Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zaskoczony, bo u mnie na zimnym (30 stopni) cisnienie wynosi 1,5 Bar ale na nagrzanym buforze (gora 81 dół 65)

wynosi już 2,4 bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam bufor 2000l i w układzie około 200 litrow. Naczynie ma 150 litrów pojemności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to naczynie wg ciebie wystarczy?

Ja mam bufor 800l + 2 kotły w sumie 170l + 200l w instalacji - czyli niecałe 1200l wody w układzie a pojemność naczyń wynosi 220l+2x 24l -, te  naczynia 24l zabezpieczają każdy kocioł osobno - takie zabezpieczenie przed przypadkowym odcięciem kotła od instalacji.

Max ciśnienie układu, jakie osiągnąłem, było mniejsze niż 2 bary, przy ciśnieniu wstępnym ok 1,1 bara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor,

 

Przepraszam, źle popatrzyłem.

 

Moje naczynie ma pojemnośc 250 litrów. Na zimnym moge je swobodnie podnieśc

na nagrzanym buforze juz nie czyli jest sprawne. Cisnienie w instalacji wynosi 1,8 na zimnym a naczynie jest fabrycznie na 1,5. Wg książki naczynie powinno stanowić 5 do 10% pojemności układu.

Ciśnienie nigdy nie szaleje tylko chodzi w granicy 1,8 do 2,5 bara stopniowo. 

 

Tako37

 

Jakie czujniki ?

mi zapomnieli dolączyć okablowania ale po tygodniu dostałem 2 komplety z przeprosinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 20:51, wkl napisał(a):

 

Z tego co tu napisałeś to ciężko cokolwiek wywnioskować chłopie np. co to znaczy w ciągu 6 godzin nie udało mi się naładować bufora , jaka temp. na termometrach może by coś rozjaśniła? jaki był w tym czasie odbiór z bufora? brak danych. Potem piszesz po włączeniu pompki od Co ale nie piszesz kiedy ona się włącza przy jakiej temp. do tego pewnie pompa CWU kiedy jak przy jakiej temp? do tego potrzebny jest dokładny schemat podłączenia tych buforów żeby tu coś wywnioskować.

@wkl

Podczas  tych 6 godzin palenia zbiornik CWU caly czas pobiera ciepła wode grawitacyjnie ( a nie powinien), tutaj na pewno jest duzo strata ciepła. Pompka od Co włącza sie gdy temp na srodku bufora osiagnie 45 stopni. Pompke od CWU ustawilem gdy temp na srodku bufora osiagnie 50, ale obecnie nawet jej nie włączam bo zbiornik CWU sam sie nagrzewa.

Sytuacja wyglada tak, ze gdy włączy mi sie pompka od Co nie jestem podczas jej pracy osiagnac 80 stopni na gorze bufora, mimo to, ze w piecu caly czas sie pali.

Probowalem nawet przez pare godzin nie włączac pompki od Co to wtedy naladuje mi bufor (gora 80, srodek 75, powrót laddomat ok 60). Gdy juz nie pali mi sie w piecu gdy wlacze pompke od Co po 1-2h dochodzi nawet do takiej sytuacji ze gora bufora ma 40, srodek 50, a powrót do laddomatu 60. Czy to jest normalne?

Ponizej przesyłam urposzczony schemat mojej instalacji ( nie jestem specjalistą w tej dziedzienie wiec nie wiem dokladnie jakie sam oznaczenia itp ale mam nadzieje, że cos rozjaśni sytuacje).

Dodatkowe ciekawostki.

1. Gdy właczy sie pompka od CWU to rozgrzewa mi 2 grzejniki powrotem.

2. Na kolejny dzień rano po paleniu, temperatura na piecu wskazuje na 70 stopni... mimo tego, ze nie pali sie od co najmniej 8h...

 

 

Schemat CO uproszczony.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ci grzeje grawitacyjnie CWU , albo masz zepsuty zawór zwrotny albo to jest zawór zwrotny klapowy , w każdym razie przy zaworze zwrotnum grzybkowym nie powinno tego być, po drugie masz żle wpięty powrót od CWU, powinien być wpięty bezpośrednio do bufora w drugą rurę od góry. Ten zawór zwrotny za pompką do CO również nie w tym miejscu on musi być na powrocie przed buforem. Nie wiem ile masz wyjść z bufora na rysunku tego nie ma , piec wpięty niżej nie wiem dlaczego? nie ma dwóch wyjść na tej samej wysokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie cwu trzeba było se zrobić z kotła a nie bufora , no i pewnie brakuje zaworów zwrotnych w paru miejscach .

Miedzy innymi bufor grzeje kocioł kiedy już się nie pali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wkl napisał(a):

Nie wiem dlaczego ci grzeje grawitacyjnie CWU , albo masz zepsuty zawór zwrotny albo to jest zawór zwrotny klapowy , w każdym razie przy zaworze zwrotnum grzybkowym nie powinno tego być, po drugie masz żle wpięty powrót od CWU, powinien być wpięty bezpośrednio do bufora w drugą rurę od góry. Ten zawór zwrotny za pompką do CO również nie w tym miejscu on musi być na powrocie przed buforem. Nie wiem ile masz wyjść z bufora na rysunku tego nie ma , piec wpięty niżej nie wiem dlaczego? nie ma dwóch wyjść na tej samej wysokości?

Właśnie nie mam wyjść na tej samej wysokości. Zastanawiam się czy nie wpiąć pieca tam gdzie jest teraz wyjście na grzejniki i cwu a grzejniki i cwu wpiąć na samej góry na buforze, tam gdzie jest odpowietrznik. Będzie to lepsze rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie na grzejniki można wpiąć na samej gurze gdzie odpowietrznik , zasilanie z kotła nie koniecznie musi być jak najwyżej , przede wszystkim zawory zwrotne muszą być w odpowiednich miejscach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz CWU z kotła to czasami nie będziesz miał wody ciepłej wystarczy tak jak mówiłem powrót wpiąć wyżej ponieważ wraca ci tą rurą gorąca woda i niepotrzebnie miesza ci wodę w buforze i zawór zwrotny grzybkowy załatwia sprawę . Tak, tak na pewno by było lepiej co i cwu na górze a kocioł tam gdzie teraz co , a tam gdzie teraz piec powrót z cwu, i koniecznie zawór zwrotny na powrocie przed buforem . Jak to możliwe że grzeje ci piec to nie wiem laddomat ma zawór zwrotny więc nie powinno.

 

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może laddomat włącza mu się mimo że piec nie grzeje , bo woda w buforze się miesza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zawory zwrotne powinny być:

- na powrocie do bufora

- za pompka do cwu( czyli w tym miejscu co mam aktualnie)

- można jeszcze w razie czego dołożyć zawór zwrotny na zasilaniu z pieca  tak żeby na 100% nie nagrzewalo piec ?

Czy jeszcze gdzies potrzeba zawór zwrotny i czy użyć tylko zaworów zwrotnych grzybkowych ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,w obwodzie CO na powrocie do bufora przed samym buforem tam najlepiej klapowy, w obwodzie CWU może być tam gdzie jest i tu musi być grzybkowy, ale oczywiście powrót nie może wracać w tym miejscu gdzie jest teraz tylko bezpośrednio do bufora w wyższe wejście  h6 lub h7/h8 to jest dodstawa żeby to działało, więcej nie potrzeba na żadnym zasilaniu.

 

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użtkowników kotła 37 kw i bufora 2000l. Czy na jednym załadunku twardego drewna da sie naładować całość tak do 80 stopni? i drugie pytanie, czy zdarza się zawieszanie opału i przerwaniu gazyfikowania? Chciałby m piec wynieść z domu do pomieszczenia gospodarczego połączonego z magazynem na drewno. Bo inaczej trzeba będzie momtować monitoring na komin?😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nagrzejesz 1 załadunkiem całego bufora.

Na kW mocy pieca jest potrzeba 50 litrów wody

bufor 1800 litrów nagrzałbyś na maksa ale 2000 troche brakuje.

Zdarzało mi sie na poczatku zawieszenie opału ale trzeba się nauczyć go układać w komorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

Nie nagrzejesz 1 załadunkiem całego bufora.

Na kW mocy pieca jest potrzeba 50 litrów wody

bufor 1800 litrów nagrzałbyś na maksa ale 2000 troche brakuje.

Zdarzało mi sie na poczatku zawieszenie opału ale trzeba się nauczyć go układać w komorze.

Na słabym drenie, sosna, osika to pewnie tak z 1200 l? Przygotowuje się do rozbudowy i zbieram informację. Komfort palenia drewnem daje tylko duża akumulacja i kocioł z dużą komorą załadowczą. Akumulacja dobra to też problem z dobrą izolacją, ja mam po 40 cm perlitu i zdaje egzamin.Zastanawiam sie czy pójść w zbiorniki 1000 l połączone równolegle, mogę w domu zmieścić 4 takie, czy jeden duży w budynku gospodarczym? Na jednym dużym będą mniejsze straty ciepła. Zastanawiam się też, że może lepiej byłoby dać te po tysiącu i pierwszy od od instalacji  wyposażyć w dwie wężownice, jedna do solara, druga ewentualnie po pompe ciepła. Jest wiele możliwości i rozwiązań. Mam pytanie o rozładowywanie tych buforów. Są połączone równolegle? Rozładowuje sie jeden a potem drugi?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym wsadzie ciężko nagrzać ,choć może i się da ,zależy od wilgotności rodzaju i jakości drewna. W sumie prawie mi się udało musiałem dołożyć tylko5 kg, ale tak na co dzień to za dużo zachodu dokładne układanie tego drewna. Z tym zawieszaniem się to fakt często, znaczy bardziej jest problem w tym że drewno na początku wypala się szybko przy dyszy i tworzy się pustka nad nią i zanim opadnie samo to gorzej się pali ,jeszcze pewnie zależy jak się je ułoży. Jak bufory są połączone równolegle to ładują się i rozładowują dwa naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rafwla napisał(a):

Na słabym drenie, sosna, osika to pewnie tak z 1200 l? Przygotowuje się do rozbudowy i zbieram informację. Komfort palenia drewnem daje tylko duża akumulacja i kocioł z dużą komorą załadowczą. Akumulacja dobra to też problem z dobrą izolacją, ja mam po 40 cm perlitu i zdaje egzamin.Zastanawiam sie czy pójść w zbiorniki 1000 l połączone równolegle, mogę w domu zmieścić 4 takie, czy jeden duży w budynku gospodarczym? Na jednym dużym będą mniejsze straty ciepła. Zastanawiam się też, że może lepiej byłoby dać te po tysiącu i pierwszy od od instalacji  wyposażyć w dwie wężownice, jedna do solara, druga ewentualnie po pompe ciepła. Jest wiele możliwości i rozwiązań. Mam pytanie o rozładowywanie tych buforów. Są połączone równolegle? Rozładowuje sie jeden a potem drugi?

Sam stoję przed podobnym dylematem, chcę kupić 2000 l bufor albo 2x1000 do tego bojler do CWU z wężownicą pod solary albo pod pompę ciepła-pompa bardziej przemawia do mnie bo w okresie przejściowym mógłbym dom ogrzewać i CWU.

Jestem ciekaw Waszych podpowiedzi bo stoję cały czas w "rozkroku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2022 o 15:13, wkl napisał(a):

Tak ,w obwodzie CO na powrocie do bufora przed samym buforem tam najlepiej klapowy, w obwodzie CWU może być tam gdzie jest i tu musi być grzybkowy, ale oczywiście powrót nie może wracać w tym miejscu gdzie jest teraz tylko bezpośrednio do bufora w wyższe wejście  h6 lub h7/h8 to jest dodstawa żeby to działało, więcej nie potrzeba na żadnym zasilaniu.

 

Została mi zmieniona instalacja tak jak pisaliście. Teraz już nie miesza mi się woda w buforze, grawitacyjnie również  nie grzeje mi zbiornika cwu ale nadal po skończonym paleniu piec zostaje rozgrzany do ponad 70 stopni. Musi jakoś wracać z bufora ciepła woda do pieca ale w jaki sposób? Zawory zwrotne założone na:

-za pompka grzybkowy do zbiornika cwu 

- na powrocie z Co przy buforze 

-został zawór za pompka przy zasilaniu Co( podobno takie jest wymaganie gwarancyjne pompki),

-oraz dodatkowo założony jest przy buforze na zasilaniu z pieca.

Dodatkowo jeszcze po nocy miałem naładowany cały bufor ( wszędzie ok 80 stopni) i na zbiorniku cwu miałem 60 stopni a zadana miałem 45 ( to jeszcze jest do weryfikacji bo możliwe ze była może „awaryjna” sytuacja i włączyła mi się pompka po prostu bo bufor był naładowany . Jedynie co zauwazylem to na zasilaniu cwu rurka jest chłodna a powrót z cwu do bufora bardzo gorący.

moze jesCze trzeba dołożyć zawory zwrotne na powrocie bufor-laddomat i powrót cwu-bufor?

Pomysły mi się już skończyły co inne może być tego przyczyna.

 

Edytowane przez Krystian2805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rozpalania, za każdym razem trzeba zamykać powietrze wtórne? Tak jest pokazane na filmiku instruktażowym firmy  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamykanie tego powietrza jest po to żeby ciągnęło więcej powietrza pierwotnego przy rozpalaniu .Ja nie zamykam ale za to zostawiam niedomknięte środkowe drzwiczka na pół godzinki rozpala się super.

7 godzin temu, Krystian2805 napisał(a):

Została mi zmieniona instalacja tak jak pisaliście. Teraz już nie miesza mi się woda w buforze, grawitacyjnie również  nie grzeje mi zbiornika cwu ale nadal po skończonym paleniu piec zostaje rozgrzany do ponad 70 stopni. Musi jakoś wracać z bufora ciepła woda do pieca ale w jaki sposób? Zawory zwrotne założone na:

-za pompka grzybkowy do zbiornika cwu 

- na powrocie z Co przy buforze 

-został zawór za pompka przy zasilaniu Co( podobno takie jest wymaganie gwarancyjne pompki),

-oraz dodatkowo założony jest przy buforze na zasilaniu z pieca.

Dodatkowo jeszcze po nocy miałem naładowany cały bufor ( wszędzie ok 80 stopni) i na zbiorniku cwu miałem 60 stopni a zadana miałem 45 ( to jeszcze jest do weryfikacji bo możliwe ze była może „awaryjna” sytuacja i włączyła mi się pompka po prostu bo bufor był naładowany . Jedynie co zauwazylem to na zasilaniu cwu rurka jest chłodna a powrót z cwu do bufora bardzo gorący.

moze jesCze trzeba dołożyć zawory zwrotne na powrocie bufor-laddomat i powrót cwu-bufor?

Pomysły mi się już skończyły co inne może być tego przyczyna.

 

Na zasilaniu z pieca nie wiem jaki tam dałeś? mam nadzieję że nie grzybkowy , ogólnie to niepotrzebnie .  W obwodzie piec bufor jest zawór zwrotny w laddomacie i tam ma woda po wyłączeniu pompy krążyć  grawitacyjnie żeby ciepła woda z pieca po zakończeniu palenia mogła przepłynąć do bufora drugi zawór zwrotny będzie to utrudniał a grzybkowy to uniemożliwi. Co do temp. w cwu , po pierwsze zawsze nagrzeje ci do wyższej temp. niż zadana po drugie wszystko zależy w którym miejscu jest włożony czujnik temp. w zbiorniku cwu , im niżej tym bardziej będzie podbijać temperaturę,  tak samo jak nie jest dobrze włożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.