Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar HTi20 opinie


mikus39

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może mi ktoś podpowiedzieć czy ta pompa jest warta uwagi. Aktualnie cena katalogowa to 26.700 za samo urządzenie bez montażu.

HTi 20/12
Zakres mocy A7W35 3-12 kW
Zakres mocy A-10W35 3-12 kW
Moc / COP wg PN 14511 A7W35 4,8 kW/ 5,02
SCOP klimat umiarkowany 4,49
Klasa sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń zastosowania niskotemperaturowe/ wysokotemperaturowe A+++ / A++
Zakres temperatury zewnętrzne -25ºC ÷ 35ºC
Maksymalna temperatura zasilania 55ºC
Moc chłodnicza / EER A35W7 5,1 kW / 2,71
Czynnik chłodniczy / ilość Propan R290 / 1,3 kg
Zasilanie: 3 x 400V lub 1~230V
Waga 90 kg
Wymiary 900mm x 510mm x 1200mm
Przyłącze hydrauliczne G 1
Moduł hydrauliczny SMART Pompa obiegowa z płynną regulacją wydajności, zawór przyłączający CO/CWU , grzałka przepływowa 2-6kW, sterowanie dwoma obiegami grzewczymi, internet
Moduł hydrauliczny SMART TOWER Zasobnik CWU o pojemności 200 L, Pompa obiegowa z płynną regulacją wydajności, zawór przyłączający CO/CWU , grzałka przepływowa 2-6kW, sterowanie dwoma obiegami grzewczymi, internet

 

Nie chciałbym się nadziać na bubel.

 

 

hks_lazar_informacja_o_produkcie_zgodnie_z_ue_nr_8112013_hti2012 (1).pdf hks_lazar_klasa_energetyczna_pompa_ciepla_hti2012 (2).pdf hks_lazar_karta_produktu_ue_2015_1187_hti2012.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o co ewentualnie dopytać? Dla.mnie SCOP wygląda bardzo obiecująco. Wierzyć nie wierzyć? 

I czy propan jest wart uwagi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij ma dwa końce. Zawsze.

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/jaka-pompe-ciepla-wybrac-tania-droga-a-moze-polska/

Cyt.:

Na taki obrót spraw branża szykowała się już lata temu. Wielu pasażerów tonącego węglowego Titanica zaczęło rozwijać drugą nogę biznesu (pompy ciepła albo pellet) na długo zanim na horyzoncie pojawiła się góra lodowa. Jak sobie tutaj radzą? Przeważnie:

  • albo ściągają gotowe chińskie sprzęty i sprzedają pod swoim szyldem,
  • albo kilka lat temu zaczęli składać własne pompy ciepła, w dużej mierze z gotowych komponentów.

Cyt.:

Sporo pompowych wyrobów polskich firm ex-kotlarskich, które poszły drugą z tych dróg, łączy wiele cech:

  • to prawie wyłącznie monobloki
  • bardzo popularnym czynnikiem jest propan
  • duże moce
  • bez modulacji mocy
  • duże gabaryty urządzeń
  • relatywnie wysokie ceny – zwykle powyżej 30 tys. zł za urządzenia o mocy kilkunastu kW

Taka charakterystyka nie jest przypadkowa – tego typu urządzenia najprościej było zbudować i wypuścić szybko na rynek. Firmy świeże, bez wielkiego doświadczenia, nie mogły sobie technologicznie pozwolić na więcej.

Cyt.:

Propan – jest tańszy od "mainstreamowych" czynników chłodniczych, jest też wysoce palny (toć LPG), stąd właśnie urządzenia, w których jest stosowany, są typu monoblok, bo gdy takie urządzenie znajduje się poza budynkiem, to można użyć w nim więcej czynnika = zbudować pompę większej mocy (na zastosowania wewnątrz budynku jest absurdalnie mały limit ilości czynnika – ze względów bezpieczeństwa). Marketing zwykle podkreśla tylko tyle, że to czynnik ekologiczny (prawda) i oferujący wyższą sprawność (prawda).
Propan jest jedną z odnóg rozwoju branży pomp ciepła, stale poszukującej lepszych czynników chłodniczych. Większość obecnie popularnych czynników albo jest toksyczna, albo palna, albo jest silnym gazem cieplarnianym. Albo wszystko w/w naraz.
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz gotową odpowiedz? 

 

Kup Panasonica, albo LG. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikus39 napisał:

Outsider no Toś mi teraz dopomogł. 

Zawsze warto poznać wszelkie plusy i minusy potencjalnej inwestycji. I dokonać dobrego wyboru. Miałem podobne dylematy zanim założyłem swoją pompę powietrze - powietrze. Wybrałem Daikina zamiast Gree, Heiera czy innego g...a pomimo, że był droższy. I nie żałuję ani jednej wydanej złotówki.

42 minuty temu, o6483256 napisał:

albo LG

Nie wiem czy coś się zmieniło w kwestii jakości produktu. Ale LG odpuściłbym sobie w przedbiegach. Jakość komponentów elektronicznych u nich to jakaś porażka. I żeby nie było że u nas naganiają. Poza naszymi granicami opinie są podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikus39 napisał:

Altherma? 

Nie. Wspomniałem, że mam pompę powietrze powietrze. Multisplit. A prościej mówiąc klimatyzator, który bardzo wydajnie ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sambor napisał:

produkcją przeciętnych bojlerów i kotłów

I niestety opinie o pompach też raczej niepochlebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2022 o 13:06, mikus39 napisał:

Czy może mi ktoś podpowiedzieć czy ta pompa jest warta uwagi. Aktualnie cena katalogowa to 26.700 za samo urządzenie bez montażu. ,,,


Za niższą kwotę możesz nabyć pompę ciepła Panasonic KIT-ADC09JE5-1 9 kW A-I-O.  Na czynniku chłodniczym R32. 

Idealna do podłogówki. Do tego masz w jednostce wewnętrznej, w jednej obudowie moduł hydrauliczny z podgrzewaczem wody CWU o pojemności 185 L, wykonany ze stali nierdzewnej.

źródło:
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/2020/A2W/ulotki/EU 8P AQUAREA AIO J R32 LR_ATT_PL_sd.pdf 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie "lodówka" w tym roku już nie.🤔

Brak możliwości odliczenia w czystym powietrzu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniły się zasady. Teraz jeżeli bym chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej to tylko bojler osobno poza lodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2022 o 13:29, Witek-z-Ulicy napisał:


Za niższą kwotę możesz nabyć pompę ciepła Panasonic KIT-ADC09JE5-1 9 kW A-I-O.  Na czynniku chłodniczym R32. 

Idealna do podłogówki. Do tego masz w jednostce wewnętrznej, w jednej obudowie moduł hydrauliczny z podgrzewaczem wody CWU o pojemności 185 L, wykonany ze stali nierdzewnej.

źródło:
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/2020/A2W/ulotki/EU 8P AQUAREA AIO J R32 LR_ATT_PL_sd.pdf 

ładny kombajn

Używa ktoś ?

Jeśli na grzejniki/podłogówkę idzie 35 stopni, a przy okazji grzeje C.W.U, to jak jest realizowane dogrzewanie tych 10-15 stopni na C.W.U, grzałką. Jak to wychodzi z r prądem ?

Kurcze, przy -7 już tylko 6kW mocy grzewczej. Czyli przy minus 10 trzy dni pod rząd dwa swetry na co dzień, a jeden do spania.

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mikus39 napisał:

Zmieniły się zasady. Teraz jeżeli bym chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej to tylko bojler osobno poza lodówką.

Sprawdziłem, u mnie jednak musiałaby się znaleźć KIT-ADC09HE8 9kW,

Mówisz o programie "czyste powietrze" ? Pompa powietrze/woda A+++ ma jakieś ograniczenia związane z bojlerem ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas był traktowany jako bojler pomimo że wbudowany. Teraz jako część integralna z pompą nie może być odliczny w uldze termomodernizacyjnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to fakturują go osobno? A nie jako montaż  urządzenia grzewczego o danej klasie energetycznej (w ten sposób odzyskują różnicę vatu, jak wyszczególnią sprzedaż urządzenia nie mogą tego przepchnąć na usługę). Dziwne to.

https://czyste-powietrze.eu/dokumenty-czyste-powietrze/

Załącznik 2a pkt2 par 3. Ujęty jest zbiornik buforowy i na C. W. U.  On się zdezaktualizował? 

Może jakiś instalator potwierdzi? 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, der napisał:

Ujęty jest zbiornik buforowy i na C. W. U. 

CWU wbudowane w lodówkę jest częścią pompy. Rozliczany w czystym powietrzu. Wtedy nie można dodatkowo w termomodernizacji. Natomiast zabudowany poza jest zbiornikiem rozliczanym w termomodernizacji. Wat 8% się nie zmienia. Chyba że instalator źle mi to przekazał przy wycenie. Może faktycznie niech ktoś się jeszcze wypowie. 

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie chodzi o ulgę od dochodowego z PIT na termomodernizację? Skarbówkę urządzenie nie interesuje, tylko kwota w deklaracji i w razie czego faktura na pokrycie. Zwrot z podatku za PV dostałem po 3 miesiącach. Nikt o nic nie pytał. Nawet faktury nie oglądał. 

Gdyby jakimś cudem nie można było tu i tu, to zdecydowanie bardziej kalkuluje się czyste powietrze. Tyle, że będzie trzeba mieć duuużo cierpliwości jak z wypłatą na PV. Ulgę termo odliczasz nie od należnego podatku, ale od podstawy opodatkowania. 

Jeśli wychodzisz z dochodem ponad próg drugi w czystym powietrzu, a twoja żona nie, to ona może "kupić" i złożyć wniosek. Liczy się dochód na osobę składającą wniosek i adres montażu. 

Nie, nie przechodziłem jeszcze przez to. Ale tuż tuż. Robiłem rekonesans. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę jeszcze dopytać. W zeszłym roku powiedzieli że będą zmiany. A w tym roku zaskoczyli mnie taką informacją. Tu bardziej chodziło właśnie o fakturowanie sprzedaży. Nie można zafakturować zbiornika osobno bo jest wewnątrz.

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba firmy musisz zapytać nie forumowiczów. Ja ci tylko podpowiem jak ja to oceniam bo 9kW nie jest równe innemu 9kW, dobrym przykładem są wymienione tutaj all in one t-capa panasonica. 

Jednowentylatorowe dają 9kW tylko do 2 stopni. Potem COP leci na pysk bo mają mniejszej mocy kompresory. Dwuwentylatorowe mają przewymiarowane kompresory i sztucznie ograniczaną moc maksymalną. Dzięki czemu 9kW trzymają do minus 7. Różnica w zakupie spora. Ale głupio by było szukać klienta n pompę popierwszym sezonie. No i ponownie instalatora. 

Nas nie interesuje maksymalna moc jako taka. Nas interesuje możliwa maksymalna moc przy niskich temperaturach. Nawet jeśli ta jest wspomagana grzałkami po 6kW jak to ma miejsce w niktórych Panasach. Bo kal przymrozi oszczędności odchodzą na drugi plan. Liczy się ciepło. 

Dlatego jeśli przejrzysz dokumentację oferowanych pomp, może się okazać, że takie 7kWh jest w stanie wytworzyć więcej mocy grzejnej niż inne 9kWh. A to 9kWh nie wykorzystasz nigdy, bo wtedy, gdy ma taką sprawność, ty już takiej mocy grzejnej nie potrzebujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.