibhar -zmienilem jednak ten przepływ na 4 bieg jak wymieniłem pompę za buforem bo miałem szajs teraz mam grundfos Alpha 2 i wykres jest taki..

Screenshot_2024-02-07-11-29-29-880_com.android.chrome.jpg

👍

W dniu 7.02.2024 o 11:55, Tibhar napisał(a):

👍

Jaki model i moc pompy jaki przepływ pod kodem 540 jaka jest delta między thw1 i thw2?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 14:43, Oldeq17 napisał(a):

Przepływ na 4 biegu przepływ 18l/min- moc PC 12- różnica temperatur delta 3 stopnie model PC PUD-SHWM120YA

Czy jakieś zastrzeżenia co do wykresu 

Wyczyść filtr siatkowy i spróbuj 3 bieg. Twoja dolna granica to 14,4l.. i blisko tego trzeba się trzymać. Pewnie 16 by było idealnie.(kwestia sprawdzenia). (Chociaż dla tak dużej jednostki to te 18l może być optymalnie) Lub zmniejszyć prędkość za buforem. Wtedy powinna wzrosnąć delta do ok 5 st. Wykres ok, pytanie w jakiej temp i czy potrafi tak chodzić np przy plus 12 st, czy powrót po dłuższym czasie nie goni zasilania..Ale jest ok. Max przepływ dla tej jednostki to 34 l. Wydaje mi się że filtr jest do czyszczenia. Ale to tylko moja opinia. A nie chce wróżyć z fusów 😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad wykresy kolegi Oldeq17 - zmiana biegu z 5 na 3, potem na biegu 4 - oba "ok"... a jednak nie do końca ok, bo dobrze to jest teraz w poście #170 - wreszcie przy CWU nie ma podbicia na 100Hz po zakończeniu ładowania i finalnie wyłączenia. Filtr już chyba kolega czyścił, ale nie zaszkodzi sprawdzić.

18 godzin temu, Tibhar napisał(a):

A teraz na sam koniec i w kwestii delty i przepływu nie będę się wypowiadał. Szukałem tego i nie mogłem znaleźć ale w końcu znalazłem i może to niektórym użytkownikom otworzy troszkę oczy. 

Proszę przeczytać to bardzo dokładnie., i zobaczyć jak co stało się z Pompiarzem jak za malą deltą czerpał.

https://blog.karbon.com.pl/bez-kategorii/pompa-ciepla-i-delta-t/

I proszę mi wierzyć ten człowiek ma ogromną wiedzę.

Pozdrawiam😁

"Pawle, jak masz podłogówkę, to przy delcie 5 zostań. Jak Ci dach nie pozwala i pompiarz rady nie daje to zwiększ do 6-7. I tak pozostaw.

A ty Gawle, ze swoimi grzejnikami, delty 10 używaj, jak w instrukcji napisano, by pompiarza nie zamęczyć. Jak grzejniki większą deltę wołają, to pompiarzowi do pomocy bufora zatrudnij."

😁😁

łoo, no to jak z powyższego korzystałeś to wiadomo już, gdzie jest błąd w założeniach:

"delty 10C na grzejnikach używaj"... tzn. nie żebym coś miał do karbona, bo ten blog znam, ale w tej bajce na grzejniki szło 50-70C!! istnieją jeszcze grzejniki zasilane niskim parametrem, z których tu ludzie korzystają, no i to co wiadomo - zubadan to inna logika pracy niż alterma..

Mamy pacjenta: PUD-SHWM80, temp. na zewn. 7-8C, pompka 4 bieg, przepływ 23l/min, delta najczęściej 2-2,5C, na grzejniki leci sobie ok 33,5C, praca ciągła (~16Hz zubadanapp, czy też ze sterownika 15Hz) brak start/stop, od biedy tylko jedno wyłączenie na dobę. Cud.

Warunki -11C na zewnątrz, delta ~3,5C, przepływ ten sam 23l/min, również praca ciągła - no  i teraz co by spowodowało zejście z przepływem na dolny zakres, który w ciemno proponujesz każdemu ? nawet jakby się dało taką deltę 10C uzyskać to się coś traci / zyskuje ? Wracamy więc do podwyższenia temp., niższego COP i się kółko zamyka. No i przy buforze dochodzi jeszcze wyrównanie przepływów po obu stronach, a nie jakiś rozjazd. Podsumowując - trzeba podejść do każdego przypadku indywidualne, a nie "hurtowo" to będzie git.

A z przegrzaniem to po 30min pracy na CWU (zadane do 50.paru st) SHd 25, ale jeśli dobrze pamiętam pompka wtedy była na 5biegu, przepływ ok 25l/min - nie mam teraz pod ręką wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2024 o 15:35, Patrol napisał(a):

ad wykresy kolegi Oldeq17 - zmiana biegu z 5 na 3, potem na biegu 4 - oba "ok"... a jednak nie do końca ok, bo dobrze to jest teraz w poście #170 - wreszcie przy CWU nie ma podbicia na 100Hz po zakończeniu ładowania i finalnie wyłączenia. Filtr już chyba kolega czyścił, ale nie zaszkodzi sprawdzić.

łoo, no to jak z powyższego korzystałeś to wiadomo już, gdzie jest błąd w założeniach:

"delty 10C na grzejnikach używaj"... tzn. nie żebym coś miał do karbona, bo ten blog znam, ale w tej bajce na grzejniki szło 50-70C!! istnieją jeszcze grzejniki zasilane niskim parametrem, z których tu ludzie korzystają, no i to co wiadomo - zubadan to inna logika pracy niż alterma..

Mamy pacjenta: PUD-SHWM80, temp. na zewn. 7-8C, pompka 4 bieg, przepływ 23l/min, delta najczęściej 2-2,5C, na grzejniki leci sobie ok 33,5C, praca ciągła (~16Hz zubadanapp, czy też ze sterownika 15Hz) brak start/stop, od biedy tylko jedno wyłączenie na dobę. Cud.

Warunki -11C na zewnątrz, delta ~3,5C, przepływ ten sam 23l/min, również praca ciągła - no  i teraz co by spowodowało zejście z przepływem na dolny zakres, który w ciemno proponujesz każdemu ? nawet jakby się dało taką deltę 10C uzyskać to się coś traci / zyskuje ? Wracamy więc do podwyższenia temp., niższego COP i się kółko zamyka. No i przy buforze dochodzi jeszcze wyrównanie przepływów po obu stronach, a nie jakiś rozjazd. Podsumowując - trzeba podejść do każdego przypadku indywidualne, a nie "hurtowo" to będzie git.

A z przegrzaniem to po 30min pracy na CWU (zadane do 50.paru st) SHd 25, ale jeśli dobrze pamiętam pompka wtedy była na 5biegu, przepływ ok 25l/min - nie mam teraz pod ręką wyników.

Przegrzania nie sprawdza się na cwu to po pierwsze. Po drugie przeczytaj sobie bajkę bardzo uważnie ze zrozumieniem . I nie chodzi w niej o zasilanie 60 st. Nie będę ciągnął tej wypowiedzi bo to nie ma sensu. I nie zmieni tu nic co napisze. W tej bajce jak ktoś ją rozumie jest tak naprawdę wszystko

W dniu 7.02.2024 o 16:02, Tibhar napisał(a):

Przegrzania nie sprawdza się na cwu to po pierwsze. Po drugie przeczytaj sobie bajkę bardzo uważnie ze zrozumieniem . I nie chodzi w niej o zasilanie 60 st. Nie będę ciągnął tej wypowiedzi bo to nie ma sensu. I nie zmieni tu nic co napisze. W tej bajce jak ktoś ją rozumie jest tak naprawdę wszystko

Otatnia prośba. Czy mógłbyś tu dla wszystkich wrzucić wykres z pracy pompy i odczyt z czujników tak jak mówisz przy delcie 2 st. Poproszę. I moim skromnym zdaniem jeśli dochodzi do delty 2 st to pompa stop. I teraz od nowa. Bo za szybko pompa goni wodę. 

I już zakończmy ten wątek. Niech każdy robi jak uważa. 

Pozdrawiam😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.