Skocz do zawartości

gruchaa

Stały forumowicz
  • Postów

    105
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez gruchaa

  1. W moim jest tylko wentylator wyciągowy. Nie wiem czy da się palić naturalnym ciągu cały czas. Wentylator mam ustawiony że wyłącza się na 80 stopni i potem jeszcze na naturalnym ciągu pali się jakieś 10 minut i osiąga 85-90 stopni. Ale prosze się moimi opiniami nie sugerować bo tak jak pisałem nie mam bufora. Co innego jak ktoś ma bufor, ladomat i inne bajery.
  2. Wiem że powinien być bufor żeby kocioł spełniał normę. Może jak ocieplę dom to założę. Tylko nawet nie mam go gdzie umieścić. Mam dużą powierzchnię, słabo ocieplaną, same kaloryfery. Gaz jest ok ale jak np. kąpie małe dzieci albo w te ostatnie mrozy to chcę żeby było dość dobrze nagrzane. Odpalam Atmosa, drewna mam pod dostatkiem swojego, na grzejniki puszczam jakieś 55-60 stopni i moment mam ciepełko w domu.
  3. Te kotły tak mają. U mnie nie raz prawie 300 stopni dobija. Ale przeważnie to 250. Mimo zastosowania regulatora ciągu. Mam DC30SX. Przy 80 paru stopniach wentylator się wyłącza, pochodzi kilka minut na naturalnym ciągu, temp spada i znowu się załącza.
  4. Mam Atmosa DC30SX i też ogrzewam dość duży dom. Tylko bez bufora grzeje bo jeszcze gazem dogrzewam. Ogólnie drugi sezon i nie narzekam. Dymi praktycznie wcale.
  5. Spróbowałem tak rozpalić i faktycznie jest mniej dymu a proces rozpalania nie jest dużo dłuższy w porównaniu do krótkiego obiegu i uchylonych drzwiczek.
  6. A jaka jest prawidłowa procedura rozpalania w tym kotle? Od razu lądujemy do pełna i rozpalamy czy wrzucamy mniej drewna i potem dorzucamy kiedy powiedzmy kocioł osiągnie 40 stopni? A wajchę kiedy wciskacie?
  7. Może taka konstrukcja. Bawiłem się ustawieniem PP ale poniżej 200 stopni na wydechu słabo się pali. Wiadomo kwestia też drewna. Twarde, ciasno ułożone nie będzie się tak hajcowało jak miękkie rzucone byle jak. Zresztą ja palę bez bufora to nie będę się wypowiadał 🙂
  8. Ja drugi sezon palę w DC30SX i póki co zużycie dyszy minimalne. Może autor zbyt długo rozpala na otwartym obiegu?
  9. Zależy jak ustawisz pokrętłem tym po lewej, ja ustawiłem że się wyłącza ok 80 bo potem na naturalnym ciągu i tak dochodzi kilka stopni wyżej. Jak spadnie to się załącza do nowa.
  10. Jednak duże znaczenie ma grubość drewna. Jak załaduję ciasno grube kawałki to spaliny około 200 stopni, a przy mniejszych kawałkach 250. Pewnie do mniejszego opału trzeba by znowu inaczej piec przestawiać.
  11. Ja palę drobnym drzewem to też mam temp spalin w okolicach 230 stopni. Przy włączonym wentylatorze. Jak dobiję do 80 i się wyłączy to spada do 200.
  12. Ja głównie dlatego zamontowałem Atmosa, bo mam swoje drzewo. Czasy niepewne a drzewa mi nie braknie.
  13. Ja mam Atmosa bez bufora jako drugi kocioł. Główny na gaz a jak mam czas to otwieram piwko w kotłowni i przepalam drewnem.
  14. Pytanko: Pompa kotłowa powinna startować od jakiej temperatury? I na jakim biegu ma działać?
  15. No faktycznie tu masz rację. Wcześniej źle rozpalałem a teraz tak jak piszesz: rozpalam drobnizną, czekam aż zrobi się warstwa żaru i wtedy ciasno układam całą komorę. I się ładnie pali, nie wszystko naraz i dymu z komina praktycznie zero.
  16. @mcjsztNa jaka wartość masz nastawiony RCK?
  17. Ja ustawiałem tak jak w instrukcji. Rozpaliłem do 80, miarkownik na 80 i łańcuszek tak żeby było kilka mm przerwy między dystansem a oparciem. I teraz wg. instrukcji termostat kotłowy 5 stopni mniej niż miarkownik. To pokrętło ma zakres min 80 stopni max 90. Czyli obecnie mam np. pokrętło na minimum, miarkownik na 85 stopni. Temperatura dobija na 80, wentylator się wyłącza. Pali się kilka minut na naturalnym ciągu powiedzmy do 85 stopni, temp potem spada i wentylator się znowu załącza. Fakt regulacja obrotów wentylatora by się przydała. Ja na tym pręcie PP nie widzę żądnej podziałki albo ślepy jestem.
  18. Ja tak mam właśnie zrobione. I się też zastanawiam po co ta pompka na powrocie jest założona.
  19. @maronkaA mam jeszcze pytanie odnośnie instalacji. To jest prosta instalacja bez bufora ponieważ głównie grzeję gazem a Atmosem od czasu do czasu. Jest zawór 4d, pompa na zasilaniu za zaworem i pompka na powrocie za zaworem. I teraz pytanie kiedy dana pompka ma się włączać? Pompa na zasilaniu jest sterowana regulatorem z pokrętłem, a ta na powrocie termostatem przylgowym.
  20. Ja u siebie w sobotę zrobiłem nawiew i założyłem RCK do Atmosa, bo przy wietrze to strasznie się źle paliło. Teraz regulator ładnie działa. Ale dalej wydaje mi się że za bardzo się to hajcuje czy jest ok? https://streamable.com/pedy8t
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.