Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Agregat prądotwórczy do zasilania domu


Rekomendowane odpowiedzi

Nie popaliłeś agregatu jak prąd z paneli zaczął walić w instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na szczęście był pochmurny dzień i zużycie przewyższało produkcję. Po zatem wydaje mi się że te agregaty inwerterowe są przewidziane do pracy równoległej więc muszą być jakoś przystosowane do obecności "obcego" napięcia na zaciskach i pracy synchronicznej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było jak piszesz, byłby to najprostrzy sposób do wymuszenia pracy PV  w trybie wyspowym bez wymiany falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale przy takiej pracy wyspowej instalacji PV trzeba by było bardzo ściśle pilnować mocy odbiorników aby była odpowiednia do aktualnej mocy produkcji PV. Każdy falownik PV "on grid" aby "wepchać" moc do sieci musi podnieść napięcie do wartości przy której prąd płynący od falownika do sieci będzie odpowiadał aktualnej mocy ze słońca. Jeśli nie będzie żadnego odbioru to falownik PV podniesie napięcie do limitu równego około 265V i się wyłączy. Ciężko powiedzieć czy inverter w agregacie jest gotowy na tak wysokie napięcie i czy go przetrwa...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre falowniki potrafią się komunikować z licznikiem dwukierunkowym który instaluje się na "wyjściu" z sieci i odpowiednio ograniczają produkcję z PV tak aby "nie wysyłać" i "nie pobierać" energii z sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Agregaty gotowe do pracy? Znalazłem jakiś zestaw do konwersji szarpaka na rozruch elektryczny, muszę tylko rozkręcić mechanizm i popatrzeć na możliwość montażu bez nadmiernego rzeźbienia. Niedługo będzie chyba okazja do testowania naszych układów. Kupiłem inwerter off-grid i szukam teraz akumulatorów do pracy buforowej. Nie chcę żeby agregat musiał nawalać przez całą dobę, częściowo akumulatory odciążą go w pracy. Dodatkowo układ zacznie pracować nawet pod nieobecność domowników. Na pracę równoległą z panelami PV nie liczę, bo zimą uzysk mizerny i szkoda mi kasy na sprzęt dający się wspomagać panelami. Ma być prosto i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam podobną koncepcję, więc rozważam zrobienie awaryjnej instalacji 12 V do zasilania oświetlenia 12V, oraz doładowywania stacji Ecoflow (która ma ogarniać komputer, monitory, internet i inne drobiazgi na moim stanowisku pracy).

I tu moje pytanie - czy "minus" z instalacji 12V mogę poprowadzić po miedzianej instalacji CO? Jakieś przepisy tego zabraniają? Zrobiłbym wtedy rozprowadzenie tylko 1 linką izolowaną + 12V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest wszystko gotowe (mam filmik tylko jak go udostępnić tutaj). Skrzynka przyłaczeniowa zabezpieczona mikrowyłącznikem co by ktoś lub ja pod wpływem nie podłączył agregatu do czynnej instalacji :). Panele pracuja przy zasileniu z agregatu 🙂.

Jaki inwerter kupiłes i jaki koszt?

12 V jest napięciem bezpiecznym, ale, będzisz miał uziemiony jeden biegun tej instalacji i tu lipa.

Edytowane przez piątrek
taki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem chinola EaSun-a 3kW, już po 1700zł i zaklepałem AGM-y 4szt. 100Ah/każdy. Wychodzi taniej niż 2 szt. po 200Ah i lżej nosić 25kg niż 54kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, piątrek napisał:

12 V jest napięciem bezpiecznym, ale, będzisz miał uziemiony jeden biegun tej instalacji i tu lipa.

W jakim sensie lipa? W razie czego mam też możliwość uziemienia agregatu DC, którym chcę to awaryjnie doładowywać, gdy brak prądu przekroczy pojemność baterii (mam tylko 140Ah).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też bardziej bym chciał prąd z agregatu przepuszczać przez falownik żeby ,,wygłaskać" jego parametry. Przeróbek za dużo nie ma, zostaje mi tylko wciąć się w jedną fazę zasilającą potrzebne sprzęty i oświetlenie i po temacie. Oczywiście przełącznik sieć-agregat będzie konieczny, ale sam falownik jest wpięty cały czas do sieci i sam automatycznie zaczyna podtrzymanie zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chciałem zrobić agregat 12V, akumulator 12V i z tego: kocioł przez Volta na 230V, a w domu oświetlenie i ładowanie sprzętu na 12V. Pierw chciałem zrobić wszystko przez przetwornicę na 230V, ale jak zobaczyłem prąd jałowy przetwornic to ostygłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, HarryH napisał:

W jakim sensie lipa? W razie czego mam też możliwość uziemienia agregatu DC, którym chcę to awaryjnie doładowywać, gdy brak prądu przekroczy pojemność baterii (mam tylko 140Ah).

W stacjach el. tam gdzie jest napięcie pomocnicze DC jest monitoring izolacji , czyli ochrona przed doziemieniem bieguna. I teraz gdy drugi biegun napieciowy straci izolacje , masz zwarcie. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest instalacja z 1907 r (miedź w jedwabiu i ołowianych rurkach, 2 bezpieczniki topikowe po 10A), tak są zrobione wszystkie kamienice przy całej ulicy. Więc chyba zaryzykuję 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 21:45, HarryH napisał:

U mnie jest instalacja z 1907 r (miedź w jedwabiu i ołowianych rurkach, 2 bezpieczniki topikowe po 10A), tak są zrobione wszystkie kamienice przy całej ulicy. Więc chyba zaryzykuję 🙂 

To tkzw rurki Bergmana , ale! to jeszcze funkcjonuje? ! To tym bardziej zrób instalacje aw. na 2 przewodach.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też takie miałem, ale niestety było to aluminium w tkaninie i trzeba było czyścić utlenione połączenia , bo spadała moc a robiło sie ciepło w puszkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 21:58, carinus napisał:

Kiedyś też takie miałem, ale niestety było to aluminium w tkaninie i trzeba było czyścić utlenione połączenia , bo spadała moc a robiło sie ciepło w puszkach.

Tez takie widziałem, ale nie miedziane. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonuje, wymieniłem tylko w mieszkaniu, ale klatka i inne mieszkania po staremu. Gdy kupowałem to mieszkanie 4 lata temu, to Tauron robił właśnie nowe przyłacza do kamienic, a potem mieliśmy wymieniać w mieszkaniach. No i robią dalej te przyłacza ... 

9 minut temu, piątrek napisał:

rurki Bergmana

One nie są pełne, tylko mają przerwę od ściany. Jak zabrałem się za zmywanie starej farby ze ściany, to prąd j ... ..ł mnie tak, że kwadrans nie mogłem zginać rąk w łokciach. Wtedy wykułem bruzdy i to wymieniłem. Ale co z tego, jak dalej mam tylko 5kW.

Co do aluminium - przecież w 1907 r aluminium było droższe od miedzi. Niewiele wcześniej, za Napoleona, podobno aluminiowa biżuteria była droższa od złotej i platynowej.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HarryH napisał:

Funkcjonuje, wymieniłem tylko w mieszkaniu, ale klatka i inne mieszkania po staremu. Gdy kupowałem to mieszkanie 4 lata temu, to Tauron robił właśnie nowe przyłacza do kamienic, a potem mieliśmy wymieniać w mieszkaniach. No i robią dalej te przyłacza ... 

One nie są pełne, tylko mają przerwę od ściany. Jak zabrałem się za zmywanie starej farby ze ściany, to prąd j ... ..ł mnie tak, że kwadrans nie mogłem zginać rąk w łokciach. Wtedy wykułem bruzdy i to wymieniłem. Ale co z tego, jak dalej mam tylko 5kW.

Co do aluminium - przecież w 1907 r aluminium było droższe od miedzi. Niewiele wcześniej, za Napoleona, podobno aluminiowa biżuteria była droższa od złotej i platynowej.

I sam sobie odpowiedziałes na pytanie 🙂

Godzinę temu, HarryH napisał:

Ale ja chciałem zrobić agregat 12V, akumulator 12V i z tego: kocioł przez Volta na 230V, a w domu oświetlenie i ładowanie sprzętu na 12V. Pierw chciałem zrobić wszystko przez przetwornicę na 230V, ale jak zobaczyłem prąd jałowy przetwornic to ostygłem.

Czy dobrze zrozumiałem? To jest stara kamienica, to gdzie agregat ? i 12 V , a są takowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, piątrek napisał:

Czy dobrze zrozumiałem? To jest stara kamienica, to gdzie agregat ? i 12 V , a są takowe?

Chciałem się wzorować na instalacji Zawiszy Czarnego, gdzie jest oczywiście instalacja na 230V na Andorii, ale na wypadek awarii całe zasilanie awaryjne jest bezpośrednio na baterii. Przetwornice mam, ale ich sprawność jest kiepska, a przede wszystkim nawet bez żadnego poboru prądu "zewnętrznego" przetwornice żrą z akumulatora ładne parę amper.

Agregat to Honda ED, są tego miliony na świecie w ciężarówkach, kamperach i różnych bazach biwakowych czy wojskowych. Ogólnie przeznaczone są do ładowania akumulatorów i mają tylko uzwojenie DC i regulator prędkości obrotowej do ustawienia prądu. Mój egzemplarz jest wybitnie cichy, po zamknięciu okna nie słychać go wcale, nie będzie problemu, gdy stanie sobie w ogródku przed kamienicą. Sporo wyłaczeń prądu już przeżył. Dotąd jednak ładowałem nim tylko stację Ecoflow przez złacze dla paneli solarnych, a w piwnicy kocioł miał Volt Sinus Pro z akumulatorem i jeśli prądu nie było długo, po prosty Volt się wyłaczał. Teraz chcę spiąć akumulator, agregat DC i jakieś diodowe oświetlenie awaryjne w 1 sieć. A przy długim braku prądu chcę też mieć możliwość doładowania stacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 22:28, HarryH napisał:

Chciałem się wzorować na instalacji Zawiszy Czarnego, gdzie jest oczywiście instalacja na 230V na Andorii, ale na wypadek awarii całe zasilanie awaryjne jest bezpośrednio na baterii. Przetwornice mam, ale ich sprawność jest kiepska, a przede wszystkim nawet bez żadnego poboru prądu "zewnętrznego" przetwornice żrą z akumulatora ładne parę amper.

Agregat to Honda ED, są tego miliony na świecie w ciężarówkach, kamperach i różnych bazach biwakowych czy wojskowych. Ogólnie przeznaczone są do ładowania akumulatorów i mają tylko uzwojenie DC i regulator prędkości obrotowej do ustawienia prądu. Mój egzemplarz jest wybitnie cichy, po zamknięciu okna nie słychać go wcale, nie będzie problemu, gdy stanie sobie w ogródku przed kamienicą. Sporo wyłaczeń prądu już przeżył. Dotąd jednak ładowałem nim tylko stację Ecoflow przez złacze dla paneli solarnych, a w piwnicy kocioł miał Volt Sinus Pro z akumulatorem i jeśli prądu nie było długo, po prosty Volt się wyłaczał. Teraz chcę spiąć akumulator, agregat DC i jakieś diodowe oświetlenie awaryjne w 1 sieć. A przy długim braku prądu chcę też mieć możliwość doładowania stacji. 

 

Tak, bez komentarza.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 22:33, piątrek napisał:

Tak, bez komentarza.

Dziękuję za obszerną odpowiedź, ten wytrysk intelektu mnie onieśmielił.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 6.02.2022 o 09:18, Technik87 napisał(a):

Jak by co to układ jest przetestowany z agregatem inwerterowym ze zdjęcia. Punkt połączenia PE i jednej z faz agregatu jest uziemiony przed różnicówką dodatkowym uziomem szpilkowym (u mnie 4m). Moja różnicówka to B10A 30mA bo mam agregat tylko 2000W. Przełącznik agregat/sieć (czerwony) mam założony odwrotnie bo akurat tak pasował lepiej do mojej tablicy. Dodatkowo w czasie pracy na agregacie wyłączam też zabezpieczenie główne(żółte) rozdzielnicy aby być pewnym że żadne napięcie nie przedostanie się od agregatu w stronę licznika i dalej na sieć energetyczną. 

Przypadkowo sprawdziłem też że moja instalacja PV zsynchronizowała się do tego agregatu i zaczęła produkować energię, (podczas pracy na agregacie zapomniałem wyłączyć zabezpieczenia od instalacji PV). Moja instalacja PV jest oparta o mikroinwertery więc po przejściu z układu 3-fazowego na 1-fazowy wszystkie mikroinwertery zsynchronizowały się do jednej fazy. Przy inwerterach PV 3-fazowych to nie zadziała.    

 

Agregat_1.jpg

Agregat_2.jpg

Dzień Dobry, chcę zrobić podobne rozwiązanie ze swoi agregatem i mam kilka pytań: 

1. z agregatu do skrzynki z RCD przewód L1, L2, PE  czy tylko żyły czynne bez przewodu ochronnego ? 

2. którą "dziurkę" w agregacie potraktował Pan jako przyszły przewód N ?

3. mam obok miejsca gdzie będzie stał agregat uziom od instalacji foto i zastanawiam się czy mogę właśnie jego wykorzystać jako uziemienie wydzielonego N i PE , wydaje się ze tak ale właśnie nie mam  jak sie upewnić (tu mam 100% pewności że mam R<10 Ohm, były wykonywane pomiary). Wbicie kolejnych szpilek nie koniecznie spowoduje że otrzymam R<30 ohm. W sumie i tak wszystko jest spięte razem z PE budynku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.