Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Agregat prądotwórczy + zasilanie awaryjne


daromega

Rekomendowane odpowiedzi

Choć mieszkam blisko elektrowni Pątnów to po tym co się dzieje zaczynam wątpić czy będzie pięknie i sielankowo tej zimy jak wszelkie PC, grzałki, farelki i inne takie pójdą w ruch. Już w ubiegłym sezonie miałem zamiar kupić zasilacz tego typu

https://www.strefakierowcy.pl/34458,przetwornica-volt-sinuspro-500e-12v-230v-300-500w.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=099be170-6530-da4e-95ee-5e05edc224f2

Do tego mam aku 110Ah co prawda używany z auta, ale nie był jeszcze najgorszy i kocioł to ogarnie. Ale jak poszaleją na dłużej to i to wymięknie. Więc myślę czy nie czas właśnie teraz kupić jednak agregat. Biorę pod uwagę tylko agregat inwerterowy. Taki żeby pociągnął ładowanie aku przy kotle i od razu trochę światła led, komputer TV i inne mało prądożerne rzeczy pierwszej potrzeby. Są różne te agregaty. Najlepiej było by markową Hondę ale to walizka kasy. Może się okazać, że będzie potrzebny raz, może pięć, a może wcale. Więc ładowanie wielkiej kasy w to odrzucam na starcie. Ale są takie agregaty walizkowe i nie mają złych opinii jak o tym poczytałem. Co roku zmieniają nazwę kolor i cenę. W ubiegłym roku Takie coś było w okolicy 2400. Teraz już droższe, ale ten w oko mi wpadł

http://www.megamaszyny.com.pl/agregat-pradotworczy-cat-1430-id-82876.aspx?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=547ff2f7-7341-e69e-5215-b53e2aea2970

Macie jakieś doświadczenia i swoje typy na tego typu urządzenia ?. Jeśli tak dajcie jakieś linki czy napiszcie za i przeciw jeśli ktoś użytkuje coś podobnego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę podpytać, co to znaczy inwerterowy? W czym jest lepszy od takiego klasycznego generatora wyglądającego jak mała taczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czystym sinusem. Można pod nie podłączać urządzenia elektroniczne jak TV komputery zasilacze etc. Na zwykłym te urządzenia nie będą działały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. I to jest informacja. Właśnie zacząłem się rozglądać za czymś w ten deseń. U mnie we wsi prąd pada raz po raz. Teraz w ciągu tygodnia mieliśmy 3 przerwy po kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia po 5ci godzinach cos sa udzialo w inwertorowym agregatu supermarketowym 1200W.Dziala,dziala OK i po x minutach padnie na 110V na okolo 30s,nic nie wyglada w nim wypalone,nie wiem co z nim..3 lata czakal nowy do akcji,gwarancja padla...Czy zalaczanie,wylaczanie silnika podajnika cos tam porobilo?? i silnik ma tylko 180W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

bercus, czego się spodziewałeś po aluminiowych uzwojeniach. W agregatach panuje jedna ważna zasada: odłączamy najpierw obciążenie a później agregat. Nigdy na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pierwszego styku z agregatmi,padal w pelnej robocie do 110 V....nawet niezaleznie od wlaczania podajnika.Generator mierzylem i jest ok.Cos bedzie w inwertoru,nie ma sily kupowac nowy(cena nie odpowiedna % do ceny agregatu) i ponownie przy kotle zmarzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2022 o 11:47, bercus napisał:

nie ma sily kupowac nowy(cena nie odpowiedna % do ceny agregatu) i ponownie przy kotle zmarzyc.

Ja już od kilku lat się nad tym zastanawiam i obserwuję temat w przypływach natchnienia. Agregaty do domowych zastosowań tego typu czyli inwertorowe były całkiem niedawno po 1.5 tysiaka takie około 2KW. Teraz przez "blackout - szał" rozdmuchany w necie, cena za chińczyka około 2.5 pln-ów. Tam gdzie wyczuli strach i panikę u ludzi, doją ile się da i gdzie tylko się da. A ludzie idą jak w dym i wykupują to wszystko jak za covida na sraj taśmę i inne takie się rzucili. No to podnoszą sztucznie ceny w kosmos. Spadnie popyt, spadnie cena bo będzie zalegało na półkach. Ja jeszcze się wstrzymuję cały czas bo nie lubię przepłacać. Jeśli coś wpadnie po okazyjnej cenie wtedy kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem DAEWOO GDA 2500i. Tak jak zakładałem jeśli agregat to inwerter, żeby puścić go na ładowanie aku sinuspro do kotła i trochę na chatę. Oświetlenie led, lodówkę, TV, kompa, ładowarki ogarnie te 1.8 - 2KW. Jedyny jaki mi wpadł w oko, dlatego, że bez ściemy opisany, ma miedzianą prądnicę, jest inwertorowy i w miarę rozsądny cenowo w tej głupiźnie cenowej jaka w tym temacie od jesieni panuje. Ma przedstawicielstwo, serwis, więc i części też będą w razie awarii. Do tego dokupię sinuspro i mogę spokojnie zimować. 

Daewo.jpg.e772cd8ac31a732be444d27dda20826e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym bum na pompy ciepła i grzałki to też się zastanawiam, czy nie kupić starego mocnego ups albo inwerter off-grid 12-230 jako ups (zawsze jakiś PV można dać) i zamiast agregatu osobówką w dieslu ewentualnie doładować akumulator, jakby prądu nie było na dłużej. Mam stary agregat chyba 3kw, jak był potrzebny to nie odpalił. I tak już leży, w sumie do pozbycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd mamy z węgla i gazu. Węgla brakuje to już wszyscy wiedzą, i gazu też o czym się niedługo dowiedzą

https://www.money.pl/gospodarka/byly-prezes-pgnig-burzy-narracje-rzadu-mowi-co-nam-grozi-6782185071188896a.html

Skoro mamy prąd z węgla i gazu głównie, do tego szał na PC = jakaś dziwna moja obawa na tą zimę. To tak słowem mojej motywacji do działania w tym temacie.  

Co do agregatu. Takie urządzenia teoretycznie powinno się okresowo przepalać. Ja używam w ogrodzie piły elektrycznej, więc zamiast rozciągać kable przepalę agregat okresowo. Nie mam też w blaszaku prądu, to zamiast tam ciągnąć przedłużacz też go odpalę jeśli będzie potrzeba. A kilka razy w roku takie potrzeby są.

Choć z drugiej strony kosiarka od ponad 20 lat stoi całe zimy i na wiosnę za 2-3 pociągnięciem pali. Miała różne drobne problemy w tym czasie, ale silnik zawsze pali. Najgorsze są dwusuwy. Tam jest olej w paliwie, to się to paliwo starzeje i zakleja. 4T nie mają tego problemu w takim stopniu. W każdym razie ja mam plan na ten agregat nie tylko na awaryjnie odpalanie w zimie jak już będzie. 

Natomiast myślałem podobnie z początku jeszcze w ubiegłym roku. Kupię przetwornicę inwertorową z czystym sinusem z 3000 wat czyli 1500 realne i doładuję aku z auta. To jest pomysł typu wersja na maxa oszczędna, ale jak pomyśleć realnie upierdliwa do wykonania. Do tego orać auto x czasu na wolnych obrotach odpada. Kiedy znalazłem ten automat sinuspro przeszedł mi ten pomysł całkowicie. Spinam wszystko i działa latami. Aku cały czas doładowany. Potrafi podtrzymać kocioł nawet kilka / naście godzin na sprawnym dużym aku około 100Ah . Więc nie ma lepszej opcji. Kiedy braknie prądu w środku nocy utrzyma kocioł. Jak odpala agregat, przejmuje na siebie całe zasilanie sieciowe i działa dalej jak by był prądu nie wyłączyli. Więc tu nie ma lepszego i prostszego rozwiązania. Tyle, że trzeba na starcie kupić to wszystko najpierw, a to nie są takie drobne. Ale nie da się inaczej dobrze tego zrobić. Czekać do jesieni też nie ma za czym bo już w tamtym roku obserwowałem temat i agregaty na jesieni wymiotło do zera a ceny wyskoczyły w kosmos. Dlatego latem temat musi być zamknięty. 

Jeszcze coś dodam. Wczoraj była bardzo duża ilość w cena 1799 i kupiłem. Dzisiaj już jest bardzo mała ilość i tylko przez noc cena urosła o stówkę.

https://www.esklepik.com.pl/product-pol-5565-Agregat-Pradotworczy-inwerterowy-DAEWOO-GDA-2500i-OD-REKI.html

I tak jest z agregatami cały czas obecnie. Jak coś jest w miarę sensownego i ma jakąkolwiek promocję rozchodzi się dość szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak automatycznego start/stop, brak rozrusznika, moc z ledwością wystarczy na domowe potrzeby.  Sprzęt raczej dla tych co odpalą to 1x w roku, żeby sprawdzić, czy działa. Spięcie tego z domową automatyką nierealne. Ręczne odpalanie upierdliwe. Będzie stał i zagracał garaż/szopkę etc.

 

PS ? Ciekawe co za przebieg sinusoidalny (pseudo-sinusoidalny) tam "wychodzi"

 

EDIT: 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2381701.html#16934072

Pewnie problemy będą analogiczne jak u tego użytkownika.

Zacznij od sprawdzenia dmuchawy od kotła, bo już ta pewnie nie będzie chciała działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest inwerter ?

https://sklep.monte-polska.pl/jaki-agregat-do-domu-wybrac-tradycyjny-czy-inwerterowy

Co to jest sinuspro ?

 

Ile energii potrzeba do zasilenia domu ?

Średnie zużycie z faktur z okresu kilku lat to 700 KWh na 2 miesiące. 

Liczymy

700/2 miesiące=350 KWh na miesiąc
350 / 30 dni = około 12 KWh na dzień
12 / 24 = 0.5 KWh na godzinę

W tych 0.5 KWh są dwa podgrzewacze przepływowe 2 x 5kw + czajnik 2kw. Nie korzystając z tych dobrodziejstw jestem skłonny stwierdzić, że średnie zapotrzebowanie w ciągu godziny to połowa tego czyli 250-300 wat.

Kocioł zużywa około 100-350 wat. Dodając 0.3KW wychodzi około 0.8 KW. Ciągła wydajność agregatu to 1.8KW/h. Wychodzi nie inaczej, że przy normalnym użytkowaniu produkuje około połowy mocy którą jest w stanie wyprodukować. Nie można używać w tym czasie podgrzewaczy czajnika i innych prądożernych urządzeń. Pozostałe urządzenia działają normalnie jak z zasilania sieciowego.

Nie mam nic więcej do dodania na tą chwilę w tym temacie. Podłączenie próbne nastąpi jak dojedzie. Wiem na 100% , że potwierdzi się to co napisałem bo taki układ ma i stosuje kolega od 2 lat. On zasila inwerterem Mar-Pol 2000 ix. Oczywiście wtedy nie omieszkam dopisać dwa słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś trochę dołożyć i kupić Fogo walizkową wersję.

Jest sinus i można zasilać dowolne sprzęty.

https://www.fogo.pl/agregaty-benzynowe-50-hz/agregaty-jednofazowe-do-3-0-kw/2-pl/uncategorised/106-f-2001-is

Co prawda ja kupowałem chyba rok temu i cena była niższa o 300-400zł ale jestem zadowolony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Emilien

Ceny walizek odpłynęły w kosmos totalnie. Za kawałek plastikowej obudowy jest + 1000pln obecnie. Do tego mikro zbiorniczek 3-4 litry, wiec wg. mnie to nie jest dobre do jakiejś dłuższej pracy. Przynajmniej dla mnie. Więc odpuściłem z w/w powodów te walizkowe i szukałem czegoś w normalniejszej cenie z normalnym zbiornikiem paliwa.

Dokupiłem dzisiaj jeszcze sinuspro i mam komplet 🙂 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ceny się zmieniły widzę to na bieżąco nie jestem wyznawcą nowego ładu 😄

Ja używam sporadycznie na wyjazdy w domu jeszcze nie było okazji więc dla tego taki wybór.

O

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Fogo jest też słabszy. Wynika to z samej pojemności silnika 79cm i one tak naprawdę 1.5KW dają radę.

https://www.fogo.pl/images/karty-katalogowe/benzyna/f2001is.pdf

Są też większe walizki z tymi silnikami jak w moim 119cm, ale odlatują o kolejne kilka stówek w kosmos. Trochę o tym wszystkim poczytałem i troszkę się orientuję co jest co 🙂 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten co podałeś że zamówiłeś ma takie same parametry jak Fogo F2001 IS

Z tym że Fogo ma realne parametry a w Twoim np. Prąd maksymalny 16 A  😄😄😄

Mam nadzieje że sprzęt spełni Twoje oczekiwania i będzie długo służył choć pewnie lepiej żeby nie był za często potrzebny chyba że po za domem. 

Generalnie w takich agregatach problemem jest brak informacji o spełnianiu norm jakichkolwiek i jest to trochę loteria. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to w opisie nawet nie zwróciłem uwagi bo z wzoru wiadomo co tam będzie. Tu masz całkowitą rację, że poszli metodą ctrl -v z jakiegoś innego opisu i poszło w świat 🙂 . Oczywiście nie ma się co licytować moje jest mojsze i lepszejsze 🙂 . To tylko środek do osiągnięcia celu i każdy ma prawo kierować się swoimi wyborami. Też życzę aby Fogo spełniał długo pokładane w nim oczekiwania i wiernie służył, bo o to w tym tylko chodzi. A najlepiej żeby nie był potrzebny jako awaryjne zasilanie, choć może być z tym w obecnych czasach różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Emilien napisał:

Generalnie w takich agregatach problemem jest brak informacji o spełnianiu norm jakichkolwiek i jest to trochę loteria. 

Dla samych silników są normy głośności , dla części prądnicowej nie ma, chyba że jest moc prądnicy powyżej 10kW, to wtedy tak.

Kiedyś to przerabiałem, gdyż chciałem zmienić samą prądnicę w mojej Hondzie 6,5kVA i nic lepszego nie znalazłem.

Mam sinusoidę, 52-53Hz częstotliwości, gdyż jakaś śrubka w silniku/ gaźniku się przestawia ale jest git.

Napędzam tym cały dom łącznie z hydroforem 1,5kW, 4 UPS-y po 1kVA, 2 lodówki, indukcja 2kW, TV, oświetlenie halogenowe domu- ok 300W.

Dobowy pobór energii w domu przy zasilaniu z sieci to ok 16-22kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W agregacie prądotwórczym najważniejsza jest stabilizacja obrotów silnika spalinowego. Od tego zależy częstotliwość 50 Hz. Dobre agregaty mają moduł AVR pilnujący obrotów i napięcia w zależności od obciążenia. W agregacie lepiej sprawdza się silnik diesla ze względu na większy moment obrotowy. Posiadam w firmie dwa agregaty, pierwszy Fogo zainstalowany na stałe na przyczepie z dwucylindrowym benzyniakiem. Moc czynna 15 kW. Drugi to jednocylindrowy diesel Genezo o mocy czynnej 7,5 kW posiadający własne koła transportowe. Oba ważą po około 200 kg nie licząc podwozia. Silniki mają pojemność po około 600 cm3. Oba mają AVR. Wykorzystuje je do awaryjnego zasilania np małych serwerowni czy stacji GSM. Zgadnijcie, który stabilniej pracuje pod obciążeniem....     Oba bez problemów radzą sobie ze spawarkami z tą różnicą że diesel nie zmienia częstotliwości pracy i poziomu napięcia  przy zajarzeniu łuku elektrycznego a benzyniakiem majta za każdym razem mimo tego że ma 2x większą moc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Užywalismy agregaty przy technoparty.Na poczatku maly system-male agregaty benzynowe,potrzebne przewymiarowac 2-3x oproci obciazeniu.Aj tak nie bylo problemom uszkodzic jak agregat,tak aparat,bo przebieg obrotow na benzynu po dužym zmniejszeniu obciazenia prosto jest.O BPM na klape karburatora nie mowiac,brakuje bezwladnosci.Pozniej z dieselami o mocy ponad 30 KW byly zerowe problemy.Tež za weekend požera polowe co benzin 15 KW.Myslalem,že maly agregat inwertorowy tego falowania jake bylo na party i starych maszynach przy zalaczeniu podajnika wyzeruje,no nie dalo rady i cos tam padlo tež.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie myślę nad ups, do przyszłego sterownika do instalacji CO, pompki na 1 biegu i kilku led. Denerwuje mnie czasem to wyłączenie prądu na 10 sek, minutę, godzinę. A jak dłuższy brak, to na tą godzinkę lub dwie doładować stary aku z alternatora, przy okazji lodówka będzie mogła popracować i tv obejrzeć, dlaczego prądu brak na wsiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mac08

Sinuspro nie ma za bardzo nawet konkurenta. Masz stabilizator napięcia + prostownik. Tu nie ma za bardzo innego wyboru jak ma być kompaktowo a to automat do kotła stworzony. Jedynie to wybór wielkości sinuspro. Czym więcej tych watów potrzeba tym drożej. Normalny kocioł ciągnie na luzie sinuspro 800e który ma 500 wat realnie. Kocioł na ekogroszek zużywa przy wszystkim włączonym około 250 wat. Licząc nawet x % więcej niech będzie 350 wat. Wiec sprawnie obsługuje kocioł, a cena 800-tki z butów jeszcze nie wyrywa. Ja mam aku 105 Boscha po wymianie w Barwarce który jeszcze nie był ostatni i pod prostownikiem z sinuspro utrzyma spokojnie myślę parę godzin. A jak nie włączą wtedy agregat i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.