Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Agregat prądotwórczy do zasilania domu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak budowałem dom od razu elektryk zamontował mi przełącznik sieć-agregat oraz wyciągnął przewód i gniazdo do agregatu do budynku gospodarczego. 10 lat się zbierałem z zakupem, wiadomo, zawsze są inne wydatki, ale we wrześniu zakupiłem takowy. Moc 5,4 kVA, podłączyłem (znajomy elektryk), na razie jedna próba, 5 l paliwa wystarczyło na 4 h. Wszystko w domu działa, PC PW, TV, dwie lodówki, oświetlenie, włączyłem jeszcze równocześnie jedno pole indukcji i wszystko działało. Nagrałem krótki filmik, nie jest to żadna reklama

https://youtu.be/zHai4OOKnlg

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he. Widziałem ten film. Fogo to konkretne sprzety. Ale ten twój nie ma AVR. Trochę kiepsko jeżeli chodzi o jakieś wrażliwe odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez FOGO. Lata. Wytrzymal budowe, teraz jako rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podejrzewałem, że gustujesz w starych kozach he he. Z drugiej strony, to po co jeździć Renówką, Audi, Volvo albo mercedesem jak można maluchem. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, berthold61 napisał:

A wystarczy kilka świeczek i stara koza

A ja wolę kobiety.... 🙂 🙂 🙂

@berthold61 no wiesz co??? nie spodziewałem się tego po Tobie!!!

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@sambor 16 Amperów mi spokojnie starczy. To daje coś ponad 3 kW stałego obciążenia.

W dniu 28.11.2021 o 14:23, sambor napisał:

co będzie jak w domu są już wyłączniki różnicowo- prądowe

A jak są to co ma być. Zadziała jeden albo drugi. U mnie co prawda różnicówek nie ma.  Modernizacja planowana. Ale zawsze tylko później, później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosę się z tematem mojego agregatu w to, odpowiedniejsze miejsce. Rozkręciłem gaźnik i okazało sie że agregat pracuje prawidłowo tylko na ssaniu, wyłącznik podciśnieniowy ssania nie działał, dlatego agregat chodził prawidłowo, ale chyba nieprawidłowo spalał. Znalazłem w sieci nowy gaźnik z dodatkowo dołożonym reduktorem do gazu LPG w cenie 200,-zł. Można będzie taniej zasilać agregat i nie byc skazanym na jedno tylko paliwo. Jak pompy na stacji paliw nie chodziły, to butle z gazem można było spokojnie wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden problem mam rozwiązany. Agregat chodzi już bezproblemowo na benzynie i LPG na nowym zestawie gaźnikowym. Ustawienie reduktora przy gaźniku pozwala też podawać gaz ziemny do zasilania, więc paliwa mam teraz pod dostatkiem.

Kolejne wyzwanie to rozrusznik elektryczny zamiast szarpaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.11.2021 o 00:04, Outsider napisał:

Od dłuższego już czasu myślę sobie o takim agregacie. Po ostatnich straszeniach w mediach blackoutami myślę intensywniej. Ciekawe czy to realne zagrożenie czy komuś na świecie agregaty się nie sprzedają.

Układ elektryczny w domu to TNS. Agregat będzie jednofazowy inwerterowy o mocy nom. 5 kW. Moc szczytowa 7 kW.  Moc silnika 11 KM.. Jak oceniacie taki schemat. Oczywiście nie ma na nim licznika i zabezpieczeń, które są naturalne.

TNS.JPG

Jeden z przewodów generatora (najlepiej ten podpinany do N) powinieneś podłączyć do PE przed różnicówką aby zmienić układ "IT" generatora w układ TNS. Jeśli tego nie zrobisz RCBO może nie wykrywać (nie działać) prądu płynącego przez ciało do ziemi i wysoką impedancje generatora. Dla róznicówki 30mA i 230V opór uziemienia może być teoretycznie 7666 Ohm ale dla odseparowanego od ziemi invertera może to być znacznie więcej.  Najlepiej by było zeby w punkcie podłączenia tego PE i jednego z wyprowadzeń generatora uziemić układ np szpilką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytałem że masz mieć agregat 5kW (max 7kW) a narysowałeś RCBO tylko 16A, przy 230V daje ci to tylko 3,7kW. Przy takiej wydolności prądowej agregatu trzeba by dać RCBO(30mA) min C20A lub B25A. 

Agregat-Siec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna uziemic jedno z L1/L2 agregatu w budynku podlaczajac do GSU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSU to glowna szyna uziemiajaca.

Obwod PE jest z niej wydzielony, wiec rozsadne jest podlaczenie jednego z L1/L2 do uziemienia wlasnie a nie do PE (odbwodu „bezpieczenstwa”).

Musze to rozrysowac na spokojnie o co mi chodzi…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując tak na chłodno propozycja kolegi @Technik87 wydaje się być nie do końca poprawne. 
@PioBin na schemacie agregatu GND ma połączenie z obudową inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Outsider napisał:

na schemacie agregatu GND ma połączenie z obudową inwertera.

Rozbija sie wszystko o L1/L2/N a nie o PE.

Jeszcze raz Cytat z instrukcji agregatu FOGO:

Uziemianie neutralnego przewodu generatora może być wykonane jedynie przez wykwalifikowanego elektryka pod warunkiem zastosowanie dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej. (PN-EN 60364-4-41).

W przypadku zastosowania agregatu do zasilania istniejącej sieci, np. domowej lub warsztatowej, należy zweryfikować skuteczność ochrony przeciwporażeniowej zastosowanej w tej sieci. Dodatkowe zabezpieczenie może okazać się niezbędne ze względu na niski prąd zwarciowy agregatu.
 

Uzwojenia generatora nie są podłączone do uziemienia. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne i eliminuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. W przypadku zastosowania agregatu do zasilania sieci odbiorczych w systemie TN lub TT konieczne jest podłączenie punktu neutralnego uzwojenia generatora do zacisku PE, uziemienie urządzenia
zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 60364-4-41 oraz dodatkowe zabezpieczenie przeciwporażeniowe - wyłącznik różnicowo- prądowy o prądzie zadziałania nie przekraczającym 30 mA.

To co istotne wyroznilem.

 

Jak wykonac to rozsadnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"pod warunkiem zastosowanie dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej"  - dodatkową ochroną (uzupełniającą) jest właśnie RCBO na wyjściu generatora. 

PN-EN 60364-4-41 miedzy innymi zawiera: 

 

"Środek ochrony: samoczynne wyłączenie zasilania

Samoczynne wyłączenie zasilania jest środkiem ochrony stanowiącym kombinację:
• ochrony podstawowej, która jest realizowana przez izolację podstawową części czynnych lub przez przegrody, ewentualnie obudowy oraz
• ochrony przy uszkodzeniu realizowanej przez połączenie wyrównawcze i samoczynne wyłączenie zasilania w przypadku uszkodzenia.
Może być również stosowana ochrona uzupełniająca za pomocą wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA. W zakresie ochrony podstawowej całe urządzenie powinno być zgodne z wymaganiami określonymi w stosunku do ochrony podstawowej. Jako ochrona przy uszkodzeniu stosowane są: uziemienie ochronne, ochronne połączenia wyrównawcze oraz w przypadku zwarcia samoczynne wyłączenie zasilania."

Większość przenośnych agregatów jest w układzie IT, czyli generator "wisi w powietrzu", a bolec gniazda jest połączony z obudowa agregatu, dlatego we wszystkich instrukcjach pisze aby uziemić agregat w przypadku używania odbiorników z wtyczką która posiada 3 przewody (i zazwyczaj metalową obudowę) po to aby w przypadku zwarcia któregoś z przewodów (L1 lub L2) z obudową układ zamienił się w TT(L i N) i pracował dalej  bez niebezpieczeństwa dla użytkownika. (w układzie IT pierwsza "awaria" nie wyłącza układu, dopiero 2 awaria jest niebezpieczna) 

To że agregat jest inwerterowy i ma sinusoidę niema znaczenia. W żadnym układzie z agregatem czy transformatorem niema początkowo "fazy" i "zera", "faza" i "zero" powstaje w układzie po uziemieniu jednego z wyprowadzeń transformatora lub inwertera. Dzięki takiemu uziemieniu dotykając przewodu uziemionego (N czyli neutralnego) mamy taki sam potencjał (prawie taki sam, zależy od jakości uziemienia) jak dotykany przez nas przewód i nas "nie kopie" ;-). Jeśli żadne z wyprowadzeń transformatora lub agregatu nie jest uziemione to dotykając któregoś z wyprowadzeń (L1 czy L2 od ang. Live) jesteśmy "narażeni" na przepływ prądu zależny od impedancji pomiędzy transformatorem lub agregatem a ziemią(powierzchnią) na której stoi człowiek i transformator lub agregat (zazwyczaj jest ona bardzo duża).

Zapraszam do dyskusji 😉     

3 godziny temu, Outsider napisał:

Analizując tak na chłodno propozycja kolegi @Technik87 wydaje się być nie do końca poprawne. 
@PioBin na schemacie agregatu GND ma połączenie z obudową inwertera.

Prawdopodobnie jest to tylko uziemienie radiatora invertera i nie jest w żaden sposób powiązane z elektroniką invertera ale jeśli cię to martwi to nie uziemiaj agregatu a uziem tylko punkt połączenia PE z N przed różnicówką. (wtyczka bez PE do agregatu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sambor napisał:

Nie można tak uziemić  - ani L1 ani L2, od uziemienia jest PE

Dodatkowo ten agregat ma na wyjściu inverter , który zapewnia prawidłową sinusoidę, więc zwieranie linii zasilających do PE jest proszeniem się o uszkodzenie invertera. 

A jak według ciebie powstaje przewód neutralny N? Właśnie poprzez zwarcie L1 lub L2 do PE (uziemienia).

Co do możliwości uszkodzenia invertera to nie sądzę aby to mogło być powodem, ale można to sprawdzić. Najpierw miernikiem sprawdzamy czy jest przejście od L1, L2 do PE, a jeśli niema to podłączamy żarówkę pomiędzy PE invertera i L1 lub L2 i jak nie świeci to można zewrzeć L1 lub L2 do PE. W ostateczności możemy nie uziemiać invertera/agregatu tylko punkt połączenia PE i N przed różnicówką (wtyczka bez PE do agregatu)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką ciekawostkę znalazłem, na rynek US agregat inwerterowy Kipor ma domyślnie zwarty jeden z przewodów "fazowych" do PE, czyli chyba tak można 😉 

IG2000i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak by co to układ jest przetestowany z agregatem inwerterowym ze zdjęcia. Punkt połączenia PE i jednej z faz agregatu jest uziemiony przed różnicówką dodatkowym uziomem szpilkowym (u mnie 4m). Moja różnicówka to B10A 30mA bo mam agregat tylko 2000W. Przełącznik agregat/sieć (czerwony) mam założony odwrotnie bo akurat tak pasował lepiej do mojej tablicy. Dodatkowo w czasie pracy na agregacie wyłączam też zabezpieczenie główne(żółte) rozdzielnicy aby być pewnym że żadne napięcie nie przedostanie się od agregatu w stronę licznika i dalej na sieć energetyczną. 

Przypadkowo sprawdziłem też że moja instalacja PV zsynchronizowała się do tego agregatu i zaczęła produkować energię, (podczas pracy na agregacie zapomniałem wyłączyć zabezpieczenia od instalacji PV). Moja instalacja PV jest oparta o mikroinwertery więc po przejściu z układu 3-fazowego na 1-fazowy wszystkie mikroinwertery zsynchronizowały się do jednej fazy. Przy inwerterach PV 3-fazowych to nie zadziała.    

 

Agregat_1.jpg

Agregat_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.