Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, omama napisał(a):

No pozaklasowy wiadomo skoro nie ma wzmianki tylko trochę się mylisz że w tamtych latach nie podawali klasy bo w roku 2015 oraz 2016 podawali a potem zmieniali palniki i nie wiadomo co autorzy mieli na myśli nie wpisując jakiej kolwiek klasy skoro chyba w 2016 weszło zarządzenie aby podawać klasy kotłów ba chyba nawet jeszcze wcześniej to zarządzenie weszło ale nie pamiętam kiedy.

No właśnie,byłem przekonany,że mam kocioł 5 klasy do momentu aż miałem złożyć deklaracje do CEEB, patrzę na tabliczkę znamionową tam nic..wystosowałem pytanie do producenta i od nich dostałem taką odpowiedź,że w tamtym czasie nie były poddawane badaniom więc nie ma określonej klasy...no cóż,niby coś się starają unowocześniają ale to wszystko bez ładu i składu.Wystarczy już o MPM bo to dział Stalmarka😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2023 o 14:01, Irek14 napisał(a):

Podałem temperatury 80 i 70 st. Laddomatu a bufor u góry do 35 max 45st. się nagrzewa a dół ok 35st. Temp cwu jest wyższa niż tu widać czujnik słabo stykał ze zbiornikiem cwu

a może czujniki temperatury słaba stykają się z buforem i w rzeczywistości temp buforu jest wyższa - sprawdziłeś to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matejko1  Witam. Instalacja do poprawki. Dziś miał być hydraulik ale jutro będzie. Ciepło z kotła nie szło na bufor tylko na dom. I powrót z cwu i co między laddomatem a buforem powoduje wyższą temp. na termometrze od strony bufora. Z tego co zdążyłem się rozeznać od kolegów i z neta to nie powinno być żadnych rur powrotnych na rurze między buforem a laddomatem. Tak samo zasilanie. Powinna iść tylko rura zasilająca bufor a do zasilania CWU i CO. z drugiej strony bufora. Jeśli inaczej jak już wcześniej wspomniałem to grzejemy dom zamiast ładować bufor i kocioł może się przegrzać. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Irek14 napisał(a):

Ciepło z kotła nie szło na bufor tylko na dom. I powrót z cwu i co między laddomatem a buforem powoduje wyższą temp. na termometrze od strony bufora. Z tego co zdążyłem się rozeznać od kolegów i z neta to nie powinno być żadnych rur powrotnych na rurze między buforem a laddomatem. Tak samo zasilanie. Powinna iść tylko rura zasilająca bufor a do zasilania CWU i CO. z drugiej strony bufora. Jeśli inaczej jak już wcześniej wspomniałem to grzejemy dom zamiast ładować bufor i kocioł może się przegrzać.

Ale przykładowo w kotłach Tekla Classico i Drewmet zaleca się takie podłączenie wyjścia na grzejniki jak jest aktualnie u Ciebie:

 

https://kotlydrewmet.pl/wp-content/themes/drewmet/assets/pliki/uni-ds/UNI-DS-UNI-DS-BW.pdf

 

https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/kociol-komorowy-classico

 

Skoro takie schematy są zalecane więc powinny działać.

 

Dodatkowo takie wyjście na grzejniki jak u Ciebie zrobił również Miglas i pokazał na swoim kanale w filmie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=KGgtRjf_erI

 

a również taki schemat jest na tym filmie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7Wa5d2iO564&t=437s

 

 

dodatkowo na grawitacji jest coś podobnego:

 

https://www.youtube.com/watch?v=hBAVoTkVkQc

 

 

może się okazać, że przyczyna dla której nie działa twój bufor nie tkwi w ogólnym schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Ale przykładowo w kotłach Tekla Classico i Drewmet zaleca się takie podłączenie wyjścia na grzejniki jak jest aktualnie u Ciebie:

 

https://kotlydrewmet.pl/wp-content/themes/drewmet/assets/pliki/uni-ds/UNI-DS-UNI-DS-BW.pdf

 

https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/kociol-komorowy-classico

 

Skoro takie schematy są zalecane więc powinny działać.

 

Dodatkowo takie wyjście na grzejniki jak u Ciebie zrobił również Miglas i pokazał na swoim kanale w filmie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=KGgtRjf_erI

 

a również taki schemat jest na tym filmie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7Wa5d2iO564&t=437s

 

 

dodatkowo na grawitacji jest coś podobnego:

 

https://www.youtube.com/watch?v=hBAVoTkVkQc

 

 

może się okazać, że przyczyna dla której nie działa twój bufor nie tkwi w ogólnym schemacie.

Na schematch w/w widzę że powroty z CO i CWU choć na tej samej rurze są za buforem a u mnie między buforem a laddomatem 

 

Dziś sparwadzilem. Może to wina też źle zamontowanego zaworu trójdrogowego🤔. Bo przy  otwarciu zaworu rura zielona robi się gorąca przez to powrót do laddomatu też się grzeje. Na czerwono zasilanie do CO. Na niebiesko to powrót z CWU i CO. 

sketch-1691443110271.png

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przekierowac w watok instalacja,tam fachowcy instalatorzy raczej doradza i poki poczal bys rysunkami tam,nie musial bys przerabiac.Juž tam kilka instalacji jest opisanych i nie opominaj tež zaworow zwrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Irek14 napisał(a):

Na schematch w/w widzę że powroty z CO i CWU choć na tej samej rurze są za buforem a u mnie między buforem a laddomatem

Wydaje mi się, że jeśli jest na tej samej rurze to jest raczej to samo.

 

Czy próbowałeś przy pracy pieca wyłączyć same pompki CO i CWU i tylko ładować bufor gdy sam laddomat działa? Czy wtedy ten bufor jest ładowany?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja po przeróbkach. Działa o niebo lepiej. Jeszcze tylko trzeba odpowietrzyć instalację.Podrególować pompę CO. Bo coś szumy lekkie słychać w grzejnikach.( Przed przeróbką też było słychać).. Chyba że na starym kotle to była cisza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Irek14 napisał(a):

Instalacja po przeróbkach. Działa o niebo lepiej. Jeszcze tylko trzeba odpowietrzyć instalację.Podrególować pompę CO. Bo coś szumy lekkie słychać w grzejnikach.( Przed przeróbką też było słychać).. Chyba że na starym kotle to była cisza. 

I jak instalacja została przerobiona? Czy pompa na CO była nastawiona na wyższy bieg niż pompka na laddomacie - bo może to przez to instalacja nie działała? i wystarczyło ustawić pompkę na laddomacie na niższy bieg niż pompkę CO?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz instalacja wygląda tak jak poniżej.(Nie zaznaczyłem odpowietrzników) Obawiałen się że zanim zacznie grzać CWU i CO to będzie się musiał bufor naładować ale woda na CO i CWU dość szybko płynie gorąca. Jutro ma hydraulik posprawdzać bo trochę kapie z jednego zaworu kulowego. Zastanawiam czy przy okazji nie potrzeba zamontować zaworów zwrotnych 🤔? Jeśli tak to w którym miejscu.. Proszę o opinie PSX_20230806_220408.thumb.jpg.404038128866f18cfecde39a00e5c183.jpg

Edytowane przez Irek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ widze w obiegoch CWU,CO i W powrotu bufora,jak jest malowane,mialo by dzialac o.k.Tylko zbytno poprez bufor przewod goracej wody z kotla jest,mogl bufor byc poza przylaczeniem goraca-3D i szybczej grzac grzejnikow po rozpaleniu i tylko nadwyžki ukladac w bufor??

Ale nie mysle,že tak "powinno byc"

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zainstalowany. Niestety do poprawki, gdyż hydraulik coś namieszał i ciepło nie idzie na grzejniki. 

Pytanie mam o PW. Jak powinno być ustawone podczas palenia? Zupełnie otwarte cały czas? 

Mamy bardzo niską temp spalin 125 -140 stopni. Jak można ją wziększyć? 

Kocioł 21 kw, bufor 1000. 

Na razie raz było lekko przepalone i drugi raz tak na 3/4 wsadu. Wtedy wyszło, że nie da się przerzucić ciepła na dom. 

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zostawić do samego końca tak otwarte? 

Czy ten sterownik sam wyłączy kocioł? 

Bo wczoraj było już wypalone, temp spalin 90 stopni, a wentylator nadal huczał, wiec wyłączyliśmy ręcznie. Ale nie wiem czy to prawidłowo. 

I jeszcze chyba jest źle podłączony dolny czujnik temperatury w buforze, bo wczoraj pokazywało góra 48 stopni, dół ponad 250. Dziś góra 46, dół 150...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW zostawić do końca otwarte, można zamknąć tylko na moment rozpalania.Sterownik wkoncu uzna że się wypaliło i wyłączy wentylator ale trochę to trwa ,długo też zajmuje zanim wylaczy pompę laddomatu.

250 stopni w buforze🤨... to nawet na temperaturę spalin dużo,cos jest nie tak z czujnikami

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Cilka napisał(a):

Kocioł zainstalowany. Niestety do poprawki, gdyż hydraulik coś namieszał i ciepło nie idzie na grzejniki. 

 

Może trzydrożny zamknięty 🔒 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalmark 37 kw + bufor 2000l + zasobnik CWU 350l - wkońcu hydraulik zaczyna instalację. Podpowiedzcie mi jak podłączyć zasilanie na dom. Myślałem żeby w miejsce odpowietrznika (tak jak było to opisane wyżej, dajemy trójnik), jednak mój fachowiec udał że nie słyszy mojej propozycji - czy to aż taki zły pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak króciec odpowiednio gruby to jak najbardziej możesz z niego zasilić dom , masz w tedy od razu ciepło na dom jak tylko kocioł puści wodę do bufora .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, demolka19 napisał(a):

Stalmark 37 kw + bufor 2000l + zasobnik CWU 350l - wkońcu hydraulik zaczyna instalację. Podpowiedzcie mi jak podłączyć zasilanie na dom. Myślałem żeby w miejsce odpowietrznika (tak jak było to opisane wyżej, dajemy trójnik), jednak mój fachowiec udał że nie słyszy mojej propozycji - czy to aż taki zły pomysł?

U samej góry to lepiej dać zasilanie cwu a na grzejniki trochę niżej,chyba że  jakoś inaczej realizujesz cwu ,to możesz dawać w trójnik na górze na grzejniki śmiało

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na jaką najlepiej ustawić w sterowniku temperaturę załączania pompy laddomatu? Wkładka 78 °C. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.