Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ATMOS DC40SX czy MPM DS Wood 34


slar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Chce kupíc piec (kocioł) w którym będzie szło palić każdym rodzajem drewna  zrębka trociny deski i klockami porąbanym.  Rodzice maja Atmosa DC25GD i powiem szczerze dupy to nie urywa jak za taka cenę. MPM przy mniejszej mocy (34kw) jest o 122kg cięższy, więc zastanawiam się z czego te atmosy są zrobione? Pojemność wodna MPM'a 102l, atmosa 80l. Z koleji Atmos ma wentylator wyciągowy i wychodzi tylko 400zl więcej.  Ogrzewane będzie 320m2 nieocieplonej chałupy. 

 

Co byście doradzili? 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakich cenach wychodzą te kotły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, rafwla napisał(a):

A w jakich cenach wychodzą te kotły?

13230 MPM bez wyciągu 

13630 Atmos DC40SXS

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam szukam. Ja raczej wybieram ten. Komora 200 dm3, panele w komorze, długa na 690 mm, czyszczenie wymienników, wymiennik rurowy, regulacja powietrza pp i pw. Możesz do niego wkładać kawałki 1,2 metra przecięte na pół. Kupie go na Słowacji, jak mi się zepsuje sterownik albo wentylator na gwarancji to mam 180 km. Wychodzi 16.100. https://attackpredajna.sk/produkty/165_kotly-na-tuhe-palivo-attack-a-prislusenstvo/drevosplynovacie/slx-rada-7000/slx-profi/22147_09763-35slxp-attack-35-slx-profi-splynovaci-kotol

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.imperialshop.sk/attack-slx-35-profi  tu jest 3.100 euro  czyli 14.570 

25 minut temu, PredatorC napisał(a):

Jak będziesz go oglądał to powiedz mi jak tam stoi przepustowość otworów PW. 

https://attack.sk/wp-content/uploads/2019/12/instructions-for-use-attack-slx-en.pdf

na 45 stronie jest zdjęcie. Piszą 100 pp i 55 pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rafwla napisał(a):

https://www.imperialshop.sk/attack-slx-35-profi  tu jest 3.100 euro  czyli 14.570 

https://attack.sk/wp-content/uploads/2019/12/instructions-for-use-attack-slx-en.pdf

na 45 stronie jest zdjęcie. Piszą 100 pp i 55 pw

Po za imitacją szamotu z gównolitu (tak pisali na niemieckich forach) i standardowo mikroskopijnym wyjściem na czopuch, (łatwo poszerzyć) nie widzę wad. Zrzutekranu2023-03-01112538.png.9e40db14058655c861c934bf69d0df4a.png

Widać, że nie ma wody między dolną a górną komorę co jest bardzo dużą zaletą. Zrzutekranu2023-03-01112832.png.a61b6415bccb05c24420c6f4bc60d9bf.png
I z tego co widać tam gdzie przechodzi PW też nie ma wody (chyba?) 
Zrzutekranu2023-03-01113447.png.805bfaa88d324844cdfb4b84e1e42d23.png
Tylka ta komora 200 litry to trzeba by mieć bufor z  5000 litry. 
Bo to 200 litry wejdzie ze 100kg drewna. 

100kgx15MJ/kg=1500MJ 

W beczce 2000 litry mieści się 655MJ to się zagotuje. 

W sumie beka  5000 by mi wlazł jak bym kawałek ściany wyburzył. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie na taki baniak się przygotowuję. Chce zrobić autonomię na tydzień. Wyliczyłem że przy buforze 6 tyś i 60 cm ocieplenia będzie 7 kw strat na dobę. A oszczędności że nie trzeba codziennie nagrzewać kotła. Mam miejsce miedzy domem a budynkiem gospodarczym  w którym po skończeniu różnych hodowli nic nie ma. Jest już zadaszone, wkopać się, izolacja, wylewka i potem zasypać perelitem. W budynku gospodarczym będzie kocioł i skład na drewno. Jak mi się trafi bufor na 7 tyś to kupuję, jak nie to kupie rurę i dorobi się tylko dno i pokrywę. 

Widzę że wersja 20 kw aż do 35 ma taki sam wymiennik. Czyli moc regulują przepływem spalin? Jak na moje rozumowanie ten 35 będzie miał mniejszą sprawność? Wersje 40 do 55 kw tak samo. Tam jest dłuższa komora na 790mm i 30 dm większa ale aż 1000 euro więcej, nie ma sensu i potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzyć na ile starczy beka 5000 naładowany do 98 stopni ?
I ile wsadów tego Attacka o pojemności 200dm3 trzeba by naładować taką bekę  bo coś mi się tu nie zgadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu jest magazynować takie ilości ciepła i tracić więcej niż wykorzystamy rozpalając kocioł częściej. Jak ktoś nie chce często palić, to zmienić sposób grzania.

Pomijam koszt takiego zbiornika i kotła większej mocy. Przerost formy nad treścią.

Edytowane przez carinus
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma komorę 200 litry i musi być duża beka żeby ciepło z całego załadunku zmieściło się w beczce bo się kocioł zagotuje. 
A beka 5000 litry kosztuje 3000zł. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł się nie zagotuje, takim wsadem z komory 200L podejrzewam, że 2000L nie nabijesz do 90st. Na te 5000L to jakiegoś potwora 50/60kw trzeba by mieć.

Obecne koszty rur, kolanek, zaworów, śrubunków o solidnym przekroju, naczynia wzbiorczego 500L i ocieplenia to pewnie lekko z 15tys. a gdzie pompy i reszta osprzętu, gruba inwestycja. Przemyślał bym to jeszcze bo do kosztu pieca i bufora sporo może dojść.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PredatorC napisał(a):

Kocioł ma komorę 200 litry i musi być duża beka żeby ciepło z całego załadunku zmieściło się w beczce bo się kocioł zagotuje. 
A beka 5000 litry kosztuje 3000zł. 

Gdzie są takie tanie zbiorniki? Sam wezmę kilka.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rafwla napisał(a):

Wyliczyłem że przy buforze 6 tyś i 60 cm ocieplenia będzie 7 kw strat na dobę. A oszczędności że nie trzeba codziennie nagrzewać kotła. Mam miejsce miedzy domem a budynkiem gospodarczym

Policzyłeś ile będziesz grzał te 6 tys litrów? Straty na przesyle z poza budynku będą większe niż zakładasz. Jest na forum ktoś kto też tak zakładał - grzanie z garażu poza budynkiem i się zdziwił zużyciem opału. Przy większych przekrojach rur grawitacja lepiej działa - szczególnie latem może być to kłopotliwe. Nie chcę Cię zniechęcać - tylko warto to uwzględnić. Sam jestem ciekawy jak to Ci wyjdzie w realu.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, FeliksKonopka napisał(a):

Kocioł się nie zagotuje, takim wsadem z komory 200L podejrzewam, że 2000L nie nabijesz do 90st. 

Obecne koszty rur, kolanek, zaworów, śrubunków o solidnym przekroju, naczynia wzbiorczego 500L i ocieplenia to pewnie lekko z 15tys. 

To ile nabije jednym wsadem 200 litry?
Ze złota te rury bierzesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy budynkiem gospodarczym a domem mam przestrzeń około 3 metry szeroka już zadaszona gdzie  wstawię bufor. Tam gdzie teraz mam bufor wydłuży się o około 4m. 

Muszę zrobić jakieś rozwiązanie. Rodzice są sami, nosić drewno przez 6 miesięcy do domu gdzie jest kotłownia, są 3 schody i troje drzwi. Tam drewno będzie przy piecu. Mam palnik na pellet aby nie trzeba było pracować, ale ile to wyniesie? a raz już miałem pożar rury od palnika, bo sie podajnik poluzował i nie wypychało na palnik. Dobrze że byli w domu.

Potrzebuję 16-18 tyś kwh. Dom ma tylko 10 cm ocieplenia. Aby był jakiś komfort i w miarę tanio, nie mam innej opcji. Nawet jak będę miał tych strat na 0,5 m3 na miesiąc to jest trzy metry na sezon, 600 zł, ja pale odpadem dęba po 200 za metr, a mam jeszcze do przepalenia 6 osik.

Kolega na forum ma Slatmarka 37 i na twardym drewnie ładuje 2000 l jednym wsadem co ma niecałe 100l komora.Ja myślę że dwa wsady na komorę 200l i 6 tyś jest naładowane. Teraz mam ocieplony około 30-40 cm perelit i widzę że ładnie trzyma temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że nie ma. Ale to jest wersja DPX co ma dźwignię zmiany ciągu i nie ma paneli w komorze. Wersja SLX ma rozwiązanie jak w Stalmarku, nie ma dzwigni ale jest ten kanał co ciągnie spaliny jak się otworzy drzwiczki. Tak mi sie wydaje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Jak będzie za mały PW to się wytnie większą dziurę i tyle. 
A te ekrany to i tak się wypalą więc pożytek z nich żaden, pod nimi i tak jest smoła, lepszy był by szamot ale znowu pod szamotem w tym miejscu  wyrdzewieje blacha. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, carinus napisał(a):

Gdzie są takie tanie zbiorniki? Sam wezmę kilka.

https://www.olx.pl/d/oferta/zbiornik-stalowy-4000-l-do-wody-plynow-CID757-IDDWDwU.html?reason=ip|lister

Na 4 tyś litrów i za 5 tyś ale zawsze to lepiej 

Można poszukać na http://www.baniaki.eu/oferta/stalowe.html

Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Atmosa DC30SX i też ogrzewam dość duży dom. Tylko bez bufora grzeje bo jeszcze gazem dogrzewam. Ogólnie drugi sezon i nie narzekam. Dymi praktycznie wcale.

Edytowane przez gruchaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.