Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się właśnie nad SF15/240 jako bezobsługowego dla teściowej na dwa obiegi. Mam pytania do posiadaczy:

1. Ile miejsca jest potrzebne na górze? Moja kotłownia ma 175 cm wysokości. W instrukcji nie ma na jakąś wysokość otwiera się klapa załadunkowa ani ile potrzeba do czyszczenia wymiennika. Czy możecie napisać jak to wygląda? Czy do czyszczenia wymiennika trzeba coś wyciągać górą?

2. Na stronie producenta jest napisane że dołączony sterownik w standardzie obsługuje dwa obiegi. Dla.mnie dwa obiegi to dwie pompy, dwa zawory 3d z silownikami i dwa regulatory/termostaty. Rzeczywiście jest to w standardzie przy smartfire?

Ad 1

Na stronie 41 instrukcji są podane odległości od górnej powierzchni. Dla tego przypadku 700 mm. Jak jest w praktyce?

Edytowane przez dodo02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od niedawna posiadam kocioł Lazar Smartfire 15 Kw...niestety nie umiem ustawić kotła tak aby wszystko było ok. Ustawienia fabryczne mam zablokowane przez serwisanta... sama ciepłą wodę grzeje szybko ... piec trzyma temperaturę około 60 stopni przy zadanej 75. Ciepła woda ustawiona na 50 st. Histereza 5 stopni ..Ale jak włączę kaloryfery i podłogowki temperatura na piecu spada do około 40 stopni i nie może dogrzac. Kaloryfery nie są gorące temperatura cieplej wody spada do 40 . Może ktoś z Was podrzucić wasze ustawienia kotła??


Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek zmniejszylbym histeereze H1 na 5st. i obserwował. Zależy jaki masz zasobnik cwu, jak duży i starcza wody, to ustaw może histereze na 10st i włącz priorytet grzania cwu. Masz jakieś termostaty pokojowe? Podaj jeszcze ustawienia mieszaczy. 

Trzebaby jeszcze zobaczyć ustawienia serwisowe, może coś tam jest w dawkach i czasach pomieszanie. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Tak poczytałem o różnych problemach i ustawieniach to widzę że co serwisant to różne ustawienia " i nie ruszać". Ja mam u siebie SF22 or roku a serwisant ustawił szczeliny na powietrze, sprawdził wszystko i doradził jak powinien być ustawiony a później sam się bawiłem i szukałem najlepszych ustawień.

Tak patrząc na ustawiania które wrzucił Tomasz Kula powyżej jedno co mi się rzuca w oczy to temperatury H1 i H2. Przy tych ustawieniach piec wskakuje od razu na moc 50%. H1 i H2 są liczone od zadanej temperatury 75 st. Ja mam na swoim H1- 7st a na H2- 14 czyli wchodzi na H2 przy 61 st na piecu. Nie mam u siebie funkcji FL ale serwisant mi powiedział że odchodzą od FL bo to lipa jest. Z tego co wiem H2 jest z taką nastawą ponieważ mój piec ma zawór który poniżej 60 st zamyka powoli obiegi i sam się dogrzewa. Przy temp od 60 st jest otwarty na maxa. więc wtedy powinno grzać wszędzie.

Proponuję Tomaszu zmienić H2. Zwiększ moc wiatraka na maksa i częstotliwość podawania pelletu. W teorii powinien palić na wyższe temperatury tak tylko do sprawdzenia czy z piecem jest wszystko OK. U mnie bez problemu dochodzi do temp 70 st i wyżej jak go tak ustawię. Dziwi mnie to dlaczego sam nie osiąga temp 60 st. Wiadomo że po odkręceniu grzejników temperatura spadnie ale powinien dogrzać z czasem do granicy w H1- 75st. Z ciekawości sprawdze otwarcie zaworów i innych rzeczy u mnie. Jak będziesz chciał to dam znać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie z h1 i h2 jest. Oto chodzi, że praktycznie nie idzie na 50% tylko pewnie wchodzi na 30%. Może niech h2 nie zmienia, tylko H1 i zobacz. Potem zajmiemy sie nadmuchem i podawanie. Ale to tylko moja propozycja. Chyba za dużo jak na początek dla kolegi. Tylko zapisuj zmiany jakie dokonujesz, przed i po. 

Jaa h2 mam 15, a H1 10,bo często mi się wygaszal. I do tego czas podawania na 30% mocy dałem 44s. Nadmuchem steruję sonda

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie dziękuję bardzo a może ktoś wrzucić screena z ustawień serwisowych i własnych dla SF15 ?? Różnie z mam lambde ale nie sprawdzałem jak zadane parametry mają się do bieżących. Problem w tym że nie palę tam regularnie bo jeszcze nie mieszkam ... Ale w sobotę odpala to na cały dzień i będę kombinował..... jestem otwarty na każdą sugestie

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że cały czas ustawiam. Dąże do w miarę sensownej liczby rozpalen. Na termostacie pokojowym mam 22 rano, popołudnie i wieczor, w ciągu dnia i w nocy 21,5st. Pogodowke mieszacza wylaczylem. Chociaż sam już nie wiem. Temp mieszczą mam 45 z obniżeniem po rozwarciu termostatu o 10st. Nie mogę jeszcze się zdecydować czy ustawić blokadę od termostu. 

Screenshot_20181002-203354.png

Screenshot_20181002-203317.png

Screenshot_20181002-203501.png

Screenshot_20181002-203440.png

Screenshot_20181002-203517.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi Giz. Screeny jak rozumiem są z telefonu ale możesz zmieniać parametry serwisowe czy tylko jest podgląd? Ja nie mam hasła do ustawień serwisowych :( niestety.

Ja sprawdzałem zawór z tyłu pieca i jest otwarty na ok 2 obroty.

Tomaszu odpal piec niech popracuje i sprawdzaj po rurach gdzie idzie ciepło. Może jest zapowietrzony piec i układ. Tak się zastanawiałem i dziwi mnie że po odpaleniu kaloryferów temperatura wody użytkowej spada? Dziwny przypadek ale daj znać jak to wygląda jak popracuje trochę. powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2018 o 17:55, dodo02 napisał:

Zastanawiam się właśnie nad SF15/240 jako bezobsługowego dla teściowej na dwa obiegi. Mam pytania do posiadaczy:

1. Ile miejsca jest potrzebne na górze? Moja kotłownia ma 175 cm wysokości. W instrukcji nie ma na jakąś wysokość otwiera się klapa załadunkowa ani ile potrzeba do czyszczenia wymiennika. Czy możecie napisać jak to wygląda? Czy do czyszczenia wymiennika trzeba coś wyciągać górą?

2. Na stronie producenta jest napisane że dołączony sterownik w standardzie obsługuje dwa obiegi. Dla.mnie dwa obiegi to dwie pompy, dwa zawory 3d z silownikami i dwa regulatory/termostaty. Rzeczywiście jest to w standardzie przy smartfire?

Ad 1

Na stronie 41 instrukcji są podane odległości od górnej powierzchni. Dla tego przypadku 700 mm. Jak jest w praktyce?

Hej

Od góry masz tylko klapę do zasypywania pelletu więc nawet jak nie otworzysz na maxa klapy to tragedii nie będzie. Czyszczenie robisz przez dolne klapki.

Co do sterowania to masz dwa obiegi. jeden pompa ogrzewania wody a drugi grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi Giz. Screeny jak rozumiem są z telefonu ale możesz zmieniać parametry serwisowe czy tylko jest podgląd? Ja nie mam hasła do ustawień serwisowych :( niestety.
Ja sprawdzałem zawór z tyłu pieca i jest otwarty na ok 2 obroty.
Tomaszu odpal piec niech popracuje i sprawdzaj po rurach gdzie idzie ciepło. Może jest zapowietrzony piec i układ. Tak się zastanawiałem i dziwi mnie że po odpaleniu kaloryferów temperatura wody użytkowej spada? Dziwny przypadek ale daj znać jak to wygląda jak popracuje trochę. powodzenia
Cześć

Hasło do edycji serwisowych to przynajmniej u mnie 9999 i wszystko mogę zmieniać.
Jak piec pracuje to z tyłu wszystkie rurki są ciepłe ...Piec jak i kaloryfery i podłogówki były odpowietrzane ...
Ok w sobotę odpalam to na cały dzień i zobaczymy.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2018 o 21:14, Suchy79 napisał:

Hej

Od góry masz tylko klapę do zasypywania pelletu więc nawet jak nie otworzysz na maxa klapy to tragedii nie będzie. Czyszczenie robisz przez dolne klapki.

Co do sterowania to masz dwa obiegi. jeden pompa ogrzewania wody a drugi grzejniki. 

Dzięki i tu chciałbym Cię prosić o rozwinięcie tematu sterownika. Jak rok temu analizowałem działanie sterownika PLUM to rzeczywiście pamiętam, że pod "dwa obiegi" kryło się 1x kotłowy + 1x grzejnikowy. Do kolejnego obwodu grzejnikowego (a ja potrzebuję niezależnego sterowania dwoma obiegami grzejnikowymi) potrzebny był moduł rozszerzający B czy tam C. Jeden z dystrybutorów twierdził, że teraz ten moduł jest w standardzie dla LAZARa i to są właśnie te dwa obiegi CO. Źle się zrozumieliśmy czy to prawda?

Jeśli chodzi o czyszczenie, to czyszczenie wymiennika jest realizowane tylko wajchą, czy jednak po sezonie trzeba go jakoś dodatkowo całego wyczyścić? Czy wtedy też to idzie dołem?

Czy ktoś byłby tak miły i sprawdził ile brakuje do otwarcia na maksa klapy zasypowej, przy wysokości pomieszczenia 175? Czy dostęp do ślimaka też jest z dołu gdyby coś się przyblokowało? W instrukcji ta kwestia jest dla mnie niejasna. Jeśli zostanie mi pod sufitem 30 cm, to możliwe, że nawet nie zajrzę do środka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Kolego dodo02 Ty miałeś już serwis na rozruch? jak nie to spokojnie wszystkiego się dowiesz. 

DOdam do powyższych pytań że piec czyścimy wajchą ale również co ok 1 tona spalonego pelletu otwieramy klapke (wybijamy młoteczkiem) za pojemnikiem na popiół i wyciągamy to co spadło z wajchy :) inaczej to wreszcie zadusisz piec.

Z tymi obiegami to nie wiem jak mam 1 mieszalnik. Wydaje mi się że jak masz możliwość ustawień 2 mieszalników na panelu to możesz sterować dwoma obiegami niezależnie. ZObacz w ustawieniach serwisowych skoro masz jeszce dostęp przez hasło 9999 jest po to aby ustawić piec zanim zrobi to serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.