Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.10.2018 o 20:49, Tomasz_Kula napisał:

No to mam lekturę...emoji16.png moje pytanie kolego ... jak piec grzrj3 na tych ustawieniach??

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Jak dla mnie ważna była moc 30%, żeby jak najwięcej na niej pracował. Zwiekszylem histerezy i wydluzylem przerwę pracy podajnika z 38 na 45s. Już tak często się nie wyłącza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy kotłów SF. Ja mam akurat wersje o mocy 22kW i jest to mój pierwszy sezon (w zasadzie początek sezonu). Kocioł posiada sterowanie pogodowe, nie posiadam termostatów pokojowych ani bufora. Z uwagi na fakt, że jest teraz okres przejściowy korzystam z pracy według harmonogramu i kocioł pracuje w wyznaczonych godzinach.

Chciałem się dowiedzieć jak powinna wyglądać jego praca. Obecnie wygląda to tak, że przy temp. zadanej kotła 75st. przy osiągnięciu 65 st. przechodzi na moc 50%, przy 67 st przechodzi na 30% i dochodzi do góra 68-69 st. utrzymuje ją jakiś czas, po czym stopniowo stygnie. Wraca na 50%, czasami nawet 100% na chwilę i znowu dobija do 68st - czasowo najwięcej bywa na mocy 30% ale jej nie utrzymuje. Posiadam sondę, zaobserwowałem wzrost tlenu do ok 14% przy pracy na 30%. Kocioł pracuje na dwóch obwodach z mieszaczami ustawionymi obecnie na 40 st i zbiornikiem 200l do CWU. Domyślam się, że przy wyższych temp. na mieszaczach będzie jeszcze krócej trzymał temperaturę na mocy 30%.

Czy to jest prawidłowe zachowanie czy wymaga korekty ustawień modulacji? Obecne ustawienia konfigurował serwisant ale to było w czerwcu i do tej pory kocioł pracował tylko w trybie - lato.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem teraz pracuje dobrze, dużo ludzi do tego dąży. Ja bym teraz nic nie zmieniał narazie, tylko czekał na chłodniejsze dni i ewentualnie korygowal. Teraz jak pozmieniasz, to może Ci się często wygaszać i odpalać, co chyba nie jest za bardzo ekonomiczne. Jeśli masz dostęp do ustawień serwisowych,, to czy możesz je podesłać? Chodzi o modulacje mocy i ustawienia sondy. Ja miałem tak, przy panelu pogodowy i wcześniejszych ustawieniach, że przed osiągnięciem temp zadanej w pokoju, kocioł szybko dochodził do zadanej-75st i się wygaszał i tak że 4razy zanim nagrzal pomieszczenie. Teraz mam ustawione na pokoju 22, bo tyle muszę i odpala się z 3-4 razy na dobę. 

Rozumiem, że pogodówka steruje mieszaczami na obiegi co? 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy @Giz i @Suchy79, dzięki za informacje, szczególnie @Giz za dokładne zdjęcie. Trochę mnie zmartwiłeś bo myślałem, że będzie to lepiej wyglądać i będzie brakować mało do pełnego otwarcia.

Rok temu dzwoniłem do Pluma i pytałem ich o sterownik do KIPI, ale nie pamiętam wersji. Dostałem informację, że obiegi są dwa, ale jeden albo kotłowy, albo kaloryferowy. W każdym razie w moim przypadku gdzie  chciałem mieć bufor i dwa obiegi grzejnikowe potrzebny był dodatkowy moduł. Teraz widzę że sterownik trochę rozszerzyli, fajnie.

Ja jeszcze nawet nie kupiłem tego pieca. Poważnie się nad nim zastanawiałem, ale po Waszych informacjach szczególnie dotyczących rocznego przeglądu, obawiam się, że serwis nie da rady wyjąć elementów wymiennika górą. A na dodatek nie uzyskam gwarancji. W tym wypadku chyba muszę szukać czegoś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z wyjęciem turbulatorow to chyba nie będzie dużego problemu. Sam kocioł jest niżej w osłonie. Jak dojadę do domu, to zmierzę odległość od góry kotla, pokrywy tego wymiennika do wysokości 175cm. Mozesz jeszcze zadzwonić do handlowca lub serwisu do Lazara bezpośrednio i dopytać o min wymiary i odległości od sufitu, ścian. Ja miałem trochę mało miejsca od ścian i podali mi min wymiaty jakie musi mieć serwis. Rozmawiałem jakiś czas temu z Plumem i oni robią pod producenta kotła i Lazar ma ecomax 810. Zależy jaka potrzebna Ci moc kotla zobacz jeszcze focusa od Lazara. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, będę wdzięczny za każdą dodatkową informację. W instrukcji od SF jest informacja, że na górze powinno być 700 mm przeswitu.

Pierwotnie chciałem właśnie focusa bo był sporo niższy. Niestety w tym roku "poprawili" go i zintegrowali zasobnik nad kotłem. W efekcie jest za wysoki, a zasobnik trochę za mały. Oficjalny dystrybutor powiedział, że nie ma opcji żeby zasobnik stał na czymś obok trochę niżej.

Poza tym Focus nie spełnia wymogów ecoDesign i nie załapie się na dofinansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to inna sprawa. A w sprawie tych odległości, to dzwoń do Lazara. Może chodzi o otwarcie właśnie tej pokrywy od zasobnika. A może ktoś ma sf15/150 i Ci pokaże otwarcie pokrywy. Jeśli nie musisz miec zasobnika 240l, to 150l ma chyba krótszą pokrywę i otworzy się bardziej. Najwyżej częściej dosypiesz 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Giz To są moje ustawienia dla 22kW:

100% Moc nadmuchu 60%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 6 sek., Tlen 8,5%

50% Moc nadmuchu 45%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 16 sek., Tlen 10,5%

30% Moc nadmuchu 30%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 46 sek., Tlen 12,5%

Praca z sondą Lambda - Włącz

Parametr A - 1

Parametr B - 120

Parametr C - 0

Zakres korekcji nadmuchu - 22%

Blokada podajnika - 5.0%

Detekcja paliwa - tlen - 19,5%

Detekcja paliwa - czas - 5 min.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gunman, myślę że jak nie będzie Ci dogrzewał, to skrócisz czas przerwy podajnika na mocy 30 %. Ja tak robiłem przy testowaniu swoich ustawień, no i histereza h1do ustawiania. 

dodo02 masz zdjęcia tego co pod osłoną DSC_0048.thumb.JPG.9fe5e0c0f43c534a8930da8a1384200d.JPGZaznaczam, że nie jestem ekspertem i nie chcę nikomu mówić co ma robić, dzielę się tylko swoimi spostrzeżeniami, ustawieniami, które testowałem i wiadomościami uzyskany i od serwisanta i serwisu Lazar. Forum mi pomoglo i pomaga, więc moje informacje także się komuś przydadzą. Niewarto się zniechęcać do sprzętu, bo jest bardzo dobry. Tak, jak ktoś pisał wcześniej, wystarczy posiedzieć i ustawić do swojej instalacji i potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gunman napisał:

@Giz To są moje ustawienia dla 22kW:

100% Moc nadmuchu 60%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 6 sek., Tlen 8,5%

50% Moc nadmuchu 45%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 16 sek., Tlen 10,5%

30% Moc nadmuchu 30%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 46 sek., Tlen 12,5%

Praca z sondą Lambda - Włącz

Parametr A - 1

Parametr B - 120

Parametr C - 0

Zakres korekcji nadmuchu - 22%

Blokada podajnika - 5.0%

Detekcja paliwa - tlen - 19,5%

Detekcja paliwa - czas - 5 min.  

Myślę, że potem, żeby pracował na 30%, to chyba będzie można skracac przerwę pracy podajnika na mocy 30%. Teraz masz 46s. Ja zauważyłem, że jak skroce, to szybciej mi temp rośnie na mocy 30%. Ja mam 45s. a i tak, jak się ustabilizuje temp w obiegu, to rośnie, ale nie zmieniam, czekam na chłodniejsze dni. Mam jeszcze poustawiane blokady pomp i kotla od termostatu i histereze pokojową na 0,5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Giz Moje wątpliwości wzięły się stąd, że czytałem różne opinie, również te że na 30% kocioł jest zduszony i pracuje na niskiej sprawności. Ciągła praca na niskiej mocy i wyłączanie się kotła to też oznaka przewymiarowania jego mocy. Dlatego się zastanawiam czy trzeba dążyć do pracy głównie na 30% czy może sobie przechodzić między 50% a  30%. Być może właśnie to kwestia ustabilizowania obiegów, bo teraz ogrzewam dom w przedziale czasowym ok 4 godzin. Inaczej to pewnie będzie wyglądać przy grzaniu ciągłym.

Co ile ustawić czyszczenie palnika? Widzę, że popularne wartości to 4 lub 6 godz. Serwisant mi ustawił co 4 godziny ale to by oznaczało, że kocioł będzie się wygaszał i rozpalał 6 razy na dobę. Jeżeli dobrze rozumiem, to będzie to mało ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma co 5h. Rozmawiałem z serwisem i to, że pracuje na 30% to ok. Nic go nie dusisz, poprostu kocioł ma modulację i dobiera sobie moc do warunków. Smieciucha się dusi. Jak będzie pracował na 100% cały czas, to będzie nieekonomiczny. Taki mamy klimat, to dobrze, poco ładować 100%,jak można na 30% i mieć rezerwę 100%. Żebyś sypal pelletu tyle co na 100%, a nadmuchu taki jak na 30% mocy, to wtedy byś go dusil. Takie są moje wnioski, tak zrozumiałem. Jeśli się mylę, to niech ktoś mnie poprawi. Otwieralem w sobotę popielnik i mam 2x dłuższą pracę na 30% niż na 100% i środek czysciutki, nie jest czarny, bez sadzy, smoly, 0 spiekow, palnik siwiotki. Serwis powiedział, że najlepiej, jak będzie pykal na niskiej mocy z jak najmniejsza ilością wygaszen. Powiedział także, że teraz w okresie przejściowym będzie częściej się wygaszał, ale on jest do tego przystosowany, tylko mniej jest to ekonomiczne, ale to jest okres przejściowy. Myślę, że kocioł nie jest duszony, poprostu ma zmniejszona moc do 30%, bo ma taką możliwość. Mi o to chodziło. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, damy radę wspólnie. Napisz jakie masz ustawienia, jaki osprzęt, co się dzieje. Myślę, że za jakiś czas koledzy, którzy są w fazie testowania ustawień pomogą. Będzie sobota, piweńko i kotla trzeba iść. Pogadać z nim, tylko zapisywać, jakie ustawienia były wcześniej. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że cały czas ustawiam. Dąże do w miarę sensownej liczby rozpalen. Na termostacie pokojowym mam 22 rano, popołudnie i wieczor, w ciągu dnia i w nocy 21,5st. Pogodowke mieszacza wylaczylem. Chociaż sam już nie wiem. Temp mieszczą mam 45 z obniżeniem po rozwarciu termostatu o 10st. Nie mogę jeszcze się zdecydować czy ustawić blokadę od termostu. 
Screenshot_20181002-203354.thumb.png.3b8ccb0ee00b549394fa3150ce770aae.png
Screenshot_20181002-203317.thumb.png.75ae0e5234856609b999fe2748463bf4.png
Screenshot_20181002-203501.thumb.png.52bccb26108f808b1ca5f50cd3c784d8.png
Screenshot_20181002-203440.thumb.png.78ba0b7737d6757cdb7fcdf9ae524b9d.png
Screenshot_20181002-203517.thumb.png.c410751cd9ed5814958bc16058e0e3ff.png
Kolego Giz... to ustawienia serwisowe kotła?? Dzisiaj zamierzam rozpalić swój i trochę pokombinować

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem na początku. Piec grzeje do 55 stopni załączają się pompki (CO i CW) i temperatura kotła spada do 40 stopni ... pompki znów się wyłączają i piec znów dogrzewa do 55... I tak w kółko generalnie tak jakby nie mógł dogrzac . Podrzucisz jeszcze jakie masz swoje ustawienia te edytowalne ??

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tomasz_Kula napisał:

Tak jak napisałem na początku. Piec grzeje do 55 stopni załączają się pompki (CO i CW) i temperatura kotła spada do 40 stopni ... pompki znów się wyłączają i piec znów dogrzewa do 55... I tak w kółko emoji58.png generalnie tak jakby nie mógł dogrzac . Podrzucisz jeszcze jakie masz swoje ustawienia te edytowalne emoji16.png??

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Może ustaw sobie tryb pracy pompy cwu na priorytet. Podaj też temperatury mieszaczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na telewizor ku jak wejdziesz w domek to w ikonkach nie ma symbolu chyba siłownia z zaworem? Po pracy zrobię Ci zdjęcie. Masz ikonkę z kotem, z kranem, sloneczkiem, z i, z trybikiem itd

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz_Kula A kto Ci montował i uruchamiał ten kocioł? Wygląda na to, że podstawowe rzeczy u Ciebie nie funkcjonują. Według mnie to użytkownik może ewentualnie korygować jakieś ustawienia ale kocioł ma być przygotowany do pracy i spełniać swoją funkcje już po uruchomieniu. To że nie grzeje prawidłowo może być spowodowane źle zrobioną instalacją i wtedy nie rozwiążesz tego problemu grzebiąc w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, o tym nie pomyślałem. Założyłem, że inst wykonana jest dobrze, powinien to sprawdzić serwisant. Może ma duży zasobnik cwu i nie jest wpiety tam gdzie powinien i dlatego nie może dogrzać, bo krążąca woda w wychladza powrót. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ma coś skopane w ochronie powrotu, bo przy prawidłowym działaniu chłodna woda nie powinna wracać do kotła.

Według mnie trzeba zacząć od instalacji, bo kocioł jakby nie był ustawiony powinien przejść granicę 55 stopni, nawet na fabrycznych ustawieniach. Ewentualnie spróbuj go puścić na pracę z jednym grzejnikiem i zobacz czy zagrzeje.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.