Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysokie napięcie w sieci a fotowoltaika (PV)


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, der napisał:

No to jest na temat, czy nie ?

Proszę o prowadzenie "technicznej" dyskusji związanej z wpływem fotowoltaiki na napięcie w sieci tutaj.

Inaczej wątek o cenach opału zrobi się wątkiem o tym że jak wszyscy zamontują PV to się wszystko będzie albo psuło, albo nie będzie działać. Ja nie neguję tego, że jest to pewien problem - jednak wątek o cenach opału jest bardziej ogólny.

Ten wątek został wydzielony, gdyż był "techniczną" dyskusją nie związaną z cenami opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał:

Na skutki podbicia napięcia latem jest skuteczny sposób, ale nie dla wszystkich dostępny. Jest urządzenia które po krytycznym wzroście napięcia w sieci, odpala grzałkę bojlera i tym samym powoduje spadek tego napięcia. Troche prądu jest zjedzone, ale nie zmarnowane

Tiaaaaa🤔 ..... A jakbym chciał włączyć laptopa czy ładowarkę do telefonu, nie miał zamontowanej fotowoltaiki a napięcie w gniazdkach byłoby 256V... to też mam włączać grzałki?🤭🤫.... superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj do końca moją wypowiedź i jeszcze raz się zastanów do kogo była kierowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spokojnie..... bez urazy.

Tak napisałeś.. ok... ale nie gniewaj się niestety nie zaskoczyłem do którego fragmentu wypowiedzi kol @dersię to odnosiło. Ma zupełną rację odnośnie trwałości elektroniki.

Czytałem i to uważnie od początku ..... ja też mam instalację tylko niektóre wypowiedzi "egoizmem zalatują" .... postawiłem się w sytuacji osoby czytającej wypowiedź a nie posiadającej PV i mającej za duże napięcie w sieci.... widzę że nie zostało to zrozumiane.

Odnośnie napięcia to mnie nic się nie spaliło ani nie padło mimo że w zeszłym roku miałem 280,6V w a tym również było 280,4V na jednej fazie zamiast 230V a międzyfazowe w tym roku było 478,2V a nie 400V! A przyczyn szukać w badziewnych gadżetach.... Mądre urządzenia domowe, biurowe czy inne po prostu się wyłączą lub nie wystartują natomiast "głupie" są robione tak aby przetrwały a syfowate się zjarają.... Kolega zajmujący się elektroniką mówił mi że np. zasilacze ATX(normalne) spokojnie wytrzymują chwilowe zasilania 300V zamiast 230V. Chyba wie co mówi, ja się nie zmam.

Wesołych Świąt. YARO

 

20211223_175220.thumb.jpg.afacaf34bbf5c92b67682d7bf4fa2fc3.jpg20211223_175213.thumb.jpg.73f1d5162d0b72a5705fd9e23b3cb43f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wszystko na spokojnie. Odpisałem koledze że włączenie urządzenia dużej mocy np. grzałki bojlera powoduje spadek napięcia i ratuje instalację PV przed wyłączeniem. No nie każdy ma w domu grzałki oporowe do wykorzystania, ale jest to jeden z najprostszych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Na szczęście w mojej okolicy jest tylko kilka instalacji i nie doszło do podniesienia napięcia w sieci ponad graniczne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 20:28, der napisał:

ludzie panikę sieją bo MOŻE pojawi się wyższe o 5 procent napięcie w sieci. Zapominając, że te 5 procent to finalnie niższe zużycie na ich licznikach

Zapewne nie widziałes na sieci napiecia powyzej 253V  co sie zdarza 

mozesz wyjasnic 2 czesc cytatu , wg fizyki jak rosnie napiecie na odb to tez i prad przez niego płynacy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd nie musi wzrosnąć. Wzór na moc, czyli prad x napięcie daje nam większą moc generowaną przez urządzenia, lub większe ciepło tracone na przetwornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YaroXylen, nie patrz na te rejestry napięć, tam są bzdury. Też mam Froniusa. Zwróć uwagę np. na maksymalne napięcia L-N i L-L w ciągu dnia, zawsze są takie same, np. 258,2V (wartość przykładowa) na każdej fazie w stosunku do Nki, albo 446,3V L-L (tu też wartość przykładowa). I to na każdym z trzech rejestrów. Nie ma możliwości aby napięcia były co do 0,1V takie same więc to bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, robinet napisał:

@carinus I=U/R. A więc jak większe napięcie to i większy prąd.

Bez zmiany oporu nawet np. grzałki, nie zwiększysz prądu płynącego przez ten obwód, to tak nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wello napisał:

Zwróć uwagę np. na maksymalne napięcia L-N i L-L w ciągu dnia

Witam Kolegę.

Sprawdzić na wykresach? Ciężko będzie bo to są rejestry 5-ciominutowe średnie a wyżej pokazane są sekundowe.

6 godzin temu, Wello napisał:

 napięcia L-N i L-L w ciągu dnia, zawsze są takie same

Które?

Jeśli te na falowniku to jak wyżej... najwyższe zarejestrowane piki (chyba 1-no sekundowe)

W wykresach średnich to oczywiście że będzie zaniżone(uśrednione) ale do uszkodzenia elektroniki wystarczą sekundowe skoki.

O to mi chodziło aby pokazać skoki napięć które występują a ciężko trafić z miernikiem.

Co do dzisiejszego dnia to akurat tak wyglądało:  z wykresów największy średni 5-cio minutowy zarejestrowany to 252,7V jednak największy zarejestrowany pik to 256.7V na którejś z faz.

Pozdrawiam. YARO.

mmmmmmmmmmmmm.png.039ad5ee17eb4c3af23c30b82e4e1a2c.png 20211225_182359.thumb.jpg.014e60263192e9247c9f5119cd553f70.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi nie o wykresy - bo tam wiem, że interwał jest co 5 minut - ale o te rejestry, które masz na zdjęciu wyświetlacza na falowniku. Na ostatnim zdjęciu masz L-N Day, Year i Total. Przewiń na rejestry, gdzie masz L1-L2, L1-L3 i L2-L3. Ja mam tak, że w tych właśnie rejestrach w ciągu dnia, jest np. 456,2V na każdej z trzech kombinacji międzyfazowych. A to jest przecież niemożliwe żeby falownik zarejestrował taki sam peak co do 0,1V. Tak samo przy L1-N, L2-N i L3-N. Też jak mi falownik zarejestruje kosmiczne wartości, to są takie same. np. 260,1V - tutaj też niemożliwe aby na każdej fazie akurat było takie samo napięcie. Zauważ, że najwyższe w roku miałeś 280V, a przecież przy takim napięciu falownik od razu by się wyłączył, a niczego takiego na pewno u Ciebie nie było - u mnie nie było. Wg. mnie Fronius ma jakiegoś babola albo w sofcie, który to liczy albo w sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nigdy na rejestrach napięć L-N oraz L-L nie będzie takich samych wartości, przecież sieć nie jest idealna.

Sprawdziłem informacje odnośnie rejestrów maksymalnych szczytowych odświeżanie jest co 1 sek ale max. napięcia są to rejestry milisekundowe są rejestrowane jako maksymalne a jeżeli przekraczają jakieś wartości wtedy wyzwalają zabezpieczenia. Czyli przez ileś tam milisekund pojawia się jakieś napięcie urządzenie wyzwala zabezpieczenie i ta wartość do chwili rozłączenia jest odnotowywana jako max.

Fotki robione przed chwilką falownik kończy produkcję.

YARO

 

20211227_141444.thumb.jpg.885d48e04d57ef36a46d0e0a4414ae42.jpg       20211227_141119.thumb.jpg.f46dde6184cfdfc0b7b93ba48be0a6a9.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne napięcie oczywiście nigdy nie będzie takie samo. Ale mi chodziło o maksymalne. Mam falownik w garażu i nie chce mi się tam teraz iść 🙂 Sprawdzę jutro i zrobię fotki o które menu mi chodzi dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niestety ale jesteś w błędzie..... kilku tygodni nie miałem wyłączeń sieci ani zaników od nowego roku rejestry roczny i dzienny się zerują tylko bezwzględny zostaje.

Wczoraj i dziś pracowała duża firma na końcu linii,  urządzenia indukcyjne i falowniki które totalnie rozregulowują sieć, u nas problemem są duże wahania energii biernej. Wczoraj miałem kilka widocznych błysków i dzisiaj również 🙂  już takie kwiatki, ale damy radę.👍

Dzisiejsze rejestry już z 2022r.(3dni) , fotowoltaika praktycznie nie działa 100-300W produkcji. Zeszły rok porównanie wpis #29

YARO

20220103_140257.thumb.jpg.7e6f6a55a8272571bb14362e9e9a45fa.jpg20220103_140303.thumb.jpg.ce184cf7073c1576724a8bad391fbb06.jpg20220103_140335.thumb.jpg.279c783522388e05c0c06b4c3945440c.jpg 20220103_140339.thumb.jpg.ab85f76ad8cd688057f0821a0a97c71e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem w błędzie 🙂 Nie wiem dlaczego zapamiętałem, że falownik pokazuje maksymalne napięcia L1,2,3->N i L1-L2, L2-L3 i L1-L3. Wczoraj sprawdziłem i pokazuje tylko jedno maksymalne, nie wyświetlając które to.

Poza tematem, czy logujesz na tym falowniku dane na pendrive?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A to zależy. Korzystam jak chyba każdy z aplikacji Froniusa, ale również z solar service, pendrive rzadko podłączam ale najczęściej szczegóły to w tym comiesięcznym raporcie przysyłanym e-mailem w pliku .xml z Froniusa i tam jest prawie wszystko.

YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak mam.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam o Twoich możliwościach ściągania informacji z Froniusa i zastanawiałem się skąd to bierzesz. Teraz wiem wszystko, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.