Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Z bardzo prostej przyczyny, chodzi o górne drzwiczka jest tam pełno gazu z zgazywowania drewna po otworzeniu drzwiczek będzie nagły dopływ tlenu i nastąpi zapłon co za tym idzie wybuch . Spokojnie można otwierać drzwiczka środkowe z mojego doświadczenia w każdym momencie palenia jak zajrzysz to widać ile jeszcze zostało drewna, zresztą jak nałożę cały piec czy pół to wiem mniej więcej ile to czasu się pali i kiedy trzeba podłożyć. Dolnych też nie można otwierać podczas palenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak najpierw otworze środkowe,  to później mogę dołożyć opału górnymi?. Czy poprostu wstrzymać pracę na sterowniku i wtedy podkładać?

Więc taki sposobem najlepiej dobrać moc pieca aby na jednym wsadzie zagrzać jak najwięcej bufor. Jestem ciekaw na ile jeden pełny wstad wystarcz w takim eko wood 21kw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim atmosie dokładam dopiero jak zostaje resztka żaru, wtedy nie zadymi kotłowni i nie ma ryzyka wybuchu. Najłatwiej moment wyłapać po temperaturze spalin, u mnie spada do około 120 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 20:19, wkl napisał(a):

Chyba że tam nie ma żadnej wkladki

 

Lepiej najpierw zrób jakąs fotkę tej instalacji żeby było widać jak to jest do kupy poskładane.

Mam wkładkę obecnie 53 dlatego mam problemy z rozgrzaniem pieca. 


Pytanie odnośnie laddomatu, on ma pracować cały czas od momentu uzyskania zadanej temp. do momentu wygaśnięcia w piecu lub do momentu nagrzania bufora? Nie ma potrzeby go dodatkowy wysterowywac w trakcie palenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien wlączać wcześniej niż przy temp. zadanej powiedzmy 50stopni na piecu  i wyłączaś po wypaleniu drewna.

Ja mam sterowany termostatem od temp spalin.

Wkładka 53 stopnie to wiadomo dlaczego nie chce się zagrzać przy małej mocy pieca powinna być 78 a po wyżej 32KW 72 st.

10 godzin temu, 4Łukasz3 napisał(a):

W takim razie jak najpierw otworze środkowe,  to później mogę dołożyć opału górnymi?. Czy poprostu wstrzymać pracę na sterowniku i wtedy podkładać?

Więc taki sposobem najlepiej dobrać moc pieca aby na jednym wsadzie zagrzać jak najwięcej bufor. Jestem ciekaw na ile jeden pełny wstad wystarcz w takim eko wood 21kw 

Nie nie możesz otworzyć środkowych i potem górnych, wstrzymywać pracy też nie można ponieważ wczasie otwierania drzwiczek górnych musi pracować wentylator który poprzez kanał u góry komory załadowczej będzie zasysał dym do komina. środkowe możesz otworzyć w celu sprawdzenia ile masz drewna w komorze jak jest już sam żar to po zamknięciu środkowych możesz otworzyć górne. Ktoś tam dobrze napisał że po temp. spalin poznasz też i po czasie palenia .

Edytowane przez wkl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już schodzi poniżej 140*C to juz sam żar w komorze został.

Wracajac do laddomatu u mnie wood 37kw na sosnie, na wkladce 63*C i z pompa chyba ump3 grundfosa na jedynce bez problemu dochodzi do 78*C, a ciagnie z dołu bufora wode 30~35*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uzytkuję kocioł ecowood 37 kW + bufor 2000 l od roku, czyli 1 sezon za mną 🙂

laddomat ustawiony na 65 stopni i dochodzi do 83 na wyjściu z kotła.

Ciśnienie instalacji 1,8 bara na zimnym do 2,5 bara na pełny buforze

+ Mega wydajny kocioł, wcześniej na 2 kopciuchy szło 35 metrów przestrzennych drewna, ostaniej zimy poszło mi 26 metrów.

- ceramika, nie wiem czy to moja wina ale misa palnika spekała i układam ją jak lego w komorze bo nowa kosztuje 300 zł

palnik tez popękał ale uratowałem go uszczelniaczem kominkowym do 1500 stopni.

Musiałem zainstalować ogranicznik ciągu bo temperatura spalin dochodziła do 300 stopni a ten kocioł powinien pracować do maks 260 stopni na spalinach (ogranicznik otwiera się na 15 Pa co jest maks wg instrukcji)

Ważne, nie dokładamy po 1 czy 2 kawałki jak w kominku, bo to bez sensu 

Drewno musi byc suche i ułożone jak najciaśniej w komorze, wtedy praca jest optymalna.

Z dołożeniem czekam na spadek temperatury spalin na 200stopni, wtedy wiem że już na dnie został tylko żar i mogę dołożyć opału.

 

Błedem jest na pewno za mały bufor, wg obliczeń wychodził mi 2 razy większy ale nie miałem gdzie wstawić 🙂 takiego kloca

 

W siepniu tamtego roku z te fanaberie dałem 26 tys razem z robocizną 🙂

Przy tym cenach gazu, węgla czy prądu zwróci sie na 3 zimę :)

 

Pozdrowienia

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy kiepska ta ceramika w tym piecu ,miałem kiedyś atmosa tam nie było problemu. 300 stopni spaliny! niezły ciąg masz w tym kominie, ale że sterownik pozwolił na takie spaliny? pali Ci się bez wentylatora?u mnie najwięcej co widziałem to 174stopni, ale mam kiepski komin rura Fi 150 do tego spłaszczona by weszła w komin i zarośnięta po starym kopciuchu . Jakiej pojemności masz naczynie wzbiorcze do tych 2000L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

W siepniu tamtego roku z te fanaberie dałem 26 tys razem z robocizną

JPRD  za 20k można sobie wykonać PV 10kw i zostaje jeszcze na PC z klimy i  z głowy raz na zawsze zabawy z rąbaniem i paleniem - żyjesz jak biały człowiek. 
 

 

8 godzin temu, Micha90zgaz napisał(a):

Musiałem zainstalować ogranicznik ciągu bo temperatura spalin dochodziła do 300 stopni a ten kocioł powinien pracować do maks 260 stopni na spalinach

Dzięki kolego za rzetelną opinie o temp spalin w tym piecu.   Bo jak pisałem w wątku o piecu mpm ze mam temp spali przy rozpalaniu 250-270 a w stabilizacji 160-200 to pisali znaffcy że marnotrwastwo i taki STALMARK HG to daje max 170 na full mocy ...... Ehe.....   teraz prawda wyszła na jaw. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej cos spartolone sterownik ogranicza obroty powyzej 220*C. U mnie nawet jak sie rozpedzi to trzyma maks taka temperature spalin na wkładzie 12x24 owal 11m.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, demolka19 napisał(a):

Micha90zgaz  a jaką powierzchnię ogrzewasz tymi 2000l? 

Ogrzewam 95 metrowy dom z lat 60 oraz 210 metrowy dom z lat 90.

Obydwa z izolacją swoich czasow czyli żadną.

Zapotrzebowanie w ciepło to 4,1 MWh rocznie

11 godzin temu, wkl napisał(a):

Znaczy kiepska ta ceramika w tym piecu ,miałem kiedyś atmosa tam nie było problemu. 300 stopni spaliny! niezły ciąg masz w tym kominie, ale że sterownik pozwolił na takie spaliny? pali Ci się bez wentylatora?u mnie najwięcej co widziałem to 174stopni, ale mam kiepski komin rura Fi 150 do tego spłaszczona by weszła w komin i zarośnięta po starym kopciuchu . Jakiej pojemności masz naczynie wzbiorcze do tych 2000L?

Tak przy 230 stopniach wentylator się wyłącza.

naczynie wzbiorcze to 200l

11 godzin temu, mikkei napisał(a):

JPRD  za 20k można sobie wykonać PV 10kw i zostaje jeszcze na PC z klimy i  z głowy raz na zawsze zabawy z rąbaniem i paleniem - żyjesz jak biały człowiek. 


Moje zapotrzebowanie energetyczne budynków to 41000 kWh rocznie

Policz mi proszę koszt pompy lub klimatyzatorów i instalacji PV potrzebnych tylko do ogrzania budynku.

 

Dzięki kolego za rzetelną opinie o temp spalin w tym piecu.   Bo jak pisałem w wątku o piecu mpm ze mam temp spali przy rozpalaniu 250-270 a w stabilizacji 160-200 to pisali znaffcy że marnotrwastwo i taki STALMARK HG to daje max 170 na full mocy ...... Ehe.....   teraz prawda wyszła na jaw. Pozdro

No ja nie wiem jak u innych ale u mnie kręci się do takich temperatur, a wole żeby w komin szło conajmniej 200 stopni bo mam pewność że nie obrośnie pleśnią.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2022 o 20:02, mikkei napisał(a):

JPRD  za 20k można sobie wykonać PV 10kw i zostaje jeszcze na PC z klimy i  z głowy raz na zawsze zabawy z rąbaniem i paleniem - żyjesz jak biały człowiek. 
 

 

Dzięki kolego za rzetelną opinie o temp spalin w tym piecu.   Bo jak pisałem w wątku o piecu mpm ze mam temp spali przy rozpalaniu 250-270 a w stabilizacji 160-200 to pisali znaffcy że marnotrwastwo i taki STALMARK HG to daje max 170 na full mocy ...... Ehe.....   teraz prawda wyszła na jaw. Pozdro

Poszukałem  policzyłem

na mój dom 3 klimatyzatory po 3 koła lub 1 pompa 14kW za około 25 tys

drugi dom 2 klimatyzatory po 3 koła lub pompa 9 kW za około 18 tys

Tańsza opcja klimatyzatorów wyniosłaby  mnie 15 tys

Teraz mam zapotrzebowanie roczne 41 tys kWh w ciepło

Przy sCOP 2,5 dla powietrznych wymienników wychodzi  16400 kWh energii elektrycznej

Instalacja PV na prosumencie szacując 1,25 kWp na każde 1000 kWh wyjdzie 13,5 kWp

przy koszcie 3 tys za kWp to mamy 40,5 tys zł

Czyli w sumie za instalację takiego rozwiązania zapłaciłbym jakieś 55 tys. 

zapłaciłem 26

29 tys rożnicy to dla mnie opał na 6,5 roku.

Ale byłbym jak biały człowiek 🙂

Aha i przy wyłączeniu prądu nie mma ogrzewania.

A do pieca mam UPS który moge ładować z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tako37 napisał(a):

Czy zamiast laddomatu można zastosować zawór trójdrożny z pompą? Tak radzi hydraulik. Jak powinien być wtedy sterowany? 

Kocioł jest w trakcie montażu 

Ekowood 37 kw

2000l bufor

Hydraulik zapewne chce ci oszczędzić kosztów. Jednak słyszałem o dość dużych problemach z zaworem trójdrożnym przy takim kotle. Przez to zdecydowałem się na laddomat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sambor napisał(a):

Prawidłowo zamontowany i dobrze dobrany zaw 3-D ochrony powrotu nie jest gorszy niż laddomat a taki układ ma większą elastyczność w doborze pompy i samego zaw 3-D.

 

Ok. Wystarczy go dobrze dobrać i zamontować

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.