Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak chcesz go używać jako zasilacz awaryjny ładowany z prądem z sieci, to PWM wystarczy.

Jakbyś chciał ładować go z paneli PV, to masz duże straty. PWM obcina napięcie, a prąd ładowania pozostaje bez zmian. MPPT obniża napięcie, zwiększając jednocześnie prąd.

Nie wnikając w straty na przetworniku DC/DC i na kablach wygląda to tak:

Panel daje 10A przy 34V czyli 340W mocy

PWM przy 24V ładuje akumulator przy napięciu 28V nadal prądem 10A czyli 280W

PWM przy 12V  ładuje akumulator przy napięciu 14V nadal prądem 10A czyli 140W 

MPPT przy 24V ładuje akumulator przy napięciu 28V nadal prądem 12A czyli 340W

MPPT przy 12V  ładuje akumulator przy napięciu 14V nadal prądem 24A czyli 340W 

Jak dobrze dopasujesz napięcia ładowania do swojego systemu, to przy PWM strat dużych może nie być.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale ten jest PWM czy MPPT  INWERTER SOLARNY 

Samo ładowanie też pewnie dużo zależy od rodzaju akumulatora. Kwasiaka nie pogonisz prądem 24A bo zrobi się piec grzejny elektryczny z niego po chwili.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, daromega napisał(a):

Kwasiaka nie pogonisz prądem 24A bo zrobi się piec grzejny elektryczny z niego po chwili.

Zawsze można ciepło odzyskać do ogrzania pomieszczenia. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki duży. Dla 200Ah to nie jest problem.

Poza tym jak ktoś chce mieć podtrzymanie bateryjne, to nie robi tego na 12V. Bo prądy przy obciążeniu AC 230V w granicach 500W po stronie DC przy 12V są dość wysokie. Nie mówiąc o obciążeniu 1000W przy AC 230V na zasilaczu awaryjnym z 12V DC.

Dlatego wszystko zależy od wyposażenia. Poza tym regulatory te są dość mocno programowalne i wszystko się ustawia w zależności od posiadanego sprzętu - prądy ładowania, rozładowania, tryby ładowania czy wartości napięcia dla poszczególnych etapów ładowania akumulatorów. Oraz masę innych parametrów uzależnionym od posiadanego modelu.

3 godziny temu, daromega napisał(a):

Dobrze ale ten jest PWM czy MPPT  INWERTER SOLARNY 

Samo ładowanie też pewnie dużo zależy od rodzaju akumulatora. Kwasiaka nie pogonisz prądem 24A bo zrobi się piec grzejny elektryczny z niego po chwili.

Tam jest napisane, że to PWM. Poza tym te tanie inwertery dość mocno w ostatnich 2-3 tygodniach mocno wymiotło. Szukałem dla siebie.  PWM kosztowały 850-1100 zł, a MPPT 1100-1300 zł. Wszystko znikło w okolicach "Czarnego piątku" Szczególnie tych sprzedawców co wysyłali z Europy (EASUN, Powland). Tego co podałeś (PowMr) wysyła z Chin i ma większy wybór. 

Tu masz jego regulatory tego sprzedawcy posortowane wg ceny, na miniaturkach masz większość rzeczy opisanych:

https://pl.aliexpress.com/store/group/3KW-5KW-inwerter-hybrydowy/609653_514641884.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148362.8.73b31d4eTHXDrT&origin=n&SortType=price_asc&g=y

Wszyscy Ci producenci (sprzedawcy) sprzedają towar pod swoją marką, a producentem tych urządzeń w większości jest Voltronic Power

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, daromega napisał(a):

A to nie jest to samo ? INWERTER SOLARNY No bo jeśli tak to po co z chińczykami się męczyć i czekać 2 miesiące.

 

To też wysyłka z Chin i też trzeba czekać, do tego nie wiem co będzie z VATem po dotarciu do PL. Na ali odliczyli koszty VATu, od ceny która widnieje na aukcji, a w PL powinni doliczyć. Do tego jest niby darmowy zwrot (w sumie to wymóg, dla sklepu działającego w EU).

Jak przyjdzie zdam relację, choć nie jestem pewny, czy go nie sprzedam z zyskiem.

53 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

Zawsze można ciepło odzyskać do ogrzania pomieszczenia. 🙂 

Chwile przed zagotowaniem i "zgonem" aku 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami się uda i Vatu nie doliczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, o6483256 napisał(a):

T

Jak przyjdzie zdam relację, choć nie jestem pewny, czy go nie sprzedam z zyskiem.

😁

Podobną mam sytuację z inwerterem Froniusa. Cena tak skoczyła że chyba sprzedam z dobrym przebiciem a kupiłem już w to miejsce mikroinwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny idą w kosmos, a mimo wszystko popyt jest. Sprzedawaj, jak dobre pieniądze można przygarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, o6483256 napisał(a):

Jak przyjdzie zdam relację, choć nie jestem pewny, czy go nie sprzedam z zyskiem.

Na ten zysk to ja bym nie liczył aż tak bardzo 🙂 . Oczywiście powodzenia - szczerze bez uszczypliwości.

Jak chińczyk naprodukował czegoś do oporu to będzie dopóki nie przestanie produkować. A dzisiaj  głupich to nie ma co chcą 2 / 3 razy przepłacać.

Rano chińczyk płakał zostało tylko 8. Teraz już zmienił płacz i zostało tylko 10. Ściema chińskiego handlarzyny i nic więcej. A Chińczycy się dobrze w tym wyrobili.  

Ostatnio potrzebowałem małego multifixa. To wszystko robią w Chinach.

I teraz tak.

Nasi zaradni multifix

i chińczyk multifix

Kup i sprzedaj 3 razy drożej. Nie doliczyli mi ani watu ani cła. Zobaczysz ilu się chętnych zgłosi a ilu poleci kupić na ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem kilka dni temu UPS, którego Ty kupiłeś jakiś czas temu za 400 kilka złotych. Poszedł za 1650zł!

Jak wojna jeszcze trochę potrwa (oby nie!), to Chińczycy nie wyrobią się z produkcją.

 

Falowniki podskoczyły kilkaset zł w górę (te do 1500zł). Wzrost ok 40%

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak prąd wyłączą to na dynamo polecisz rowerem ? 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Zawsze można ciepło odzyskać do ogrzania pomieszczenia. 🙂 

Kwasiaki przy ładowaniu dużym prądem ładnie wydzielają H2 i opary kwasu nic tylko trzymać to w domu - Bum lub zżarte wszystko w pomieszczeniu

Polecam zapoznać się z technologią akumulatorni profesjonalnych wentylacja i zabezpieczenia to czasem połowa kasy.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę tak trudno rozpoznać ironię ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wracając do zasilania awaryjnego, dotarł do mnie falownik HPS-3K-24V. 

Kosztował 978zł+ VAT Po ocleniu wyszło: 1212zł 

Moc max 2400W. Z minusów, to podczas ładowania/rozładowania aku wentylatory są głośne, więc kto rozważa montaż takiego wynalazku, niech uwzględni to w swoich planach.

Przebiegu sinusoidalnego jeszcze nie sprawdziłem i samej pracy również. W stanie czuwania pobiera ok 20W

 

PS Teraz da się kupić coś takiego poniżej 1000zł z dostawą w ciągu 7dni z magazynu EU.

Ceny sinuspro, też poszły "na łeb, na szyję".

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie dołożyłeś do tego, a masz fajniejszy sprzęt. 

Teraz Volt Sinus Pro 800 kosztuje poniżej 800zł. nowy z fakturą. 

W dobrym momencie sprzedaliśmy Volty. Ja na swój jeszcze czekam. Kupowałem gdzieś tydzień później inny model.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem "do przodu" o jeden NOWY akumulator 55Ah i lepsze (droższe) urządzenie.

 

Musze kupić. Wstawię nowy do auta, a używane do UPS`a.

 

PS Nie startuje bez podpiętego aku. Z podpiętym 12V startuje (z sieci), ale natychmiast zaczyna go ładować, bo "myśli", że to rozładowany 24V. Więc trzeba uważać, żeby aku nie "zarżnąć".

Ogólnie prymitywne to jest, ale ma szansę działać niezawodnie.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Teraz Volt Sinus Pro 800 kosztuje poniżej 800zł. nowy z fakturą. 

To 50% więcej niż latem 2022. Więc wciąż dużo za dużo. Teraz będzie zastój sprzedaży tych urządzeń, to ceny wrócą na swoje miejsce.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2020r kosztował 340zł z przesyłką.  Do tych cen już nie wrócimy, ale może 600zł będzie realne.

 

Zresztą mi to na rękę, niech kosztuję "w kosmos", drożej sprzedam falownik 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 08:14, o6483256 napisał(a):

Nie trzeba od razu montować 10kW, Najpierw postawić mniej np z większym falownikiem i potem w razie potrzeb dołożyć.

To błędne myślenie. Moc szczytowa paneli powinna być jakieś 25% wyższa od mocy nominalnej falownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musi być tak jak piszesz. Obecne falowniki pracują równie dobrze z mniejszą ilością paneli, a tak naprawdę różnią się tylko mocą maksymalną.

 

 

Zresztą jak inaczej rozwiązać to taniej, gdy docelowo rozbudowujesz instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej się opłaca do istniejącego inwertera dołożyć paneli. Jak ktoś przewiduje rozbudowę, to kupić inwerter, a potem dołożyć brakujące panele. Koszt mikroinwerterów jest nawet wyższy niż dokupienie nowego inwertera.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.